Προς το περιεχόμενο

[ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ΕΣΠΡΕΣΣΟ] ARIELLI KM-150BS στα 39.90 € @ e-shop.gr


George b

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την έχω ως φοιτητής τουλάχιστον 3 χρόνια, δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα. Μερικές φορές έχει χαμηλή ροή αλλά λύνεται με αφαλάτωση. 

Για την αφαλάτωση δεν είμαι ειδικός, αλλά ακολουθώ δύο τρόπους. Ο ένας με λευκό ξύδι που διαλύει τα πάντα, απλά μετά θέλει πολλά νερά για να φύγει η μυρωδιά. Ο δεύτερος είναι με ξινό(κίτρινο οξύ), το οποίο βρίσκεται στα σουπερμάρκετ μαζί με τα μπαχαρικά. Το αραιώνεις σε λίγο ζεστό νερό, το περνάς από την μηχανή, μετά περνάς καθαρό νερό και καθαρισε. Επίσης με εμφιαλωμένο νερό δεν γλυτώνεις τα άλατα, μόνο με απιονισμενο, το οποίο όμως δεν προορίζεται για κατανάλωση και δεν έχει καλή γεύση. 

Πριν πάρω αυτή την μηχανή, είχα μια άλλη της arielli που παρουσίαζε ακριβώς το πρόγραμμα που περιγράφεται από πάνω. Έτρεχε νερά από το πλάι. Την πρώτη φορά αντικατασταθηκε από την ίδια, εμφάνισε πάλι σύντομα το πρόβλημα, και μετά αντικατασταθηκε με αυτή του θέματος και από τότε είμαι οκ! 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, turbat0s είπε

Ο καθένας κρίνει από το κομμάτι που αγόρασε. Πολύ καλώς τα γράφουν για να γνωρίζουν οι υπόλοιποι.

θα με συγχωρησεις αλλα δεν το βλεπω ετσι...!    ΔΕΝ κρινεις αρνητικα επειδη επεσες σε 1 ελλατωματικο κομματι.  ΑΝ παρεις 10 και σου βγουν και τα 10 ελλατωματικα.....ΝΑΙ, να κρινεις κι εγω μαζι σου. 

 

 

Επεξ/σία από cabdik
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, cabdik είπε

θα με συγχωρησεις αλλα δεν το βλεπω ετσι...!    ΔΕΝ κρινεις αρνητικα επειδη επεσες σε 1 ελλατωματικο κομματι.  ΑΝ παρεις 10 και σου βγουν και τα 10 ελλατωματικα.....ΝΑΙ, να κρινεις κι εγω μαζι σου. 

Ο καθένας κρίνει αυτό το 1 που αγόρασε.

Μετά μπαίνεις εδώ στο φόρουμ και βλέπεις πόσοι μαζεύτηκαν που κρίνουν χάλια, ώστε να καταλάβεις αν έπεσες εσύ στην περίπτωση ή αν το προϊόν είναι για τα μπάζα.

Επεξ/σία από turbat0s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ssof είπε

από τον πρώτο καφέ άρχισε να στάζει απο τα πλάγια ,  για να φτιάξεις δεύτερο γραφει στις οδηγίες πρέπει να περιμένεις 15 λεπτά ,  ο τελικος καφές σε σύγκριση με αντίστοιχη αλλά επώνυμη  βγαίνει σαν καμένος στην γεύση, η μηχανη παραθερμαίνεται !!!!

To πρόβλημα εμφανίστηκε αρχικά σε εμένα, η λύση τελικά ήταν πολύ πιο απλή από όσο φαίνεται. Δεν βάζεις ποτέ να ζεσταίνει νερό ταυτόχρονα στην κάνουλα. Βγάλε τον καφέ σου, μετά πάτα το κουμπί για τον ατμό (θέλει 30-40 δευτερόλεπτα για να ζεσταθεί). Πλέον το πρόβλημα δεν υπάρχει μετά από τις πρώτες 10-12 μέρες χρήσης της.

