Προς το περιεχόμενο

Νέα καλωδίωση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Έχω θέμα με την καλωδίωση του σπιτιού μου με αποτέλεσμα να πιάνω μόνο τα 30 από τα 50mbps τα οποία πληρώνω. Συγκεκριμένα η πρώτη πρίζα του σπιτιού πιάνει φουλ 50αρα χωρίς errors κτλπ, αλλά δεν το θέλω εκεί το ρουτερ. Οπότε σκέφτηκα να εγκαταστήσω διπλή πρίζα στην πρίζα που επιθυμώ (η οποία έχει και πρόβλημα λόγω παρεμβολων μέχρι να φτάσει το DSL εκεί). Διάβασα και άλλα ποστ αλλά δεν έβγαλα άκρη. Θέλω να τραβήξω καλώδιο (cat6e) από κουτί ΟΤΕ μέχρι την μία θύρα της διπλής πρίζας (15 μέτρα απόσταση) και στην δεύτερη θύρα να συνδέσω τηλέφωνο ώστε να έχω τηλέφωνο σε όλες τις πρίζες. Πως μπορώ ακριβώς να το κάνω? Τέλος στο σπίτι έχει 8 συνολικά πρίζες από τις οποίες μία είναι η τωρινή κεντρική μονοπορτη, μία αυτή που χρησιμοποιώ για το ρουτερ τώρα (και θέλω να αλλάξω σε διπλή), άλλη μία που χρησιμοποιώ για σταθερό και οι άλλες 5 οι οποίες δεν βλέπω να χρησιμοποιούνται ποτέ. 

 

Ευχαριστώ 😁 

Επεξ/σία από Realakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Λες ότι οι εσωτερικές σου πρίζες έχουν πρόβλημα, κατάλαβα καλά;

Το cat απο το κουτί του οτε που κολλάει;

Το σήμα μέχρι να φτάσει στην πρίζα που επιθυμώ έχει πολλές παρεμβολές και για αυτό έχω και προβλήματα (errors). Και θέλω να τραβήξω από κουτί απευθείας σε πρίζα ώστε να μην έχω θέμα. 

28 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Πάρε ηλεκτρολόγο

Έχεις δίκιο εδώ που τα λέμε. 😂 Τέλος πάντων η κατάσταση είναι μπέρδεμα και καλύτερα ηλεκτρολόγο από ότι καταλαβαίνω. @poulinosκλείδωμα (ή διαγραφή καλύτερα) πλιζ😁

Επεξ/σία από Realakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/06/2019 at 20:21, Realakias said:

Το σήμα μέχρι να φτάσει στην πρίζα που επιθυμώ έχει πολλές παρεμβολές και για αυτό έχω και προβλήματα (errors). Και θέλω να τραβήξω από κουτί απευθείας σε πρίζα ώστε να μην έχω θέμα. 

Έχεις δίκιο εδώ που τα λέμε. 😂 Τέλος πάντων η κατάσταση είναι μπέρδεμα και καλύτερα ηλεκτρολόγο από ότι καταλαβαίνω. @poulinosκλείδωμα (ή διαγραφή καλύτερα) πλιζ😁

το προβλημα σου οπως φαινεται δεν ειναι στην καθετη αλλα στην οριζοντια.ο λογος ειναι οτι εχεις bridge taps.ο ηλεκτρολογος που θα ερθει θα πρεπει να ξερει τι θα κανει αλλιως δεν θα καταφερει τιποτα και θα περναει νεα καλωδια χωρις λογο.

