Προς το περιεχόμενο

Google: Στις 6 Ιουνίου όλες οι απαραίτητες πληροφορίες για την gaming υπηρεσία Stadia


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 ώρες πριν, JaredLetoAth88 είπε

που το πανε που το φέρνουν να ξεχασουμε τα ομορφα χρονια με της κασετες και τα δισκακια μας....με το ζορι να μας βαλουν στον ψυφιακο κοσμο

οχι ρε φιλε καποια πραγματα δεν πρεπει να αλλαξουν ποτε.

IMrsH6p.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@chek2fire

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι όμως. Το είχα γράψει και αλλού αν θυμάμαι καλά, αλλά το μόνο που μπορούμε να κάνουμε , είναι να συλλέγουμε όσο μπορούμε τα παλιά συστήματα τα οποία ,"εν θερμώ" νέοι πουλούσαμε για το next big thing, τότε που η τεχνολογία έτρεχε τρελά και πλέον να κάτσουμε σαστισμένοι, μπερδεμένοι ή να ακολουθήσουμε το ρεύμα.

Αυτά που ξέραμε τα ξεχνάμε - ήρθε η ώρα να παραδώσουμε σκυτάλη ή μας την πήραν με το ζόρι. Δεν έχει σημασία.

Τις αναμνήσεις μας όμως δεν μπορεί να τις αφαιρέσει καμία Google/MS/Sony με τίποτα. Απλά δεν γίνεται.

 

Εγώ προσωπικά κάποια από τα συστήματα ανάλογα την χρονολογία που έχεις, τα λειτουργώ καθημερινά ακόμα και σε "βάρος" των σύγχρονων! Εσύ τα έβγαλες από το ντουλάπι! 😒

:) 

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

@chek2fire

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι όμως. Το είχα γράψει και αλλού αν θυμάμαι καλά, αλλά το μόνο που μπορούμε να κάνουμε , είναι να συλλέγουμε όσο μπορούμε τα παλιά συστήματα τα οποία ,"εν θερμώ" νέοι πουλούσαμε για το next big thing, τότε που η τεχνολογία έτρεχε τρελά και πλέον να κάτσουμε σαστισμένοι, μπερδεμένοι ή να ακολουθήσουμε το ρεύμα.

Αυτά που ξέραμε τα ξεχνάμε - ήρθε η ώρα να παραδώσουμε σκυτάλη ή μας την πήραν με το ζόρι. Δεν έχει σημασία.

Τις αναμνήσεις μας όμως δεν μπορεί να τις αφαιρέσει καμία Google/MS/Sony με τίποτα. Απλά δεν γίνεται.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Εγώ προσωπικά κάποια από τα συστήματα ανάλογα την χρονολογία που έχεις, τα λειτουργώ καθημερινά ακόμα και σε "βάρος" των σύγχρονων! Εσύ τα έβγαλες από το ντουλάπι! 😒

:) 

την amiga και εγώ την λειτουργούσα μέχρι το 2000 μόνο και μόνο για να παίζω ξανά και ξανά sensible soccer. Μετά πήρε και αυτή την θέση της στο ντουλάπι :P 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, chek2fire είπε

την amiga και εγώ την λειτουργούσα μέχρι το 2000 μόνο και μόνο για να παίζω ξανά και ξανά sensible soccer. Μετά πήρε και αυτή την θέση της στο ντουλάπι :P 

Άρα ότι σχολιάζεις είναι άνευ ουσίας, γιατί:

Α) πρώτον είσαι απλά συλλέκτης και ότι έχεις, το έχεις για το "ντουλάπι"

Β) ακολούθησες το "ρεύμα" του digital σε όποιο σύστημα και να είσαι χρήστης/κάτοχος.

Ομοίως και εγώ έχω ακολουθήσει το ρεύμα του digital download/Game Pass, όμως δεν εκφέρομαι αρνητικά για το Stadia/Xcloud/PS Now καίτοι είμαι (οικογενειακώς) ενεργός χρήστης παλαιών συστημάτων.

