Προς το περιεχόμενο

Απορίες αρχάριου


gekamp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κι απο εμένα, μετα απο πολύ πολύ καιρό που τα παρακολουθώ απο μακρια θα ήθελα ήθελα να ασχοληθω λίγο περισσότερο κι απο κοντά. Έχω ενα φορητό υπολογιστή παλιό που του έχω περάσει mint και σκέφτηκα να τον χρησιμοποιησω για εξόρυξη, για να μάθω και να γνωρίσω, καταλαβαίνω οτι δε σκέφτομαι για κέρδος. Αυτό όλο θα ήθελα να το κάνω χωρίς να στείλω κάπου ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα αν βέβαια είναι εφικτό. Ξεκίνησα με ,minergate εκανα λογαριασμο, αλλά δε δουλεύει ο miner (client). Στη συνέχεια εκανα λογαριασμό στο blockchain, επίσης αν καταλαβα καλά δε χρειάζεται ιδιαίτερα στοιχεια. Στο mint υπάρχουν μονο οι cg και bfg miner τους εγκατεστησα αλλά απο εδώ και πέρα δεν ξέρω τι να κάνω. Να σημειωσω οτι μιλώ για solo mining. Το ξερω οτι κούρασα, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξεχνα το mining γενικως.

Ειδικα το bitcoin mining, και ακομα πιο ειδικα το solo mining.

Θα μπορουσες θεωρητικα αν ειχες μοντερνο υπολογιστη με τελευταιας γενιας καρτα γραφικων να κανεις mining καποια συγκεκριμενα altcoins, παλι χωρις κερδος κατα πασα πιθανοτητα.

Με αυτο που εχεις δεν ξερω αν ακομα και θεωρητικα μπορεις να βρεις κατι mineable.

Σε οποιαδηποτε περιπτωση αν αποφασισες να ασχοληθεις με τα crypto βρηκες το πιο ανουσιο (πλεον) κομματι. Αργησες χρονια.

Τωρα μαθε ολα τα υπολοιπα που εχουν νοημα σχετικα με τα crypto και ξεκινα με το bitcoin. Πως λειτουργει, τι προβλημα προσπαθει να λυσει, γιατι το bitcoin και οχι καποια altcoins που υποτιθεται ειναι "καλυτερα" κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το χρόνο σας. Δεν ενδιαφερομαι για κέρδος αλλά για να μάθω για αυτό ρωταω. Σας ευχαριστώ και παλι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 24/6/2019 στις 11:16 ΠΜ, gekamp είπε

Καλημέρα κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το χρόνο σας. Δεν ενδιαφερομαι για κέρδος αλλά για να μάθω για αυτό ρωταω. Σας ευχαριστώ και παλι 

Στα ίδια είμαστε, κι εγώ αρχάριος είμαι, απλά είχα την τύχη να το πετύχω στα σπάργανα, εξόρυξα και λίγο... Τα έχασα φυσικά... Τεσπα, έκανες καθόλου έρευνα; Βρήκες απαντήσεις στις ερωτήσεις σου; 

@Bspus   Γιατί το btc είναι καλύτερο από τα άλλα; 

@chek2fire   Πως ξέρεις ότι η coinomi είναι ελληνική εταιρεία; 

Πέτυχα σε ένα κατάστημα με άσχετα προϊόντα, ένα ΑΤΜ btc. Στάζεις κασέρι και στα στέλνει ως btc στο πορτοφόλι σου ή εξαργυρώνεις btc (υποθέτω στα στέλνει στην τράπεζα στο ΙΒΑΝ που θα δηλώσεις). Έχουμε ιδέα αν είναι αξιόπιστη η διαδικασία; iqcashnow είναι η εταιρεία που έχει τα ΑΤΜ. 

Έχω κι άλλες ερωτήσεις... :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Lasombra είπε

 

@Bspus   Γιατί το btc είναι καλύτερο από τα άλλα;

Θελει πολλη συζητηση αυτο, αλλα με λιγα λογια, εκτος του οτι ειναι το πρωτο, πανω στον κωδικα του οποιου βασιστηκαν τα μεταγενεστερα, ειναι και το μονο πραγματικα αποκεντρωμενο.

