Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό


overmind7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Σε λίγους μήνες παίρνω το πτυχίο μου από το ΤΕΙ Αθήνας και έχω ξεκινήσει να ψάχνω μεταπτυχιακά.Επειδή δεν έχω καθόλου εμπειρία θα ήθελα την δικιά σας γνώμη πάνω στο θέμα.Για παράδειγμα ποιά είναι η τάση τώρα?Τι θα κάνατε εσείς στη θέση μου?Να σημειώσω εδώ οτι μου αρέσει αρκετά να γράφω κώδικα και ιδαιτέρως back end κώδικα.Αλλά δεν έχω θέμα να κοιτάξω κάτι άλλο το οποίο θα είναι καλύτερο για την αγορά.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά προτείνω να αλλάξεις φώτο. Δεύτερον, προτείνω να ψάξεις για πρακτική σε αυτο που θες και όχι για μεταπτυχιακό. Πιστευω πως μπορεί ν περιμένει αφου αποκτήσεις 1 χρόνο τουλαχιστον προϋπηρεσία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, overmind7 είπε

Καλησπέρα,

Σε λίγους μήνες παίρνω το πτυχίο μου από το ΤΕΙ Αθήνας και έχω ξεκινήσει να ψάχνω μεταπτυχιακά.Επειδή δεν έχω καθόλου εμπειρία θα ήθελα την δικιά σας γνώμη πάνω στο θέμα.Για παράδειγμα ποιά είναι η τάση τώρα?Τι θα κάνατε εσείς στη θέση μου?Να σημειώσω εδώ οτι μου αρέσει αρκετά να γράφω κώδικα και ιδαιτέρως back end κώδικα.Αλλά δεν έχω θέμα να κοιτάξω κάτι άλλο το οποίο θα είναι καλύτερο για την αγορά.

Ευχαριστώ

Η ταση ειναι machine learning ξεκαθαρα. Η ζητηση ειναι τεραστια τουλαχιστον Σουηδια που βρισκομαι, απο εταιρειες μεχρι research πουλαει παρα πολυ και πληρωνει πολυ καλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Η ταση ειναι machine learning ξεκαθαρα. Η ζητηση ειναι τεραστια τουλαχιστον Σουηδια που βρισκομαι, απο εταιρειες μεχρι research πουλαει παρα πολυ και πληρωνει πολυ καλα. 

Χρειαζεται να γινει μεταπτυχιακο για τον τομεα αυτον;

Εσεις αν εργαζεστε στο machine learning, εχετε κανει μεταπτυχιακο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, geiasass είπε

Χρειαζεται να γινει μεταπτυχιακο για τον τομεα αυτον;

Εσεις αν εργαζεστε στο machine learning, εχετε κανει μεταπτυχιακο;

Οχι δε χρειαζεται μεταπτυχιακο, αναλογα τι εκανες στο bachelor θα βοηθησει στο μελλον, ειναι καποια μαθηματα που ειναι πολυ σημαντικα για τον κλαδο (στατιστικη, πιθανοτητες κτλπ)

Εγω εκανα μεταπτυχιακο Computer Science γτ κυνηγουσα Διδακτορικο, ακομα στο κηνυγι ειμαι 😛

Επεξ/σία από najinblue3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, najinblue3 είπε

Η ταση ειναι machine learning ξεκαθαρα. Η ζητηση ειναι τεραστια τουλαχιστον Σουηδια που βρισκομαι, απο εταιρειες μεχρι research πουλαει παρα πολυ και πληρωνει πολυ καλα. 

Machine learning Ναι συμφωνω αλλα για Ελλαδα?Το computer science με τι εχει να κανει?

Επεξ/σία από overmind7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, overmind7 είπε

Machine learning Ναι συμφωνω αλλα για Ελλαδα?Το computer science με τη εχει να κανει?

Θα ελεγα ειναι περισσοτερο θεωρητικο, αν και οχι απολυτα ειναι αναλογα τα μαθηματα που διαλεξεις. Κυριως δωσαμε εμφαση σε θεωρια και αναλυση αλγοριθμων, διακριτα μαθηματικα, προγραμματισμο κατω απο πιεση(σορρυ απλα το μεταφραζω:P), compiler construction. Ειναι ωραιο πεδιο αλλα το ψιλομετανιωσα θα επελεγα κατι αλλο, ισως machine learning. Το comp sci ειναι καλυτερο αν θελεις να πας για διδακτορικο, σου ανοιγει πολλους δρομους για να κανεις ακαδημαικη καριερα αλλα πραγματικα μου εβγαλε το λαδι στο διαβασμα...

Γνωμη μου ειναι να μπεις να δεις τι μαθηματα προσφερει καθε πτυχιο και να αποφασισεις βασει αυτου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Θα ελεγα ειναι περισσοτερο θεωρητικο, αν και οχι απολυτα ειναι αναλογα τα μαθηματα που διαλεξεις. Κυριως δωσαμε εμφαση σε θεωρια και αναλυση αλγοριθμων, διακριτα μαθηματικα, προγραμματισμο κατω απο πιεση(σορρυ απλα το μεταφραζω:P), compiler construction. Ειναι ωραιο πεδιο αλλα το ψιλομετανιωσα θα επελεγα κατι αλλο, ισως machine learning. Το comp sci ειναι καλυτερο αν θελεις να πας για διδακτορικο, σου ανοιγει πολλους δρομους για να κανεις ακαδημαικη καριερα αλλα πραγματικα μου εβγαλε το λαδι στο διαβασμα...

