Προς το περιεχόμενο

Σοβαρό πρόβλημα με Windows 10


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας. Έχω ένα Λάπτοπ με Windows 10 1903. 

 

Μέχρι εχτές το βράδυ λειτουργουσε κανονικά. 

Τώρα μόλις το άνοιξα εμφανίζει ένα αρχείο txt στην επιφάνεια με τίτλο all your files are encrypted. Και Δεν λειτουργεί πραγματικά τίποτα. Πας παράδειγμα να ανοίξεις ένα αρχείο και βγάζει την λίστα να διαλέξω πρόγραμμα για να τρέξει το αρχείο αλλά η λιστα ειναι χωρίς πρόγραμμα. Πάω να ανοίξω κάποιο πρόγραμμα από την έναρξη και πάλι δεν τρέχει. 

 

Μου το είχε κάνει και παλιότερα και έκανα φόρματ και έστρωσε. Τώρα το ξανά έβγαλε. Υπάρχει λύση; τι μπορεί να φταίει; παρακαλώ πολύ την βοήθεια σας το συντομότερο γιατί έχω αρχεία και ειναι επειγον. Χρειάζομαι τον υπολογιστή. Ποιος ο λόγος που το προκαλεί αυτό; 

Επεξ/σία από blackm76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, blackm76 είπε

Γειά σας. Έχω ένα Λάπτοπ με Windows 10 1903. 

Μέχρι εχτές το βράδυ λειτουργουσε κανονικά. 

Τώρα μόλις το άνοιξα εμφανίζει ένα αρχείο txt στην επιφάνεια με τίτλο all your files are encrypted. Και Δεν λειτουργεί πραγματικά τίποτα. Πας παράδειγμα να ανοίξεις ένα αρχείο και βγάζει την λίστα να διαλέξω πρόγραμμα για να τρέξει το αρχείο αλλά η λιστα ειναι χωρίς πρόγραμμα. Πάω να ανοίξω κάποιο πρόγραμμα από την έναρξη και πάλι δεν τρέχει. 

Μου το είχε κάνει και παλιότερα και έκανα φόρματ και έστρωσε. Τώρα το ξανά έβγαλε. Υπάρχει λύση; τι μπορεί να φταίει; παρακαλώ πολύ την βοήθεια σας το συντομότερο γιατί έχω αρχεία και ειναι επειγον. Χρειάζομαι τον υπολογιστή. Ποιος ο λόγος που το προκαλεί αυτό; 

Πόσοι πια θα κολλήσετε ransomware μέχρι να καταλάβετε πως τα antivirus υπάρχουν για να μας προστατεύουν????????????????????

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Iliaskrs είπε

Κόλλησες ransomware,εγκατέστησες κάποιο περίεργο πρόγραμμα? antivirus δεν έχεις?

Έχω το antivirus των Windows. Δεν εγκαθιστώ κάποιο έξτρα ποτέ. 

Μπορειτε να μου προτείνετε κάποιο; 

4 λεπτά πριν, donblunts είπε

Ο λόγος που το προκαλεί αυτό είναι η άγνοια και η ελλιπής ενημέρωση σου.

Προφανώς γιατί δε το γνώριζα.

Τώρα τι κάνω παιδιά; υπάρχει λύση; 

Να βάλω κάποιο antivirus και να ψάξω για ιούς και θα επανέλθει ο υπολογιστής μου; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, blackm76 είπε

Έχω το antivirus των Windows. Δεν εγκαθιστώ κάποιο έξτρα ποτέ. 

Μπορειτε να μου προτείνετε κάποιο; 

Προφανώς γιατί δε το γνώριζα.

Τώρα τι κάνω παιδιά; υπάρχει λύση; 

Να βάλω κάποιο antivirus και να ψάξω για ιούς και θα επανέλθει ο υπολογιστής μου; 

Δύσκολο να επανέλθει,για κοίτα τα αρχεία σ τι κατάληξη έχουν.Antivirus υπάρχουν πολλά:bitdefender,eset nod32,avira,avast.....

Επεξ/σία από Iliaskrs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Iliaskrs είπε

Δύσκολο να επανέλθει,για κοίτα τα αρχεία σ τι κατάληξη έχουν.Antivirus υπάρχουν πολλά:bitdefender,eset nod32,avira,avast.....

Όλα στο τέλος έχουν - και έναν κωδικό σαν serial number Με παυλες ενδιάμεσα. Από τα antivirus που είπατε ποιο προτείνετε; ποιο θεωρείτε το καλύτερο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, blackm76 είπε

Γειά σας. Έχω ένα Λάπτοπ με Windows 10 1903. 

Μέχρι εχτές το βράδυ λειτουργουσε κανονικά. 

Τώρα μόλις το άνοιξα εμφανίζει ένα αρχείο txt στην επιφάνεια με τίτλο all your files are encrypted. Και Δεν λειτουργεί πραγματικά τίποτα. Πας παράδειγμα να ανοίξεις ένα αρχείο και βγάζει την λίστα να διαλέξω πρόγραμμα για να τρέξει το αρχείο αλλά η λιστα ειναι χωρίς πρόγραμμα. Πάω να ανοίξω κάποιο πρόγραμμα από την έναρξη και πάλι δεν τρέχει. 

