Προς το περιεχόμενο

[ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ΕΣΠΡΕΣΣΟ] ARIELLI KM-150BS στα 39.90 € @ e-shop.gr


George b

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, definitio είπε

Παρήγγειλα αυτήν στα 40€ από e-shop. Τί καφέ μού προτείνετε να πάρω (αλεσμένο) ;;

https://www.e-shop.gr/kafetiera-espresso-arielli-km-500bs-p-HAP.105225

https://coffee-world.coffee/index.php?route=product/product&product_id=1210

https://coffee-world.coffee/index.php?route=product/product&path=7_80&product_id=2095

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lavazza τον μαυρο θα σου προτεινα που ειναι 100% arabica   ή illy που είναι λίγο καλύτερος και πιο γευστικός  αλλά ανεβαίνεις σε τιμή. Εγώ πάντα έναν απο τους δυο παίρνω και είμαι ευχαριστημένος! Αν και η γεύση  του καφέ είναι υποκειμενικό. Το καλύτερο είναι να παίρνεις κάθε φορά διαφορετική μάρκα καφέ, μέχρι να καταλήξεις σε αυτόν που θα σαρεσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έβρισκα κανένα χθες βράδυ από τους προαναφερθέντες καφέδες. Πήρα έναν Jacobs Arabica...αρκετά καλός, αλλά τα σκάτωσα κι έβαλα και "αφρό"...

...και καλά οι οδηγίες έλεγαν 150γρ γάλα για κάθε φλυτζάνι, εγώ έβαλα 115γρ αλλά έκανε αφρό μόνο το μισό απ' αυτό, δεν νομίζω ότι χρειάζεται τόσο πολύ και κυρίως δεν νομίζω ότι μπορεί η καφετιέρα να τα καταφέρει με παραπάνω από 60-70γρ γάλατος...κατέληξα να ρίχνω γάλα αντί για αφρό.

Οι οδηγίες μέσα ό,τι νά'ναι ως προς τη μετάφραση...αλλά ψιλοέβγαλα άκρη...

Δεν ξέρω αν θα την ευχαριστηθω πάντως..πρώτη φορά μανούρα μού φάνηκε, αμφιβάλλω αν θα τη χρησιμοποιώ τελικά κάθε πρωί εκεί που τρέχω να προλάβω (βαρέθηκα να τα χώνω στα μαγαζάκια για εσπρέσσο/φραπέ, αλλά εξυπηρετούν).

Σαν τον "single origin, Honduras" του Subito, σαφώς δεν ήταν ο κα΄φες...

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, definitio είπε

Δεν έβρισκα κανένα χθες βράδυ από τους προαναφερθέντες καφέδες. Πήρα έναν Jacobs Arabica...αρκετά καλός, αλλά τα σκάτωσα κι έβαλα και "αφρό"...

...και καλά οι οδηγίες έλεγαν 150γρ γάλα για κάθε φλυτζάνι, εγώ έβαλα 115γρ αλλά έκανε αφρό μόνο το μισό απ' αυτό, δεν νομίζω ότι χρειάζεται τόσο πολύ και κυρίως δεν νομίζω ότι μπορεί η καφετιέρα να τα καταφέρει με παραπάνω από 60-70γρ γάλατος...κατέληξα να ρίχνω γάλα αντί για αφρό.

Οι οδηγίες μέσα ό,τι νά'ναι ως προς τη μετάφραση...αλλά ψιλοέβγαλα άκρη...

Δεν ξέρω αν θα την ευχαριστηθω πάντως..πρώτη φορά μανούρα μού φάνηκε, αμφιβάλλω αν θα τη χρησιμοποιώ τελικά κάθε πρωί εκεί που τρέχω να προλάβω (βαρέθηκα να τα χώνω στα μαγαζάκια για εσπρέσσο/φραπέ, αλλά εξυπηρετούν).

Σαν τον "single origin, Honduras" του Subito, σαφώς δεν ήταν ο κα΄φες...

Για καπουτσινο ειναι λιγο δυσκολο να γινει αφρογαλα ειναι η αληθεια,για αυτο και μονο για αφρογαλα καλο θα ηταν ενα μιξερακι χειρος οπου και πλενετε και πιο ευκολα.

Απο εκει και περα για εσπρεσσο ή ακομα και για φρεντο εσπρεσσο η διαδικασια τουλαχιστον για εμενα δεν μου φαινεται και πολυ δυσκολη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολη όχι, αλλά δεν είναι "βάζω τη κάψουλα, βάζω τη μηχανή μπρος και λίγο μετά έχω καφέ", έχει μια διαδικασία για τη προθέρμανση και θέλει εποπτεία, αυτό (μαζί με το ξέπλυμα των σκευών μετά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, definitio είπε

Δύσκολη όχι, αλλά δεν είναι "βάζω τη κάψουλα, βάζω τη μηχανή μπρος και λίγο μετά έχω καφέ", έχει μια διαδικασία για τη προθέρμανση και θέλει εποπτεία, αυτό (μαζί με το ξέπλυμα των σκευών μετά)

οι κάψουλες όμως βγαίνουν κοντά στο μισό ευρώ ο καφές ενώ με τον χύμα δεν φτάνεις ποτέ εκεί. (εγώ έχω με κάψουλες χα χα χα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/8/2019 στις 6:28 ΜΜ, George b είπε

Μηπως εχεις ξεχασει το κουμπι για το αφρογαλα πατημενο?