Γνωμη μου ειναι να μπεις να δεις τι μαθηματα προσφερει καθε πτυχιο και να αποφασισεις βασει αυτου. 

Δεν θα έλεγα οτι τα μαθηματικά είναι το δυνατό μου σημείο.τι άλλες επιλογές υπάρχουν?Το machine learning ειναι ωραίο σαν ιδέα αλλά δεν νομίζω οτι θα τα βγάλω πέρα με τόσα μαθηματικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, overmind7 είπε

Δεν θα έλεγα οτι τα μαθηματικά είναι το δυνατό μου σημείο.τι άλλες επιλογές υπάρχουν?Το machine learning ειναι ωραίο σαν ιδέα αλλά δεν νομίζω οτι θα τα βγάλω πέρα με τόσα μαθηματικά

Αναλογα το πανεπιστημιο, σε εμας αυτα τα 2 ειναι τα δυνατοτερα θα ελεγα και σιγουρα Security, Robotics k Communication systems & networks.

Τσεκαρε τα Ελληνικα πανεπιστημια και τα προγραμματα τους, σιγουρα προσφερουν πολυ καλες επιλογες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε και δούλεψε και άσε τα μεταπτυχιακά. Τι νόημα έχει να κάνεις μεταπτυχιακό όταν δεν ξέρεις ο ίδιος τι σου αρέσει; Σα να δίνεις εισαγωγικές εξετάσεις και να ρωτάς τι έχει ψωμί σαν επάγγελμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Πήγαινε και δούλεψε και άσε τα μεταπτυχιακά. Τι νόημα έχει να κάνεις μεταπτυχιακό όταν δεν ξέρεις ο ίδιος τι σου αρέσει; Σα να δίνεις εισαγωγικές εξετάσεις και να ρωτάς τι έχει ψωμί σαν επάγγελμα.

Ισχυει απολυτα αυτο που λες, αν δεν εχεις ξεκαθαρισει τι θελεις να κανεις το μεταπτυχιακο ειναι αχρηστο. Πολυς χρονος και πολυ διαβασμα για το τιποτα. Καλο ειναι να ξερεις ακριβως σε τι θελεις να εμβαθυνεις και να ναι ξεκαθαρος ο στοχος απο την αρχη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/7/2019 στις 4:44 ΜΜ, overmind7 είπε

Machine learning Ναι συμφωνω αλλα για Ελλαδα?Το computer science με τι εχει να κανει?

τι σχολη τελειωνεις που δεν ξερεις για ML και CS;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ @overmind7 αρχικά καλή σταδιοδρομία!
Η επιλογή έχει να κάνει με το τι θες εσύ.

Αν σε ενδιαφέρει να εργασθείς ως developer (mobile, web, software) τότε ένα μεταπτυχιακό δεν θα σου ήταν χρήσιμο στην αρχή της καριέρας σου. Θα ήταν καλύτερο να ξεκινήσεις να εργάζεσαι ώστε να αποκτήσεις εμπειρία στην δουλειά γιατί μόνο έτσι μαθαίνεται ο προγραμματισμός. Το μεταπτυχιακό το ξανασκέφτεσαι στα επόμενα στάδια της ζωής σου όταν έχεις ανακαλύψει τι σου αρέσει.

Αν θες κάτι πιο επιστημονικό τότε προχωράς σε ένα μεταπτυχιακό. Να γνωρίζεις όμως ότι τα πρώτα χρόνια θα αμείβεσαι λιγότερο σε σχέση με άλλους developers. Αυτό που παίζει αρκετά είναι Data Science, Data Analysis, Machine Learning.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, BladeRunner14 είπε

Αγαπητέ @overmind7 αρχικά καλή σταδιοδρομία!
Η επιλογή έχει να κάνει με το τι θες εσύ.

Αν σε ενδιαφέρει να εργασθείς ως developer (mobile, web, software) τότε ένα μεταπτυχιακό δεν θα σου ήταν χρήσιμο στην αρχή της καριέρας σου. Θα ήταν καλύτερο να ξεκινήσεις να εργάζεσαι ώστε να αποκτήσεις εμπειρία στην δουλειά γιατί μόνο έτσι μαθαίνεται ο προγραμματισμός. Το μεταπτυχιακό το ξανασκέφτεσαι στα επόμενα στάδια της ζωής σου όταν έχεις ανακαλύψει τι σου αρέσει.

Αν θες κάτι πιο επιστημονικό τότε προχωράς σε ένα μεταπτυχιακό. Να γνωρίζεις όμως ότι τα πρώτα χρόνια θα αμείβεσαι λιγότερο σε σχέση με άλλους developers. Αυτό που παίζει αρκετά είναι Data Science, Data Analysis, Machine Learning.

Ευχαριστώ με βοήθησες αρκετά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/7/2019 στις 6:46 ΜΜ, Dinos_12345 είπε

Πήγαινε και δούλεψε και άσε τα μεταπτυχιακά. Τι νόημα έχει να κάνεις μεταπτυχιακό όταν δεν ξέρεις ο ίδιος τι σου αρέσει; Σα να δίνεις εισαγωγικές εξετάσεις και να ρωτάς τι έχει ψωμί σαν επάγγελμα.

Το θέμα είναι πως οι περισσότεροι κάνουν μεταπτυχιακά γιατί δεν μπορούν να βρουν δουλειά και γιατί δεν γνωρίζουν πολλά πράγματα από το bachelor που κάναν, είτε λόγω δικιάς τους ευθύνης είτε λόγω ευθύνης των καθηγητων τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...