Προς το περιεχόμενο

Σφάλμα σύνδεσης στο domain


noo_mercy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας, αντιμετωπίζω ένα θέμα με έναν υπολογιστή μετά από αναβάθμιση σε 1903. Κάνοντας login στο domain, μου βγάζει σφάλμα (Η σχέση εμπιστοσύνης μεταξύ αυτού του σταθμού εργασίας και του κύριου τομέα απέτυχε). Το να το βγάλω και να το ξαναβάλω στο domain είναι εύκολο να το κάνω. Το μόνο που με προβληματίζει είναι αν θα ξαναμπεί στο domain με το ίδιο προφίλ χρήστη (Το ιδανικό) ή θα δημιουργήσει καινούργιο προφίλ με ότι αυτό συνεπάγεται σε ρυθμίσεις προγραμμάτων (Outlook κλπ). Στον domain server τρέχει και exchange που μπορεί να μπερδέψει την κατάσταση... Αν έχει κάποιος εμπειρία  ας δώσει τα φώτα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, noo_mercy είπε

Καλημέρα σας, αντιμετωπίζω ένα θέμα με έναν υπολογιστή μετά από αναβάθμιση σε 1903. Κάνοντας login στο domain, μου βγάζει σφάλμα (Η σχέση εμπιστοσύνης μεταξύ αυτού του σταθμού εργασίας και του κύριου τομέα απέτυχε). Το να το βγάλω και να το ξαναβάλω στο domain είναι εύκολο να το κάνω. Το μόνο που με προβληματίζει είναι αν θα ξαναμπεί στο domain με το ίδιο προφίλ χρήστη (Το ιδανικό) ή θα δημιουργήσει καινούργιο προφίλ με ότι αυτό συνεπάγεται σε ρυθμίσεις προγραμμάτων (Outlook κλπ). Στον domain server τρέχει και exchange που μπορεί να μπερδέψει την κατάσταση... Αν έχει κάποιος εμπειρία  ας δώσει τα φώτα!!

Τελικά με βγάλσιμο από το domain και ξανά  εισαγωγή, κράτησε το ίδιο προφίλ χωρίς αλλαγές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/6/2019 στις 9:31 ΠΜ, noo_mercy είπε

Καλημέρα σας, αντιμετωπίζω ένα θέμα με έναν υπολογιστή μετά από αναβάθμιση σε 1903. Κάνοντας login στο domain, μου βγάζει σφάλμα (Η σχέση εμπιστοσύνης μεταξύ αυτού του σταθμού εργασίας και του κύριου τομέα απέτυχε). Το να το βγάλω και να το ξαναβάλω στο domain είναι εύκολο να το κάνω. Το μόνο που με προβληματίζει είναι αν θα ξαναμπεί στο domain με το ίδιο προφίλ χρήστη (Το ιδανικό) ή θα δημιουργήσει καινούργιο προφίλ με ότι αυτό συνεπάγεται σε ρυθμίσεις προγραμμάτων (Outlook κλπ). Στον domain server τρέχει και exchange που μπορεί να μπερδέψει την κατάσταση... Αν έχει κάποιος εμπειρία  ας δώσει τα φώτα!!

Αν υπάρχει διαχειριστής απευθύνεσαι εκεί :)

Στις 24/6/2019 στις 12:19 ΜΜ, noo_mercy είπε

Τελικά με βγάλσιμο από το domain και ξανά  εισαγωγή, κράτησε το ίδιο προφίλ χωρίς αλλαγές...

Συνήθως με re-join στο domain manual διορθώνεται όπως επίσης αυτό μπορεί να γίνει με cmd χωρίς να το κάνεις re-join. Καλό θα ήταν να ενημερώσεις αν δεν είσαι εσύ μήπως συμβαίνει κάτι άλλο με το προφιλ σου... ;) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να το βάλω ξανά στο domain ήταν το 'εύκολο' το μόνο που με ανησυχούσε μην τυχόν κάνει κανένα δεύτερο προφίλ χρήστη του τύπου user.000 και χρειαζόταν ξανά από την αρχή στήσιμο. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Στις 28/6/2019 στις 3:18 ΜΜ, kormos είπε

Αν υπάρχει διαχειριστής απευθύνεσαι εκεί :)

Συνήθως με re-join στο domain manual διορθώνεται όπως επίσης αυτό μπορεί να γίνει με cmd χωρίς να το κάνεις re-join. Καλό θα ήταν να ενημερώσεις αν δεν είσαι εσύ μήπως συμβαίνει κάτι άλλο με το προφιλ σου... ;) 

 

Καλημέρα σε όλους.

Επειδή μόλις μου συνέβη, πώς γίνεται αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tzimmys είπε

 

Καλημέρα σε όλους.

Επειδή μόλις μου συνέβη, πώς γίνεται αυτό?

https://learn.microsoft.com/en-us/windows-server/identity/ad-fs/deployment/join-a-computer-to-a-domain

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...