Προς το περιεχόμενο

ITX Madness - Sffpc Insomniacs


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Αφού θέλετε ντε και καλά να πάρετε μάτι και με βάλατε να ανασκάψω τα παλιά....

1) i5-2500K, AsRock Z77E-ITX, Club3D HD7870XT, 8GB 1600MHz. Κουτί CoolerMaster Elite 120 Advanced. 2012.

Webp.net-resizeimage.jpg.c71b3962447202b7defda8f3ad1d3319.jpg

2) i7-3770K, Asrock Z77E-ITX, GTX 780Ti, Corsair H100i cooling, 8GB 2133MHz, Κουτί Bitfenix Prodigy. 2014.

1075722230_Webp.net-resizeimage(3).jpg.fa2660d9167d5c0982b8b04c8f5121d2.jpg402835519_Webp.net-resizeimage(4).jpg.35dbe6608d388872c8612e16cc22b843.jpg

Για πες για elite 120 και Prodigy... Τα κουτάκια είναι πολύ σημαντικά στην κατασκευή πετυχημένου sff pc... Δώσε άποψη λοιπόν ειδικά για bitfenix.

5 ώρες πριν, NT1G είπε

Μετράνε και τα NUC ;

Μια χαρά βάλε και nuc αν έχεις... Γενικά τα πολύ μικρά είναι πολύ ενδιαφέροντα... Δώστε να το κάνουμε sticky στο τέλος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, dimoskoutr said:

Για πες για elite 120 και Prodigy... Τα κουτάκια είναι πολύ σημαντικά στην κατασκευή πετυχημένου sff pc... Δώσε άποψη λοιπόν ειδικά για bitfenix.

Μια χαρά βάλε και nuc αν έχεις... Γενικά τα πολύ μικρά είναι πολύ ενδιαφέροντα... Δώστε να το κάνουμε sticky στο τέλος...

Elite καλές θερμοκρασίες GPU, κακές CPU λόγω τροφοδοτικού από πάνω. Το 8cm στο πλάι απαραίτητο. Επίσης πολύ μακρύ. Κάνει για να το κρύψεις κάπου όπως εγώ κάτω από το γραφείο.

Το Prodigy Α-ΨΟ-ΓΟ! Γιατί, αφ' ενός η GPU είναι κολλητά στο διάτρητο πλαϊνό, άρα παίρνει φρέσκο αέρα, αφ' εταίρου ο μπροστινός 23cm γυρνάει σε εντελώς χαλαρές (και αθόρυβες) στροφές, ο πίσω 14cm βγάζει με την ησυχία του, ενώ και η CPU παίρνει φρέσκο αέρα λόγω της υδρόψυξης. Πάντως επειδή ουσιαστικά από το εμπρός και το πίσω ανεμιστήρι δημιουργείται ένα τούνελ αέρα μέσα στο κουτί το οποίο δεν παρενοχλείται από κάτι, το είχα δοκιμάσει και με ψύκτρα τύπου tower και είχε άριστα αποτελέσματα. Επίσης και οι HDD εμπρός κάτω παίρνουν φρέσκο άερα από τον εμπρός ανεμιστήρα. Γενικά για το μέγεθος και τα λεφτά του το θεωρώ τη χρυσή τομή σε μέγεθος/θερμοκρασίες/vfm. 

Δηλαδή και κάνεις ένα μικρό σύστημα που μεταφέρεται πανεύκολα από δω κι από κεί ή για καθάρισμα 2-3 φορές το χρόνο (βοηθάνε πολύ και τα ενσωματωμένα λαστιχένια χερούλια), που χωράει 2 SSD και 3 HDD, αλλά και CPU/GPU τέρας χωρίς να θυσιάζεις θερμοκρασίες και τα αφτιά σου και χωρίς να χρειάζεται να πληρώσεις 200€. Φυσικά και μπορείς να φτιάξεις και κάτι απείρως μικρότερο σε ITX, αλλά ούτε θα χωράει αυτά τα parts, ούτε οι θερμοκρασίες του θα ήταν αυτές σε απολύτως καμία περίπτωση. Βλέπεις από τη φώτο ότι με ένα modular τροφοδοτικό "παίρνει" και άψογο cable management, δεν φαίνεται τίποτα. Στα αρνητικά ότι θα ήθελα 0,5cm χώρο παραπάνω για το PSU γιατί τα modular καλώδια ζορίζονταν να χωρέσουν...