η σωστη καλωδιωση ειναι αυτη

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

αν μπορεις να καταλαβεις τι εννοει το σχεδιαγραμμα τοτε μπορεις να τα φτιαξεις και εσυ.επειδη εχεις πολλα πριζακια θελει χρονο .το πρωτο βημα ειναι να βρεις ποιο πριζακι συνδεεται με ποιο.αν βρεις αυτο και τα γραψεις καπου ειναι ευκολο να σου πουμε μετα πως θα τα φτιαξεις σωστα για να μην χανεις.καθετη καλωδιωση εχει νοημα να αλλαζεις αν εχεις δοκιμασει και στον κατανεμητη και βλεπεις οτι εκει εχεις πολυ μεγαλυτερο attainable rate απο οτι στο σπιτι. errors μπορεις να εχεις και κατω. 2-3 mbit διαφορα στο attainable απο κατανεμητη μεχρι κεντρικο πριζακι δεν ειναι καθολου παραξενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, poulinos είπε

το προβλημα σου οπως φαινεται δεν ειναι στην καθετη αλλα στην οριζοντια.ο λογος ειναι οτι εχεις bridge taps.ο ηλεκτρολογος που θα ερθει θα πρεπει να ξερει τι θα κανει αλλιως δεν θα καταφερει τιποτα και θα περναει νεα καλωδια χωρις λογο.

η σωστη καλωδιωση ειναι αυτη

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

αν μπορεις να καταλαβεις τι εννοει το σχεδιαγραμμα τοτε μπορεις να τα φτιαξεις και εσυ.επειδη εχεις πολλα πριζακια θελει χρονο .το πρωτο βημα ειναι να βρεις ποιο πριζακι συνδεεται με ποιο.αν βρεις αυτο και τα γραψεις καπου ειναι ευκολο να σου πουμε μετα πως θα τα φτιαξεις σωστα για να μην χανεις.καθετη καλωδιωση εχει νοημα να αλλαζεις αν εχεις δοκιμασει και στον κατανεμητη και βλεπεις οτι εκει εχεις πολυ μεγαλυτερο attainable rate απο οτι στο σπιτι. errors μπορεις να εχεις και κατω. 2-3 mbit διαφορα στο attainable απο κατανεμητη μεχρι κεντρικο πριζακι δεν ειναι καθολου παραξενο.

Στην πρώτη πρίζα του σπιτιού έχω 50αρι κανονικά χωρίς errors με attainable rate τα 75mbps. Στην πρίζα που το θέλω να ναι (4 ορόφους σπίτι, οπότε δεν με βολεύει ο πρώτος όροφος, θέλω το ρουτερ στον δεύτερο) έχει attainable 35mbps. Άρα χάνω 15 στον συγχρονισμό + ερορ και πτώση γραμμής. Πιστεύω ότι ξέρω την πορεία αλλά και για να την μάθω τι πρέπει να κάνω? Μετακίνηση ρουτερ μέχρι να πέφτει περισσότερο ο συγχρονισμός? Διπλή πρίζα θα μπει ούτως ή άλλως για την τοποθέτηση καλωδίου (μια ευθεία είναι). 

Επεξ/σία από Realakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Realakias said:

Στην πρώτη πρίζα του σπιτιού έχω 50αρι κανονικά χωρίς errors με attainable rate τα 75mbps. Στην πρίζα που το θέλω να ναι (4 ορόφους σπίτι, οπότε δεν με βολεύει ο πρώτος όροφος, θέλω το ρουτερ στον δεύτερο) έχει attainable 35mbps. Άρα χάνω 15 στον συγχρονισμό + ερορ και πτώση γραμμής. Πιστεύω ότι ξέρω την πορεία αλλά και για να την μάθω τι πρέπει να κάνω? Μετακίνηση ρουτερ μέχρι να πέφτει περισσότερο ο συγχρονισμός? 