Εκτιμώ το καθένα για αυτό που μου προσφέρει.

Αν κατάλαβα λάθος με συγχωρείς. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johniem είπε

Άντε να δούμε τι έχει να μας δείξει η Google.

Πάντως, το πιο σημαντικό δεν είναι τόσο το bandwidth αλλά το ping. Αν ο server είναι στην Αγγλία και στην Ελλάδα έχουμε 300ms ping τότε η υπηρεσία θα είναι άχρηστη.

Μόνο adventures και football manager σε κόβω εσένα, εκεί στη παραμεθώριο που ζεις.

Πέρα από τη πλάκα, όλα πάνε να γίνουν τερματικά σε και δεν με χαλάει καθόλου. Ήδη το ζω στο σπίτι με το steam link. Το κινεζοκουτάκι που έχω στο υπνοδωμάτιο μια χαρά εξυπηρετει να μπαίνω στο μεγάλο desktop για δυνατό gaming και απαιτητικό browsing ( εκεί μας καταντησε ο chrome ).  Για εμάς που λόγω δουλειάς δουλεύουμε και σε mac, αν νοικιάσεις ένα τουμπανο mac pro μόνο για το mobile programming ή το design και πληρώνεις by the hour , δεν είναι άσχημο deal, αρκεί πάντα να εισαι 1080@60fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Άρα ότι σχολιάζεις είναι άνευ ουσίας, γιατί:

Α) πρώτον είσαι απλά συλλέκτης και ότι έχεις, το έχεις για το "ντουλάπι"

Β) ακολούθησες το "ρεύμα" του digital σε όποιο σύστημα και να είσαι χρήστης/κάτοχος.

Ομοίως και εγώ έχω ακολουθήσει το ρεύμα του digital download/Game Pass, όμως δεν εκφέρομαι αρνητικά για το Stadia/Xcloud/PS Now καίτοι είμαι (οικογενειακώς) ενεργός χρήστης παλαιών συστημάτων.

Εκτιμώ το καθένα για αυτό που μου προσφέρει.

Αν κατάλαβα λάθος με συγχωρείς. :)

πάνω από όλα είμαι gamer :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zx1234r είπε

Δες και το netflix. Σήμερα μπορώ να βλέπω το walking dead αλλά μέχρι την 2η σεζόν. Αύριο δεν θα μπορώ γιατί τα δικαιώματα έληξαν. Spotify.....σήμερα άκουγα ένα άλμπουμ των judas που αύριο θα έχει πάει στο amazon music. Χθες κατέβασα μία ταινία στο amazon prime αλλά έχω μόνο 2 ημέρες να την δω γιατί μετά θα απενεργοποιηθεί λόγω των δικαιωμάτων του παραγωγού που δεν επιτρέπει την offline αναπαραγωγή.

Μα δεν αγοράζεις, νοικιάζεις. Ποσά παιχνίδια, ταινίες, μουσική κλπ μπορεί να αγοράσει ένας άνθρωπος με το βασικό ή έστω και παραπάνω μισθό;

Μιλάμε για νορμάλ κόσμο, όχι για σινεφίλ, gamers κλπ που δουλεύουν για το "χόμπυ" τους.

Αν είχαμε τα πάντα όλα και προσβάσιμα ανά πάσα στιγμή με 10 ευρώ το μήνα, τι νόημα θα είχαν να συνεχίσουν να πουλάνε blurays κλπ;

Ποιος με σώας τα φρένας θα τα αγόραζε;

2 ώρες πριν, Sir_Teraflop είπε

Πριν αρχίσετε βέβαια να ανησυχείτε για γραμμές, spec, το all digital future κλπ. θα έπρεπε να είχατε δει αυτό:

IYLbaKV.png

Day one είπαμε? :D 

Σιγά μη φέρουν στην Ελλάδα day one το Stadia.

