Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft ενισχύει την ασφάλεια για τα πολυτιμότερα αρχεία σας στο OneDrive


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 hours ago, Retromaniac said:

Το convenience πάει περίπατο. Το θέμα είναι να κάνουμε την ζωή μας πιο εύκολη. Τι μπορεί να θες να ανεβάσεις για να γίνεσαι τόσο μανιακός με την ασφάλεια;  

δεν γίνομαι μανιακός, είμαι μόνον απαισιόδοξος.

Το convenience ας το αναλάβει κάποιο script/batch/macro/κάτι. 

truecrypt, veracrypt κλπ έχω μείνει πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, IT chef είπε

200 γβ 1,99

200x5  9,95

1000 γβ 9,99

Είναι και αργα..αλλά είπαμε..δε κάνω λάθος.

 

Εμένα πάντως δεν μου εμφανίζει αυτές τις δυνατότητες. Η μόνη είναι 1Τ με 8 €. Για αυτό Google drive δαγκωτό 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίρνετε ένα office 365 home από ebay με 20 ευρώ περίπου και έχετε 1 tb χώρο για έναν χρόνο. Έχω ξεγνοιάσει δύο χρόνια τώρα. 

Επεξ/σία από Bourdoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Παίρνετε ένα office 365 home από ebay με 20 ευρώ περίπου και έχετε 1 tb χώρο για έναν χρόνο. Έχω ξεγνοιάσει δύο χρόνια τώρα. 

Σε αυτά δεν υπάρχει κίνδυνος να σου κλείσουν το λογαριασμό;

Γιατί από ότι έχω διαβάσει είναι λογαριασμοί από σχολεία, πανεπιστήμια κλπ.

Και είναι ενάντια στο ToS τους. Δεν μπορούν να στον κλείσουν και να χάσεις τα αρχεία σου ανά πάσα στιγμή;

Έχω βρει κάτι λογαριασμούς στο ebay για office365 με 1 TB και για G Suite με απεριόριστο χώρο σε εξευτελιστικές τιμές.

Αλλά δεν το τολμώ για να μη χάσω τα αρχεία μου. Και ποιος κάθεται να τα ανεβάζει ξανά, βαριέμαι.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Παίρνετε ένα office 365 home από ebay με 20 ευρώ περίπου και έχετε 1 tb χώρο για έναν χρόνο. Έχω ξεγνοιάσει δύο χρόνια τώρα. 

Δεν έχεις δικό σου account όμως, κάποιο τυχαίο που σου δίνουν. Και φαντάσου να το κλείσουν ξαφνικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω γιατί δεν είναι σαφές: Η κρυπτογράφηση γίνεται στο client side ή στο server side?

Αν γίνεται στον client, τότε θεωρητικά είναι ασφαλές. Το ερώτημα είναι μετά πως ακριβώς μοιράζονται τα αρχεία με άλλες συσκευές.

Αν γίνεται στον server τότε εμπιστεύεσαι και πάλι τον server με ότι αυτό συνεπάγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Lazmour είπε

Εμένα πάντως δεν μου εμφανίζει αυτές τις δυνατότητες. Η μόνη είναι 1Τ με 8 €. Για αυτό Google drive δαγκωτό 😉

Με 5 εύρω το μήνα έχεις 1 TB cloud + Office 365 + 60' Skype calls και θες να βάλεις google drive; Τι προσφορά έχεις βρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, aypnia είπε

Σε αυτά δεν υπάρχει κίνδυνος να σου κλείσουν το λογαριασμό;

Γιατί από ότι έχω διαβάσει είναι λογαριασμοί από σχολεία, πανεπιστήμια κλπ.

Και είναι ενάντια στο ToS τους. Δεν μπορούν να στον κλείσουν και να χάσεις τα αρχεία σου ανά πάσα στιγμή;

Έχω βρει κάτι λογαριασμούς στο ebay για office365 με 1 TB και για G Suite με απεριόριστο χώρο σε εξευτελιστικές τιμές.

Αλλά δεν το τολμώ για να μη χάσω τα αρχεία μου. Και ποιος κάθεται να τα ανεβάζει ξανά, βαριέμαι.

 

20 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δεν έχεις δικό σου account όμως, κάποιο τυχαίο που σου δίνουν. Και φαντάσου να το κλείσουν ξαφνικά....

