Προς το περιεχόμενο

Nvme Samsung 970 evo θερμοκρασιες


euronmyous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εναν sata ssd εχω πανω και εναν HDD με 10μετρο καλωδιο μακρια απο το κουτι για ησυχια. M2 θελω για να μην βαζω καλωδια οπως και εσυ συν οτι εχουν πεσει τοσο οι τιμες που για 10-15 ευρω αξιζει ο M2 ακομα και για τις μικρες διαφορες που δινουν. Το αισθητη διαφορα που εγραψες μου αρεσε που σε αυτο στοχευω. Με εναν 1TB M2 παμε ανετα για 5+ χρονια απο αποψη χωρου. Αλλωστε επειδη καποτε εβαζα αρκετα παιχνιδια μεσα κατεληγα να μην παιζω κανενα. Τον τελευταιο χρονο εχω μεσα παντα 3-4 το πολυ τα οποια τερματιζω και μετα βαζω αλλα. Και 1 δευτερολεπτο λιγοτερο loading μου αρκει. Κανω αρκετα unrar οποτε και εκει θα υπαρξει μεγαλη διαφορα. Η mp510 η 8200pro στο 100αρικο θα τσιμπησω καποιον. 

Παρόμοια πράγματα κάνουμε οπότε πιστεύω οτι θα χαρείς κάποιες διαφορές με τον m.2. Τον τελευταίο hdd του case θέλω να διώξω. Γενικά όταν γράφω από sata ssd σε m.2 είναι μαγεία! Και σκέφτομαι πως θα είναι τώρα με αντιγραφή από m.2 -> m.2 με παρόμοιες ταχύτητες μάλιστα :) 

Και όντως έχεις δίκιο για τις διαφορές στην τιμή. Σκεφτόμουν τον crucial mx500 2tb και μετά είδα οτι με τον mp510 έχει 20-30 ευρώ διαφορά και λέω "γιατί όχι?" Από κάποια reviews που διάβασα (γιατί η τιμή του παραείναι καλή για τα χαρακτηριστικά του) δεν βρήκα κάτι άσχημο, ίσα ίσα που τον βγάζουν όντως πολύ καλό. Θα δέίξει...

Επεξ/σία από Stamer
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Stamer είπε

Παρόμοια πράγματα κάνουμε οπότε πιστεύω οτι θα χαρείς κάποιες διαφορές με τον m.2. Γενικά όταν γράφω από sata ssd σε m.2 είναι μαγεία! Και σκέφτομαι πως θα είναι τώρα με αντιγραφή από m.2 -> m.2 με παρόμοιες ταχύτητες μάλιστα :) 

Και όντως έχεις δίκιο για τις διαφορές στην τιμή. Σκεφτόμουν τον crucial mx500 2tb και μετά είδα οτι με τον mp510 έχει 20-30 ευρώ διαφορά και λέω "γιατί όχι?" Από κάποια reviews που διάβασα (γιατί η τιμή του παραείναι καλή για τα χαρακτηριστικά του) δεν βρήκα κάτι άσχημο, ίσα ίσα που τον βγάζουν όντως πολύ καλό. Θα δέίξει...

Καλοριζικος και ο 970 που εχεις ειναι μεσα στους 5 καλυτερους m2 μαζι με τον mp510. Τον 8200pro τον περιμενω να πεσει μιας και εχει το υψηλοτερο random read 4k σε QD1 σεναρια που μετρανε σε loading παιχνιδιων και windows. Σε rar κτλ ο mp510 πρεπει να βγαζει τα μεγαλυτερα read/writes με τον controller που εχει. Οι απλοι ssd πεφτουν πολυ αργα τους τελευταιους μηνες. Οι M2 αρκετα περισσοτερο οποτε και πλησιαζουν επικινδυνα τους κανονικους sata 3. M2 σε M2 θα παιζεις ανετα στο 1.5gb average μεταφορα. 10GB σε 6-7 δευτερολεπτα δηλαδη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, euronmyous είπε

Καλησπερα

   Εχω τον ανωθι δισκο (512gb) εδω και 6-7 μηνες το οποιο σημαινει οτι οταν προτωεγκατασταθηκε ηταν χειμωνας. Δυστυχως οι περισσοτερες μητρικες εχουν την M2 υποδοχη ακριβως μα ακριβως κατω απο την gpu (δωσαν ρεσιταλ οι κατασκευαστες) με αποτελεσμα να ναι σχεδον σιγουρο οτι θα χει αυξημενα temps. Ενεακ χειμωνα δεν ειχε με αποτελεσμα να φτανει 43 - 45 με καποιο απλο φορτιο πανω του και με τα fan της gpu off. Η και καλα ψυκτρα που δινει η taichi και αλλες φανταζομαι δεν κανει απολυτως τιποτα πιο πολυ για το εφφε ειναι αφου οπως παρατηρησα τωρα χωρις αυτην πεφτει 1-2 βαθμους κατω.  

