Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, jeandoumpier είπε

Καλησπέρα. Από visionstudio.gr, όπως ζήτησες. Κάτι ισχυρό και εύκολα αναβαθμίσιμο.

Screenshot_2018-12-01-02-48-34-384_com.android.chrome.png

Καλημέρα φίλε και ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση σου. Μ'αρεσει αρκετά η σύνθεση που προτείνεις απλα εχω κάποιες απορίες. 

1. Ο ryzen 5 1600 ή ο ryzen 5 2600 δεν θα ήταν καλύτεροι του 2400 με την έννοια ότι αργότερα δεν θα χρειαστεί να τους αναβαθμίσω ; (Αν λόγω κόστους δεν τους επέλεξες το καταλαβαίνω)

2. Αν στο μέλλον θέλω να τον αναβάθμισω για να παίζει κάποια βαρια παιχνίδια οπως πχ pubg τι αλλαγές θα πρέπει να κάνω; Θα πρέπει να αλλάξω κουτί ; Και αν προσθέσω 2x4 Gb ram θα δουλεύει ομαλά κ αποδοτικα σε quad channel ; 

3. Το λειτουργικό μπορώ να το εγκαταστήσω μονος μου με bootable stick ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω νέο θέμα θα ρωτήσω εδώ... Σκοπεύω να στήσω ένα σύστημα με Asrock B450m Pro4 & 2200G, σκέφτομαι να βάλω ένα οικονομικό στικ 8gb 3000 και μελλοντικά όταν αναβαθμίσω σε zen 2 apu να προσθέσω άλλο ένα στικ. Πόσο θα επηρεαστεί η αποδώσει? Δεν παίζω παιχνίδια. Για να βοηθήσω λίγο παραπάνω το λειτουργικό θα είναι Ubuntu και γενικά η χρήση που κάνω είναι πολλά tabs Firefox, IntelliJ IDEA, Sublime Text, ταινίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, VaggD είπε

Για να μην ανοίγω νέο θέμα θα ρωτήσω εδώ... Σκοπεύω να στήσω ένα σύστημα με Asrock B450m Pro4 & 2200G, σκέφτομαι να βάλω ένα οικονομικό στικ 8gb 3000 και μελλοντικά όταν αναβαθμίσω σε zen 2 apu να προσθέσω άλλο ένα στικ. Πόσο θα επηρεαστεί η αποδώσει? Δεν παίζω παιχνίδια. Για να βοηθήσω λίγο παραπάνω το λειτουργικό θα είναι Ubuntu και γενικά η χρήση που κάνω είναι πολλά tabs Firefox, IntelliJ IDEA, Sublime Text, ταινίες. 

Γράψε συνολικό budget μήπως χωρέσουμε από την αρχή 16gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Reatreat23 είπε

 

Καλησπέρα και σε εσένα.

1. Ο 2400g έχει ενσωματωμένα (καλά) γραφικά, αν επιλέγαμε τον 2600 (ο οποίος ειδικά στο vision είναι αρκετά ακριβότερος) θα έπρεπε να αγοράσεις και μια κάρτα (γιατί δεν έχει ενσωματωμένα εκείνος) και δεν θα χωρούσε στο budget.

2. Άν στο μέλλον θέλεις να αναβαθμίσεις για PUBG, θα έβαζες μια ανεξάρτητη κάρτα γραφικών (καλύτερα θα ήταν μια rx 580 8gb / rx 1060 6gb) για 1080p gaming σε high/ultra settings και ένα ακόμη ζεύγος μνημών στα 8gb (3200) και θα ήσουν πολύ καλά.

3. Ναι, το λειτουργικό μπορείς μόνος σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, jeandoumpier είπε

Καλησπέρα και σε εσένα.

1. Ο 2400g έχει ενσωματωμένα (καλά) γραφικά, αν επιλέγαμε τον 2600 (ο οποίος ειδικά στο vision είναι αρκετά ακριβότερος) θα έπρεπε να αγοράσεις και μια κάρτα (γιατί δεν έχει ενσωματωμένα εκείνος) και δεν θα χωρούσε στο budget.

2. Άν στο μέλλον θέλεις να αναβαθμίσεις για PUBG, θα έβαζες μια ανεξάρτητη κάρτα γραφικών (καλύτερα θα ήταν μια rx 580 8gb / rx 1060 6gb) για 1080p gaming σε high/ultra settings και ένα ακόμη ζεύγος μνημών στα 8gb (3200) και θα ήσουν πολύ καλά.

3. Ναι, το λειτουργικό μπορείς μόνος σου.