Εδώ δεν έχουν φέρει ευκολότερες υπηρεσίες σαν το YouTube Music και το Premium.

Τα έχουν διαθέσιμα μέχρι και στη Λατινική Αμερική, εμάς μας έχουν γενικώς χεσμένους.

3yuex40.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, JohnyFire είπε

αν και ασχετο χαχαχ τα παντα εχω ;) ο καλος πραγμενος ολα τα βρισκει ;)

Θέλω ένα με πολλές φωτιές. Αν γίνεται να χει και καμια εξάτμιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, aypnia είπε

Μα δεν αγοράζεις, νοικιάζεις. Ποσά παιχνίδια, ταινίες, μουσική κλπ μπορεί να αγοράσει ένας άνθρωπος με το βασικό ή έστω και παραπάνω μισθό;

Μιλάμε για νορμάλ κόσμο, όχι για σινεφίλ, gamers κλπ που δουλεύουν για το "χόμπυ" τους.

Αν είχαμε τα πάντα όλα και προσβάσιμα ανά πάσα στιγμή με 10 ευρώ το μήνα, τι νόημα θα είχαν να συνεχίσουν να πουλάνε blurays κλπ;

Ποιος με σώας τα φρένας θα τα αγόραζε;

Καμιά αντίρρηση. Σκέψου όμως κάποιος να έχει επάγγελμα κριτής κινηματογράφου. Και σαν καλός και νομοταγής πολίτης αγόρασε το μεγαλύτερο ποσοστό της ταινιοθήκης του ψηφιακά από το amazon, κατέβασε τις ταινίες σε έναν δίσκο και τον έχει στην γωνίτσα. Αν αύριο η Disney κυκλοφορήσει την streaming υπηρεσία της και πει πως η Ελλάδα τρώει πόρτα στην αναπαραγωγή οποιασδήποτε ταινίας που έχουν παράξει οι θυγατρικές της, ο κριτής αυτόματα γίνεται παράνομος και οι νόμιμα αγορασμενες ταινίες είναι προϊόν λαθρεμπορίας. Τα πνευματικά δικαιώματα σε κάποια ακραία σενάρια έτσι δουλεύουν. Δεν διαφωνώ, απλά εκφράζω την γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chek2fire είπε

την amiga και εγώ την λειτουργούσα μέχρι το 2000 μόνο και μόνο για να παίζω ξανά και ξανά sensible soccer. Μετά πήρε και αυτή την θέση της στο ντουλάπι :P 

Εγώ μέχρι που βγήκε στο pc to settlers μετά πέταμα ..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, panoskatos είπε

Υπάρχει πουθενά κανένα άρθρο που να εξηγεί το πως μπορεί να επιτευχθεί κάτι τέτοιο στο τεχνικό του κομμάτι;  Αδυνατώ να σκεφτώ πως υλοποιείται όλο αυτό! 

 

Εντάξει τα αρχεία ενός τίτλου θα είναι κοινόχρηστα για μια ομάδα υπολογιστών , το υπόλοιπο hardware σε τι και ποία διάταξη θα είναι; 

 

Έχω διαβάσει ότι το hardware της συγκεκριμένης υπηρεσίας η google το ανέθεσε για υλοποίηση στην AMD , να υποθέσω ότι έχει φτιάξει APU επεξεργαστές κουμπωμενους σε μητρικες με δεκάδες θέσεις cpu sockets?  

 

Πως στον κόρακα θα γίνεται;  Δηλ αν παίζουν 1 εκατομμύριο άτομα ένα παιχνίδι, Αυτό το παιχνίδι θα το τρέχουν 1 εκατομμύριο συστήματα; 

 

Ψάχνεις ό,τι φέρει στον επαγγελματικό κόσμο υπολογιστικών υποδομών την ονομασία High Performance Computing υπό τη μορφή διακομιστών.

