Προς το περιεχόμενο

Nvme Samsung 970 evo θερμοκρασιες


euronmyous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

   Εχω τον ανωθι δισκο (512gb) εδω και 6-7 μηνες το οποιο σημαινει οτι οταν προτωεγκατασταθηκε ηταν χειμωνας. Δυστυχως οι περισσοτερες μητρικες εχουν την M2 υποδοχη ακριβως μα ακριβως κατω απο την gpu (δωσαν ρεσιταλ οι κατασκευαστες) με αποτελεσμα να ναι σχεδον σιγουρο οτι θα χει αυξημενα temps. Ενεακ χειμωνα δεν ειχε με αποτελεσμα να φτανει 43 - 45 με καποιο απλο φορτιο πανω του και με τα fan της gpu off. Η και καλα ψυκτρα που δινει η taichi και αλλες φανταζομαι δεν κανει απολυτως τιποτα πιο πολυ για το εφφε ειναι αφου οπως παρατηρησα τωρα χωρις αυτην πεφτει 1-2 βαθμους κατω.  

   Ερχομαι λοιπον στο θεμα που το παρατηρησα πριν 2 μερες εχοντας ξεχασει να κοιταω την θερμοκρασια του σκληρου μου την θυμισε ομως το Disk Sentinel. Εχοντας της στο ultra m2 socket που εκμεταλλευεται το gen x3  ειδα καταρχας απο Idle σε 36 - 39 να ανεβαινει με απλο ανοιγμα του browser (ο οποιος βεβαια εχει και 13 tabs) στους 45 βαθμους μετα απο λιγο 50 και να μενει καπου εκει. Ετσι δε και μπει παιχνιδι (χωρις να ναι καν το παιχνιδι εγκατεστημενο στον ssd) φτασαμε την 58αρα και καποια στιγμη παιζει να δα και 60. Εβγαλα την ψυκτρα απο πανω εβαλα και προφιλ στα fan της gpu 40% μονιμο και η διαφορα ηταν της ταξης των 2 βαθμων τοσο idle οσο και σε φορτιο της καρτας, Τελος πριν απο λιγο αποφασισα να αλλαξω m2 slot και να την βαλω στο m2_2 με αποτελεσμα να απενεργοποιηθει το pci-3 5 (ok αδιαφορο - για μενα)  Ε λεω εκει που θα παει η καρτα ειναι μακρυα, θα ειναι οκ. Ξεκινησε παλι τελειως idle 36 που με απλες ενεργειες ανβαινει 39 και 45 καπακια (λες και δεν εχει ενδιαμεσες καταστασεις) και θα δοκιμασω σε λιγο και με game  που φανταζομαι θα φτασει την 50αρα για πλακα 

....και σε σας τοσο πολυ πιανει?????

 

Ευχαριστω για τυχον απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο πολυ πιανουν οι περισσοτεροι nvme εκτος αν πας σε ψυκτρα οπως η παρακατω

https://www.msystems.gr/index.php?category=2001&product=25311

 

Μην αγχωνεσαι παντως και οι 60 ειναι μεσα στο working range. Στους 80-85 βαρανε throttle. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Τοσο πολυ πιανουν οι περισσοτεροι nvme εκτος αν πας σε ψυκτρα οπως η παρακατω

https://www.msystems.gr/index.php?category=2001&product=25311

Μην αγχωνεσαι παντως και οι 60 ειναι μεσα στο working range. Στους 80-85 βαρανε throttle. 

 

