Προς το περιεχόμενο

Netflix: Αύξηση τιμής και στην Ελλάδα για τα 2 από τα 3 συνδρομητικά πακέτα της υπηρεσίας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, lefstef είπε

Σε υπολογιστή με 4κ οθόνη δεν έχω καταφέρει να παίξει σε 4κ για κανένα λόγο. 

συμφωνώ, ότι τελευταία δεν έχει περιεχόμενο να δεις 

Δεν αρκει μονο η οθονη. Για οσους δεν τους αρεσει το netflix υπαρχει και το cosmote tv go, 25€ το μηνα αναλυση 720p

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 224
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, Live in chaos είπε

Χρειάζεσαι vpn μονο την πρώτη φορά που θα μπεις να κάνεις λογαριασμό, τις υπόλοιπες φόρες μπαίνεις κανονικά απο την ip σου χωρίς να έχει κανένα πρόβλημα σε ανάλυση . Αρα η βρίσκεις κάποιο δωρεάν vpn με σερβερ Τουρκιάς ή αγοράζεις έναν (έμενα μου κόστισε 2€ για ένα  μηνά ) και καθάρισες . 

Το καλύτερο της υπόθεσης είναι οτι η όλη διαδικασία είναι νόμιμη και δεν θα μπορεσουν να σε καταγγείλουν για κατι απο το netflix .. Στην χειρότερη να παει η συνδρομή στα 12€ οσο ηταν αλλα έμενα προσωπικά δεν εχει συμβεί κατι τετοιο. 

ξέχασα να πω οτι επειδή πληρώνω απο χρεωστική η eurobank  μου κάνει κρατήσεις συναλλαγής 1€ οποτε δινω 7€ το μηνα για το φουλ πακ 

Κοίτα κάτι τέτοιο χρησιμοποιούσα για αγορές παιχνιδιών απο Ινδία, Μεξικό, κλπ. Όμως εδώ μόλις κάνεις σύνδεση ξέρουν απευθείας από που συνδέθηκες. Επίσης το περιεχόμενο είναι Τουρκίας ή Ελλάδας (που μπορεί το Τουρκίας να έχει πιο πολλά, αλλά οκ). Και με τον διαμοιρασμό τι γίνεται; Λειτουργεί κανονικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KostasKri είπε

Δεν φταίει το Netflix αλλά οι δημιουργοί των σειρών/ταινιών. Αν αυτοί δεν θέλουν το περιεχόμενό τους να υπάρχει στην Ελλάδα για XY λόγους το netflix δεν μπορεί να κάνει κάτι. Και σιγά τα λεφτά που πληρώνεις και θες να σε έχουν και βασιλιά. 

Σιγά τα λεφτά μπορεί να είναι για σενα.

Πέρα από το αυστηρά οικονομικό , το περιεχόμενο έχει πολύ μεγάλη σημασία.

Το να δίνεις το 60% του περιεχομένου των ΗΠΑ και να ζητάς αύξηση επειδή έκανες αύξηση στις ΗΠΑ είναι αστείο.

Να κάνουνε όλοι τότε λογαριασμούς από Τουρκία , Ινδονησία , Τιμπουκτου για να το παίζουμε πειρατές σε ένα service που πληρώνουνε κανονικα και με το νόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kil'jaeden είπε

Ποιος εκλαψε; Χαλαρωσε ψηλε που απαντας λες κ εχεις μετοχες στην εταιρια!. Δε πληρωνω με αλλους 4 ουτε 15 αλλα μονος. Το 4κ ναι ειναι ανυπαρκτο σαν αναλυση οταν το πληρωνω και σε ελαχιστες σειρες. Στο μυαλο μου δε το δικαιολογω το 14 το μηνα! Με το δικο μου μπατζετ ναι, με αποθαρρυνει και εκει που ελεγα να το παω στο 8 ευρο, τωρα οχι δε θελω. Κανσελ! Μιλας χωρις να ξερεις την οικονομικη κατασταση του καθενα! Ο αλλος μπορει να ειναι ανεργος και το νετφλιξ να φανταζει πολυτελεια! Καλες θεασεις αγορινα μου!

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί αφού το 4K είναι ανύπαρκτο για σένα, το πλήρωνες. Και αφού δεν το μοιράζεσαι με κανέναν, πλήρωνες και μάλιστα την πιο ακριβή έκδοση με τους παραπάνω χρήστες. Και παραπονιέσαι κιόλας για την αύξηση σε κάτι που πληρώνεις ενώ δεν το χρειάζεσαι. 

Αυτός που έχει την πολυτέλεια που λες να δώσει 12 ευρώ για νέτφλιξ, δεν έχει θέμα να δώσει και 14. 

Συγγνώμη αλλά δεν βγάζει νόημα όλο αυτό. Κράζεις για να κράζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, music_lover είπε

Σιγά την είδηση, αν το μοιράζεσαι με άλλον (και καλά θα κάνεις να το μοιραστείς) και σου αρέσει το περιεχόμενο που έχει δεν σε αγγίζουν τα 2 αυτά ευρώ.