Επίσης καφέδες έχω βγάλει μέχρι και 8 τον έναν πίσω από τον άλλον, κανένας καμένος λόγο συνεχόμενης χρήσης.
Τα 15 λεπτά δεν ισχύουν, απλά στο λένε έτσι για ορθή χρήση μιας και δεν είναι επαγγελματική. Όταν έρχεται παρέα μάλιστα βάζω νερό από τον ταχυθερμαντύρα που έχω στην βρύση περίπου στους 60-65 βαθμούς ώστε να μπορώ να βγάζω καφέ κάθε 1-2 λεπτά γιατί ζεσταίνεται ακαριαία το νερό.

Η μηχανή ζεσταίνετε όπως όλες οι εσπρεσιέρες του κόσμου. 40 ευρώ κάνει λογικό να μην έχει απόδοση της θερμότητας αποκλειστικά στην πάνω επιφάνεια της. 

Για τα 40 ευρώ και μετά από 5 μήνες καθημερινής χρήσης την προτείνω σε οποιονδήποτε. Κάνει 40 ευρώ, προφανώς υπάρχουν κουσούρια, προσαρμόζεις την λειτουργία της και έχεις μία αξιοπρεπέστατη μηχανή.

Για αφρόγαλα δεν είναι αντικειμενικά εκτός κ αν έχει κάποιος υπομονή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mikegad said:

Μήπως έχεις μπερδέψει το απιονισμένο με το εμφιαλωμένο?

Δεν έχω μπερδέψει τπτ. Είναι η ίδια λογική με τους βραστήρες. Το νερό της βρύσης έχει Πόλα άλατα. Αν το φιλτράρεις με φίλτρο το νερό που θα πάρεις θα έχει μόνο τα βασικά άλατα που κάνουν το νερό πόσιμο. Το εμφιαλωμένο έχει περισσότερα άλατα από το νερό που περνάς από το φίλτρο αλλά πολύ λιγότερα από αυτό της παροχής. Αν δεν με πιστεύεις ρώτα την μάνα σου κάτι τέτοια κόλπα τα έχουν σπουδάσει οι Ελληνίδες μάνες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, mp44christos είπε

Δεν έχω μπερδέψει τπτ. Είναι η ίδια λογική με τους βραστήρες. Το νερό της βρύσης έχει Πόλα άλατα.

δεν βγάζουν όλες οι βρύσες το ίδιο νερό, αν εσύ ζεις σε περιοχή με σκληρό νερό δεν σημαίνει ότι όλοι ζουν γύρω σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, turbat0s είπε

Ο καθένας κρίνει αυτό το 1 που αγόρασε.

Μετά μπαίνεις εδώ στο φόρουμ και βλέπεις πόσοι μαζεύτηκαν που κρίνουν χάλια, ώστε να καταλάβεις αν έπεσες εσύ στην περίπτωση ή αν το προϊόν είναι για τα μπάζα.

απο το 1 δεν κρινεται ποτε και τιποτα.   

 

αν ομως, οπως σωστα λες, στην δευτερη σου προταση, πολλες τετοιες περιπτωσεις, τοτε θα πεις οτι δεν ειναι ποιοτικη μηχανη. και οτι βγαζει πολλες αστοχιες.  

 

ομως οσοι εχουν τις ιδιες μηχανες, χωρις προβληματα, και κανει την δουλεια της σωστα, τι να πουν ? οτι ειναι αχρηστη, επειδη των διπλανων ηταν ελλατωματικη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, cabdik είπε

απο το 1 δεν κρινεται ποτε και τιποτα.

Ο καθένας παραθέτει κριτική για αυτή που αγόρασε.

11 λεπτά πριν, cabdik είπε

αν ομως, οπως σωστα λες, στην δευτερη σου προταση, πολλες τετοιες περιπτωσεις, τοτε θα πεις οτι δεν ειναι ποιοτικη μηχανη. και οτι βγαζει πολλες αστοχιες.  

Προφανώς συμφωνώ με αυτό που είπα.

11 λεπτά πριν, cabdik είπε

ομως οσοι εχουν τις ιδιες μηχανες, χωρις προβληματα, και κανει την δουλεια της σωστα, τι να πουν ? οτι ειναι αχρηστη, επειδη των διπλανων ηταν ελλατωματικη? 

Δεν ζητήθηκε να συμφωνήσουν με τη γνώμη των διπλανών, είπαμε ο καθένας παραθέτει κριτική για αυτή που αγόρασε.

