Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X (Project Scarlett) - Πληροφορίες [Δεκ 2020]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι κακο να μην εχει ξεκαθαρισμενο ονομα πχ xbox 4,τα ιδια γινανε με το wii u που οι μισοι το περασαν add on.Δεν ξερω βεβαια αν η κακη παραδοση με τα ονοματα δειχνει τα διαφορετικα χερια που περασε η σειρα ανα την ιστορια της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 620
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, JohnVani18 είπε

Άλλο να τα έσκασαν και οι δύο (o καθένας ξεχωριστά) σε μια custom navi υλοποίηση που αρμόζει στις ανάγκες τους και άλλο που ακούγαμε πέρυσι ότι η αρχιτεκτονική navi εξ'αρχής έγινε με την υποστήριξη της Sony και για την Sony (και κάτι αρλούμπλες για αποκλειστική χρήση). Αν όντως βοήθησε να φτιαχτεί η navi, γιατί επιτρέπει να χρησιμοποιηθεί και από MS; Δε βγάζει νόημα η όλη φήμη που βγήκε στη φόρα.

Και οι 2 τα σκάσανε αφού  η ίδια αρχιτεκτονική είναι και στους 2, αυτό είναι το R&D ουσιαστικά. Απλά θα είναι διαφορετική σιλικόνη (περισσότερα/λιγότερα CU's, μικρότερα/μεγαλύτερα ρολόγια) μεταξύ τους και στις discrete κάρτες.που (θα) κυκλοφορούν με RDNA/RDNA2.

Τώρα αν η sony είναι με RDNA αντί για RDNA2 που ακούγεται, θα σε γελάσω. Αν και δε το νομίζω καθώς και αυτοί άφησαν υπονοούμενα για ray tracing και DXR που δεν υποστηρίζει το RDNA.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ilos είπε

Και οι 2 τα σκάσανε αφού  η ίδια αρχιτεκτονική είναι και στους 2, αυτό είναι το R&D ουσιαστικά. Απλά θα είναι διαφορετική σιλικόνη (περισσότερα/λιγότερα CU's, μικρότερα/μεγαλύτερα ρολόγια) μεταξύ τους και στις discrete κάρτες.που (θα) κυκλοφορούν με RDNA/RDNA2.

Τώρα αν η sony είναι με RDNA αντί για RDNA2 που ακούγεται, θα σε γελάσω. Αν και δε το νομίζω καθώς και αυτοί άφησαν υπονοούμενα για ray tracing και DXR που δεν υποστηρίζει το RDNA.

Ούτε μια στο εκατομμύριο να το έχει ο ένας το (ray tracing) και να μην το εχει ο αλλος, θα συμφωνησω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ δεδομένο ότι θα έχουν σχεδόν ολόιδια specs. Προσωπικά με προβληματίζει περισσότερα ότι Θα χρειαστεί να κάνουμε αναβάθμιση σε σοβαρές 4k TVs και σε αντίθεση με US που έχουν επιλογές στα 500-700 εμείς στην Ευρώπη θα πρέπει να σκάσουμε ~1000 αν όχι περισσότερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, VaggD είπε

Θεωρώ δεδομένο ότι θα έχουν σχεδόν ολόιδια specs. Προσωπικά με προβληματίζει περισσότερα ότι Θα χρειαστεί να κάνουμε αναβάθμιση σε σοβαρές 4k TVs και σε αντίθεση με US που έχουν επιλογές στα 500-700 εμείς στην Ευρώπη θα πρέπει να σκάσουμε ~1000 αν όχι περισσότερα!

τι εννοείς σοβαρές; με freesync ας πούμε; 

 

νομίζω πάντως πως είναι υπερβολή να ανησυχεί κανείς τόσο για την τηλεόραση μιας κονσόλας και η κονσόλα να φτάσει να κάνει το 1/3 ή 1/4 αυτής

δε λέω να μην το κάνει κανείς άμα του περισσεύουν, απλά δεν το θεωρώ "ανάγκη" 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ αυτό που θα ήθελα από τη μελλοντική μου 4Κ τηλεόραση είναι καλό hdr και άντε και κάνα freesync μιας και θα έχω και pc επάνω της, όχι τόσο για τις κονσόλες 

αλλά σε τιμή δυσκολεύομαι να φύγω στο θεό δε μου κάθεται καλά, πιστεύω ότι όλο και κάποια αξιοπρεπή φθήνια θα προκύψει μέσα στο '20

 

το θετικό μου είναι ότι για τους επόμενους 12 μήνες απλά δε με νοιάζει το 4Κ , άρα μπορώ να αγοράσω ψύχραιμα 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, logistoulis είπε

εγώ αυτό που θα ήθελα από τη μελλοντική μου 4Κ τηλεόραση είναι καλό hdr και άντε και κάνα freesync μιας και θα έχω και pc επάνω της, όχι τόσο για τις κονσόλες 

αλλά σε τιμή δυσκολεύομαι να φύγω στο θεό δε μου κάθεται καλά, πιστεύω ότι όλο και κάποια αξιοπρεπή φθήνια θα προκύψει μέσα στο '20

Καλο HDR  με 500  δεν γινεται  δεν υπαρχει σε αυτο το επιπεδο τιμων .Γενικοτερα tv 4k  ειναι  σκουπιδια σε αυτο το price range .To θεμα ειναι πως στην επερχομενη γενια  θα ειναι απαραιτητη.