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον το Prodigy... Εγώ στο core v1 δεν έχω κάποιο θέμα με το psu μιας και το παίρνει κάτω απ'την μητρική και έχει άπλετο χώρο, τους δίσκους τους παίρνει όρθιους στην αντίθετη μεριά από την gpu, οπότε ούτε εκεί έχω θέμα, θα ήθελα ένα κλικ παραπάνω χώρο για την gpu... Εγώ σε πούμε δεν παίρνω με 3 ανεμιστήρες... Την nitro+ που έχω από την προσφορά πέρυσι bf από πλαίσιο την χωράει πολύ οριακά... Χρειάστηκε να βγάλω το πανελάκι με τα κουμπιά, usb,θύρα ακουστικών για να την βάλω πρώτα μέσα... Μετά το ξαναέβαλα... Είναι πιο κύβος το δικό μου και μου λείπει λίγος χώρος σε μήκος... Την επόμενη κάρτα μου θα την πάρω πιο μικρή! :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχει αρκετό χώρο για ακόμα μακρύτερες κάρτες από την 780Ti Windforce 3X, το μπροστά ανεμιστήρι δεν ενοχλεί τη GPU, είναι πιο πίσω. Και παίρνει και 2,5slot λύσεις. Επίσης το ότι δεν είναι κύβος μου αρέσει αισθητικά για παντού, πχ πάτωμα κάτω από γραφείο ή πάνω στο γραφείο, πάτωμα δίπλα από έπιπλο tv ή δίπλα στην tv κλπ.
Ενώ τα ξερά κυβάκια δεν μου ταιριάζουν αισθητικά πχ για σαλόνι. Εκτός και αν βάλεις από τη μία κάνα μικρό subwoofer και από την άλλη αυτό 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα στραβό που έχει το bitfenix είναι ότι ο 23άρης ανεμιστήρας μπροστά δεν είναι pwm...και αν τα παίξει δεν υπάρχει noctua pwm να τον αντικαταστήσεις... :-) μπαίνει 20άρης εκεί;

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 hours ago, dimoskoutr said:

Ένα στραβό που έχει το bitfenix είναι ότι ο 23άρης ανεμιστήρας μπροστά δεν είναι pwm...και αν τα παίξει δεν υπάρχει noctua pwm να τον αντικαταστήσεις... :-) μπαίνει 20άρης εκεί;

Ναι και δεν υπάρχει πρόβλημα με ρύθμιση στροφών σε DC ανεμιστήρες σε ό,τι μητρική έχω δοκιμάσει τα τελευταία χρόνια. Και είναι δεκάδες... Τον δούλευα by default στις 300rpm και μάξαρε στις ~750 σε πλήρες φορτίο. Κάνε κάνα quote/mention βρε συ, δεν μπαίνω κάθε μέρα σε όλα τα threads... 😛 

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Ναι και δεν υπάρχει πρόβλημα με ρύθμιση στροφών σε DC ανεμιστήρες σε ό,τι μητρική έχω δοκιμάσει τα τελευταία χρόνια. Και είναι δεκάδες... Τον δούλευα by default στις 300rpm και μάξαρε στις ~750 σε πλήρες φορτίο. Κάνε κάνα quote/mention βρε συ, δεν μπαίνω κάθε μέρα σε όλα τα threads... 😛 

Και εγώ έχω τον dc ανεμιστήρα του v1 και του κάνει ρύθμιση min στο 50% η μητρική μου όμως δεν έχουν τόσες "σκάλες" ας το πούμε οι dc ανεμιστήρες σε σχέση με pwm... Οι δεύτεροι είναι πολύ πιο παραμετροποιήσιμοι... Δεν αλλάζω τον 20άρη της noctua... Μεγάλη στατική πίεση που βολεύει αν έχει παράξενο-πυκνό πλέγμα από έξω το κουτί, αθόρυβος εντελώς... Ακριβός αλλά ποιότητα... Και μην ξεχνάμε ε σκατί χρώμα να γουστάρουμε!!!! Mention από το κινητό δεν έχω ιδέα πως κάνεις...

