Προς το περιεχόμενο

Απορίες αρχάριου


gekamp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Lasombra είπε

Όχι gouri, gourl (Go URL). Πρέπει να είναι πρόσφατη "εφεύρεση" κάποιου αετονύχη... Όσο για την εφορία, δεν έχω σκοπό να ακουμπήσω fiat currency, κάθε συναλλαγή θα είναι σε crypto αυστηρά. Θα ρίξω μια ματιά στο coingate αύριο... Ευχαριστώ! :)  

όσο τα κρατάς σε bitcoin δεν έχεις καμία υποχρέωση να δηλώσεις τίποτα  και ούτε θα γνωρίζει κανείς δλδ πόσα έχεις.

Αν είσαι τελείως geek να σου πω ότι υπάρχει και open source addon για wordpress ώστε να δέχεσαι πληρωμές bitcoin χωρίς κανέναν ενδιάμεσο. Εχουν πάρει το api της bitpay και το έχουν κάνει fork και δουλέυει μια χαρά αλλά θέλει δουλειά από μέρος σου για να το ενσωματώσεις στο site σου. 

https://btcpayserver.org/

 

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, chek2fire είπε

όσο τα κρατάς σε bitcoin δεν έχεις καμία υποχρέωση να δηλώσεις τίποτα  και ούτε θα γνωρίζει κανείς δλδ πόσα έχεις.

Αν είσαι τελείως geek να σου πω ότι υπάρχει και open source addon για wordpress ώστε να δέχεσαι πληρωμές bitcoin χωρίς κανέναν ενδιάμεσο. Εχουν πάρει το api της bitpay και το έχουν κάνει fork και δουλέυει μια χαρά αλλά θέλει δουλειά από μέρος σου για να το ενσωματώσεις στο site σου. 

https://btcpayserver.org/

Πολύ συμπαθητικό το coingate αλλά έχει υψηλό χαράτσι 3%. Άλλη επιλογή;

Αποφεύγω το wordpress καθώς έχει νοοτροπία facebook, δε δικαιούσαι να διαγραφείς, κρατούν τα πάντα. Δε μου αρέσει αυτού του είδους το νταβατζιλίκι. Είναι εύχρηστο μα η λογική του φακελώματος που τους διακατέχει αγγίζει τα όρια του τραγικού. Δε λέω πως οι άλλοι δεν το κάνουν αλλά είναι λίγο πιο διακριτικοί... Προτιμώ να υπάρχω σαν site όσο πληρώνω, αν πάψω να πληρώνω, τότε θα πάψω να υπάρχω σαν site. Πληρώνω άρα υπάρχω (δεν ξέρω πως να το μεταφράσω στα λατινικά! :)  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chek2fire είπε

Το coinpayments με έψησε. Ωστόσο έχω μιαν ακόμα απορία. Έχω λογαρισμό στο coinbase και δεν έχω παράπονο ως τώρα. Υπερτερούν αυτά έναντι του coinbase; 

@chek2fire  Εσύ ποιο θα επέλεγες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Lasombra είπε

Το coinpayments με έψησε. Ωστόσο έχω μιαν ακόμα απορία. Έχω λογαρισμό στο coinbase και δεν έχω παράπονο ως τώρα. Υπερτερούν αυτά έναντι του coinbase; 

@chek2fire  Εσύ ποιο θα επέλεγες; 

γιατί η coinbase έχει api για εμπορικά καταστήματα? Νομίζω ότι εδώ και χρόνια το έχει καταργήσει. Αν λές για wallet η συμβουλή μου πάντα είναι ότι ποτε δεν αφήνουμε τα ψηφιακά μας νομίσματα σε web ανταλλακτήρια αλλά τα αποθηκεύουμε σε δικό μας wallet κυρίως το bitcoin που έχει και αξία και μελλοντική.

Πάρε ένα hardware wallet και κάνε δουλειά 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chek2fire είπε

γιατί η coinbase έχει api για εμπορικά καταστήματα? Νομίζω ότι εδώ και χρόνια το έχει καταργήσει. Αν λές για wallet η συμβουλή μου πάντα είναι ότι ποτε δεν αφήνουμε τα ψηφιακά μας νομίσματα σε web ανταλλακτήρια αλλά τα αποθηκεύουμε σε δικό μας wallet κυρίως το bitcoin που έχει και αξία και μελλοντική.

