Προς το περιεχόμενο

Η νέα Sony Alpha 7R Mark IV είναι η πρώτη στον κόσμο mirrorless με full-frame αισθητήρα 61MP


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, laradoomed123 said:

Κάτι σαν τις a7r δλδ που απεγνωσμένα προσπαθεί η Sony κάθε 2 χρόνια να κάνει τους επαγγελματίες να τις πάρουν κ τλκ καταλήγουν να τις έχουν μόνο άσχετοι ερασιτέχνες που απλώς χαζοχαίρονται με το ποιος την έχει μακρύτερη.

Δεν ξέρω για φωτό αλλά στο video δεν ισχύει. Εκτός από Alexa και RED που είναι οι στάνταρ, μόνο Gh5 και A7 βλέπω, οι υπόλοιπες έχουν εξαφανιστεί.

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Θα πήρες ακριβό φακό ,  σκέτο σώμα βρίσκεται ... φθηνότερα ...

https://www.e-infin.com/eu/item/3213/sony_alpha_a6500_mirrorless_digital_camera_(body_only)

Για τιμές Ελλάδας έλεγα, σκέτη την έχω πάρει φακούς είχα από την A6000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Περίμενες κάτι καλύτερο στην τιμή η δεν έχεις δει γενικά τις τιμές της sony?

Η A6500 που έχω έχει 1200 και είναι μια απλή φωτογραφική.

Καλημέρα, γιατί το λες αυτό; Κάθε άλλο παρά μια «απλή φωτογραφική» είναι η συγκεκριμένη συσκευή.

Σου παραθέτω δύο παραγωγές που όλα τα επίγεια πλάνα έχουν γίνει με την a6500.

 

 

Σχετικά με το νέο τέρας της Sony, νομίζω πως είναι πολύ overkill τα megapixel, βέβαια κάπου εκεί έξω υπάρχουν οι ανάγκες γι αυτά. Γενικότερα τα specs της μηχανής είναι αλλού.

Επεξ/σία από telas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, telas είπε

Καλημέρα, γιατί το λες αυτό; Κάθε άλλο παρά μια «απλή φωτογραφική» είναι η συγκεκριμένη συσκευή.

Σου παραθέτω δύο παραγωγές που όλα τα επίγεια πλάνα έχουν γίνει με την a6500.

Σχετικά με το νέο τέρας της Sony, νομίζω πως είναι πολύ overkill τα megapixel, βέβαια κάπου εκεί έξω υπάρχουν οι ανάγκες γι αυτά. Γενικότερα τα specs της μηχανής είναι αλλού.

Εντάξει μια crop μηχανή ειναι  μπροστα στις ff ειναι μια απλή μηχανή.

Εγώ τώρα το καλοκαίρι την έχω μόνιμα με τον 18-105 f4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Εντάξει μια crop μηχανή ειναι  μπροστα στις ff ειναι μια απλή μηχανή.

Εγώ τώρα το καλοκαίρι την έχω μόνιμα με τον 18-105 f4

Τον έχω αυτόν τον φακό είναι ένας πολύ καλός all around φακός..

Σίγουρα μια FF είναι καλύτερη αλλά πλέον και οι αισθητήρες APS-C έχουν πολλά να προσφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το pixel shift! Για αυτούς που πουλάνε τυπωμένες τεράστιες φωτογραφίες σε επιχειρήσεις κτλ. Αν δεν έχουν ήδη Medium Format δηλαδή. 

Ωραία και η camera, αν έχει κάποιος A7R2 ή A7R3 μάλλον δεν αξίζει η αναβάθμιση, αλλά καλό είναι να προχωράει η τεχνολογία γενικά;) 

 

Μία διόρθωση στο άρθρο 

 

Αν από την άλλη ο φωτογράφος δεν χρειάζεται ή δεν επιθυμεί να διαχειριστεί τεράστια RAW αρχεία, η κάμερα μπορεί να προσφέρει και φωτογραφίες 26,2 Megapixels σε APS-C crop-mode.