Από το σύνολο των κριτικών θα εξαχθεί ένα πιο ασφαλές συμπέρασμα για το προϊόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Ο καθένας παραθέτει κριτική για αυτή που αγόρασε.

 

Από το σύνολο των κριτικών θα εξαχθεί ένα πιο ασφαλές συμπέρασμα για το προϊόν.

προφανως ετσι ειναι το λογικο. ομως σε διαφορες μηχανες αναζητησης και συγκρισης, παιζει και το ενδεχομενο των κριτικων που ειναι "στοχευμενες" για ενα συγκεκριμενο σκοπο. να ανεβασουν την αξιοπιστια του εκαστοτε αντικειμενου. αρα δεν εχεις αντικειμενικοτητα.  

 

οταν βλεπεις κριτικες του τυπου " Maria66" - "την εχω 6 μηνες και κανει καταπληκτικο καφε" ... τοτε ...να αρχισεις να ανησυχεις....!!!!!

 

ενω μια σωστη κριτικη, θα σου αναφερει λεπτομερως θετικα και αρνητικα ΣΤΟΙΧΕΙΑ..!  

 

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mp44christos είπε

Δεν έχω μπερδέψει τπτ. Είναι η ίδια λογική με τους βραστήρες. Το νερό της βρύσης έχει Πόλα άλατα. Αν το φιλτράρεις με φίλτρο το νερό που θα πάρεις θα έχει μόνο τα βασικά άλατα που κάνουν το νερό πόσιμο. Το εμφιαλωμένο έχει περισσότερα άλατα από το νερό που περνάς από το φίλτρο αλλά πολύ λιγότερα από αυτό της παροχής. Αν δεν με πιστεύεις ρώτα την μάνα σου κάτι τέτοια κόλπα τα έχουν σπουδάσει οι Ελληνίδες μάνες!

Το ότι το εμφιαλωμένο έχει συνήθως λιγότερα άλατα συμφωνώ.

Όχι πάντα φυσικά καθώς όπως λέει και ο φίλος παραπάνω είναι ανάλογα με την περιοχή που ζεις.

Αυτό που λες όμως :

12 ώρες πριν, mp44christos είπε

Βαζεις εμφιαλωμένο νερο η απο φίλτρο και δεν θα εχει ποτε θεμα

μόνο ως αστείο μπορώ να το λάβω

Μια χαρά άλατα πιάνουν και από τα εμφιαλωμένα και αν δεν με πιστέυεις σου στέλνω και φωτογραφία από βραστήρα που έχω εδώ στο γραφείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, cabdik είπε

ενω μια σωστη κριτικη, θα σου αναφερει λεπτομερως θετικα και αρνητικα ΣΤΟΙΧΕΙΑ..!  

Σωστά άρα λοιπόν, για να μην ξεχάσουμε και από πού ξεκινήσαμε, τα αρνητικά πρέπει να γράφονται για να σχηματιστεί πιο ασφαλές συμπέρασμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδια την πηρα και μετα απο καμια 10αρια καφεδες αρχιζει και μου βγαζει καμμενο καφε και σταζει απο το πλαι του γκρουπ, γνωριζει κανεις τι παιζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ExTaCy1337 είπε

Ρε παιδια την πηρα και μετα απο καμια 10αρια καφεδες αρχιζει και μου βγαζει καμμενο καφε και σταζει απο το πλαι του γκρουπ, γνωριζει κανεις τι παιζει;

Μηπως εχεις ξεχασει το κουμπι για το αφρογαλα πατημενο?

Συνηθως οταν κανω καφε μετα βγαζω απο το καλαθακι το κομματι που βγαινει και το ξεπλενω οπως και ολο το καλαθι,ισως να εχει κατακαθια απο τον καφε και για αυτο να βγαινει ο καφες απο το πλαι και οχι απο την τρυπα που εχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρήγγειλα αυτήν στα 40€ από e-shop. Τί καφέ μού προτείνετε να πάρω (αλεσμένο) ;;

https://www.e-shop.gr/kafetiera-espresso-arielli-km-500bs-p-HAP.105225

 

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...