Προς το περιεχόμενο

CAMERA IP με χρήση δεδομένων καρτοκινητής


goku1982

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα ,

θα ήθελα να εγκαταστήσω μία κάμερα ip σε έναν χώρο που δεν έχει ιντερνετ. μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα κινητό με μία κάρτα sim ώστε να εκμεταλλευτώ το 4g του και να το μετατρέψω σε hot spot ώστε η κάμερά μου να παίρνει ίντερνετ από εκεί? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να βάλω κάμερα εξωτερικού χώρου και να τη χειρίζομαι μέσω κινητού. δηλαδή να την περιστρέφω εγώ και να βλέπω όπου θέλω εκείνη τη στιγμή. όχι σταθερή. θέλω να βάλω σαν και αυτή https://www.ebay.com/itm/WiFi-1080P-In-Outdoor-Wireless-IR-Security-IP-Camera-Night-Vision-Pan-Tilt-Lot/372694297135?hash=item56c64faa2f:m:m5BeVKCru6FOZUJDnQH568Q

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιντερνετ θα εχεις στην καμερα με ενα 4g router αλλά θα πληρώνεις συνδρομή στην κινητή για το ιντερνετ(πράγμα ασύμφορο πλέον).

Τώρα μέσω του τηλεφώνου σου που λες δεν ξέρω τι εννοείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, goku1982 είπε

Καλημέρα ,

θα ήθελα να εγκαταστήσω μία κάμερα ip σε έναν χώρο που δεν έχει ιντερνετ. μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα κινητό με μία κάρτα sim ώστε να εκμεταλλευτώ το 4g του και να το μετατρέψω σε hot spot ώστε η κάμερά μου να παίρνει ίντερνετ από εκεί? 

Ναι μπορεις , μπορεις ακομα να παρεις και ενα Φορητό Hotspot και να βαλεις την καρτα σου εκει και να μην χρειαστείς καθολου το κινητό σου . 

1080p ip camera 9 ευρω με τα μεταφορικα ????? εγω δεν θα την επερνα :( το ποιο πιθανό ειναι να μην παραλαβεις τιποτα η αυτο που θα σου ερθει να ειναι για τα μπαζα εντελώς :( 
 

Επεξ/σία από darkman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχω ένα κινητό που δεν χρησιμοποιώ. θα αγοράσω έναν αριθμό από τη vodafone και θα ενεργοποιήσω το πακέτο με 8,5 ευρώ για 1gb το μήνα. θα μετατρέψω το κινητό σε hot spot και θα δίνω ιντερνετ στην κάμερα. το θέμα είναι μπορεί η κάμερα να συνδεθεί με αυτόν τον τρόπο? ή χρειάζομαι wifi από ρουτερ και κανονική σύνδεση. επίσης πόσα δεδομένα χρειάζεται η κάμερα? θα με φτάνει το 1 gb το Μήνα?

Επεξ/σία από goku1982
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@darkman, γιατί το λες αυτό; Μια χαρά θα κάνει δουλειά ως σκιάχτρο. Την βάζεις κάπου ψηλά (μη προσπελάσιμη) αλλά σε εμφανές σημείο και όλοι νομίζουν ότι υπάρχει ενεργή παρατήρηση του χώρου.

Επεξ/σία από jkoukos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, jkoukos είπε

@darkman, γιατί το λες αυτό; Μια χαρά θα κάνει δουλειά ως σκιάχτρο. Την βάζεις κάπου ψηλά (μη προσπελάσιμη) αλλά σε εμφανές σημείο και όλοι νομίζουν ότι υπάρχει ενεργή παρατήρηση του χώρου.

:P :P  Χαραλα ομως :P  :P δεν θελει και data :D 

Τωρα ο TS η μας τρολλαρι η δεν διαβαζει της απαντήσεις :P 

@goku1982 Αν παιζει σου εχουμε απαντησει  γιατι ρωτας παλι ????  