Συνηθως οταν κανω καφε μετα βγαζω απο το καλαθακι το κομματι που βγαινει και το ξεπλενω οπως και ολο το καλαθι,ισως να εχει κατακαθια απο τον καφε και για αυτο να βγαινει ο καφες απο το πλαι και οχι απο την τρυπα που εχει.

Κάποιος μου είχε πατήσει το κουμπί. Καθάριζα είχα το ίδιο θέμα αφού ξανά πάτησα το κουμπί στον εσπρέσο τελικα έστρωσε. Τώρα έχω άλλο θέμα ο καφές δεν βγάζει καιμακι και βγαίνει πολύ σκούρος με χαμηλή ροή. Ακόμη και σκέτο νερό βγαίνει με χαμηλή ροή. Τι φάση 😢

Στην αρχή τους έβγαζε τέλειους. Και κάτι άλλο που Νομίζω ότι παρατήρησα το είχα κλειστό 2-3 λεπτά το ανοίγω για να ρίξω σκέτο νερό να καθαρίσει και έδειχνε ότι η θερμοκρασία είναι κομπλέ με το λαμπάκι ανοιχτό. Είναι λογικό; εγώ θυμάμαι έκανα ενα καφέ και έσβηνε επιτόπου. 

Επεξ/σία από ExTaCy1337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Apoithaki said:

Καλησπέρα σε όλους, εκτός της χωρητικότητας, υπάρχει κάποια διαφορά από αυτή Arielli;

Καλησπέρα, κι εγώ έχω την ίδια απορία.  Ένα που βλέπω, είναι ότι τα Watt είναι διαφορετικά (850W η 469 έναντι 1050W της 150BS).  Επίσης για την 469 δεν αναφέρουν εάν ο λέβητας είναι αλουμίνιο ή ατσάλι (φαντάζομαι εννοείται ότι είναι αλουμίνιο).  Ένα άλλο, λίγο περίεργο, είναι ότι για την 469 δεν αναφέρουν τίποτα για DOA 7 ημερών, υπάρχει περίπτωση να μην ισχύει, ή απλά το έχουν ξεχάσει?

Τέλος, αν ξέρει κάποιος, η 469 (και η 150), έχουν δύο καλαθάκια, ένα για μονό, ένα για διπλό καφέ? Ή τέλος πάντων, είναι ΟΚ το καλαθάκι τους για διπλό εσπρέσσο? 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από panos1550
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, panos1550 είπε

Καλησπέρα, κι εγώ έχω την ίδια απορία.  Ένα που βλέπω, είναι ότι τα Watt είναι διαφορετικά (850W η 469 έναντι 1050W της 150BS).  Επίσης για την 469 δεν αναφέρουν εάν ο λέβητας είναι αλουμίνιο ή ατσάλι (φαντάζομαι εννοείται ότι είναι αλουμίνιο).  Ένα άλλο, λίγο περίεργο, είναι ότι για την 469 δεν αναφέρουν τίποτα για DOA 7 ημερών, υπάρχει περίπτωση να μην ισχύει, ή απλά το έχουν ξεχάσει?

Τέλος, αν ξέρει κάποιος, η 469 (και η 150), έχουν δύο καλαθάκια, ένα για μονό, ένα για διπλό καφέ? Ή τέλος πάντων, είναι ΟΚ το καλαθάκι τους για διπλό εσπρέσσο? 

Ευχαριστώ

Στην 150 έχει ένα μόνο καλαθάκι για διπλό εσπρέσο. Για την άλλη δεν γνωρίζω. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ μας μπερδεύει αυτή η arielli, έχει βγάλει 10 μοντέλα... πολύ πιθανό να βασίζονται πάνω-κάτω στην ίδια κατασκευή.

37 λεπτά πριν, panos1550 είπε

Καλησπέρα, κι εγώ έχω την ίδια απορία.  Ένα που βλέπω, είναι ότι τα Watt είναι διαφορετικά (850W η 469 έναντι 1050W της 150BS).  Επίσης για την 469 δεν αναφέρουν εάν ο λέβητας είναι αλουμίνιο ή ατσάλι (φαντάζομαι εννοείται ότι είναι αλουμίνιο).  Ένα άλλο, λίγο περίεργο, είναι ότι για την 469 δεν αναφέρουν τίποτα για DOA 7 ημερών, υπάρχει περίπτωση να μην ισχύει, ή απλά το έχουν ξεχάσει?

Τέλος, αν ξέρει κάποιος, η 469 (και η 150), έχουν δύο καλαθάκια, ένα για μονό, ένα για διπλό καφέ? Ή τέλος πάντων, είναι ΟΚ το καλαθάκι τους για διπλό εσπρέσσο? 

Ευχαριστώ

Η KM-150BS που έχω εγώ έχει καλαθάκι για μονό (και όχι για διπλό).

Λογικά boiler αλουμινίου θα έχει όπως όλες οι υπόλοιπες αλλά μην περιμένεις να βρεις εύκολα σχετικό documentation...

Επεξ/σία από The_Judas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πήρα το μοντελο KM-500 που τρέχει σε προσφορά 40.9€...1140w max γράφει

Η θήκη του καφέ γράφει πως είναι για διπλό. Χωράει οπωσδήποτε 20γρ αν πιέσεις καλά τον καφέ.

Να ρωτήσω κάτι...αν το αφήσω γεμάτα 20 δευτερόλεπτα να βγάζει καφέ, στο τέλος αφρίζει και χαλάει το καϊμάκι (όχι ότι βγάζει σπουδαίο καϊμάκι με λιγότερα δευτερόλεπτα).

Αυτό σχετίζεται με το χρόνο που φιλτράρεται, με τον καφέ, με τί;

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...