Προς το περιεχόμενο

Samsung tablet s5e Προβλημα με wifi


riet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα ένα samsung s5e και έχω πρόβλημα με την σύνδεση του wifi μου.

Το βλέπει κανονικά το modem, είναι ένα Zyxel VMG1312-B10D. wind vdsl

Βάζω password δείχνει ότι πάει να κάνει connect και δεν κάνει ποτε, μετά πάλι προσπαθεί να κάνει connect και συνεχίζει έτσι.

Δυστυχώς δεν μπορώ να δοκιμάσω με κάποιο άλλο modem router,

Πιστεύετε ότι φταίει το modem router μου?, μήπως δεν είναι συμβατό? Μήπως κάποια ρύθμιση? Έχω wifi κανονικά σε όλα τα pc και στα κινητά

Έχω δοκιμάσω όλα τα γνωστά με forget network, airplane mode, reboot modem και tablet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν κάνε ένα Hard reset από recovery.

Οδηγίες θα βρεις εδώ https://www.hardreset.info/devices/samsung/samsung-galaxy-tab-s5e/hardreset/first-method/

Αν δεν γίνει κάτι τότε το πας πίσω στο κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα άδειο είναι το tablet μόλις το πήρα.

Δοκίμασα να κάνω κάτι άλλο και δούλεψε.

Έβαλα το modem να είναι wireless χωρίς κωδικό. Και το tablet συνδέεται κανονικότατα.

Οποτε πιστεύω κάτι έχει να κάνει με το security που είναι WPA2 PSK

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/7/2019 στις 6:38 ΜΜ, riet είπε

Μα άδειο είναι το tablet μόλις το πήρα.

Δοκίμασα να κάνω κάτι άλλο και δούλεψε.

Έβαλα το modem να είναι wireless χωρίς κωδικό. Και το tablet συνδέεται κανονικότατα.

Οποτε πιστεύω κάτι έχει να κάνει με το security που είναι WPA2 PSK

Μια χαρά το αφήνεις τότε το WiFi ανοιχτό χωρίς pass να κάνει πάρτι ο γείτονας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/7/2019 στις 6:38 ΜΜ, riet είπε

Μα άδειο είναι το tablet μόλις το πήρα.

Δοκίμασα να κάνω κάτι άλλο και δούλεψε.

Έβαλα το modem να είναι wireless χωρίς κωδικό. Και το tablet συνδέεται κανονικότατα.

Οποτε πιστεύω κάτι έχει να κάνει με το security που είναι WPA2 PSK

Δοκίμασε να αλλάξεις το όνομα δικτύου (wireless)από το modem , βάλε και κωδικό πιστεύω θα συνδεθεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω νέο θέμα : σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο tablet αλλά αυτά που διαβάζω με αποθαρρύνουν. Ένα από αυτά είναι και το πρόβλημα που αναφέρει ο φίλος με την αστάθεια του Wi-Fi.

Γράφουν επίσης ότι έχει θέμα η οθόνη, στην κύλιση κειμένου (scrolling), έχει μάλλον να κάνει με το refresh rate της οθόνης. Ότι κουράζει στα μάτια η ανάγνωση κειμένου, έχεις παρατηρήσει κάτι τέτοιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έχω το Tab S5e 6GB RAM/128GB ROM.

Είναι το καλύτερο Tablet που είχα ποτέ (και είχα πολλά), καλύτερο από το Huawei Mediapad M5 10,8 που επίσης έχω.

Το WiFi του έχει ένα θέμα, αντίστοιχο με το περίφημο Death Grip του IPhone 4. Αν το κρατάς -με το αριστερό χέρι- γυρισμένο οριζόντια αριστερόστροφα έχει χάλια σήμα, περίπου το 1/3 από ότι αν το κρατάς πάλι οριζοντίως αλλά γυρισμένο δεξιόστροφα.

Οπότε απλά το γυρνάς δεξιόστροφα (ή το κρατάς με το δεξί χέρι) και όλα ΟΚ. Δοκίμασε το φίλε @riet και δες αν διορθώνεται. (Πολλές φορές όταν το σήμα είναι οριακό δεν κάνει authenticate το WPA/PSK.)

Έχει απίστευτη οθόνη, μπαταρία, design και touch lag (απόκριση στο άγγιγμα) επιπέδου iPad.

Στις 31/7/2019 στις 11:29 ΠΜ, camel555 είπε

ράφουν επίσης ότι έχει θέμα η οθόνη, στην κύλιση κειμένου (scrolling)

Κανένα θέμα με την κύλιση δεν έχω. Βασικά δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς.

Στις 31/7/2019 στις 11:29 ΠΜ, camel555 είπε

Ότι κουράζει στα μάτια η ανάγνωση κειμένου, έχεις παρατηρήσει κάτι τέτοιο; 

Δεν κουράζει παραπάνω από άλλες AMOLED οθόνες με PWM. Έχει το bonus του Blue Light filter που ξεκουράζει τα μάτια βασικά.

Στις 31/7/2019 στις 11:29 ΠΜ, camel555 είπε

αστάθεια του Wi-Fi

Δεν έχει αστάθεια. Έχει hardware design πρόβλημα που παρακάμπτεται απλά κρατώντας το διαφορετικά.