Για τα Data τωρα εχει να κανει με την ποιοτητα της εικονας αλλα και με ποια καμερα εχεις  . 

 

Επεξ/σία από darkman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ. ευχαριστώ για τις απαντήσεις. θα αγοράσω μία κάμερα και θα τεστάρω να δω πόσα data καταναλώνει και εάν δω ότι δεν συμφέρει θα τη κρατήσω για το σπίτι που έχω απεριόριστο ίντερνετ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έβαλα ένα link βιαστικά να σας δείξω τι περίπου ήθελα και δεν κοίταξα τον πωλήτή. έχει χαμηλό σκορ στις αξιολογήσεις. θα την αγοράσω από εδω https://www.ebay.ie/itm/1080P-WIFI-IP-Camera-WHITE-Wireless-Outdoor-CCTV-HD-Home-Security-IR-Camera/264318055597?hash=item3d8a9574ad:g:5DwAAOSwwRtcvbe6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, goku1982 είπε

Καλημέρα ,

θα ήθελα να εγκαταστήσω μία κάμερα ip σε έναν χώρο που δεν έχει ιντερνετ. μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα κινητό με μία κάρτα sim ώστε να εκμεταλλευτώ το 4g του και να το μετατρέψω σε hot spot ώστε η κάμερά μου να παίρνει ίντερνετ από εκεί? 

για δύο λόγους θα έλεγα όχι.

1ον αποκλείεται να φτάσει το 1 giga για 'ενα μήνα ακόμα και χωρίς να την πειράζεις και να βάλεις χαμηλή ποιότητα...

2ον δεν είναι αξιόπιστος τρόπος σύνδεσης άρα δεν ενδείκνεται για κάμερα ασφαλείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα προσέθετα πως και η ίδια η κάμερα δεν ενδεικνύεται  για κάμερα ασφάλειας ... πήρε ένας πελάτης μια παρόμοιά και  με το ίδιο app  και μου ζήτησε να την σεταρω σαν χάρη ...μας έβγαλε την πίστη μέχρι να δουλέψει και στην συνέχεια η εικόνα ήταν τραγικά αργή ακομα και στο τοπικό δίκτυο στο μαγαζί

 

Στο απομακρυσμένο όποτε θυμάται  δείχνει εικόνα

Οι  εντολές για την κίνηση εκτελούνται  μετά απο 10-15 δεύτερα στο τοπικό δίκτυο, απομακρυσμένα δεν εκτελούνται  ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Εγω θέλω να βάλω μια 4g camera. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Πόσα mb/gb χρειάζεται το μήνα για να ξέρω με τί gb να φορτώσω την κάρτα sim που θα έχει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Καλησπέρα...

Ξεθάβω το παλιό αυτό θέμα για να με βοηθήσετε.

Σε εξοχικό στην θάλασσα θέλουμε να τοποθετήσουμε μια κάμερα.

Η μόνη λύση είναι η αγορά ενός 4g Router.

Αυτό που ψάχνω είναι πόση θα είναι κατανάλωση δεδομένων για να προβώ και στην ανάλογη αγορά/επιλογή πακέτου κινητής.

Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη.

5 λεπτά πριν, Giorgos_Mad20 είπε

Καλησπέρα...

Ξεθάβω το παλιό αυτό θέμα για να με βοηθήσετε.

Σε εξοχικό στην θάλασσα θέλουμε να τοποθετήσουμε μια κάμερα.

Η μόνη λύση είναι η αγορά ενός 4g Router.

Αυτό που ψάχνω είναι πόση θα είναι κατανάλωση δεδομένων για να προβώ και στην ανάλογη αγορά/επιλογή πακέτου κινητής.

Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη.

Για αρχή κοιτάω μια τέτοια κάμερα https://www.skroutz.gr/s/26597330/IP-Κάμερα-Παρακολούθησης-Wi-Fi-1080p-Αδιάβροχη-με-Αμφίδρομη-Επικοινωνία-ROBO1003.html#description

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...