Μπορώ να βάλω οποίο kit 2x4gb 3200 mhz θέλω ή πρέπει να είναι της ίδιας εταιρείας ; 

Επεξ/σία από Reatreat23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Reatreat23 είπε

Μπορώ να βάλω οποίο kit 2x4gb 3200 mhz θέλω ή πρέπει να είναι της ίδιας εταιρείας ; 

Καλό είναι να έχουν ίδια ρολόγια και cas με το προηγούμενο ζεύγος, ιδανικά θα προτιμούσα να είναι ίδιας εταιρείας και ίδιο μοντέλο (ή παρόμοιο).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jeandoumpier είπε

Καλό είναι να έχουν ίδια ρολόγια και cas με το προηγούμενο ζεύγος, ιδανικά θα προτιμούσα να είναι ίδιας εταιρείας και ίδιο μοντέλο (ή παρόμοιο).

Οκ ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, radiohead said:

Γράψε συνολικό budget μήπως χωρέσουμε από την αρχή 16gb.

Δεν είναι θέμα budget, δεν θέλω να δώσω λεφτά για ram εκτός και αν είναι απαραίτητο. Θα προτιμούσα να πάρω πάρω ένα νέο σετ όταν αναβαθμίσω apu του χρόνου. Θα πέσουν και οι τιμές... 

Κοιτάω για g skill Aegis 8gb 3000 στα 58€, κοιτάω και στις αγγελίες μήπως βρεθεί κάποια αξιολόγηση ευκαιρία. Κάθε άποψη δεκτή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, VaggD είπε

Δεν είναι θέμα budget, δεν θέλω να δώσω λεφτά για ram εκτός και αν είναι απαραίτητο. Θα προτιμούσα να πάρω πάρω ένα νέο σετ όταν αναβαθμίσω apu του χρόνου. Θα πέσουν και οι τιμές... 

Κοιτάω για g skill Aegis 8gb 3000 στα 58€, κοιτάω και στις αγγελίες μήπως βρεθεί κάποια αξιολόγηση ευκαιρία. Κάθε άποψη δεκτή. 

Το θέμα είναι να κάνεις τώρα τη δουλειά σου όχι τι θα γίνει σε ένα δυό χρόνια. To multitasking και τα πολλά tabs θέλουν μνήμη. Σίγουρα θα σε καλύψουν τα 8gb ξεκίνα και βλέπεις. Δεν θα επηρεάσει το single channel στο browsing μην αγχώνεσαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, radiohead said:

Το θέμα είναι να κάνεις τώρα τη δουλειά σου όχι τι θα γίνει σε ένα δυό χρόνια. To multitasking και τα πολλά tabs θέλουν μνήμη. Σίγουρα θα σε καλύψουν τα 8gb ξεκίνα και βλέπεις. Δεν θα επηρεάσει το single channel στο browsing μην αγχώνεσαι.

 

Ρωτάω γιατί δεν γνωρίζω τι παίζει με apu, δλδ πόση μνήμη θα δεσμευτεί το την gpu. Τώρα έχω 2x4gb και γενικά μένουν 1.5-2 gb free.  Ίσως ακολουθήσω την συμβουλή σου και να ψάξω να βρω κανένα σετ στα 90-100 στις αγγελίες να τελειώσει η υπόθεση.  Σε ευχαριστώ για την βοήθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, VaggD είπε

Ρωτάω γιατί δεν γνωρίζω τι παίζει με apu, δλδ πόση μνήμη θα δεσμευτεί το την gpu. Τώρα έχω 2x4gb και γενικά μένουν 1.5-2 gb free.  Ίσως ακολουθήσω την συμβουλή σου και να ψάξω να βρω κανένα σετ στα 90-100 στις αγγελίες να τελειώσει η υπόθεση.  Σε ευχαριστώ για την βοήθεια. 

Δεν βοήθησα. Αν γράψεις budget ίσως σε βοηθήσουμε συνολικά για όσα χρειαστείς με επιλογές-καλύτερες τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, radiohead said:

Δεν βοήθησα. Αν γράψεις budget ίσως σε βοηθήσουμε συνολικά για όσα χρειαστείς με επιλογές-καλύτερες τιμές.

Το budget θα ήθελα να μην ξεπερνά τα 350, με ταβάνι τα ~400 αν έβαζα R5 2400g. 

Μέχρι στιγμής:

Asrock B450m Pro4 79€(την έχω παραγγείλει) 

Corsair cx450 47€

Cougar MX 330X 29€

R3 2200G 97€ (εκτός και αν βρεθεί μεταχειρισμένο) 

G. Skill Aegis 8GB 3000 58€ ή 2x8GB 3000 112€(εκτός αν βρεθεί μεταχειρισμένο) 

Επίσης υπολογίζω 25€ για 2 ανεμιστήρες (silent) και πάστα. 

