Προς το περιεχόμενο

DDR4 μνημες (για Gigabyte Z390 Aorus Master+9600k)


conkal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, conkal είπε

Πρεπει να ειπα 10 φορες οτι δεν με ενδιαφερει να ανοιξουμε κουβεντα intel-amd και ουτε η κουβεντα ειναι για αυτη την πλατφορμα ή την αλλη.   

Μπορεις να πιστευεις οτι θελεις για θυματα και ταυρους  κτλ Μπορει απλα ο υπολοιπος κοσμος να εχει αλλη αποψη απο σενα για τον δικο του υπολογιστη ή να εχει συνηθίσει με ενα τροπο και μια εταιρια και να μην θελει να αλλαξει ή μπορει πχ να εχει μια ακριβη ψυχτρα που να ειναι συμβατη μονο με ιντελ (χαμμένο bracket πχ) ή απλα να μην εμπιστευεται προγνωστικα για τα amd (οι bulldozer δν κυκλοφορησαν πριν 30 χρονια... )  Αλλα συνεχιζει να μην ειναι αυτη η κουβεντα


Ακομη και να ειναι τοσο σουπερ πια οι amd που λες , μπορω να περιμενω την γενια 3ΧΧΧ να κυκλοφορησει και οποτε θελω να πουλησω τα κομματια που εχω και να παρω ενα amd πακετο μτχ, ισως βαζοντας και λεφτα στην τσεπη.

Αυτη την στιγμη εχω να διαλεξω μνημες για αυτο το πισι και αυτο ηταν το ερωτημα εξαρχης. Δεν ζητησα απο κανεναν να σχολιασει αν ο 9600Κ ειναι γρηγορος ή οχι σε σχεση με τον αγαπημενο του επεξεργαστη ή με τους μέλλοντες αγαπημενους του.  

Δεν νομίζω ότι απάντησα  έκανα - κουβέντα σε σένα στο προηγούμενο ποστ μου.  

Και πάμε στα δικά σου θέματα:
Εκφράζεις μια απορία για τις μνήμες, ωραία και καλά μέχρι εδώ,
Σε ρωτάω κάποια πράγματα για τα υπόλοιπα κομμάτια του συστήματος σου και την οθόνη που έχεις. Δεν κάνεις το κόπο να απαντήσεις..
Σε ρωτάω τι παιχνίδια θέλεις να παίζεις, δεν κάνεις το κόπο να απαντήσεις. 

Θεωρείς τον εαυτό σου όχι κανένα άσχετο, αλλά δεν σου περνάει από το μυαλό ότι για να ρωτάω αυτά που ρωτάω, κάποια σχέση πρέπει να έχουν με τις μνήμες που θες να αγοράσεις... 

Ps 1: Η ίδια η ιντελ έχει ήδη ανακοινώσει μειώσεις τιμών στους επεξεργαστές της, αλλά εσύ θα βγάλεις και λεφτά απο πάνω όταν τα πουλήσεις...

Ps 2: Είμαι κάτοχος και 8600k & 2700x, οπότε κάτι παραπάνω μπορώ να συγκρίνω.  

Ps 3: Ελπίζω να καταλαβαινεις ότι εδώ μέσα οι περισσότεροι προσπαθούμε να βοηθήσουμε, ούτε μαγαζί έχουμε, ούτε μετοχές σε κάποια εταιρία τεχνολογίας. 

 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leros2004 είπε

Δεν νομίζω ότι απάντησα  έκανα - κουβέντα σε σένα στο προηγούμενο ποστ μου.  

Και πάμε στα δικά σου θέματα:
Εκφράζεις μια απορία για τις μνήμες, ωραία και καλά μέχρι εδώ,
Σε ρωτάω κάποια πράγματα για τα υπόλοιπα κομμάτια του συστήματος σου και την οθόνη που έχεις. Δεν κάνεις το κόπο να απαντήσεις..
Σε ρωτάω τι παιχνίδια θέλεις να παίζεις, δεν κάνεις το κόπο να απαντήσεις. 

Θεωρείς τον εαυτό σου όχι κανένα άσχετο, αλλά δεν σου περνάει από το μυαλό ότι για να ρωτάω αυτά που ρωτάω, κάποια σχέση πρέπει να έχουν με τις μνήμες που θες να αγοράσεις... 

Ps 1: Η ίδια η ιντελ έχει ήδη ανακοινώσει μειώσεις τιμών στους επεξεργαστές της, αλλά εσύ θα βγάλεις και λεφτά απο πάνω όταν τα πουλήσεις...

Ps 2: Είμαι κάτοχος και 8600k & 2700x, οπότε κάτι παραπάνω μπορώ να συγκρίνω.  

Ps 3: Ελπίζω να καταλαβαινεις ότι εδώ μέσα οι περισσότεροι προσπαθούμε να βοηθήσουμε, ούτε μαγαζί έχουμε, ούτε μετοχές σε κάποια εταιρία τεχνολογίας. 