   Ερχομαι λοιπον στο θεμα που το παρατηρησα πριν 2 μερες εχοντας ξεχασει να κοιταω την θερμοκρασια του σκληρου μου την θυμισε ομως το Disk Sentinel. Εχοντας της στο ultra m2 socket που εκμεταλλευεται το gen x3  ειδα καταρχας απο Idle σε 36 - 39 να ανεβαινει με απλο ανοιγμα του browser (ο οποιος βεβαια εχει και 13 tabs) στους 45 βαθμους μετα απο λιγο 50 και να μενει καπου εκει. Ετσι δε και μπει παιχνιδι (χωρις να ναι καν το παιχνιδι εγκατεστημενο στον ssd) φτασαμε την 58αρα και καποια στιγμη παιζει να δα και 60. Εβγαλα την ψυκτρα απο πανω εβαλα και προφιλ στα fan της gpu 40% μονιμο και η διαφορα ηταν της ταξης των 2 βαθμων τοσο idle οσο και σε φορτιο της καρτας, Τελος πριν απο λιγο αποφασισα να αλλαξω m2 slot και να την βαλω στο m2_2 με αποτελεσμα να απενεργοποιηθει το pci-3 5 (ok αδιαφορο - για μενα)  Ε λεω εκει που θα παει η καρτα ειναι μακρυα, θα ειναι οκ. Ξεκινησε παλι τελειως idle 36 που με απλες ενεργειες ανβαινει 39 και 45 καπακια (λες και δεν εχει ενδιαμεσες καταστασεις) και θα δοκιμασω σε λιγο και με game  που φανταζομαι θα φτασει την 50αρα για πλακα 

....και σε σας τοσο πολυ πιανει?????

Ευχαριστω για τυχον απαντησεις

Σιγουρα και πιο πριν θα χες μεγαλύτερες θερμοκρασίες οταν ζοριζοταν  o ssd απλως δεν τις έβλεπες καθως το hd sentinel στις default ρυθμίσεις μετραει καθε 5 λεπτα και ο ssd κρύωνε. Ασε ανοιχτο το hwinfo , κανε τη δουλεια σου και δες στο τελος τα max temp του

Το MTBF  δεν λεει τπτ για τους ssd, και με στιγμιαιους 75-90 βαθμους δεν προκειται να παθουν τπτ. Το να δουλευει στους 60 επισης , δεν προκειται να παθει τπτ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hasapario είπε

Εγω πάντως έχω τον mp500 εδω και κανα 1μιση χρόνο βαράει 80+ μόνιμα οποτε δεν νομίζω να χεις θέμα φίλε

Ναι παιδια δεν ακταλαβατε ψυχολογικο ειναι το θεμα δεν ειπα οτι θα παρει φωτεια (παλια γραφοταν με ει) το slot ηθελα να δω τι temps πιανεται οποτε ολα κομπλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Occultist είπε

Που τις βρίσκετε αυτές τις τιμές;

115 έχει ο 510 σήμερα και πέφτει εκθετικά εδώ και 3 4 μήνες. Δεν θα αργήσει να πάει στο 100αρικο. Ο 8200pro παίζει στα 135 σήμερα. 

Screenshot-20190614-092018-Skroutz.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

115 έχει ο 510 σήμερα και πέφτει εκθετικά εδώ και 3 4 μήνες. Δεν θα αργήσει να πάει στο 100αρικο. Ο 8200pro παίζει στα 135 σήμερα. 

Screenshot-20190614-092018-Skroutz.png

A, Σκρουτζ, οκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι δεν φέρνουν τέτοιους nvme μεγάλα καταστήματα. Στέλνουν κανονικά πάντως και με τιμολόγιο. 

(Το eshop φέρνει, πάντως)

Έχεις να προτείνεις κάποιο αξιόπιστο από skroutz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Occultist είπε

A, Σκρουτζ, οκ...

Ε προφανως απο που αλλου.

Σιγα μην περιμεναμε τις αλυσιδες/μεγαλα καταστηματα που μονο τον 970 evo εχουν στα 230+ευρω.

Ακομα και οι ιδιοι οι υπαλληλοι σε τετοια διαφορα τιμης απο αλλου αγοραζουν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Ε προφανως απο που αλλου.

Σιγα μην περιμεναμε τις αλυσιδες/μεγαλα καταστηματα που μονο τον 970 evo εχουν στα 230+ευρω.

Ακομα και οι ιδιοι οι υπαλληλοι σε τετοια διαφορα τιμης απο αλλου αγοραζουν :P

Μόνο μη μου προτείνετε κανα infovision, γιατί θα πέσει κυνήγι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Occultist είπε

Μόνο μη μου προτείνετε κανα infovision, γιατί θα πέσει κυνήγι :P

Για τον Corsair δεν εχεις θεμα απο οπου και να τον αγορασεις(απο φυσικα καταστηματα παντα)γιατι στο after sales ειναι σπαθι οι κυριοι.

Τωρα απο τα καταστηματα του σκρουτζ που τον εχουν αυτη την στιγμη,μονο το MG manager εμπιστευομαι(ειναι κατηγοριας Msystems)αν και τον εχει ακριβοτερα.

Κατα καιρους τον φερνει και το E Gate.

Υπαρχει παντα και η επιλογη απο εξωτερικο

https://geizhals.eu/corsair-force-series-mp510-960gb-cssd-f960gbmp510-a1907832.html

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Occultist είπε

(Το eshop φέρνει, πάντως)

Έχεις να προτείνεις κάποιο αξιόπιστο από skroutz?

Φέρνει αρκετούς patriot το eshop και μερικούς adata. Nvme corsair δεν έχω πετύχει. Από skroutz σίγουρα vision και techstore. Τα πρώτα 2 κάνουν παραγγελίες από έξω και τα φέρνουν. Εγγύηση επίσημα από corsair. Καλές αξιολογησεις επίσης. Όταν παραγγείλω θα γράψω αναλυτικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τις ψύκτρες στον m.2 είναι λίγο μουφα. Κάθεται το thermalpad πάνω στο αυτοκόλλητο του κατασκευαστή του nvme. Που δεν μπορείς να το αφαιρέσεις γιατί γράφει (η Samy τουλάχιστον warranty void if removed) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...