Προς το περιεχόμενο

[Voip VDSL Modem Router] FRITZ!Box 7530 100€ @amazon.it


turbat0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέτυχα τυχαία το fritz 7530 (international version) στο ιταλικό άμαζον στα 90€ (+10 τα μεταφορικά για όσους είναι Ελλάδα).

Μου φαίνεται πολύ καλή τιμή σε σχέση με την ελληνική αγορά που παίζει στα ~160€.

Λέει βέβαια ιταλικό interface αλλά αφού είναι international έκδοση λογικά θα αλλάζει και σε αγγλικά (?)

Γνώμη από κάποιον που κατέχει παραπάνω?

Επεξ/σία από turbat0s
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για μένα το μόνο σοβαρό μειονέκτημα είναι το ότι δεν δέχεται την κλασική τηλεφωνία αλλά μόνο voip. Αν κάποιος είναι στον ΟΤΕ ή δεν τον ενδιαφέρει το pstn είναι πολύ καλή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, smpt είπε

Για μένα το μόνο σοβαρό μειονέκτημα είναι το ότι δεν δέχεται την κλασική τηλεφωνία αλλά μόνο voip. Αν κάποιος είναι στον ΟΤΕ ή δεν τον ενδιαφέρει το pstn είναι πολύ καλή τιμή.

Η κλασική τηλεφωνία δεν περνάει ετσι κι αλλιως από το modem. Οπότε οποίος έχει θα μπορεί να το χρησιμοποιεί σαν κλασικό Modem λογικά. Το πρόβλημα είναι... που θα βρεις τους κωδικούς τηλεφωνίας για να παίξει το voip; Σε παλαιότερα review από fritz θυμάμαι ότι ελεγαν ότι ο ΟΤΕ έδινε τους κωδικούς. Αλλα αυτό νομίζω ότι έχει αλλάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Το πρόβλημα είναι... που θα βρεις τους κωδικούς τηλεφωνίας για να παίξει το voip;

Τους παίρνει αυτόματα (η τελευταία version του fritz!os έχει έτοιμο προφίλ για Ελλάδα και ΟΤΕ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Η κλασική τηλεφωνία δεν περνάει ετσι κι αλλιως από το modem. Οπότε οποίος έχει θα μπορεί να το χρησιμοποιεί σαν κλασικό Modem λογικά. Το πρόβλημα είναι... που θα βρεις τους κωδικούς τηλεφωνίας για να παίξει το voip; Σε παλαιότερα review από fritz θυμάμαι ότι ελεγαν ότι ο ΟΤΕ έδινε τους κωδικούς. Αλλα αυτό νομίζω ότι έχει αλλάξει.

Ναι, αυτό λέω. Οτι το μονο σοβαρο μηονεκτημα ειναι οτι δεν παίζει η κλασική τηλεφωνια. Με το voip του ΟΤΕ δεν υπάρχει πρόβλημα. Ο οτε το δουλεύει και παιρνει αυτοματα τα setings. Με τους αλλους δεν παιζει.

 

Ένα μεγάλο προσόν είναι ότι συνεργάζεται με τα δικά του powerlines και δημιουργεί mess δίκτυο 

Επεξ/σία από smpt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όποιος έχει pstn προφανώς θα πρέπει να πάει σε άλλο μοντέλο fritz που έχει είσοδο για pstn γραμμή ώστε να μπορεί να χρησιμοποιήσει τις λειτουργίες τηλεφωνίας που έχουν τα fritz

Επεξ/σία από nvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Τους παίρνει αυτόματα (η τελευταία version του fritz!os έχει έτοιμο προφίλ για Ελλάδα και ΟΤΕ)

Δυστυχώς έχω voda. Λόγω τιμής. Και η voda δεν νομίζω ότι πρόκειται να ασχοληθεί με τέτοια. Κρίμα γιατί μου αρεσε το fritz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Δυστυχώς έχω voda. Λόγω τιμής. Και η voda δεν νομίζω ότι πρόκειται να ασχοληθεί με τέτοια. Κρίμα γιατί μου αρεσε το fritz

Και γω voda με το H300 Router αν θυμάμαι καλα. Δεν αξίζει το fritzbox ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιστορικο χαμηλο για το συγκεκριμενο modem router.....η ποιοτητα της συγκεκριμενης εταιριας ειναι γνωστη...

σημαντικο οτι καλυπτεται απο 5ετη εγγυηση απο την ελληνικη αντιπροσωπεια ....

2019-07-07_223356.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...