Προς το περιεχόμενο

Τα Sony WF-1000XM3 θέτουν υποψηφιότητα για τα καλύτερα in-ear ασύρματα ακουστικά της χρονιάς


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, billdanos είπε

Σήμερα είναι η δεύτερη μέρα που κυκλοφορώ με αυτά και έχω απλά να πω: WOW!

Ο ήχος είναι εντυπωσιακός και η δουλειά που κάνουν στη μείωση των εξωτερικών θορύβων είναι εντυπωσιακή (πάντα βέβαια στα μέτρα ενός ζευγαριού in ear ακουστικών). Με τα airpods της apple, είχα πάντα θέμα μέσα στο μετρό και τον ηλεκτρικό (ειδικά στους παλιούς πορτοκαλί συρμούς και με ανοιχτά παράθυρα) όπου ακόμη και στο 100% της έντασης δεν άκουγες σχεδόν τίποτα από τη μουσική. Στην περίπτωση των sony, όταν ενεργοποιήθηκε αυτόματα το mode "transport" άρχισα να χαμογελάω σα χαζό μέσα στο μετρό μιας και σχεδόν εξαφανίστηκε ο ήχος του συρμού! Ακόμη και στο 50% της έντασης πλεον, ακούς μόνο το μουσικό κομμάτι! Για την ώρα έχω ενεργοποιημένη την αυτόματη επιλογή όπου τα ακουστικά ρυθμίσουν αυτόματα όλες τις λειτουργίες ανάλογα με το αν κάθεσαι, αν περπατάς, αν τρέχεις και αν είσαι σε ΜΜΜ αλλά σιγά σιγά θα αρχίσω να πειραματίζομαι με τις δικές μου ρυθμίσεις. Υπάρχουν επιλογές για να ρυθμίζεις την ένταση του noice canceling καθώς και αν θες να αφήνουν να περνάνε ήχοι που μοιάζουν με ομιλία (για να ακούς τυχόν ανακοινώσεις κλπ).

Ελπίζω μόνο να μη με πατήσει κάνα αυτοκίνητο στο δρόμο... 😛

διαρρεουν ηχο πολυ? σε πιο ησυχο περιβαλλον πχ. αεροπλανο ακουγονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
23 minutes ago, duende said:

διαρρεουν ηχο πολυ? σε πιο ησυχο περιβαλλον πχ. αεροπλανο ακουγονται?

Όχι. Σε πολύ ήσυχο περιβάλλον (πχ σε ένα δωμάτιο το βράδυ) πρέπει να πας εντελώς δίπλα σε αυτόν που φοράει τα ακουστικά για να ακούσεις ίχνη μουσικής. Και πάλι όμως είναι τόσο χαμηλά και μόνο στα έντομα σημεια του κάθε κομματιού που δεν μπορείς καν να καταλάβεις ποιο κομμάτι είναι κλπ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/7/2019 στις 3:13 ΠΜ, Επισκέπτης είπε

230 ειναι μια μεσοχαμηλη τιμη για κανονικα ακουστικα, (μιλαω για κανονικα ακουστικα, μεγαλα, σωστα, με καλωδιο χωρις ενσωματωμενο τιποτα αλλο εκτος απο ενα βυσμα, ενα καλωδιο, δυο σωστα μελλετημενες καμπινες και ενα σωστο ζευγαρι drivers μεσα, με σωστα μαξιλαρακια, σωστα αποσβεστικα υλικα κτλ ) αλλα για ψειρες ειναι στα ορια της απατης, και γιατι να ακουγονται καλα?

Ακομα κι αν υποθεσουμε οτι τετοιου ειδους ακουστικα ακουγονταν καλα πως θα ηξερες στα ποσα χιλιοστα πρεπει να τα τοποθετησεις στο αυτι? Ετσι αυθαιρετα? Αυτα αλλαζουν τον ηχο τους καθε μικρομετρο...

Για βολτα, γυμναστηριο, μετρο κτλ καλα θα ναι (αλλα πλεον εφ οσον δεν υπαρχουν πια ταμπου με το να κουβαλαει καποιος κανονικα over ear ακουστικα παντου μαζι του δεν εχει πλεον καμια χρησιμοτητα η χρηση in ear, χωρια που κανει και ζημια)

Παιδια ουτε η sony ουτε κανεις δε μπορει να παει κοντρα στους φυσικους νομους, 14 δισεκατομμυρια χρονια υπαρχουν και θα υπαρχουν για πολλααα ακομα

Tα ακριβά(>100€) in-ear της sony(με κάποιες εξαιρέσεις) είναι πολύ ουδέτερα εν σχέσει με τον ανταγωνισμό και άλλα φθηνότερα μοντέλα. Αξίζουν ακόμα και για τον ήχο.

https://github.com/jaakkopasanen/AutoEq/tree/master/results/rtings/avg/Sony WH-1000XM3

https://github.com/jaakkopasanen/AutoEq/tree/master/results/rtings/avg/Sony WF-1000X  Πιο ισορροπημένα και φθηνότερα.