Πάρε ένα hardware wallet και κάνε δουλειά 

Μια χαρά έχει και φαίνεται και πολύ καλό μάλιστα.

https://commerce.coinbase.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, thomasG4 είπε

Μια χαρά έχει και φαίνεται και πολύ καλό μάλιστα.

https://commerce.coinbase.com

Ωραίο φαίνεται αλλά authenticator της google;;; Πάει περίπατο η ανωνυμία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lasombra είπε

Από την άλλη και το coingate απαιτεί authenticator της google οπότε οδεύουμε προς ένα αναγκαίο κακό... Δεν αποφεύγεται η google τελικά! :) 

Ποια ανωνυμια? Για αγορες απο εμπορικα καταστηματα δεν μιλατε?

Το google authenticator ειναι πολυ καλο. Μην ξεχασεις να παρεις backup το μακρυναρι που δημιουργειται οταν το πρωτοφτιαχνεις.

Το χρειαζεσαι για να το ξαναεγκαταστησεις αμα χασεις η αλλαξεις το κινητο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/11/2019 στις 2:56 ΠΜ, chek2fire είπε

γιατί η coinbase έχει api για εμπορικά καταστήματα? Νομίζω ότι εδώ και χρόνια το έχει καταργήσει. Αν λές για wallet η συμβουλή μου πάντα είναι ότι ποτε δεν αφήνουμε τα ψηφιακά μας νομίσματα σε web ανταλλακτήρια αλλά τα αποθηκεύουμε σε δικό μας wallet κυρίως το bitcoin που έχει και αξία και μελλοντική.

Πάρε ένα hardware wallet και κάνε δουλειά 

Απορίες με τα πορτοφόλια:

1. Ο λόγος που δεν αφήνουμε τα cryptos σε πορτοφόλι ανταλλακτηρίου είναι ότι αν κλείσει το ανταλλακτήριο, τότε καληνύχτα τα cryptos. Υπάρχει άλλη αιτία; 

2. Έστω ότι τα μεταφέρω σε πορτοφόλι τύπου coinomi. Ποιος μου εγγυάται ότι το coinomi δε θα αποφασίσει αύριο το πρωί να "κλείσει" και να καρπωθεί τα cryptos των χρηστών του; Βέβαια, υποτίθεται ότι δεν μπορεί να τα καρπωθεί, μόνο να μη μου επιτρέψει την πρόσβαση στο πορτοφόλι μου και στις συναλλαγές μου μα δεν έχω ιδέα πως είναι κατασκευασμένο το πορτοφόλι του coinomi, ποιος ο κώδικάς του, πως πραγματικά λειτουργεί, κτλ...

3. Τα hardware wallets φαίνονται πανάκεια αλλά είναι λίγο τσουχτερά. Υπάρχει τρόπος να "κατασκευάσω" ένα πορτοφόλι σε ένα στικάκι ώστε να αποφύγω το κόστος αγοράς ενός hardware wallet; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Lasombra είπε

Απορίες με τα πορτοφόλια:

1. Ο λόγος που δεν αφήνουμε τα cryptos σε πορτοφόλι ανταλλακτηρίου είναι ότι αν κλείσει το ανταλλακτήριο, τότε καληνύχτα τα cryptos. Υπάρχει άλλη αιτία; 

2. Έστω ότι τα μεταφέρω σε πορτοφόλι τύπου coinomi. Ποιος μου εγγυάται ότι το coinomi δε θα αποφασίσει αύριο το πρωί να "κλείσει" και να καρπωθεί τα cryptos των χρηστών του; Βέβαια, υποτίθεται ότι δεν μπορεί να τα καρπωθεί, μόνο να μη μου επιτρέψει την πρόσβαση στο πορτοφόλι μου και στις συναλλαγές μου μα δεν έχω ιδέα πως είναι κατασκευασμένο το πορτοφόλι του coinomi, ποιος ο κώδικάς του, πως πραγματικά λειτουργεί, κτλ...