 

Ένας διακομιστής (Server) αποτελεί έναν υπολογιστικό κόμβο (node) σε ένα Data Center που μπορεί να κάνει scale out θεωρητικά εις άπειρον (να προστεθούν και άλλοι κόμβοι - διακομιστές).

 

Ενδεικτικό configuration ενός υπολογιστικού κόμβου:

  • 8-16x Quadro RTX 8000, 48GB, Total System Video Memory 384-768GB, NVLink/NVSwitch Interconnect (up to 900GB/s GPU-to-GPU communication rates).
  • Up to 2TB RAM.
  • 2x Intel XEON Class Gold/Platinum Processors.
  • Multiple SAS Class 40+ Mixed Usage SSD's.

https://www.nvidia.com/en-us/design-visualization/quadro-servers/

 

Συνδέεσαι Remotely και τραβάς Resources, όλο το rendering γίνεται στο Data Center και εσύ παίρνεις το προϊόν έτοιμο στην οθόνη σου. Υπάρχουν πολλά Frameworks από πίσω ώστε να συντονιστεί  η όλη διαδικασία.

 

Κάθε Cloud είναι χοντρικά το ίδιο πράγμα. Σε πολύ γενικές γραμμές και δεδομένο πως υπάρχουν πάντα ελεύθερα resources για σένα, έρχεται πολύ οικονομικότερα για τον τελικό χρήστη (υπερβάλλοντας, και 50ε το μήνα να έχει η συνδρομή, 3K στην 5ετία έρχεται, ένα high-end PC δηλαδή).

 

Η nVidia έχει και θα έχει το μονοπώλιο στο GPU κομμάτι (το άκρως επαγγελματικό μέρος, αυτό των υποδομών). Οι XEON Phi GPU's της Intel έρχονται περισσότερο να ανταγωνιστθούν AI Workloads απέναντι στις nVidia Tesla V / GV100 (vs. https://www.nvidia.com/en-us/data-center/dgx-systems/).

 

Πληροφοριακά, τα σασί των διακομιστών αυτών κατασκευάζονται και από OEM's (Dell.EMC, HPE who also recently bought Cray, Lenovo-IBM, Cisco, PureStorage, DDN, NetApp), τα πιο διάσημα βέβαια είναι της Super Micro που προμηθεύει και τα reference designs της nVidia και του γενικού διανομέα της PNY.

 

Το να πεις πως θα τρέχουν ένα εκατομμύριο συστήματα είναι τόσο σωστό όσο και λάθος. Θα τρέχουν συστήματα που θα έχουν Resources ισάξια με ένα εκατομμύριο Personal Client PC's (εξού και High Performance Computers), ή λιγότερα αλλά με διαφορετική αρχιτεκτονική, frameworks και allocation που επιτρέπουν τον αποτελεσματικότερό τους καταμερισμό.

 

Ένα Data Center τέτοιου βεληνεκούς δείχνει κάπως έτσι:

Related image

 

Ή και πολύ μεγαλύτερο.

 

Κάθε κουτάκι που βλέπεις είναι ένας διακομιστής, και όλα συνδέονται και διαχειρίζονται μαζικά. H διασύνδεσή τους γίνεται με ένα δικτυακό standard που φέρει την ονομασία InfiniBand, αποτελεί οπτικό τρόπο μεταφοράς δεδομένων, και μια από τις πρωτοπόρες και διασημότερες εταιρείες είναι η Mellanox. Για να έχεις μια γενική ιδέα στις ταχύτητες που μπορούν να επιτευχθούν με ένα InfiniBand Network: https://en.wikipedia.org/wiki/InfiniBand

 

Η HPE ολοκληρώνει Photon-Based Networking Equipment, και σύντομα θα δεις πολύ μεγαλύτερες δικτυακές ταχύτητες από τις παραπάνω.

 

Fun Facts:

Major InfiniBand Vendors Mellanox and Voltaire merge in 2010. Oracle makes a major investment in Mellanox during the same year.

nVidia Acquires Mellanox for $6.9B in 2019, outbidding both Microsoft and Intel.