 

Αν κάποιος θέλει πιο μικρά αρχεία, απλά αλλάζει την ανάλυση και συνεχίσει να χρησιμοποιεί όλο τον αισθητήρα. 

Το apsc crop mode είναι αν θέλεις να πας πιο κοντά με το φακό που έχεις και να έχεις σωστό exposure ή αν βάλεις κάποιο φακό που είναι για apsc αισθητήρες (για να μην βλέπεις το μαύρο κύκλο). 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Για τιμές Ελλάδας έλεγα, σκέτη την έχω πάρει φακούς είχα από την A6000

Στην τιμή αυτή έρχεται ελλάδα , με επιπλέον 13 ευρώ μεταφορικά για αττική.

8 ώρες πριν, @topos είπε

Όσες πωλήσεις κ εάν έχει κάνει η 5d mk4 το μέλλων είναι στις mirrorless

Μόνο που οι mirrorless παρόλο που ... "είναι ελαφριές και τις έχουν πάντα μαζί τους"

δεν τραβάνε φωτγογραφίες. Δες στο flickr στα γκρουπ των dslr παίζουν εκατοντάδες χλιάδες φωτογραφίες ... ενώ οι mirrorless .... άφαντες οι φωτογραφίες.

Με το να γράφουν στα φόρα οι κάτοχοι ότι είναι πανάλαφρες και τις έχουν πάντα μαζί τους, δεν τραβάνε καμία φωτό τελικά !!!!!!

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, laradoomed123 είπε

Πολύ πετυχημένη η αντιπαραβολή μυθοπλασίας, γιατί in real life ο Γκουσγκούνης ήταν ένας αποτυχημένος φωτογράφος της κακιάς ώρας που το έπαιζε ότι *** μόνο στις ταινίες. Κάτι σαν τις a7r δλδ που απεγνωσμένα προσπαθεί η Sony κάθε 2 χρόνια να κάνει τους επαγγελματίες να τις πάρουν κ τλκ καταλήγουν να τις έχουν μόνο άσχετοι ερασιτέχνες που απλώς χαζοχαίρονται με το ποιος την έχει μακρύτερη. Την ίδια στιγμή που μόνη της η 5d4 έχει πουλήσει περισσότερο από όσο όλες οι προηγούμενες 3 a7r μαζί. Οπότε ο Γκουσγκούνης in real life μένει με το πουλί στο χέρι...

Τωρα αυτός  πχ εσένα σου φαίνεται ασχετος ερασιτεχνης. Μαλιστα. Για δειξε μας κ συ την δουλεια σου ρε μεγαλε να κρινουμε..  Υπάρχουν πολλοι επαγγελματιες που χρησιμοποιουν αποκλειστικά Sony λογω των πλεονεκτηματων που προσφέρουν σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Και στις mirrorless που ειναι το μελλον (προσφατα το καταλαβαν και οι Canon, Nikon  και ειναι καλο για τον ανταγωνισμο) η Sony ειναι αναμφισβήτητα top.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Στην τιμή αυτή έρχεται ελλάδα , με επιπλέον 13 ευρώ μεταφορικά για αττική.

Μόνο που οι mirrorless παρόλο που ... "είναι ελαφριές και τις έχουν πάντα μαζί τους"

δεν τραβάνε φωτγογραφίες. Δες στο flickr στα γκρουπ των dslr παίζουν εκατοντάδες χλιάδες φωτογραφίες ... ενώ οι mirrorless .... άφαντες οι φωτογραφίες.

Με το να γράφουν στα φόρα οι κάτοχοι ότι είναι πανάλαφρες και τις έχουν πάντα μαζί τους, δεν τραβάνε καμία φωτό τελικά !!!!!!

Ποιος είπε κάτι για "ελαφριές"?

Προσωπικά δεν το βάζω καν στο ζυγι το μειωμένο βάρος παρόλο που στο συνολικό εξοπλισμό (εάν μιλάμε για 2 σώματα) ίσως είναι ένα μικρό bonus.