Κανεις δεν ξερει ποιος το ξεκινησε, ουτε καν αν ειναι ακομα ζωντανος. Ολα τα υπολοιπα εχουν τουλαχιστον ενα ατομο με ηγετικο ρολο που στην πραξη καθοριζει την πορεια και μπορει να εκμεταλλευτει τη θεση του. Αυτοκανει το btc λιγοτερο ευαλωτο σε πιεση απο κρατη, bans κλπ

Επισης οπως φαινονται τα πραγματα, εξελισσεται σε ενα ειδος store of value περισσοτερο παρα σε χρημα για συναλλαγες. Τα χαρακτηριστικα του αλλα και το γεγονος οτι ειναι με διαφορα το πιο διαδεδομενο, εξυπηρετουν πολυ σε αυτον το σκοπο. Δεν προσπαθει να γινει ενα εργαλειο για τα παντα.

Δεν θελω να παω στο αλλο ακρο και να κατηγορω τα altcoins οτι ειναι scams και καταδικασμενα, αλλα ενα μεγαλο ποσοστο απο αυτα οντως ειναι. Φυσικα ο αριθμος ειναι τεραστιος και αναμεσα τους υπαρχουν και αξιολογα projects... αν μπορεις να τα ξεχωρισεις.

Οσον αφορα το store of value use case που ειναι αυτο που ενδιαφερει εμενα, το Bitcoin πρακτικα δεν εχει ανταγωνιστη.

Στο κομματι των crypto που υπαρχει ανταγωνισμος ειναι τα smart contracts, που πρωταγωνιστει το etherium με αναγωνιστες οπως το cardano, EOS κλπ. Δεν ξερω τι θα βγει απο αυτον το χωρο γιατι οπως ειπα με ενδιαφερει λιγοτερο. Προς το παρον παντως δεν εχω δει κατι που να με πειθει. Αυτο φυσικα στο μελλον μπορει να αλλαξει, κραταω ανοιχτο μυαλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@BspusΤο αποκεντρωμένο το αφήνω σαν να μην το διάβασα όταν το 70% των mining pools ελέγχονται από τους Κινέζους μόνο αποκεντρωμένο δεν το λες αλλά πλήρως ελεγχόμενο ,ανεξάρτητα τι παραμύθια θέλουν να μας ταισουν 

Επεξ/σία από nikos5800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Bspus   Ενδιαφέρουσα η λογική του store of value. Για την ώρα κι όντας άσχετος/αρχάριος, ακόμα οι περισσότεροι έχουν τη λογική της καιροσκοπίας, να κάνουν μιαν αρπαχτή ψάχνονται οι περισσότεροι. Τουλάχιστον σε τούτο το συμπέρασμα καταλήγω σύμφωνα με όσα έχω δει. Τα περισσότερα altcoins είναι πραγματικά άκυρα, ο ορισμός της αρπαχτής. Ακόμα δεν υπάρχει εμπιστοσύνη, ως μέσο δοσοληψίας, στο btc και γενικότερα σε κανένα cryptocoin.

Σχετικά με αυτό που λέει ο @nikos5800   δε φαίνεται να έχει άδικο. Οι ασιάτες έχουν αγοράσει μεγάλες ποσότητες btc. Όταν θα έχουν σχεδόν τον πλήρη έλεγχο, τότε δε θα πάψει να είναι αποκεντρωμένο; Θα ορίζουν τις τιμές. Με άλλα λόγια, θα αλλάξει η κεντρική διάθεση, δε θα αλλάξει κάτι στον κόσμο νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lasombra είπε

@Bspus   Ενδιαφέρουσα η λογική του store of value. Για την ώρα κι όντας άσχετος/αρχάριος, ακόμα οι περισσότεροι έχουν τη λογική της καιροσκοπίας, να κάνουν μιαν αρπαχτή ψάχνονται οι περισσότεροι. Τουλάχιστον σε τούτο το συμπέρασμα καταλήγω σύμφωνα με όσα έχω δει. Τα περισσότερα altcoins είναι πραγματικά άκυρα, ο ορισμός της αρπαχτής. Ακόμα δεν υπάρχει εμπιστοσύνη, ως μέσο δοσοληψίας, στο btc και γενικότερα σε κανένα cryptocoin.

Σχετικά με αυτό που λέει ο @nikos5800   δε φαίνεται να έχει άδικο. Οι ασιάτες έχουν αγοράσει μεγάλες ποσότητες btc. Όταν θα έχουν σχεδόν τον πλήρη έλεγχο, τότε δε θα πάψει να είναι αποκεντρωμένο; Θα ορίζουν τις τιμές. Με άλλα λόγια, θα αλλάξει η κεντρική διάθεση, δε θα αλλάξει κάτι στον κόσμο νομίζω.