υ.γ: Και στα over-ear μοντέλα υπάρχουν μικροαλλαγές στον ήχο σε κάθε επανατοποθέτηση. Δεν είναι αποκλειστικό πρόβλημα των in-ear.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, billdanos είπε

Σήμερα είναι η δεύτερη μέρα που κυκλοφορώ με αυτά και έχω απλά να πω: WOW!

Ο ήχος είναι εντυπωσιακός και η δουλειά που κάνουν στη μείωση των εξωτερικών θορύβων είναι εντυπωσιακή (πάντα βέβαια στα μέτρα ενός ζευγαριού in ear ακουστικών). Με τα airpods της apple, είχα πάντα θέμα μέσα στο μετρό και τον ηλεκτρικό (ειδικά στους παλιούς πορτοκαλί συρμούς και με ανοιχτά παράθυρα) όπου ακόμη και στο 100% της έντασης δεν άκουγες σχεδόν τίποτα από τη μουσική. Στην περίπτωση των sony, όταν ενεργοποιήθηκε αυτόματα το mode "transport" άρχισα να χαμογελάω σα χαζό μέσα στο μετρό μιας και σχεδόν εξαφανίστηκε ο ήχος του συρμού! Ακόμη και στο 50% της έντασης πλεον, ακούς μόνο το μουσικό κομμάτι! Για την ώρα έχω ενεργοποιημένη την αυτόματη επιλογή όπου τα ακουστικά ρυθμίσουν αυτόματα όλες τις λειτουργίες ανάλογα με το αν κάθεσαι, αν περπατάς, αν τρέχεις και αν είσαι σε ΜΜΜ αλλά σιγά σιγά θα αρχίσω να πειραματίζομαι με τις δικές μου ρυθμίσεις. Υπάρχουν επιλογές για να ρυθμίζεις την ένταση του noice canceling καθώς και αν θες να αφήνουν να περνάνε ήχοι που μοιάζουν με ομιλία (για να ακούς τυχόν ανακοινώσεις κλπ).

Ελπίζω μόνο να μη με πατήσει κάνα αυτοκίνητο στο δρόμο... 😛

Τα κοιταξα και εγω τα συγκεκριμενα αλλα υπαρχουν 3 πραγματα που δεν μαρεσουν απο οσα εχω δει ως τωρα

1)Διαβαζω παραπονα απο κοσμο για το μικροφωνο των ακουστικων.Το μεγαλο μου παραπονο σε εξωτερικους χωρους απο τα galaxy buds ειναι το μικροφωνο που εχω δεχτει και τα πιο πολλα παραπονα οτι ο αλλος δεν με ακουει.

2)Δυστηχως ειναι αλλο ενα set ακουστικων στα οποια αν δεν κανω λαθος δεν μπορεις να δεις το ποσοστο της μπαταριας στην θηκη φορτισης.

3)δεν εχουν καποια πιστοποιηση για αδιαβροχοποιηση(πιο πολυ για ίδρωτα και ψιχάλες βροχής το λεω οπως εχουν τα Beats).

Και σαν τιμη θα τα ηθελα λιγο φθηνοτερα και δεν ξερω με αποσυνδεσεις αν παιζει κατι.

Διαβαζω ομως πολυ καλα λογια για τον ηχο και φυσικα κυριως την ηχομόνωση που λενε ολοι τα καλυτερα.

 

1 ώρα πριν, duende είπε

διαρρεουν ηχο πολυ? σε πιο ησυχο περιβαλλον πχ. αεροπλανο ακουγονται?

Σε ακουστικα τα οποια πανε ολο μεσα στο αυτι,δεν παιζει γενικα θεμα να διαρρέει ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Fulgore είπε

Σε ακουστικα τα οποια πανε ολο μεσα στο αυτι,δεν παιζει γενικα θεμα να διαρρέει ηχο.

αν εχουν ακουστικη οπη (εχουν συνηθως τα nc, τα υβριδικα και μπορει και κανενα με dymanic drive, οπως τα bang & olufsen h3) αναλογα το design μπορει να ακουγονται απο λιγο εως πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, duende είπε

αν εχουν ακουστικη οπη (εχουν συνηθως τα nc, τα υβριδικα και μπορει και κανενα με dymanic drive, οπως τα bang & olufsen h3) αναλογα το design μπορει να ακουγονται απο λιγο εως πολυ

Ενταξυ εγω πιο πολυ το λεω υπο την εννοια οτι αν φορας in ear bluetooth ακουστικα που πανε μεχρι μεσα το αυτι,πιο πολυ να σε ανησυχει μην κουφαθεις αν τα βαλεις σε υψηλη ενταση,παρα αν ακουγονται στους διπλα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...