Προς το περιεχόμενο

40 χρόνια Sony Walkman


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, icyrabbit said:

Το minidisk ήταν απίστευτο, μπορούσες να γράψεις μέχρι και 5 ώρες μουσικής σε ένα κασετάκι, και μία απλή ΑΑ μπαταρία κρατούσε εβδομάδες! Και φυσικά το κλασσικό κίτρινο walkman με κασέτα, συμβολικό της δεκαετίας του 90!

Το είχα λιώσει και δουλεύει ακόμα. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επισκέπτης

Ακόμη έχω τα minidisc από το MZ-1 κάπου στο MZ-r55 που σταμάτησα. Έχω και καμία 150 mini discs από trance 1994-2000 από το Noise Θεσσαλονίκη. Δεν πρέπει να ξεχνάμε και το DAT που ήταν πολύ δυνατό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, giotis1982 said:

Δεν πρέπει να ξεχνάμε και το DAT που ήταν πολύ δυνατό.

Λίγο ευαίσθητο αλλά έπαιξε πολύ σε pro καταστάσεις. Είχα ένα φορητό CASIO!

p102_1_00.jpg.8b5026cd2024ecd49592138caad63a15.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι που ο πατέρας μου είχε στο αμάξι του ένα μηχάνημα με κάτι πολύ μεγάλες σε όγκο κασέτες.Σαν μια μισή βιντεοκασέτα ήταν.

Πώς λεγόταν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

17.000 δρχ το πρωτο μου Sony νομιζω το 1982.(μισθος μου τοτε 8.000 δρχ.)

Σε διαστασεις κασσετας(καπου το εχω,δεν το βρηκα)

βρηκα το Panasonic rq p505 αγορασμενο 1-2 χρονια αργοτερα.

Επισης σε διαστασεις κασσετας με μακροστενη επαναφορτιζομενη μπαταρια,αλλα και εξτρα θηκη για απλη μπαταρια......

Δερματινη θηκη παραγγελια παρακαλω.......σε τεχνητη δερματινων καπου στην Μητροπολεως Συνταγμα.......

Update:

Βρηκα ενα πλαστικο Sony wm-ex190.(φωτο)

Χιλιαδες χιλιομετρα τζογκινγκ παρεα του......

IMG_20190703_000325.jpg

IMG_20190703_000309.jpg

IMG_20190703_000256.jpg

IMG_20190703_001339.jpg

Επεξ/σία από alexioannou
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω τι μου θύμισαν.. Το Walkman που έβαζες το CD και είχαμε γεμίσει τέτοια ή αυτό με τις κασέτες.. Ακόμα δε μπορώ να πιστέψω πόσος καιρός πέρασε και φτάσαμε να χωράμε όλα τα CD του κόσμου σε ένα δίσκο σκληρό και σε ένα στικακι.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξαθαρά "Click bait" Αρθρο για να βγούνε στήν φόρα οι παππούδες του Insomnia 🗿 ρε τι πάθαμε,μας θυμίζετε τα νιάτα μας και τις αξέχαστες εποχές των Walkman και discman λίγο αργότερα αυτά ήταν εργαλεία τότε αληθινά οχι τα ψεύτικα κινεζικοπλαστικοψηφιακοστίκ τα σημερινά πού ούτε που τα βλέπεις B)

Υ.Γ Τα ακουστικά πάντος πάνω κάτω μείνανε εδω και χρόνια αν και για καιρό ήταν στάνταρ αυτά με το αφρολέξ ^_^

spacer.png

 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αξέχαστες εποχές ...!!!Εγω είχα αυτό το sports άπειρες ώρες ακούγοντας ροκές και μεταλλιές!!Ήταν και αδιάβροχο θυμάμαι !!

A327B3AF-2A4B-4EC8-BBDF-5ADDEE77E319.jpeg

Επεξ/σία από Tsarli23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, ziaba said:

ξέχασες και τα βίντεο vcr

To VCR με VHS format είναι JVC. Η Philips είχε το πολύ ανώτερο S2000 αλλά δεν μπόρεσε να το προμοτάρει σωστά και πάτωσε. Οι νεώτεροι μπορούν να ψάξουν τι παπάδες έκανε το system 2000, εγγραφή στις 2 πλευρές της κασέτας, fast fwd χωρίς γραμμές και σπασίματα, slow motion πολύ καλό για την εποχή, κλπ. Αλλά ξεφύγαμε. Εδώ λέμε για Walkman. Θυμάμαι φίλο μου που έσκασε μύτη από Αγγλία το 1982 μάλλον, με μαύρο Walkman Sony κάτσε καλά και μείναμε όλοι μαλάκες και αισθανθήκαμε τρομερή φτώχεια.

5 hours ago, palawiaris said:

Θυμάμαι που ο πατέρας μου είχε στο αμάξι του ένα μηχάνημα με κάτι πολύ μεγάλες σε όγκο κασέτες.Σαν μια μισή βιντεοκασέτα ήταν.

Πώς λεγόταν;

Το θυμάμαι. Στενόμακρη κασέτα όπου στην μικρή της πλευρά έβλεπες την ταινία με σχεδόν διπλάσιο φάρδος από την κλασσική κασέτα. Δεν έπαιζε και από τις 2 πλευρές. Δεν ήταν τόσο μεγάλη όσο λες. Περίπου τα 3/4 μιας VHS σε μικρότερο πάχος φυσικά. Το φορμά μου διαφεύγει. Θα το θυμηθώ....

Επεξ/σία από Makis38
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω εποχές δημοτικό-γυμνάσιο. Μιλάμε για πολύ κάψιμο με τα Walkman. Όπως γράψατε και παρακάνω κάποιοι, στιλό κασέτα και γύρισμα για να μην τρώμε την μπαταρία. Κλιψ για την ζώνη και ήσουν πολύ in. Α ρε Sony τι μας έκανες. 

Απλα τρομερές εποχές που νιώθω πολύ τυχερός που πρόλαβα να ζήσω. Θα με κάνουν να ψάξω στο eBay να αγοράσω. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...