Προς το περιεχόμενο

Νέο Desktop με 900 ευρώ


Geotsak5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,
Σχεδιάζω ένα Desktop με budget έως 900 ευρώ το οποίο θα χρησιμοποιηθεί τόσο για gaming όσο για "χαλαρές" δουλειές γραφείου (Word / Excel),  με σκοπό να το έχω πολλά χρόνια χωρίς πολλαπλές αναβαθμίσεις.  Έχω καταλήξει στην εξής σύνθεση:
Selection_406.png.3ce10f01946426029ee9683455eae575.png

Θα ήθελα να ακούσω γνώμη τόσο για την σύνθεση και για το κατάστημα από το οποίο σκέφτομαι να την παραγγείλω (msystems), όσο και για τα site που δίνουν σε πολύ χαμηλές τιμές άδειες Windows (πχ goodoffer24).
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Geotsak5 είπε
Καλησπέρα,
Σχεδιάζω ένα Desktop με budget έως 900 ευρώ το οποίο θα χρησιμοποιηθεί τόσο για gaming όσο για "χαλαρές" δουλειές γραφείου (Word / Excel),  με σκοπό να το έχω πολλά χρόνια χωρίς πολλαπλές αναβαθμίσεις.  Έχω καταλήξει στην εξής σύνθεση:
Selection_406.png.3ce10f01946426029ee9683455eae575.png

Θα ήθελα να ακούσω γνώμη τόσο για την σύνθεση και για το κατάστημα από το οποίο σκέφτομαι να την παραγγείλω (msystems), όσο και για τα site που δίνουν σε πολύ χαμηλές τιμές άδειες Windows (πχ goodoffer24).
 

 

Όχι.

μητρική

μνήμες

κάρτα γραφικών

nvme

θέλουν άλλαγμα

και αν σε παίρνει θέλει άλλαγμα και ο 2600 με τον καινούριο 3600, η κάρτα γραφικών με την 5700 , ο NVME με τον ADATA GAMMIX S11 , μνήμες 3200+, καλύτερη μητρική.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Όχι.

μητρική

μνήμες

 κάρτα γραφικών

nvme

θέλουν άλλαγμα

 και αν σε παίρνει θέλει άλλαγμα και ο 2600 με τον καινούριο 3600.

Θα μπορούσες μήπως να μου πεις τα προβλήματα που υπάρχουν σε αυτές τις επιλογές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Geotsak5 είπε

Θα μπορούσες μήπως να μου πεις τα προβλήματα που υπάρχουν σε αυτές τις επιλογές;

 

Η μητρική πρέπει να έχει καλά VRM .

Οι μνήμες για να αυξήσεις την απόδοση του επεξεργαστή, πρέπει να έχουν όσο το δυνατόν υψηλότερη συχνότητα.

Ο NVMΕ που σου πρότεινα είναι καλύτερος.

Ο 3600 είναι πλέον στα 7nm, μόλις κυκλοφόρησε και πραγματικά σκοτώνει ακόμα και τον 2700Χ (8c/16t)

Η 5700 και αυτή είναι στα 7nm και φαίνεται να είναι ή θα γίνει η πιο VFM κάρτα για gaming στο προσεχές διάστημα.

Αρα εγώ θα έριχνα λίγο τα χρήματα για τροφοδοτικά και κουτιά, και θα πήγαινα σε επιλογή

 

AMD R5 3600

ASROCK RX5700 8GB DDR6

G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-16GVKB)

Adata Gammix S11 PRO 250GB NVME

GIGABYTE B450 AORUS PRO (καλύτερα vrm, καλύτερη κάρτα ήχου κ.λ.π.)

TOSHIBA P300 1TB SATA III

Ισως να περίμενα λίγες ημέρες να ομαλοποιηθούν οι τιμές, μιας και ο 3600 και η 5700 είναι εντελώς νέα προιόντα και τώρα κυκλοφορούν.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Η μητρική πρέπει να έχει καλά VRM .

Οι μνήμες για να αυξήσεις την απόδοση του επεξεργαστή, πρέπει να έχουν όσο το δυνατόν υψηλότερη συχνότητα.

Ο NVMΕ που σου πρότεινα είναι καλύτερος.

Ο 3600 είναι πλέον στα 7nm, μόλις κυκλοφόρησε και πραγματικά σκοτώνει ακόμα και τον 2700Χ (8c/16t)

Η 5700 και αυτή είναι στα 7nm και φαίνεται να είναι ή θα γίνει η πιο VFM κάρτα για gaming στο προσεχές διάστημα.

Αρα εγώ θα έριχνα λίγο τα χρήματα για τροφοδοτικά και κουτιά, και θα πήγαινα σε επιλογή

AMD R5 3600

 ASROCK RX5700 8GB DDR6

 G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-16GVKB)

Adata Gammix S11 PRO 250GB NVME

 GIGABYTE B450 AORUS PRO (καλύτερα vrm, καλύτερη κάρτα ήχου κ.λ.π.)

 TOSHIBA P300 1TB SATA III

 Ισως να περίμενα λίγες ημέρες να ομαλοποιηθούν οι τιμές, μιας και ο 3600 και η 5700 είναι εντελώς νέα προιόντα και τώρα κυκλοφορούν.

Υπάρχουν δύο προβλήματα. Το πρώτο είναι οτι είμαι ήδη οριακά στο budget, και με τις αλλαγές σου ακόμα και αν κόψω κάνα 60αρι από κουτί και τροφοδοτικό μαζί υπάρχει ακόμα οικονομικό θέμα. Το δεύτερο είναι ότι για ευκολία θα προτιμούσα όλα τα parts να αγοραστούν από το ίδιο κατάστημα, και αυτά που προτείνεις βρίσκονται σε διαφορετικά μαγαζιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...