οχι.πρεπει να ανοιχτουν ολα τα πριζακια και με δοκιμες να δεις ποιο πριζακι συνδεεται με ποιο.αφου βρεις ολη την πορεια μετα θα πρεπει να κανεις αλλαγες σε καποια πριζακια για να παρεις το μεγιστο δηλαδη το 50αρι.το attainable μπορει να μειωθει λιγο αλλα δεν μας πειραζει.πρεπει να βρεις απο ποιο πριζακι παει στον δευτερο οροφο ,ποσα ζευγαρια καλωδια υπαρχουν σε καθε πριζακι.αναλογως το πως πηγαινει που και ποσα ζευγαρια καλωδια υπαρχουν μετα βγαινει το πως θα τα συνδεσεις.υπαρχει περιπτωση πχ αν απο το καθε πριζακι υπαρχει μονο ενα ζευγαρι καλωδιο να μπορεις να ανεβασεις το ρουτερ στον δευτερο οροφο αλλα να μην μπορεις να βαλεις τηλεφωνο στον πρωτο παρα μονο στον δευτερο /τριτο/τεταρτο.μικρο το κακο βεβαια αφου μπορεις να παρεις ασυρματο με διπλη βαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, poulinos είπε

οχι.πρεπει να ανοιχτουν ολα τα πριζακια και με δοκιμες να δεις ποιο πριζακι συνδεεται με ποιο.αφου βρεις ολη την πορεια μετα θα πρεπει να κανεις αλλαγες σε καποια πριζακια για να παρεις το μεγιστο δηλαδη το 50αρι.το attainable μπορει να μειωθει λιγο αλλα δεν μας πειραζει.πρεπει να βρεις απο ποιο πριζακι παει στον δευτερο οροφο ,ποσα ζευγαρια καλωδια υπαρχουν σε καθε πριζακι.αναλογως το πως πηγαινει που και ποσα ζευγαρια καλωδια υπαρχουν μετα βγαινει το πως θα τα συνδεσεις.υπαρχει περιπτωση πχ αν απο το καθε πριζακι υπαρχει μονο ενα ζευγαρι καλωδιο να μπορεις να ανεβασεις το ρουτερ στον δευτερο οροφο αλλα να μην μπορεις να βαλεις τηλεφωνο στον πρωτο παρα μονο στον δευτερο /τριτο/τεταρτο.μικρο το κακο βεβαια αφου μπορεις να παρεις ασυρματο με διπλη βαση.

Στις δύο πρίζες που θέλω το τηλέφωνο (σε μια εκ αυτών το ρουτερ, αν και εκεί θα γίνει γεφυρωμα με το υπόλοιπο σπίτι και το σταθερό κολλημένο απευθείας σε ρουτερ) χρησιμοποιώ πολλά χρόνια τηλέφωνο μέσω splitter. Οπότε τηλέφωνο κανονικά θα παίζει. Επίσης στης Cyta λέει cat5e, πειράζει αν βάλω Cat6a ή cat6e (αυτά τα καλώδια έχω)? Άρα λογικά θα πάω σε ηλεκτρολόγο δικτύου διότι η δουλειά είναι πολύ παραπάνω από ένα καλώδιο που νόμιζα. Αν βρω πάντως πορεία πιο πριν τότε θα την γράψω. 

Επεξ/σία από Realakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Realakias said:

Στις δύο πρίζες που θέλω το τηλέφωνο (σε μια εκ αυτών το ρουτερ) χρησιμοποιώ πολλά χρόνια τηλέφωνο μέσω splitter. Οπότε τηλέφωνο κανονικά θα παίζει. Επίσης στης Cyta λέει cat5e, πειράζει αν βάλω Cat6a ή cat6e (αυτά τα καλώδια έχω)? Άρα λογικά θα πάω σε ηλεκτρολόγο δικτύου διότι η δουλειά είναι πολύ παραπάνω από ένα καλώδιο που νόμιζα. Αν βρω πάντως πορεία πιο πριν τότε θα την γράψω. 