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Καλο HDR  με 500  δεν γινεται  δεν υπαρχει σε αυτο το επιπεδο τιμων .Γενικοτερα tv 4k  ειναι  σκουπιδια σε αυτο το price range .To θεμα ειναι πως στην επερχομενη γενια  θα ειναι απαραιτητη.

καλά δε μιλάω απαραίτητα (όχι ότι θα με χάλαγε) για 500, αλλά 700-800 μαξ

το χιλιάρικο δεν θα ήθελα να το περάσω 

 

θα δείξει, όπως είπα έχω αρκετούς μήνες μπροστά μου και τα πράγματα εξελίσσονται, ποιος ξέρει στην τελική μπορεί να βελτιωθούν και τα οικονομικά μου και να με πάρει για καμιά σπατάλη :P (αν και ειλικρινά θα προτιμούσα να τα κάνω κάτι άλλο, όσο καμμενίδης και ας είμαι με τα games) 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, logistoulis said:

τι εννοείς σοβαρές; με freesync ας πούμε; 

νομίζω πάντως πως είναι υπερβολή να ανησυχεί κανείς τόσο για την τηλεόραση μιας κονσόλας και η κονσόλα να φτάσει να κάνει το 1/3 ή 1/4 αυτής

δε λέω να μην το κάνει κανείς άμα του περισσεύουν, απλά δεν το θεωρώ "ανάγκη" 

TV με όλα τα γνωστά καλούδια. Τώρα μπορεί να φαίνεται υπερβολή γιατί δεν υπάρχει αρκετό content ούτε κονσόλα που να μπορεί να προσφέρει jaw dropping εικόνα σε 4κ. Αυτό προφανώς θα αλλάξει μετά το 20 οπότε μια δυνατή 4k tv θα κάνει την διαφορά. 

TLDR: Το 20-21 θα έχουμε games και σειρές/ταινίες που θα θυμίζουν τα ειδικά βίντεο που βάζουν οι κατασκευαστές στις tv για τις διαφημίσουν. 

2 hours ago, Psycho_Warhead said:

LG OLED 65 C9 με HDMI 2.1 να γίνει πανωλεθρία στο Μιλάνο.

OLED είναι DOA. Το next big thing είναι micro/mini led και σε budget κατηγορία qled και uled. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παντός παιδιά μου δεν την ξαναπαταω.δεν θα με επηρεάσουν με ψευτο features.γιατι για μένα ψευτο features είναι.εσκασα σε one x και Hdr TV μαζί με έναν elite μοχλό 2200 κύριοι.και ανακάλυψα ότι 1 παιχνίδι στα 10 έχουν όντως καλη διαφορά με hdr,για να μην πω 1 στα 20..Τελικά κατέληξα να παίζω με PC και 144 frames σε 1440p μόνιτορ και βρήκα την υγεια μου. Τώρα περιμένω μέχρι Χριστούγεννα και μόλις βγουν οι κονσόλες θα δω τι πραγματικά προσφέρουν και θα αποφασίσω η κονσόλα η σοβαρό PC με τα σπεκς που θα έχουν βγει τότε.ελπιζω να μην αρχίσουν πάλι τις μλκιες με τα 30 frames στην κονσόλα γιατί θα ξενερώσω πολύ.τουλαχιστον εκεί που έχουμε φτάσει, πρέπει να το σου δίνει επιλογή 30 60 120 frames σε όλα τα games.επειδη έχω περάσει όλες τις κονσόλες μια μια και σ'αυτήν την γενιά ξεκίνησα με ps4 μετά pro και μετά one x με Sony hdr.η μεγαλύτερη εμπειρία για μένα ήταν του PC τα frames.οποιος δοκίμασει δεν γυρίζει πίσω.δεν θέλω war με κανέναν,δεν ειμαι φαν σε κανένα από τα 2 ,PC η κονσόλα.παω σ'αυτό που με ευχαριστεί πιο πολύ.μια κονσόλα με επιλογές στα frames πιστεύω θα ήταν η μεγαλύτερη εμπειρία για όλους και το πιο αληθινό feature. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...