Με την αλλαγη στο M2_2 που ειναι και μακρυα απο την gpu , μεγιστη θερμοκρασια επιασε τους 50, οποτε μιλαμε σε φορτιο 10 βαθμους κατω. Την ψυκτρα την ειχα σταμπαρει απο παλια αλλα δεν την πηρα γιατι ειχε η μητρικη δικη της που ειναι ιδια ουσιαστικα με αυτην που εστειλες. Δεν εχει νοημα να βαλω απλα μιας αλλης εταιριας, ουτε χαλκινη ειναι να πεις θαδεις διαφορα 3-4 βαθμους. Δεν ειναι μονο το throttling αλλα και το MTBF του δισκου που μειωνεται με υψηλες θερμοκρασιες συνεπως οσο πιο χαμηλα μπορω να τον κανω να δουλεψει γιατι οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχεις λίγο λάθος τα πράγματα στο μυαλό σου μάλλον. Καταρχήν οι θερμοκρασίες του evo (έχεις κοιτάξει τα specs?) είναι εκεί γύρω στους 40-45). Εμένα με το μεγαλύτερο load μπορεί να πάει 55 τώρα το με τόση ζέστη (και idle 35-38) αλλά κλάιν αν σου πηγαίνει 60, μια χαρά είναι. Όσο αφορά το slot κάτω από την κάρτα γραφικών.. αυτό είναι το καλύτερο slot φίλε μου. Γιατί η κάψα της κάρτας πάει προς τα πάνω, όχι προς τα κάτω.

Όπως και να'χει χαλάρωσε, μια χαρά είναι. Εγώ σε λίγο θα βάλω και δεύτερο (στο slot πάνω από την κάρτα) και ενω σε idle δεν περιμένω διαφορές, είμαι περίεργος να δω τι θα γίνει οταν η gpu τραβάει κουπί γερό :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stamer είπε

Τα έχεις λίγο λάθος τα πράγματα στο μυαλό σου μάλλον. Καταρχήν οι θερμοκρασίες του evo (έχεις κοιτάξει τα specs?) είναι εκεί γύρω στους 40-45).

   Ναι δεν ειπα για το 45αρι κατι και ουτε περιμενα να ειναι σαν τους μηχανικους που εχουν idle 31-35.  ΓΙα το max temp ηθελα να δω και σε αλλους ποσο πιανει.

1 ώρα πριν, Stamer είπε

Όσο αφορά το slot κάτω από την κάρτα γραφικών.. αυτό είναι το καλύτερο slot φίλε μου.

Και αυτο το εγραψα οτι παρολο που υποστηριζει gen 3 προτιμησα το gen 2 για να δω τι θερμοκρασιακη διαφορα η οποια και στο load η οποια και υπηρχε. Πιο πανω απο 50 δεν πηγε . Οσο για το καλυτερο slot  ειναι αλλα δεν παιζει και ρολο. Windows εχει πανω μονο. Δεν θα δει καποιος και διαφορα στο double click η στο loading  των win.  Ακομα και σε games τι να δωσει 1,5 frame.  Εγω πρωσοπικα προτιμω να χω καλυτερα temps παρα ψυχαναγκαστικες επιδοσεις που για να τις καταλαβω σε real time χρηση θα πρεπει να μου software-ικο μετροπρογραμμα.

1 ώρα πριν, Stamer είπε

 Γιατί η κάψα της κάρτας πάει προς τα πάνω, όχι προς

Οχι. Μια χαρα παει και γυρω απο την καρτα και μερικα εκατοστα κατω απο αυτην. Γεγονος το οποιο φανηκε και με την αλλαγη καρτας πριν μηνες απο 1070 σε 1080 τι. Ανεβηκαν temps cpu και M2 ssd. Ποσο μαλλον οταν οι καρτες πλεον εχουν το zero fan below 50 c. Ειναι σαν να λες  οτι το μπρικι απο το ματι της κουζινας απο κατω ειναι κρυο επειδη λογο φυσικης ο θερμος αερας ειναι ελαφρυτερος και ανεβαινει πανω.

 

Μια χαρα τα χω στο μυαλο μου απλα ειμαι ψυχαναγκαστικος με τις θερμοκρασιες και το overall protectability  του pc.

 

Οπως και να xει ευχαριστω για τις απαντησεις και περιμενω με το διπλο m2 να δω σε load ποσο παραπανω θα φτασουν τα temps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν η κάρτα είναι σε load (παίζεις κάποιο παιχνίδι ας πούμε) τότε είναι που θερμένεται και βγάζει πολύ ζέστη στο κουτί. Είναι λοιπόν λογικό, ο m.2 να ζεσταθεί περισσότερο κι αυτός (ανεξαρτήτως αν δουλεύει αυτός ή όχι). Απλά αν η θερμότητα πέφτει και κατευθείαν πάνω στον δίσκο τότε λογικό είναι και ο δίσκος αλλά η ψύκτρα να τα βρουν περισσότερο σκούρα.