3. Τα hardware wallets φαίνονται πανάκεια αλλά είναι λίγο τσουχτερά. Υπάρχει τρόπος να "κατασκευάσω" ένα πορτοφόλι σε ένα στικάκι ώστε να αποφύγω το κόστος αγοράς ενός hardware wallet; 

Δεν είναι ότι τα χάνεις αμά κλείσει το ανταλλακτήριο αλλά και αν γίνει hack που έχει γίνει πάρα πολλές φορές τότε τα χάνεις ξανά.

Θα σου προτείνω ξανά ένα hardware wallet. Ακόμα και στο coinomi όπως και στα hardware όταν φτιάχνεις νέο wallet σου δίνει κάποιες λέξεις, 24 για την ακρίβεια. Αυτές ακριβώς είναι το private key σου που στην ουσία έχει και τα bitcoin σου η τα altcoin σου σε αρκετές περιπτώσεις.

Δλδ αν χάσεις το wallet η το κινητό σου μπορείς με αυτές τις λέξεις να το επαναφέρεις σε ένα νέο wallet η hardware wallet 

Aν είναι μικρά ποσά τότε δες λύση coinomi η αν πας αποκλειστικά για bitcoin τότε για μένα το samurai wallet είναι ένα από τα καλύτερα. 

https://samouraiwallet.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Lasombra είπε

Απορίες με τα πορτοφόλια:

1. Ο λόγος που δεν αφήνουμε τα cryptos σε πορτοφόλι ανταλλακτηρίου είναι ότι αν κλείσει το ανταλλακτήριο, τότε καληνύχτα τα cryptos. Υπάρχει άλλη αιτία; 

2. Έστω ότι τα μεταφέρω σε πορτοφόλι τύπου coinomi. Ποιος μου εγγυάται ότι το coinomi δε θα αποφασίσει αύριο το πρωί να "κλείσει" και να καρπωθεί τα cryptos των χρηστών του; Βέβαια, υποτίθεται ότι δεν μπορεί να τα καρπωθεί, μόνο να μη μου επιτρέψει την πρόσβαση στο πορτοφόλι μου και στις συναλλαγές μου μα δεν έχω ιδέα πως είναι κατασκευασμένο το πορτοφόλι του coinomi, ποιος ο κώδικάς του, πως πραγματικά λειτουργεί, κτλ...

3. Τα hardware wallets φαίνονται πανάκεια αλλά είναι λίγο τσουχτερά. Υπάρχει τρόπος να "κατασκευάσω" ένα πορτοφόλι σε ένα στικάκι ώστε να αποφύγω το κόστος αγοράς ενός hardware wallet; 

1) Αλλαγες στο KYC. Ειχα ενα μικροποσο στο cryptobridge για shitcoin trading. Δεν απαιτουσε τιποτα για εγγραφη. Ξαφνικα αρχες Οκτωβριου απαγορευει την προσβαση σε ολους μεχρι να ολοκληρωσουν KYC. Και δεν εφτανε αυτο, το κανουν μεσω 3rd party και απαιτουν εξωφρενικες πληροφοριες. Μεχρι και δηλωσεις απο την εφορια και χαρτια μισθοδοσιας.

Ευτυχως ειναι πολυ μικρο ποσο οποτε το παρατησα αλλα φαντασου να ειχα πολλα μεσα

 

2) Σου δινει και τα private keys με τη μορφη mnemonic οπως λεει ο check2fire. Φυσικα θα μπορουσες παντα να υποψιαστεις οτι τα κρατανε και οι ιδιοι μια κοπια αλλα δεν θα μαθουμε ποτε.

3) Μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα οποιοδηποτε soft wallet θεωρεις εμπιστο, ακομα και το κλασικο bitcoin core client. Φτανει να βεβαιωθεις οτι κατεβαζεις legit εκδοση Το βαζεις σε εναν υπολογιστη εκτος internet. Εγκαθιστας, φτιαχνεις private key.