Αν δεν σου αρέσει το περιεχόμενο τότε ούτως ή άλλως και αυτά που έδινες μέχρι τώρα πολλά σου φαίνονταν, θα το διέκοπτες έτσι και αλλιώς.

Δεν βάζω στην κουβέντα το γεγονός πως οι περισσότεροι σκέφτεστε στο πίσω μέρος του μυαλού σας το τζάμπα-κούτρα-torrents και δεν συμμαζεύεται και λέτε δεν μαμιέται το κόβω, αλλά η παρανομία δεν είναι επιχείρημα.

Αν έχεις μια σοβαρή 4k hdr tv τότε το netflix είναι το μοναδικό μέσο (πλην δίσκων blu-ray) που σου προσφέρει 4k hdr και dolby vision ταινίες και σειρές και σύντομα με ήχο dolby atmos.

Για κινητά - tablets -τηλεοράσεις της σειράς και αναπαραγωγή από τα ανάλογα τους ηχεία ότι ποιότητα και να σου δώσουν είναι άχρηστη.

 

Χωρις να θέλω να αμφισβητήσω τα λεγόμενα σου περί 4ΚHDR στο netflix έχεις προσέξει με τι bitrate σου σερβίρει το 4K περιεχόμενο το Netflix γιατί εμενα προσωπικά δεν ικανοποίησε για αυτό το λόγο και το γύρισα σε HD 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Looter είπε

Σιγά τα λεφτά μπορεί να είναι για σενα.

Πέρα από το αυστηρά οικονομικό , το περιεχόμενο έχει πολύ μεγάλη σημασία.

Το να δίνεις το 60% του περιεχομένου των ΗΠΑ και να ζητάς αύξηση επειδή έκανες αύξηση στις ΗΠΑ είναι αστείο.

Να κάνουνε όλοι τότε λογαριασμούς από Τουρκία , Ινδονησία , Τιμπουκτου για να το παίζουμε πειρατές σε ένα service που πληρώνουνε κανονικα και με το νόμο.

Προφανώς και έχει νόημα το περιεχόμενο δεν λέω. Αλλά μιλάμε για ένα service. Το νέτφλιξ δεν το νοιάζει το τι βλέπεις για να σε χρεώσει. Τους νοιάζει το πόσο βλέπεις. Δεν χρεώνουν με το περιεχόμενο αλλά με το ότι σου δίνουν πρόσβαση σε αυτό, όποιο και να 'ναι.

Και όπως πολύ σωστά ανέφερε κάποιος νωρίτερα, δεν φταίει το νέτφλιξ άμα σου κόβει περιεχόμενο. Οι συμφωνίες των παραγωγών φταίνε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Agony είπε

Ε οχι και όλοι σιγουρα υπαρχουν άτομα που δεν ενδιαφέρονται και εχουν παλιες TV ,παπουδες γιαγιαδες κατι μαγαζια και γραφεία. Να πω την αληθεια μου εχω και φιλο μου με μια παλια 1080p στο σαλονι του και μαλιστα Plasma μια χαρα κανει την δουλειά του ο άνθρωπος ουτε ξερει τι ειναι 4Κ HDR Dolby Vision και ουτε ενδιαφέρεται μιας και ειναι λάτρης του ρετρό .

Και το είπαν και άλλοι, να πληρώσεις συνδρομή για UHD όταν το πρόγραμμα του NETFLIX δεν έχει ποικιλία σε τέτοιο περιεχόμενο είναι αστείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, mb1984 είπε

Με πιανει σπαστικο γελιο όταν βλεπω ατομα να υπερασπίζονται τα υπερκέρδη κολοσσών. Να δουλευεις σα σκυλι στην Ελλαδα για 500 ευρω και να γουστάρεις τις αυξησεις του νετφλιξ και του κάθε νετφλιξ.  

Προσωπικα συμπληρωνω καμια 15αρια μηνες χωρις να δωσω ουτε σεντ. Και ουτε πρόκειται να τους δωσω ποτε. Τα φιλια μου.

δεν νομίζω να γουστάρει κανείς τις αυξήσεις.. προσωπικά όμως το θεωρώ υπερβολικό να γκρινιάζουμε για μια αύξηση της τάξης max των 2 ευρώ για μια υπηρεσία που  κανείς δεν σε αναγκάζει να αγοράζεις, τη στιγμή που δεν γκρινιάζουμε για το γεγονός ότι στην Ελλάδα πρέπει να δουλέψουμε σαν τα σκυλιά για 500 ευρώ. 

Σε όποιον φαίνονται υπερβολικά τα 14 ευρώ για το premium αλλά θέλει να συνεχίσει να βλέπει, μπορεί να πάει σε χαμηλότερο πακέτο. έτσι και αλλιώς το 4k στην Ελλάδα δεν το πιάνει κανείς (με βάση τα προηγούμενα ποστ). φαντάζομαι επίσης ότι ακόμα και να το πιάνει κάποιος το 4k, αν δεν το αντέχει οικονομικά θα κάνει έναν συμβιβασμό να βλέπει σε μικρότερη ανάλυση... δεν είναι τόσο τρομερό και δεν νομίζω να είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχεις αν δεν μπορεις να σηκώσεις μια αύξηση των 2 ευρώ. 