Ο 2ος m.2 που θα βάλω (λογικά την άλλη εβδομάδα - ίσως και Παρασκευή αναλόγως πότε θα μου το φέρουν), στο load της κάρτας μου, θα τρώει το heatsink μεγάλα ζόρια γιατί θα είναι ακριβώς από πάνω που βγαίνει η ζέστη! Είμαι και εγώ περίεργος να δω τα temps αλλά να σου πω την αλήθεια δεν είναι κάτι που με απασχολεί καθώς θα είναι για όσο παίζω μόνο. ΑΝ αυτός ο m.2 ήταν να κάνει κάποια δουλειά παράλληλα, τότε θα με απασχολούσε. Επίσης αν δω σε idle "υψηλές" θερμοκρασίες τότε θα ανησυχήσω ίσως.

Θα δούμε, θα σου γράψω εδώ πως θα πάει έτσι για την εμπειρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, euronmyous είπε

Με την αλλαγη στο M2_2 που ειναι και μακρυα απο την gpu , μεγιστη θερμοκρασια επιασε τους 50, οποτε μιλαμε σε φορτιο 10 βαθμους κατω. Την ψυκτρα την ειχα σταμπαρει απο παλια αλλα δεν την πηρα γιατι ειχε η μητρικη δικη της που ειναι ιδια ουσιαστικα με αυτην που εστειλες. Δεν εχει νοημα να βαλω απλα μιας αλλης εταιριας, ουτε χαλκινη ειναι να πεις θαδεις διαφορα 3-4 βαθμους. Δεν ειναι μονο το throttling αλλα και το MTBF του δισκου που μειωνεται με υψηλες θερμοκρασιες συνεπως οσο πιο χαμηλα μπορω να τον κανω να δουλεψει γιατι οχι.

Ο χρονος ζωης του M2 θα μειωθει αν περασει τους 80 βαθμους για αρκετη διαρκεια. Πρακτικα εκει βαραει throttle ωστε να μην παθει κατι. Η αληθεια ειναι οτι κατω απο την gpu εχουν μπει οι m2 υποδοχες με την ψυκτρα και πανω απο την gpu εχουν θυρες χωρις m2 χωρις ψυκτρα. Max temps 60-65 μην ανησυχεις καθολου ειναι φτιαγμενοι για να δουλευουν σε τετοιες θερμοκρασιες και δεν θα παθουν τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ο χρονος ζωης του M2 θα μειωθει αν περασει τους 80 βαθμους για αρκετη διαρκεια. Πρακτικα εκει βαραει throttle ωστε να μην παθει κατι. Η αληθεια ειναι οτι κατω απο την gpu εχουν μπει οι m2 υποδοχες με την ψυκτρα και πανω απο την gpu εχουν θυρες χωρις m2 χωρις ψυκτρα. Max temps 60-65 μην ανησυχεις καθολου ειναι φτιαγμενοι για να δουλευουν σε τετοιες θερμοκρασιες και δεν θα παθουν τιποτα.

Αναλόγως την υλοποίηση της mb. Σε εμένα έχει ψύκτρες και στα 3 slots.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Stamer είπε

Gigabyte. Αλλά νομίζω όλοι πρέπει να βάζουν σε όλες από κάποια μοντέλα και πάνω

Στις πιο καινουργιες πρεπει να βαζουν οταν εψαχνα μονο η msi ειχε σε ολα ακομα και στις 180 ευρω μητρικες. Παρεμπιπτόντως σε πιο nvme πηγες? Καλοβλεπω τον mp510 και το 8200pro στα 960gb/1tb τωρα που επεσαν οι τιμες τους.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Stamer είπε

Έχω έναν evo 970 και τώρα περιμένω τον mp510. Οπότε θα σου πω εντυπώσεις! Μόνο μην περιμένεις benchmarks κλπ κλπ.. δεν ασχολούμε με τέτοια ποτέ :)

Τουμπανοι και οι 2. Περισσοτερο με ενδιαφερει σε loading παιχνιδιων πως τα πανε. Ο 960gb mp510 ειναι εξαιρετικη επιλογη με την τιμη που εχει σημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα.. γενικά λένε πολλοί οτι σε φόρτωμα παιχνιδιών, δεν υπάρχει καμία διαφορά (ή τουλάχιστον αξιόλογη διαφορά) ανάμεσα σε sata ssd και m.2 pciex ssd. Εγώ χωρίς να έχω καταγράψει ποτέ απόλυτα νούμερα, όταν είχα πρωτοβάλει m.2, μπορώ να ορκιστώ οτι έχει αισθητή διαφορά σε σχέση με sata ssd (καλά για hdd δεν τον κουβεντιάζουμε καν).