Ο @nikos5800 δεν αναφερεται στην κατοχη btc αλλα στα mining pools, τα περισσοτερα απο τα οποια ειναι ασιατικα. Ειναι συνηθισμενη αποψη και σιγουρα απεχει πολυ απο το ιδεωδες αλλα δεν το θεωρω τοσο μεγαλο προβλημα οσο συχνα παρουσιαζεται.

Το pool εχει βεβαια ελεγχο στα blocks αλλα δεν ειναι το ιδιο με εναν κανονικο miner που ελεγχει το ιδιο ποσοστο του hashrate. Αμα αρχισουν να κανουν υποπτα πραγματα θα φανει, θα διαδοθει και οι miners Θα το εγκαταλειψουν. Και το οτι πολλα εχουν βαση την Ασια δεν ειναι και αρκετος λογος να τα τσουβαλιαζουμε. Για το ποσο ελεγχο τελικα (δεν) εχουν οι miners πηραμε μια καλη γευση το 2017 με το split που οδηγησε στο bitcoin cash αλλα και με το segwit2x fork που ποτε δεν προχωρησε.

Το censorship resistance προς το παρον δεν φαινεται να απειλειται, και ειναι το πιο σημαντικο στοιχειο της αποκεντρωμενης φυσης του btc. Οταν δω να μην περνανε transactions γιατι τα mining pools εχουν καταφερει να συνεργαστουν και να τις κοψουν, η καταφερανε να κανουν επιτυχως rollback το blockchain θα αλλαξω γνωμη. Αλλα τοτε το btc δεν θα εχει λογο υπαρξης. Θα χασουμε ολοι, και οι miners μαζι φυσικα.

Προσωπικα δεν ανησυχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Bspus   Για πανάκεια μοιάζει! :) Μέχρι να βρεθεί το τρωτό του σημείο υποθέτω... Η απληστεία είναι ισχυρός σύμβουλος όπως η ματαιοδοξία... Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις και τις απόψεις, κάποιες θα τις ενστερνιστώ!!! :D 

Επόμενη απορία: τα πορτοφόλια. Και το ΑΤΜ που περιέγραψα παραπάνω. Έστω ότι χρησιμοποιώ το α πορτοφόλι. Πως μπορώ να είμαι σίγουρος ότι ο προγραμματιστής του ποσρτοφολιού δε θα αδειάσει τα cryptocoins μου; Έστω ότι το coinomi κλείνει. Τι γίνεται με τις αποταμιεύσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lasombra είπε

@Bspus   Για πανάκεια μοιάζει! :) Μέχρι να βρεθεί το τρωτό του σημείο υποθέτω... Η απληστεία είναι ισχυρός σύμβουλος όπως η ματαιοδοξία... Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις και τις απόψεις, κάποιες θα τις ενστερνιστώ!!! :D 

Επόμενη απορία: τα πορτοφόλια. Και το ΑΤΜ που περιέγραψα παραπάνω. Έστω ότι χρησιμοποιώ το α πορτοφόλι. Πως μπορώ να είμαι σίγουρος ότι ο προγραμματιστής του ποσρτοφολιού δε θα αδειάσει τα cryptocoins μου; Έστω ότι το coinomi κλείνει. Τι γίνεται με τις αποταμιεύσεις;

Τα ΑΤΜ για να σου στειλουν btc πρεπει η να τους δωσεις τη διευθυνση σου, η αν δεν εχεις να σου βγαλουν ενα public-private key pair στο οποιο θα στειλουν τα btc. Δηλαδη να σου δωσουν μια διευθυνση και το private key με το οποιο θα μπορεις να την χρησιμοποιησεις.

Οι διευθυνσεις δεν ειναι οι ιδιες wallets (συχνο θεμα συγχυσης). Ειναι ουσιαστικα managers διευθυνσεων. Μπορουν να σου φτιαξουν διευθυνσεις, να εισαγεις διευθυνσεις που ηδη εχεις (εχοντας το private key φυσικα) και να σε βοηθησουν με την παρακολουθηση και δημιουργια των transactions.

Το coinomi και ολα τα παρομοια light wallets ναι μεν δεν εχουν τοπικα ολο το Blockchain για validation αλλα εχουν τα private keys (τα οποια φυσικα πρεπει να εχεις backup). Οποτε και να κλεισει το coinomi θα κανεις Import το private key σε καποιο αλλο wallet και θα βρεις τα coins σου.