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
17 minutes ago, dimoskoutr said:

Και εγώ έχω τον dc ανεμιστήρα του v1 και του κάνει ρύθμιση min στο 50% η μητρική μου όμως δεν έχουν τόσες "σκάλες" ας το πούμε οι dc ανεμιστήρες σε σχέση με pwm... Οι δεύτεροι είναι πολύ πιο παραμετροποιήσιμοι... Δεν αλλάζω τον 20άρη της noctua... Μεγάλη στατική πίεση που βολεύει αν έχει παράξενο-πυκνό πλέγμα από έξω το κουτί, αθόρυβος εντελώς... Ακριβός αλλά ποιότητα... Και μην ξεχνάμε ε σκατί χρώμα να γουστάρουμε!!!! Mention από το κινητό δεν έχω ιδέα πως κάνεις...

Πατάς το παπάκι 😛

μια χαρά ρυθμιζοταν στις 300rpm πάντως αν σε απασχολεί αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Sff case lover εδώ.

Αφού απογοητεύτηκα με τη (μη) διαθεσιμότητα του loque ghost s1, ζήτησα να με ειδοποιήσουν μέσω email για τη διαθεσιμότητα των ncase m1 v6+sidearm t1 prototype.

Μάλλον θα πάω στο ncase m1, το οποίο είναι πιο εύκολο να το βρεις.

Το sidearm είναι καινούργιο κουτί και δεν ξέρουμε ακόμη πώς τα πάει (αν και είπαν ότι θα ανεβάσουν video-review πριν την επίσημη κυκλοφορία του) από άποψη θερμοκρασιών και ευκολίας τοποθέτησης των components.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Μάλλον θα πάω στο ncase m1, το οποίο είναι πιο εύκολο να το βρεις

Που το βρήκες; Μόνο από sfflab το βλέπω αλλά δυστυχώς θα πέσουμε σε τελωνείο #rip :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Που το βρήκες; Μόνο από sfflab το βλέπω αλλά δυστυχώς θα πέσουμε σε τελωνείο #rip :(

Στο sfflab. Αλλά υπέθεσα πως θα είναι διαθέσιμο και σε κάποιο ευρωπαϊκό Amazon.

Κατάλαβα. Τζίφος. Μόνο το loque μπορούμε να πάρουμε από εδώ, αλλά πιο πιθανό είναι να πιάσεις (ή να σε πιάσουν:P) το τζόκερ παρά να το βρεις.

 

Επεξ/σία από DEADLAZARUS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, 7nisiotis said:

Που το βρήκες; Μόνο από sfflab το βλέπω αλλά δυστυχώς θα πέσουμε σε τελωνείο #rip :(

 

19 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Στο sfflab. Αλλά υπέθεσα πως θα είναι διαθέσιμο και σε κάποιο ευρωπαϊκό Amazon.

Κατάλαβα. Τζίφος. Μόνο το loque μπορούμε να πάρουμε από εδώ, αλλά πιο πιθανό είναι να πιάσεις (ή να σε πιάσουν:P) το τζόκερ παρά να το βρεις.

Αυτά βρε παιδιά δεν είναι εντελώς παρόμοια με αυτό που θέλετε να κάνετε? https://www.skroutz.gr/c/28/cases-koutia.html?from=catspan&keyphrase=ophion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Αυτά βρε παιδιά δεν είναι εντελώς παρόμοια με αυτό που θέλετε να κάνετε? https://www.skroutz.gr/c/28/cases-koutia.html?from=catspan&keyphrase=ophion

Όχι, καμία σχέση. Αυτά τα κουτιά έχεουν άλλη ποιότητα κατασκευής και είναι πραγματικά sff cases και όχι wannabe small.

Απλά, είναι δυσεύρετα και πολλοί αναγκάζονται να στραφούν σε άλλες λύσεις.

Δες φωτογραφίες των loque ghost s1/ncase m1/sidearm t1 prototype και θα καταλάβεις τη διαφορά;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...