Τώρα... το "αισθητή" διαφορά είναι σχετικό. Εμένα προσωπικά ας πούμε μου αρέσει να ανοίγει ακόμα και σε 2" (μπορεί να ποικίλει ο χρόνος ανάλογα το παιχνίδι) γρηγορότερα, οπότε με ικανοποιεί το γενικό αποτέλεσμα.

Δεν ξέρω αν έχεις κάποιον m.2 τώρα πάνω αλλά φαντάζομαι σίγουρα έχεις sata ssd. Αν ο απώτερος σκοπός σου είναι ο χρόνος φόρτωσης παιχνιδιών, η άποψή μου είναι οτι δεν χρειάζεται να σπαταλίσεις χρήματα για κάτι τέτοιο. Εμένα ο αρχικός σκοπός μου ήταν απλά οτι ήθελα λιγότερα καλώδια και πιο τακτοποιημένα τα πράγματα στο κουτί!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Stamer είπε

Κοίτα.. γενικά λένε πολλοί οτι σε φόρτωμα παιχνιδιών, δεν υπάρχει καμία διαφορά (ή τουλάχιστον αξιόλογη διαφορά) ανάμεσα σε sata ssd και m.2 pciex ssd. Εγώ χωρίς να έχω καταγράψει ποτέ απόλυτα νούμερα, όταν είχα πρωτοβάλει m.2, μπορώ να ορκιστώ οτι έχει αισθητή διαφορά σε σχέση με sata ssd (καλά για hdd δεν τον κουβεντιάζουμε καν).

Τώρα... το "αισθητή" διαφορά είναι σχετικό. Εμένα προσωπικά ας πούμε μου αρέσει να ανοίγει ακόμα και σε 2" (μπορεί να ποικίλει ο χρόνος ανάλογα το παιχνίδι) γρηγορότερα, οπότε με ικανοποιεί το γενικό αποτέλεσμα.

Δεν ξέρω αν έχεις κάποιον m.2 τώρα πάνω αλλά φαντάζομαι σίγουρα έχεις sata ssd. Αν ο απώτερος σκοπός σου είναι ο χρόνος φόρτωσης παιχνιδιών, η άποψή μου είναι οτι δεν χρειάζεται να σπαταλίσεις χρήματα για κάτι τέτοιο. Εμένα ο αρχικός σκοπός μου ήταν απλά οτι ήθελα λιγότερα καλώδια και πιο τακτοποιημένα τα πράγματα στο κουτί!

Εναν sata ssd εχω πανω και εναν HDD με 10μετρο καλωδιο μακρια απο το κουτι για ησυχια. M2 θελω για να μην βαζω καλωδια οπως και εσυ συν οτι εχουν πεσει τοσο οι τιμες που για 10-15 ευρω αξιζει ο M2 ακομα και για τις μικρες διαφορες που δινουν. Το αισθητη διαφορα που εγραψες μου αρεσε που σε αυτο στοχευω. Με εναν 1TB M2 παμε ανετα για 5+ χρονια απο αποψη χωρου. Αλλωστε επειδη καποτε εβαζα αρκετα παιχνιδια μεσα κατεληγα να μην παιζω κανενα. Τον τελευταιο χρονο εχω μεσα παντα 3-4 το πολυ τα οποια τερματιζω και μετα βαζω αλλα. Και 1 δευτερολεπτο λιγοτερο loading μου αρκει. Κανω αρκετα unrar οποτε και εκει θα υπαρξει μεγαλη διαφορα. Η mp510 η 8200pro στο 100αρικο θα τσιμπησω καποιον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...