17 ώρες πριν, leros2004 είπε

Απο που να το πιάσω και απο που να το αφήσω ?

- 300€ μητρική για το 6πύρινο θηρίο 9600k ? 

 - Αγορά 9600k 2 μέρες πριν κυκλοφορήσουν νέα προϊόντα ? 

- Πετάς 300€ για μητρική και ψειρίζεις τα € στις μνήμες? 

Φιλική συμβουλή: ακύρωσε ότι παρήγγειλες και περίμενε 1 εβδομάδα ....

Γράψε τι gaming θες να κάνεις, και τα υπόλοιπα που σκέφτεσαι να πάρεις. 

- ποια οθόνη έχεις

- Συνολικό budget που διαθέτεις.

Έτσι θα μπορούμε να βοηθήσουμε όσο το δυνατόν περισσότερο 

To υφος ειναι που δεν μου αρεσε. Κανεις υποθεσεις μονος σου και παιρνεις τον αλλον απο τα μουτρα απο το πρωτο ποστ. 

Η γενικη χρηση για μενα ειναι photoshop, προγραμματισμος, ηχογραφησεις μουσικής  και καποιο gaming . Δεν εχω συγκεκριμενο 1 παιχνιδι που παιζω αν και τα τελευταια ηταν στρατηγικης (πχ total war, χρειαζεται υψηλο single core) Η οθόνη ειναι 1920Χ1200 To συνολικο μπατζετ ηταν στο πρώτο ποστ απο την αρχη.  Δεν εχω κατι αλλο να παρω ολα τα αλλα ειναι εδω .


Oταν λεω οτι μπορω να βγαλω λεφτα εννοω οτι αν  θελω να γυρισω σε ryzen μπορω να τα δωσω τα χριστουγεννα που η σειρα 2ΧΧΧ θα ειναι τσαμπα στα μτχ και ισως περισσεψει και τιποτα, γιατι ο κοσμος θα πουλαει σαν μουρλος για να παρει την σειρα 3. Στην τελικη και για αυτο το σετ , τα περισσοτερα χρηματα ειναι απο παλιοτερα μεταχειρισμενα που πουλησα (τα οποια και αυτα μτχ τα ειχα παρει τοτε και τα εδωσα στα ιδια λεφτα που τα πηρα) , δεν θα πεσει ο προυπολογισμος μου εξω.  

Το κουρασαμε το thread ακομη δεν ξεκινησε. απλα η βασικη γνωση που ηθελα να αποκτησω ειναι αν συμφερει να παρω τωρα πολλη μνημη και πιο αργη ή λιγοτερη και γρηγοροτερη και τι ρολο παιζουν τα timings σε αυτη την πλατφορμα απο την εμπειρια σας.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοια μητρική την "παντρεύεσαι" και δύσκολα θα πιάσει ξανά τόσα λεφτά, η επιλογή του 9600Κ είναι πολύ "basic" imo. Για την ιστορία και μόνο με ~200€ αγοράζεις B450,16GB DDR4 3000 και έναν 1st Gen R5 1600 6/12 ... πάνω κάτω όσο κάνει ο 9600Κ μόνος του. Καλύτερα περίμενε, μόνο κέρδος θα έχεις να δεις και τι ψάρια θα πιάνουν οι Ryzen 3000.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Και που αναφέρθηκε ότι η Aorus Master είναι εργαλείο σε σχέση με τις Β450, ναι αλλά το θέμα είναι να χρησιμοποιείς και στο έπακρο. Αν κάνεις basic χρήση των features της δεν έχει νόημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, conkal είπε

Για την ιστορία πήρα τις vengeance 3333mhz c16 από το πλαίσιο. 32gb 129 ευρω. Ελπίζω να είναι καλές όσο και η τιμή τους. 

Εξαιρετικά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Stamer είπε

Καλορίζικα όλα! :) 

Ευχαριστω ! θα πω εντυπωσεις προς ΣΚ να το εχω παιξει λιγο μαζι του. Παντως η διαφορα απο xeon Χ58 +sata SSD σε αυτο το συστημα+ m.2 ssd ειναι μεγαλυτερη απο οτι περιμενα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια χαρά είναι το KIT που επέλεξες , προσωπικά δεν τις γουστάρω ιδιαιτερα τις μητρικές τις gigabyte αλλα για αυτόν τον cpu είναι υπέραρκετή , όσο για τον cpu είναι μια χαρά τουμπανος , καλύτερα 6 βαρβάτα cores που θα σηκώσουνε και το περισσότερο βάρος παρα πολλά μέτρια cores και τα μισά να κάθονται , με ένα καλο cooler το πας 4.9-5.0ghz για κάθε μέρα και είσαι άρχοντας ούτε μεγαλύτερο intel θες ούτε AMD για 5 χρονια είσαι TOP

Επεξ/σία από MTX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...