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Διάβασα κάπου ότι το θέμα με το WiFi είναι μόνο στα μοντέλα με WiFi(T720 νομίζω;) και μάλιστα αυτά που είναι για την Ευρώπη. Το θέμα με την οθόνη το αναφέρουν ως "screen jelly effect" στο παρακάτω λινκ 

https://www.reddit.com/r/GalaxyTab/comments/bnbmv9/tab_s5e_screen_jelly_effect/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, camel555 είπε

Το θέμα με την οθόνη το αναφέρουν ως "screen jelly effect"

Όποιος μιλάει για Jelly Screen effect σε tablet είναι καρα-άσχετος.

Αν ήταν σε κινητό (που το κρατάς μόνο με ένα τρόπο) να το συζητούσαμε.

Η "ανακάλυψη" αυτή έχει να κάνει με την οριζόντια ανανέωση της οθόνης η οποία ξεκινά από την πρώτη γραμμή pixels και τελειώνει στην τελευταία.

Υπάρχει σε ΚΑΘΕ συσκευή, ανάλογα με το πως είναι γυρισμένη.

Τώρα μόλις έκανα δοκιμή και στο Mediapad M5 και το έχει και αυτό με τον ακριβώς ίδιο τρόπο.

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μεγάλη αγάπη το tablet. Split screen με chrome tapatalk και YouTube vanced. Μοναδικά ηχεία η καλύτερη οθόνη της αγοράς και σε gaming εχω περάσει 15 παιχνίδια όλα πάνε smooth. Κανένα θέμα με WiFi επίσης τερματίζει 50αρα vdsl όπως και να το κρατάς. 

Η μπαταρία βάθος 10+ ωρες οθόνη μόνιμα. 

 

Screenshot_2019-08-24_163044.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
Στις 24/8/2019 στις 4:41 ΜΜ, Arkin είπε

Μεγάλη αγάπη το tablet. Split screen με chrome tapatalk και YouTube vanced. Μοναδικά ηχεία η καλύτερη οθόνη της αγοράς και σε gaming εχω περάσει 15 παιχνίδια όλα πάνε smooth. Κανένα θέμα με WiFi επίσης τερματίζει 50αρα vdsl όπως και να το κρατάς. 

Η μπαταρία βάθος 10+ ωρες οθόνη μόνιμα. 

Screenshot_2019-08-24_163044.png

Φίλε μ το περιμένω από μέρα σε μέρα, το πήρα καλή τιμή πιστεύω χωρίς ΦΠΑ,  συνεχίζεις να είσαι ευχαριστημένος;  σκέφτομαι κ για κάνα πενάκι κ κάνα πληκτρολόγιο με Bluetooth κάποια στιγμή,  έχεις άποψη; σε ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα σήμερα από το πλαίσιο και σύγκρινα iPad με S5e.

Άμα σας πω η μέρα με την νύχτα, θα με πείτε προκατειλημμένο.

Το iPad στιβαρό, με ποιότητα κατασκευής που μπροστά του το άλλο έδειχνε λες και ήταν παιδικό παιχνιδάκι.

 

Είχε κ πρόβλημα στην οθόνη το S5e. 
 

Παρότι ήμουν ανάμεσα στα 2 όσο τα μαγαζιά ήταν κλειστά κ δεν είχα εικόνα για το S5e, θεωρώ ότι έκανα την καλύτερη επιλογή. 

Screen jelly effect δεν έχει το ipad ενώ το S5e έχει και μάλιστα έντονο στο YouTube.

Στις 2/8/2019 στις 1:44 ΠΜ, camel555 είπε

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Διάβασα κάπου ότι το θέμα με το WiFi είναι μόνο στα μοντέλα με WiFi(T720 νομίζω;) και μάλιστα αυτά που είναι για την Ευρώπη. Το θέμα με την οθόνη το αναφέρουν ως "screen jelly effect" στο παρακάτω λινκ 

https://www.reddit.com/r/GalaxyTab/comments/bnbmv9/tab_s5e_screen_jelly_effect/

Ρίξε μια μάτια στο YouTube πριν το αγοράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάλι κ χίλιες φορές να γράφετε ότι είναι καλύτερο το iPad... το s5e μια μέρα το έχω αλλά τα σπάει... ήχος ΑΠΊΣΤΕΥΤΟΣ  κ εικόνα amoled ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ ΔΥΝΑΤΗ ...  Διάβαζα για καθυστέρηση στις εγκαταστάσεις...   ότι αργεί στα raw αρχεία...  Για θέμα στο wifi ...   ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΤΣΑΡΕΣ...

ΟΛΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΡΟΛΟΙ , ΜΕ αυτόν τον ήχο και αυτή την εικόνα ΔΕΝ τα αλλάζω .. κ έιναιαπό καλά υλικά φτιαγμένο premium   ....

Α βάζεις κ ότι κάρτα μνημης γουστάρεις μέσα.... βάζεις κ tube vanced για μουσική στο προσκήνιο η να το έχεις κλειδωμένο...

Επεξ/σία από Tresorikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...