Δεν μπορεις ποτε να εισαι σιγουρος αν δεν δεις τον κωδικα. Γι αυτο και ολα τα wallets πρεπει να ειναι open source. Και οταν τα κατεβαζεις πρεπει να ελεγχεις οτι δεν εισαι θυμα phishing. Πολλα btc εχουν κλαπει με αυτον τον τροπο επειδη καποιος εκανε το λαθος και κατεβασε malicious wallets απο Phishing sites. Εγω πλεον ελεγχο και το ssl certificate ακομα καi γραφω με το χερι τη διευθυνση οταν θελω να κατεβασω πχ το νεο electrum, το οποιο χρησιμοποιω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/10/2019 στις 8:05 ΠΜ, nikos5800 είπε

@BspusΤο αποκεντρωμένο το αφήνω σαν να μην το διάβασα όταν το 70% των mining pools ελέγχονται από τους Κινέζους μόνο αποκεντρωμένο δεν το λες αλλά πλήρως ελεγχόμενο ,ανεξάρτητα τι παραμύθια θέλουν να μας ταισουν 

πάντως οι miners έχει αποδειχθεί στην πράξη ότι δεν έχουν καμία εξουσία πάνω στο Bitcoin. Το τι έγινε με το segwit και με το fork που προωθούσαν το αποδεικνύει αυτό. Μιλάω για το segwit2x που όχι μόνο το 80% των miner το είχαν υποστηρίξει αλλά ακόμα και μεγάλες εταιρείες του χώρου όπως coinbase κτλ. Και όμως με όλη αυτή την υποστήριξη δεν πήραν το ρίσκο να κάνουν ένα fork που δεν υπήρχε καμία συναίνεση και αποδείχθηκε ότι το μοντέλο του consesus για ριζικές αλλαγές στο Bitcoin λειτουργεί μια χαρά.

Από την άλλη το να κάνεις fork συνέχεια έναν κώδικα ανοίγει τον ασκό του αιόλου και μετατρέπει το νόμισμα σε ένα crap coin που δεν θα εμπιστευτεί κανείς στο μέλλον να αποθηκεύσει αξία πάνω του. Τρανό παράδειγμα σε αυτό είναι το bcash το bsv αλλά και το ethereum που κάθε fork του σπάσει εκατοντάδες smart contract και project που βασιζόντουσαν πάνω τους. Το νέο fork που θα γίνει στο Ethereum σπάει σχεδόν όλα τα smart contract. Σε μια τέτοια ασταθή βάση δεν μπορείς να χτίσεις κάτι. 

Στις 5/10/2019 στις 4:31 ΜΜ, Bspus είπε

Ο @nikos5800 δεν αναφερεται στην κατοχη btc αλλα στα mining pools, τα περισσοτερα απο τα οποια ειναι ασιατικα. Ειναι συνηθισμενη αποψη και σιγουρα απεχει πολυ απο το ιδεωδες αλλα δεν το θεωρω τοσο μεγαλο προβλημα οσο συχνα παρουσιαζεται.

Το pool εχει βεβαια ελεγχο στα blocks αλλα δεν ειναι το ιδιο με εναν κανονικο miner που ελεγχει το ιδιο ποσοστο του hashrate. Αμα αρχισουν να κανουν υποπτα πραγματα θα φανει, θα διαδοθει και οι miners Θα το εγκαταλειψουν. Και το οτι πολλα εχουν βαση την Ασια δεν ειναι και αρκετος λογος να τα τσουβαλιαζουμε. Για το ποσο ελεγχο τελικα (δεν) εχουν οι miners πηραμε μια καλη γευση το 2017 με το split που οδηγησε στο bitcoin cash αλλα και με το segwit2x fork που ποτε δεν προχωρησε.

Το censorship resistance προς το παρον δεν φαινεται να απειλειται, και ειναι το πιο σημαντικο στοιχειο της αποκεντρωμενης φυσης του btc. Οταν δω να μην περνανε transactions γιατι τα mining pools εχουν καταφερει να συνεργαστουν και να τις κοψουν, η καταφερανε να κανουν επιτυχως rollback το blockchain θα αλλαξω γνωμη. Αλλα τοτε το btc δεν θα εχει λογο υπαρξης. Θα χασουμε ολοι, και οι miners μαζι φυσικα.

Προσωπικα δεν ανησυχω.

το 2017 δεν έγινε κανένα split αλλά μονομερώς το Viabtc και κάνοντας για μια βδομάδα premine αποφάσισε να αλλάξει τους κανόνες του bitcoin να δημιουργήσει το δικό του altcoin και να το πετάξουν τα Bitcoin node εκτός δικτύου. Δύο χρόνια μετά το νέο αυτό shitcoin όχι μόνο απέτυχε παταγωδώς αλλά και έγινε ξανά fork καθώς όπως έγραψα πάνω αν σπάσει κάποιος τον βασικό κανόνα του consensus τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος στο μέλλον να μην δημιουργηθούν άπειρα νέα fork και διασπάσεις. 