Μέχρι στιγμής βγαίνει ~340 με ~390 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, VaggD είπε

Το budget θα ήθελα να μην ξεπερνά τα 350, με ταβάνι τα ~400 αν έβαζα R5 2400g. 

Μέχρι στιγμής:

Asrock B450m Pro4 79€(την έχω παραγγείλει) 

Corsair cx450 47€

Cougar MX 330X 29€

R3 2200G 97€ (εκτός και αν βρεθεί μεταχειρισμένο) 

G. Skill Aegis 8GB 3000 58€ ή 2x8GB 3000 112€(εκτός αν βρεθεί μεταχειρισμένο) 

Επίσης υπολογίζω 25€ για 2 ανεμιστήρες (silent) και πάστα. 

Μέχρι στιγμής βγαίνει ~340 με ~390 

https://www.bestprice.gr/item/2155300618/teamgroup-vulcan-16gb-ddr4-3000mhz-grey.html

https://www.bestprice.gr/item/2155175399/thermaltake-smart-rgb-500w.html?qid=3hxmbueASnd_ef388&seq=1

https://www.bestprice.gr/item/2155247822/lc-power-pro-905b.html

ερχεται με δύο ανεμιστήρες και fan control

Πάστα δεν χρειάζεσαι έχει τοποθετηθεί ήδη στον επεξεργαστή.

Σώζουμε κανα 30άρι 40άρι σωστά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

YD1600BBAEBOX) AMD Ryzen 5 1600 / 3.2 GHz /    6-core / 12 threads / 19 MB cache / Socket AM4 /  (90-MXB8B0-A0UAYZ) ASRock B450 Pro4 / 

Motherboard / ATX / Socket AM4 / AMD B450 / USB 3.1 Gen 1, USB-C Gen2, USB 3.1 Gen 2 / Gigabit  LAN / onboard graphics (CPU required) / HD Audio  (8-channel) | 90-MXB8B0-A0UAYZ

 

(CMK16GX4M2A2666C16) Corsair Vengeance LPX / DDR4 / 16GB 2 x 8GB / DIMM 288-pin / 2666 MHz / PC4-21300 / CL16 / 1.2 V / unbuffered / non- ECC | CMK16GX4M2A2666C16

(100-W1-0600-K2) eVGA 100-W1-0600-K2 Power  supply ATX12V / EPS12V 80 PLUS AC 100-240 V 600 Watt

 

(MZ-V7E250BW) Samsung 970 EVO MZV7E250BW / Solid state drive / encrypted / 250 GB /  internal / M.2 2280 / PCI Express 3.0 x4 (NVMe) /   buffer: 512 MB / TCG Opal Encryption 2.0 | MZV7E250BW
(CC-9011130-WW) CORSAIR Carbide Series 275R / Mid tower / ATX / no power supply (ATX) / black / acrylic window | CC-9011130-WW
(11267-18-20G) Sapphire Pulse RX 560 / Graphics card / Radeon RX 560 / 4 GB GDDR5 / PCIe 3.0 x16 /DVI, HDMI, DisplayPort / lite retail | 11267-18-20G
(KW9-00139) Windows 10 Home / Licence /  licence / OEM / DVD / 64-bit / English International |KW9-00139

 

Χαίρετε

Το παρόν μου δόθηκε ως πρόταση με βάση τις ανάγκες μου:
Multitasking (ελαφρύ), Internet, και Gaming - συγκεκριμένα θέλω να ξαναπαίξω μετά από 32 χρόνια το Elite (Dangerous) - δεν ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για άλλα, πολύ βαριά παιχνίδια

Η πλέον απαιτητική δουλειά του θα είναι το προαναφερθέν gaming

Δεν αναφέρω κόστος γιατί πρόκειται για άλλο κράτος (Κύπρος) - αν θέλετε μπορώ να παραθέσω την τελικη τιμη του και ισως θα ηταν ενδιαφερον να συγκρινουμε με το τι θα κοστιζε στην Ελλαδα

Να σημειώσω ότι μου τονίσθηκε ότι θα ήταν ισως καλυτερο να μείνω στα 8GB RAM και να πάω σε άλλη κλάρτα γραφικών RX570 ή GeForce 1060 χωρίς να αλλάξει η τελική τιμή με την προοπτική αναβάθμισης της RAM αργότερα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις/σχόλια

 

Επεξ/σία από mishka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...