δεν μας νοιαζει αν εχεις ραζιμ αν εχεις cat5 αν εχεις cat6.μας νοιαζει το πως συνδεονται για να μην εχεις bridge taps. στο vdsl πρεπει να υπαρχει μονο ενα splitter εκει που θα μπει το vdsl modem.αν εχεις voip δεν πρεπει να υπαρχει κανενα σπλιττερ. δεν μπορω να σου πω αν ειναι ευκολη δουλεια ή δυσκολη γιατι εξαρτατε ποσο πιανουν τα χερια σου.σιγουρα θελει λιγο χρονο. το λογικο ειναι απο μια πριζα να πηγαινει στις υπολοιπες και απο την μια πριζα να ανεβαινει ταυτοχρονα και στον πανω οροφο. αν εισαι απο αθηνα και αν αποφασισεις οτι θες ηλεκτρολογο ξερω ατομο που ξερει να τα  φτιαχνει.σε καθε περιπτωση ο ηλεκτρολογος θα πρεπει να ξερει τι ειναι τα bridte taps και να μπορει να καταλαβει την καλωδιωση για το vdsl και το πως θα τα συνδεσει.αλλιως ή δεν θα στα φτιαξει ή θα σου περασει καλωδια χωρις να χρειαζονται. το εχω δει πολλες φορες αυτο το περιστατικο ΔΥΣΤΥΧΩΣ διοτι πολλοι ηλεκτρολογοι δεν ξερουν περι adsl/vdsl και τετοια με αποτελεσμα  να νομιζουν οτι φταιει το καλωδιο και οχι τα bridte taps.αν πιανουν τα χερια σου να ανοιξεις τα πριζακια και να βρεις τι παει που με ενα πολυμετρο και με καμια μπαταρια  ή με καμια γεννητρια ηχητικου/ακουστικου σηματος τοτε μετα ειναι ευκολο να κανεις τα υπολοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, poulinos είπε

δεν μας νοιαζει αν εχεις ραζιμ αν εχεις cat5 αν εχεις cat6.μας νοιαζει το πως συνδεονται για να μην εχεις bridge taps. στο vdsl πρεπει να υπαρχει μονο ενα splitter εκει που θα μπει το vdsl modem.αν εχεις voip δεν πρεπει να υπαρχει κανενα σπλιττερ. δεν μπορω να σου πω αν ειναι ευκολη δουλεια ή δυσκολη γιατι εξαρτατε ποσο πιανουν τα χερια σου.σιγουρα θελει λιγο χρονο. το λογικο ειναι απο μια πριζα να πηγαινει στις υπολοιπες και απο την μια πριζα να ανεβαινει ταυτοχρονα και στον πανω οροφο. αν εισαι απο αθηνα και αν αποφασισεις οτι θες ηλεκτρολογο ξερω ατομο που ξερει να τα  φτιαχνει.σε καθε περιπτωση ο ηλεκτρολογος θα πρεπει να ξερει τι ειναι τα bridte taps και να μπορει να καταλαβει την καλωδιωση για το vdsl και το πως θα τα συνδεσει.αλλιως ή δεν θα στα φτιαξει ή θα σου περασει καλωδια χωρις να χρειαζονται. το εχω δει πολλες φορες αυτο το περιστατικο ΔΥΣΤΥΧΩΣ διοτι πολλοι ηλεκτρολογοι δεν ξερουν περι adsl/vdsl και τετοια με αποτελεσμα  να νομιζουν οτι φταιει το καλωδιο και οχι τα bridte taps.αν πιανουν τα χερια σου να ανοιξεις τα πριζακια και να βρεις τι παει που με ενα πολυμετρο και με καμια μπαταρια  ή με καμια γεννητρια ηχητικου/ακουστικου σηματος τοτε μετα ειναι ευκολο να κανεις τα υπολοιπα.

Θεσσαλονίκη είμαι. Τώρα να τις κοιτάξω δεν μου φαίνεται πολύ δύσκολο, μπαμπά εργολάβο έχω ο οποίος όλο και κάτι ξέρει τόσα χρόνια (τα βασικά που μου ζητάς). Αλλιώς ένας ηλεκτρολόγος ειδικός στην δομημένη καλωδίωση θα κάνει δουλειά, έτσι? 

Επεξ/σία από Realakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Realakias said:

Θεσσαλονίκη είμαι. Τώρα να τις κοιτάξω δεν μου φαίνεται πολύ δύσκολο, μπαμπά εργολάβο έχω ο οποίος όλο και κάτι ξέρει τόσα χρόνια (τα βασικά που μου ζητάς). Αλλιώς ένας ηλεκτρολόγος ειδικός στην δομημένη καλωδίωση θα κάνει δουλειά, έτσι? 