Φροντιζεις να αποθηκευσεις με ασφαλεια καπου το private key. Προσωπικα τα εχω ως attachment στο keepass σε ενα 7z file με κωδικο (διαφορετικο φυσικα απο το keepass password!).

Παρακολουθεις το address απο καποιον block explorer η απο read-only wallet που μπορεις να φτιαξεις πχ στο electrum.

Αν θες να κανεις συναλλαγη αλλα οχι να χρησιμοποιησεις το full client λογω bandwidth/μεγεθους μπορεις στο electrum να φτιαξεις και κανονικο wallet κανοντας import το private key. Φυσικα παλι θα πρεπει να βαλεις κωδικο κατα προτιμηση και να το αποθηκευσεις και αυτο με ασφαλεια. Και αφου κανεις τη συναλλαγη το σβηνεις απο τον υπολογιστη και το ξαναβαζεις οταν θες ξανα να κανεις συναλλαγη.

Αν δεν βαριεσαι αυτα τα βηματα, εγω θεωρω αυτην τη διαδικασια ισαξια αν οχι καλυτερη απο το να χρησιμοποιεις hardware wallet. Φυσικα ισχυει για hodling wallet. Για συναλλαγες εχω και ενα απλο με μικροποσα και μονο τυπικη ασφαλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Bspus  και @chek2fire   ευχαριστώ για τις σαφείς οδηγίες.

Επόμενη απορία: παλεύω με το coingate.net να πιστοποιηθώ. Ζητούν έγγραφο με ημερομηνία λήξης και φυσικά οι ελληνικές ταυτότητες δεν έχουν. Αφου λογόφερα με έναν ινδό που μάλλον πρέπει να ανήκει σε εταιρεία customer support και να μην είναι δικός τους υπάλληλος (όσο μπορεί να χαρακτηριστεί το coingate εταιρεία με τις νομικές μορφές που καταλαβαίνουμε), μου είπε μια άλλη να στείλω την ταυτότητα με δηλώνοντας ημερομηνία λήξης 10 χρόνια από τη μέρα που θα κάνω το verification. Επίσης, ρωτούν πάρα πολλά λες και τους χρειάζονται... Πόσο αξιόπιστοι μπορεί να είναι; Έχει κάνει κανείς από εδώ παιχνίδι με coingate;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lasombra είπε

@Bspus  και @chek2fire   ευχαριστώ για τις σαφείς οδηγίες.

Επόμενη απορία: παλεύω με το coingate.net να πιστοποιηθώ. Ζητούν έγγραφο με ημερομηνία λήξης και φυσικά οι ελληνικές ταυτότητες δεν έχουν. Αφου λογόφερα με έναν ινδό που μάλλον πρέπει να ανήκει σε εταιρεία customer support και να μην είναι δικός τους υπάλληλος (όσο μπορεί να χαρακτηριστεί το coingate εταιρεία με τις νομικές μορφές που καταλαβαίνουμε), μου είπε μια άλλη να στείλω την ταυτότητα με δηλώνοντας ημερομηνία λήξης 10 χρόνια από τη μέρα που θα κάνω το verification. Επίσης, ρωτούν πάρα πολλά λες και τους χρειάζονται... Πόσο αξιόπιστοι μπορεί να είναι; Έχει κάνει κανείς από εδώ παιχνίδι με coingate;

εγώ έχω αγοράσει αρκετές φορές χρησιμοοποιώντας την coingate και ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Πάντως το site τους είναι το coingate.com και όχι net. Είσαι σίγουρος ότι είσαι στο σωστό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chek2fire είπε

εγώ έχω αγοράσει αρκετές φορές χρησιμοοποιώντας την coingate και ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Πάντως το site τους είναι το coingate.com και όχι net. Είσαι σίγουρος ότι είσαι στο σωστό?

Έχεις δίκαιο. Μπερδεύτηκα από το coinpayments αλλά και το .net με κάνει redirect στο .com... 

Έχεις αγοράσει κρυπτονόμισμα από το coingate, έχεις πουλήσει κιόλας; Είναι τίμιοι και στη μετατροπή σε fiat ή μόνο στην πώληση κρυπτονομίσματος είναι τίμιοι; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...