Το μέλλων είναι ξεκάθαρα στις mirrorless, το οποίο το έχουν αποδεχτεί -αν και αργοπορημενα- και οι υπόλοιπες εταιρίες που αρησανε να παρουσιάσουν αντίστοιχες προτάσεις κ ακόμα υστερούν σε σχέση με την Sony που λανσάρει το 4ο iteration της.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

3500 δεν είναι πολλά για τέτοια μηχανή. Απόλυτα λογική τιμή.

Επίσης είναι άδικο να συγκρίνουμε την 5d με την Α7 (άδικο για τη Sony).

Θα το πω και πάλι, προβληματιζόμουν για πολύ καιρό για το αν πρέπει να πάρω μια A7 με τις κυκλοφορίες της Canon οι οποίες φαινόταν συγκρατημένες και τους έλειπε η έμπνευση (ήθελα να φύγω από τις DSLR), αλλά με την αγορά της RP και το νέο mount δεν κοίταξα ξανά πίσω. Να δουμε τι άλλο θα βγει σε R, νομίζω θα μείνω εδώ.

Επεξ/σία από panos2310
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, telas είπε

Καλημέρα, γιατί το λες αυτό; Κάθε άλλο παρά μια «απλή φωτογραφική» είναι η συγκεκριμένη συσκευή.

Σου παραθέτω δύο παραγωγές που όλα τα επίγεια πλάνα έχουν γίνει με την a6500.

 

 

Σχετικά με το νέο τέρας της Sony, νομίζω πως είναι πολύ overkill τα megapixel, βέβαια κάπου εκεί έξω υπάρχουν οι ανάγκες γι αυτά. Γενικότερα τα specs της μηχανής είναι αλλού.

Όχι και τέρας φίλε μου, με 3500 ευρώ "υβριδική " χωρίς 4κ 60, και 10 bit color...φωτογραφικά είναι εξαιρετική(αν και ψηφίζω την υφή της fuji μπροστά σε οποιαδήποτε specs). 

15 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Δεν ξέρω για φωτό αλλά στο video δεν ισχύει. Εκτός από Alexa και RED που είναι οι στάνταρ, μόνο Gh5 και A7 βλέπω, οι υπόλοιπες έχουν εξαφανιστεί.

Η blackmagic pocket 4k κανει πάρτυ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, dimchron said:

Η blackmagic pocket 4k κανει πάρτυ!

Η pocket τα σπάει αλλά δεν την βλέπω στην αγορά, τουλάχιστον στον χώρο που είμαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CheOnWeb είπε

Η pocket τα σπάει αλλά δεν την βλέπω στην αγορά, τουλάχιστον στον χώρο που είμαι. 

Αφου η Blackmagic τον παίζει ....είναι συνεχώς με back-order

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2019 στις 11:06 ΠΜ, octap79 είπε

Αφου η Blackmagic τον παίζει ....είναι συνεχώς με back-order

Βρίσκω λίγο άδικη την έκφραση. Για όσους δεν ξέρουν, η blackmagic δεν ειναι εταιρία μεγέθους canon/sony. Η κάμερα αυτή βγήκε ουσιαστικά με μηδενικό κέρδος για την εταιρία, για την ανάπτυξη του brand name της. Η ανταπόκριση του κόσμου ήταν γύρω στις...50 φορές θετικότερη από το αναμενόμενο, και δικαιολογημένα . Οπότε για όποιον ήξερε, προπαραγγελια με το που έγινε announced από εξωτερικό, κι όλα κομπλέ. 

Στις 18/7/2019 στις 9:15 ΠΜ, CheOnWeb είπε

Η pocket τα σπάει αλλά δεν την βλέπω στην αγορά, τουλάχιστον στον χώρο που είμαι. 

Είναι μια καταπληκτική, αλλά manual καμερα, με ότι αυτό συνεπάγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...