Έχεις ολοδικό σου λογαριασμό. Χρησιμοποιείς το δικό σου email και κανένας τρίτος δεν έχει πρόσβαση στα αρχεία σου. Αυτό που έχω δεν είναι academic. 

 

Πχ http://vi.raptor.ebaydesc.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItemDescV4&item=153449013364&category=3768&pm=1&ds=0&t=1561659338635&cspheader=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Έχεις ολοδικό σου λογαριασμό. Χρησιμοποιείς το δικό σου email και κανένας τρίτος δεν έχει πρόσβαση στα αρχεία σου. Αυτό που έχω δεν είναι academic. 

Πχ http://vi.raptor.ebaydesc.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItemDescV4&item=153449013364&category=3768&pm=1&ds=0&t=1561659338635&cspheader=1

όταν περάσει ο χρόνος πως κάνεις ανανέωση? δηλαδή σε ποιόν πληρώνεις πως και πόσα?

Επεξ/σία από Technology fan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου έστειλε invoice αυτόματα ο πωλητής στο PayPal αν θέλω να συνεχίσω για έναν ακόμη χρόνο να πληρώσω 18 ευρώ. Πλήρωσα και έγινε η ανανέωση. 

Αλλά ακόμη και να μην γίνει αυτό, θα βρεις κάποιον άλλον παρόμοιο πωλητή για να ανανεώσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Έχεις ολοδικό σου λογαριασμό. Χρησιμοποιείς το δικό σου email και κανένας τρίτος δεν έχει πρόσβαση στα αρχεία σου. Αυτό που έχω δεν είναι academic. 

Πχ http://vi.raptor.ebaydesc.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItemDescV4&item=153449013364&category=3768&pm=1&ds=0&t=1561659338635&cspheader=1

Εντάξει κατάλαβα τι παίζει. Ο τύπος αγοράζει την home που είναι για 5 άτομα και την μοιράζει μετά (Το λέει και μέσα shared account). Για αυτό και δεν μπορείς να κάνεις εσύ ανανέωση αλλά πρέπει να το κάνεις αυτός.

Ναι 100% νόμιμο. Το ίδιο μπορείς να κάνεις και με άλλους 2-3 συγγενείς/γνωστούς σου.

https://support.office.com/en-us/article/share-your-office-365-home-subscription-b389b9ce-3ae3-4a82-9017-39d79972fcba

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Εντάξει κατάλαβα τι παίζει. Ο τύπος αγοράζει την home που είναι για 5 άτομα και την μοιράζει μετά (Το λέει και μέσα shared account). Ναι 100% νόμιμο. Το ίδιο μπορείς να κάνεις και με άλλους 2-3 συγγενείς/γνωστούς σου.

https://support.office.com/en-us/article/share-your-office-365-home-subscription-b389b9ce-3ae3-4a82-9017-39d79972fcba

Έχω την εντύπωση οτι αυτός που το αγοράζει είναι και administrator στον λογαριασμό των 5. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Technology fan είπε

Έχω την εντύπωση οτι αυτός που το αγοράζει είναι και administrator στον λογαριασμό των 5. 

Μπορεί να σε αφαιρέσει όποτε θέλει. Αλλά δεν μπορεί να δει τα δεδομένα σου. Μπορεί να δει όμως που το έχεις εγκαταστήσει.... Και σαν master account πρέπει να κάνει την ανανέωση και για αυτό σου στέλνει μήνυμα να του στείλεις τα λεφτά.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Το convenience πάει περίπατο. Το θέμα είναι να κάνουμε την ζωή μας    των κρατικών υπηρεσιών και χάκερς πιο εύκολη. Τι μπορεί να θες να ανεβάσεις για να γίνεσαι τόσο μανιακός με την ασφάλεια;  

Ολα τα αρχεία της επιχειρησής σου βρίσκονται μια κλήτευση (subpoena) μακρυά. Γιατί να ταλαιπωρηθούν τα παιδιά να χακερεύουν το σέρβερ σου στη δουλειά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, costis ni είπε

Ολα τα αρχεία της επιχειρησής σου βρίσκονται μια κλήτευση (subpoena) μακρυά. Γιατί να ταλαιπωρηθούν τα παιδιά να χακερεύουν το σέρβερ σου στη δουλειά ;

SO? Τι επιχείρηση έχεις; Ναρκωτικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...