επίσης για όποιον βρίσκει αδιάφορο το περιεχόμενο του netflix μπορεί να το σταματήσεις και να κάνει μηνιαία συνδρομή όποτε βγάζει κάτι καινούριο που θέλει να δει... 

Και ξαναλέω... μιλάμε για μια συνδρομητική υπηρεσία που προσφέρει κάποια πολυεθνική.. δεν μιλάμε για αύξηση στο τιμολόγιο της ΔΕΗ.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Αφού υπάρχει το κορόιδο και σε αφήνει να βλέπεις τζάμπα από το δικό του καλά κάνει υποθέτω.

Δεν είναι μαγκιά πάντως, είναι κατάντια.

λογικά παίζει με καινούριο λογαριασμό και virtual cards κάθε μήνα, οπότε παίρνει το 30 days free.. 

 

Επεξ/σία από christos4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι μπατίρης, δεν έχεις νέτφλιξ. Αν έχεις τα 2 ευρώ δεν κάνουν την διαφορά. Κανένας δεν υπερασπίζεται πολυεθνικές εδώ μέσα. Απλά η αύξηση δεν είναι τόσο τραγική. Αν το κάνουν κάθε χρόνο και καταλήξουμε να δίνουμε 20 ευρώ ναι εκεί θα είναι πρόβλημα.

Κατάντια επίσης είναι να κράζεις απλά χωρίς να ξέρεις τι γίνεται. Τα streaming  δεν είναι και ότι πιο κερδοφόρο. Να σου θυμίσω ότι το spotify για παράδειγμα, μόλις φέτος ξεκίνησε να μην μπαίνει μέσα.

https://www.reuters.com/article/us-spotify-tech-results/spotify-posts-first-ever-operating-profit-but-cautious-outlook-for-2019-idUSKCN1PV15L

Και σκέψου τι γίνεται τώρα από την άλλη μεριά, που θες έξτρα σέρβερ για να αποθηκεύεις το βίντεο σε διάφορες αναλύσεις, να μπορείς αυτό να το διαμοιράζεις σε πολύ κόσμο, το κόστος μιας σειράς/ταινίας σε σχέση με ένα τραγούδι/άλμπουμ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, christos4 είπε

λογικά παίζει με καινούριο λογαριασμό και virtual cards κάθε μήνα, οπότε παίρνει το 30 days free.. 

Τροποι υπαρχουν πολλοι φιλε.  Ηδη σκεφτηκες μια επιλογή.  Υπαρχουν και πιο απλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, christos4 είπε

λογικά παίζει με καινούριο λογαριασμό και virtual cards κάθε μήνα, οπότε παίρνει το 30 days free.. 

Η κατάντια της κατάντιας δηλαδή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, mb1984 είπε

Εγω παντως γελαω με τον αβανταδωρο της πολυεθνικης. 

Το θέμα είναι ότι δεν σε απασχολεί ο κόπος μιας εταιρίας. Γιατί όπως κι εσύ δεν θες να επενδύσεις τα λεφτά σου εκεί, έτσι υπάρχουν και πολλοί άνθρωποι που είναι η δουλειά τους αυτό. Δεν το κάνουν για την ψυχή της μάνας τους. Είναι δεν είναι πολυεθνική.

Όπως έχει γίνει και με τα παιχνίδια. Πριν κάμποσα χρόνια τα αγόραζες με 40-50 ευρώ. Πλέον τα tripleA games τα παίρνεις 70 όχι επειδή θέλουν να σε κλέψουν, αλλά επειδή κοστίζει πλέον περισσότερο.

Ο άλλος άμα μεγαλώνει το running cost του per user φτάνει σε ένα σημείο που δεν μπορεί να το απορροφήσει και αναγκαστικά το πληρώνει ο χρήστης για να επιζήσει η εταιρία.

Κάθεσαι φίλε μου σε έναν καναπέ και διαβάζεις άρθρα για το πως μας κλέβουν όλοι και πως προσπαθούν να μας τα φάνε χωρίς να έχεις ιδέα ούτε εσύ, ούτε αυτοί που γράφουν τα άρθρα για το πως λειτουργεί μια υγιής εταιρία.

Επεξ/σία από KostasKri
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αυξηση ειναι αστεια και να την συζηταμε ,αν αναλογιστουμε πως σε πολλες περιπτωσεις υπαρχει  επιμερισμος της συνδρομης .Η ποιοτητα  και η ευκολια με την οποια παρεχεται   η υπηρεσια ειναι φτηνη και επιτελους ειδαν και μερικοι το φως τους που ειχαν τυφλωθει με την σαβουροποιοτητα εικονας που εβλεπαν μεχρι προτινος ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...