Μου το είχε κάνει και παλιότερα και έκανα φόρματ και έστρωσε. Τώρα το ξανά έβγαλε. Υπάρχει λύση; τι μπορεί να φταίει; παρακαλώ πολύ την βοήθεια σας το συντομότερο γιατί έχω αρχεία και ειναι επειγον. Χρειάζομαι τον υπολογιστή. Ποιος ο λόγος που το προκαλεί αυτό; 

Γυρνα το αν γινεται σε 7.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, blackm76 είπε

Γειά σας. Έχω ένα Λάπτοπ με Windows 10 1903. 

Μέχρι εχτές το βράδυ λειτουργουσε κανονικά. 

Τώρα μόλις το άνοιξα εμφανίζει ένα αρχείο txt στην επιφάνεια με τίτλο all your files are encrypted. Και Δεν λειτουργεί πραγματικά τίποτα. Πας παράδειγμα να ανοίξεις ένα αρχείο και βγάζει την λίστα να διαλέξω πρόγραμμα για να τρέξει το αρχείο αλλά η λιστα ειναι χωρίς πρόγραμμα. Πάω να ανοίξω κάποιο πρόγραμμα από την έναρξη και πάλι δεν τρέχει. 

Μου το είχε κάνει και παλιότερα και έκανα φόρματ και έστρωσε. Τώρα το ξανά έβγαλε. Υπάρχει λύση; τι μπορεί να φταίει; παρακαλώ πολύ την βοήθεια σας το συντομότερο γιατί έχω αρχεία και ειναι επειγον. Χρειάζομαι τον υπολογιστή. Ποιος ο λόγος που το προκαλεί αυτό; 

SpyHunter 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

SpyHunter 5

Το κατέβασα αλλά δεν με αφήνει να το εγκαταστήσω. 

 

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Η λυση είναι αυτη που εκανες και την προηγούμενη φορα

Πολυ φοβάμαι ότι πάλι φόρματ θα κάνω. Αλλά ποια είναι η λύση για να μην το ξανά πάθω; να βάλω έξτρα antivirus λογικά. Και αν ναι ποιο μου προτείνετε να εγκαταστήσω; ποιο θεωρείτε καλύτερο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, blackm76 είπε

Το κατέβασα αλλά δεν με αφήνει να το εγκαταστήσω. 

Πολυ φοβάμαι ότι πάλι φόρματ θα κάνω. Αλλά ποια είναι η λύση για να μην το ξανά πάθω; να βάλω έξτρα antivirus λογικά. Και αν ναι ποιο μου προτείνετε να εγκαταστήσω; ποιο θεωρείτε καλύτερο; 

Αν ρωτας εμένα βαλε Linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Αν ρωτας εμένα βαλε Linux

Φίλε μου παλιά είχα Λίνουξ και είχα το κεφάλι μου ήσυχο από όλες τις απόψεις αλλά ξανά έβαλα Windows για το εξής απλό λόγο 

 

Ms office 

Photoshop 

Corel 

Illustrator 

Autocad 

Premier 

Και άλλα προγράμματα που είναι μονόδρομος για Windows δυστυχώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, blackm76 είπε

Το κατέβασα αλλά δεν με αφήνει να το εγκαταστήσω. 

Πολυ φοβάμαι ότι πάλι φόρματ θα κάνω. Αλλά ποια είναι η λύση για να μην το ξανά πάθω; να βάλω έξτρα antivirus λογικά. Και αν ναι ποιο μου προτείνετε να εγκαταστήσω; ποιο θεωρείτε καλύτερο; 

Αυτά συνήθως γίνονται από email, π.χ. έχει κάποιο συνημμένο το οποίο είναι εκτελέσιμο και έχει εικονίδιο σαν word, pdf, jpg κτλ και όταν το πατάς, ενώ σε προειδοποιεί εσύ πατάς να προχωρήσει όπως και να 'χει ή να πατήσεις σε λινκ από email που σου λέει ότι κέρδισες ή ότι το paypal ή η τράπεζα ή η εφορία θέλει να επιβεβαιώσει τα στοιχεία σου.
Μετά μπορεί να κολλήσεις από κάποιο crack ή activator (win, office, autocad,, corel, photoshop, premiere κτλ) που κατέβασες από αμφίβολη πηγή (π.χ. από αναζήτηση στο google και πάτησες στα πρώτα αποτελέσματα).
Άλλος τρόπος να μολυνθείς είναι πατώντας σε λινκ σε fb, messenger κτλ που σου έρχεται από επαφή σου και σου λέει (συνήθως στα Αγγλικά) ότι αν πατήσεις στο λινκ θα δεις μια αστεία σου φωτογραφία ή βίντεο.
Τέλος, ακόμα και antivirus να έχεις, αν το av φωνάζει ότι αυτό που πας να κάνεις δεν είναι ασφαλές και εσύ επιένεις τότε ότι av και να βάλεις πάλι θα μολύνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...