Το 2017-2018 δημιουργήθηκαν περί τα 100 τέτοια fork από το Bitcoin(bitcoin gold, Bitcoin diamond etc).

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Συνεχίζω τις ερωτήσεις... Σχετικά με τα κρυπτονομίσματα, απ'όσο ξέρω δεν έχουν καμία νομική υπόσταση στην Ελλάδα, μπορώ επομένως να καρπώνομαι παροχή υπηρεσιών σε κρυπτονόμισμα δίχως να αποδίδω το παραμικρό μέρισμα σε εφορία ή θα με κυνηγήσουν; 

Επίσης, χρειάζομαι "κάτι" που να μπορεί ο οποιοσδήποτε να στείλει κρυπτονόμισμα (πληρωμή) στο site. Έχει κανείς καμιάν ιδέα; Μου πρότεινε ένας ινδός το gourl.io αλλά το συγκεκριμένο μου φαίνεται σάπιο (εκτός από τις κριτικές online μου φαίνονται σάπιοι και οι όροι του). 

Τη βοήθεια του κοινού παρακαλώ... :)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lasombra είπε

Συνεχίζω τις ερωτήσεις... Σχετικά με τα κρυπτονομίσματα, απ'όσο ξέρω δεν έχουν καμία νομική υπόσταση στην Ελλάδα, μπορώ επομένως να καρπώνομαι παροχή υπηρεσιών σε κρυπτονόμισμα δίχως να αποδίδω το παραμικρό μέρισμα σε εφορία ή θα με κυνηγήσουν; 

Επίσης, χρειάζομαι "κάτι" που να μπορεί ο οποιοσδήποτε να στείλει κρυπτονόμισμα (πληρωμή) στο site. Έχει κανείς καμιάν ιδέα; Μου πρότεινε ένας ινδός το gourl.io αλλά το συγκεκριμένο μου φαίνεται σάπιο (εκτός από τις κριτικές online μου φαίνονται σάπιοι και οι όροι του). 

Τη βοήθεια του κοινού παρακαλώ... :)  

αυτό το gouri που το βρήκες? :D τόσα χρόνια πρώτη φορά το ακουω. Κοίτα αν θέλεις να δέχεσαι πληρωμές για το site σου εγώ σου προτείνω το coingate που έχει και αρκετά coin και στο bitcoin έχει μέχρι και ligthning για πληρωμές

https://coingate.com/

αν δεν σε καλύπτει απλά πες το μου και θα σου προτείνω και άλλο. 

Για την εφορία που γράφεις από την στιγμή πουη μετατρέπεις κάτι σε fiat money στην προκειμένη σε ευρώ τότε είναι εισόδημα και αν το φέρεις σε  κάποια Ελληνική τράπεζα τότε φαίνεται κιόλας. Στην εφορία υπάρχει η υποχρέωση τα εισοδήματα μας να τα δηλώνουμε. Αν δεν τα δηλώσεις παίρνεις και φυσικά και το ανάλογο ρίσκο σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chek2fire είπε

αυτό το gouri που το βρήκες? :D τόσα χρόνια πρώτη φορά το ακουω. Κοίτα αν θέλεις να δέχεσαι πληρωμές για το site σου εγώ σου προτείνω το coingate που έχει και αρκετά coin και στο bitcoin έχει μέχρι και ligthning για πληρωμές

https://coingate.com/

αν δεν σε καλύπτει απλά πες το μου και θα σου προτείνω και άλλο. 

Για την εφορία που γράφεις από την στιγμή πουη μετατρέπεις κάτι σε fiat money στην προκειμένη σε ευρώ τότε είναι εισόδημα και αν το φέρεις σε  κάποια Ελληνική τράπεζα τότε φαίνεται κιόλας. Στην εφορία υπάρχει η υποχρέωση τα εισοδήματα μας να τα δηλώνουμε. Αν δεν τα δηλώσεις παίρνεις και φυσικά και το ανάλογο ρίσκο σου.

Όχι gouri, gourl (Go URL). Πρέπει να είναι πρόσφατη "εφεύρεση" κάποιου αετονύχη... Όσο για την εφορία, δεν έχω σκοπό να ακουμπήσω fiat currency, κάθε συναλλαγή θα είναι σε crypto αυστηρά. Θα ρίξω μια ματιά στο coingate αύριο... Ευχαριστώ! :)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...