Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό


overmind7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι ότι σε μια τόσο μικρή χώρα είναι λογικό να μην υπάρχουν τόσο μεγάλες δουλειές που να χρειάζονται μεταπτυχιακή μόρφωση. Tο γεγονός ότι η μικρή χώρα χρεοκόπησε πριν 10 χρόνια και αυτό κάνει την εύρεση εργασίας σε κάθε τομέα εξαιρετικά δύσκολη, οπότε σαν απάντηση οι υποψήφιοι υπάλληλοι κάνουν ότι μπορούν, όπως μεταπτυχιακό. Οι δε εταιρείες στην Ελλάδα δεν χρειάζονται πραγματικά τις γνώσεις ούτε καν ενός ΑΕΙ, δεν υπάρχουν τόσο μεγάλες δουλειές, τώρα το ότι ζητάνε πτυχίο αφενός πρέπει να εξασφαλίσουν ότι έχεις κάποια σχέση με το χώρο αφετέρου ακολουθούν το παράδειγμα του εξωτερικού.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgie_boy είπε

Το θέμα είναι πως οι περισσότεροι κάνουν μεταπτυχιακά γιατί δεν μπορούν να βρουν δουλειά και γιατί δεν γνωρίζουν πολλά πράγματα από το bachelor που κάναν, είτε λόγω δικιάς τους ευθύνης είτε λόγω ευθύνης των καθηγητων τους.

Αυτό είναι ακόμα χειρότερο, γιατί αν δεν ξέρει τι θέλει, θα επιλέξει πιθανότατα το λάθος μεταπτυχιακό και μετά θα μπερδευτεί περισσότερο. @overmind7Μίλα με Μελετίου, Μπόγρη, Βενέτη και Βουλόδημο. Θα πάρεις τρεις πολύ ολοκληρωμένες απόψεις, διαφορετικές μεταξύ τους και θα σε βοηθήσουν πολύ στο να βρεις τι θες.

Επεξ/σία από Dinos_12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, BladeRunner14 είπε

Αυτό που παίζει αρκετά είναι Data Science, Data Analysis, Machine Learning.

Καλησπερα. Αυτο που λες ισχυει και για την ελλαδα;

Ρωταω καθως απο αγγελιες που εχω δει και απο οσο ξερω ενα τεραστιο κομματι της αγορας εργασιας ειναι αποκλειστικα web developers.

Εγω φοιτητης πληροφορικης ειμαι, δεν εχω αμεση επαφη με την αγορα εργασιας, αλλα αν ισχυει οτι υπαρχει ανθισει στην ελλαδα σε αυτο τον τομεα θα με ενδιεφερε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/7/2019 στις 8:37 ΜΜ, geiasass είπε

 Καλησπερα. Αυτο που λες ισχυει και για την ελλαδα;

Ρωταω καθως απο αγγελιες που εχω δει και απο οσο ξερω ενα τεραστιο κομματι της αγορας εργασιας ειναι αποκλειστικα web developers.

Εγω φοιτητης πληροφορικης ειμαι, δεν εχω αμεση επαφη με την αγορα εργασιας, αλλα αν ισχυει οτι υπαρχει ανθισει στην ελλαδα σε αυτο τον τομεα θα με ενδιεφερε

Μαλλον εννοεί παιζεί πολύ ως μεταπτυχιακό. Για αγορά εργασίας όντως παίζει πολυ web developer. Αν θες να ασχοληθεις με web development ομως δεν χρειαζεσαι μεταπτυχιακο αναγκαστικα, μπορεις να παρακολουθησεις μαθηματα στο youtube και σε αλλες σελιδες για να μαθεις τις τελευταιες τεχνολογιες. Ίσως χρειαστει να πληρωσεις καποια μαθηματα. Σε μεταπτυχιακό δεν ξέρουν τι κάνουν ακριβώς για web development, δεν νομιζω παντως να διδασκουν τις τελευταίες τεχνολογίες(των τελευταιων 2-3 χρόνων) που όλοι ζητάνε στην αγορά εργασίας. Οπότε το ιντερνετ ειναι μονοδρομος είτε κανεις μεταπτυχιακο είτε δεν κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...