Για να ξέρεις που και πως παίζει η nVidia πραγματικά.

Το proposition της AMD να τρέξει το Stadia σε δικούς της επιταχυντές με την υποστήριξη του Vulkan API βρίσκεται ακόμη σε πιλοτικό στάδιο ενσωμάτωσης και αξιολόγησης (κυρίως λόγω πολύ μικρότερου κόστους). Θα το χάσει πολύ γρήγορα με την επιφύλαξη εκπλήξεων που ρεαλιστικά δε θα υπάρξουν στο end-game value. 

https://www.nasdaq.com/symbol/nvda

https://www.nasdaq.com/symbol/amd

 

Επίσης, να ξέρεις πως η Google είναι μια πολύ Green εταιρεία (πέρα από τις θεωρίες συνωμοσίας), και τα TDP's των AMD under 70%+ load είναι υψηλότερα των nVidia Quadro/Tesla. Ένα μεγάλο Data Center καταναλώνει τεράστιες ποσότητες ρεύματος, οι απαιτήσεις είναι τερατώδης. Όλος ο όμιλος Alphabet αυτοτροφοδοτείται από δικά του πάρκα ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, δε τραβά από αστικά δίκτυα.

 

Στην Ελλάδα, το ΕΔΕΤ (GSRT, GRNET), έχει ένα από τα μεγαλύτερα HPC's στον κόσμο (Top 500). Mostly Dell.EMC Powered, mostly CPU Driven Nodes (δίχως πολλά GPU nodes, ή ακόμα καλύτερα, δίχως μεγάλο Accelerated Computing Power). Ένα άλλο fun fact που κολλάει εδώ , είναι πως η EMC εξαγοράσθηκε από τη Dell to 2016 στο ποσό των $67B, της μεγαλύτερης ιστορικά αγοράς στον τομέα της τεχνολογίας.

 

Εντελώς πληροφοριακά και μπακαλίστικα, ένα Accelerated Computing Node (Server με GPU's όπως ένας RTX Server ή ένα DGX System), μπορεί να αντικαταστήσει έως και 63x Double 20-Core XEON Servers δίχως κάρτες γραφικών. Μια GPU προσφέρει πολύ μεγαλύτερη υπολογιστική ισχύ από ένα κλασσικό Central Processing Unit λόγω της αρχιτεκτονικής της.

 

Τέλος, η υπολογιστική ισχύς υπολογίζεται σε FLOPS (Floating Point Operations Per Second): https://en.wikipedia.org/wiki/FLOPS. Δες ιστορικά τα Hardware Costs ανά GFLOPS/TFLOPS και θα καταλάβεις πολλά για την πορεία της εξέλιξης του ψηφιακού μετασχηματισμού, όπως και τον κυριότερο επιχειρηματικό λόγο για τον οποίο συμφέρει τόσο εσένα, όσο και σε μια εταιρεία να σου παρέχει Software as a Service, ή Platform as a Service, συνδρομητικά.

 

 

60e01a1857a12d0edf5593639d65142a9da638ac.jpg_1200x630.jpg

Επεξ/σία από snapshot-
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Θέλω ένα με πολλές φωτιές. Αν γίνεται να χει και καμια εξάτμιση

 

κατι τετοιο;

https://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=2ahUKEwih3rj19dDiAhUKNOwKHSgMChsQjRx6BAgBEAU&url=https%3A%2F%2Fwallpapercave.com%2Fexhaust-wallpapers&psig=AOvVaw28jB4lUB2b6V9_ueJUdzKw&ust=1559775274539279

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"παρά μόνο μιας καλής ευρυζωνικής σύνδεσης. " τι εννοεί ? για τι γραμμή μιλάμε ? απλή vdsl 50αρα? η πρέπει να πας σε 100αρα / 200αρα ?

Το Netflix και με 24αρα έπαιζε μια χαρα 4κ 

απαιτήσεις να δούμε και κόστος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...