αν μπορει να βγαλει ενα σχεδιαγραμμα που πηγαινει που και ποσα ζευγαρια υπαρχουν ευχαριστως μπορω να σου πω μετα τα υπολοιπα και πως να τα συνδεσεις.απο ολες τις πριζες σε μια δυο θα γινουν αλλαγες αλλα πρεπει να ξερουμε που πηγαινει που. ο ηλεκτρολογος θα πρεπει να καταλαβει οτι δεν θες bridge taps.κοινως να καταλαβει τι ειναι αυτο που λεει το σχεδιο της cyta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, poulinos είπε

αν μπορει να βγαλει ενα σχεδιαγραμμα που πηγαινει που και ποσα ζευγαρια υπαρχουν ευχαριστως μπορω να σου πω μετα τα υπολοιπα και πως να τα συνδεσεις.απο ολες τις πριζες σε μια δυο θα γινουν αλλαγες αλλα πρεπει να ξερουμε που πηγαινει που. ο ηλεκτρολογος θα πρεπει να καταλαβει οτι δεν θες bridge taps.κοινως να καταλαβει τι ειναι αυτο που λεει το σχεδιο της cyta.

Bridge taps τι σημαίνει αλήθεια? 😂 Επίσης 6 από τις 8 πρίζες θα είναι άχρηστες στο τέλος αν σε διευκολύνει.

 

Edit: πχ τώρα άνοιξα και είδα την πρίζα που είναι τοποθετημένο το δεύτερο τηλέφωνο στον τρίτο όροφο (οι πρίζες από δω και μετά δεν χρειάζονται, 3 στον αριθμό) είδα ότι έχει μόνο ένα ζεύγος, τι πάει να πει αυτό? 

Επεξ/σία από Realakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Realakias said:

Bridge taps τι σημαίνει αλήθεια? 😂 Επίσης 6 από τις 8 πρίζες θα είναι άχρηστες στο τέλος αν σε διευκολύνει.

Edit: πχ τώρα άνοιξα και είδα την πρίζα που είναι τοποθετημένο το δεύτερο τηλέφωνο στον τρίτο όροφο (οι πρίζες από δω και μετά δεν χρειάζονται, 3 στον αριθμό) είδα ότι έχει μόνο ένα ζεύγος, τι πάει να πει αυτό? 

https://en.wikipedia.org/wiki/Bridge_tap

οτι εχει ενα ζευγαρι μπορει να σημαινει οτι ειναι η τελευταια πριζα του οροφου μπορει να σημαινει ομως οτι συνδεονται παραλληλα και οχι εν σειρα.

για αυτο σου ειπα οτι πρεπει να ανοιχτουν σχεδον ολες οι πριζες για να βρεις την σειρα ασχετα που μπορει να χρειαστει να πειραξεις μια δυο μονο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Realakias είπε

Θεσσαλονίκη είμαι. Τώρα να τις κοιτάξω δεν μου φαίνεται πολύ δύσκολο, μπαμπά εργολάβο έχω ο οποίος όλο και κάτι ξέρει τόσα χρόνια (τα βασικά που μου ζητάς). Αλλιώς ένας ηλεκτρολόγος ειδικός στην δομημένη καλωδίωση θα κάνει δουλειά, έτσι? 

Aντί να ανοίξεις και να πειράξεις όλες τις μπρίζες του σπιτιού και ίσως να μην έχεις και 100% το επιθυμητό αποτέλεσμα στο τέλος βάλε το ρούτερ στην πρώτη μπρίζα όπου αποδεδειγμένα πιάνει 50Mbps και μετά απλά τράβα ένα καλώδιο δικτύου utp μέχρι τον υπολογιστή σου.

Λιγότερος κόπος, σίγουρο αποτέλεσμα.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...