Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3xxx memory performance & tweaks


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, chocorello είπε

Ελααα ΔΕ ΣΕ ΑΚΟΥΩΩ βλέπω 4,6 εσύ όλα καλά;;; Χαχαχαχ καλύτερα να μασάς που λένε... :)

Έχετε μπερδέψει την διαφορά μεταξύ εντυπωσιασμού και stability... Θέλετε να ανεβάσουμε και με bdie στα 4000+ ? Τι νόημα έχει αν είναι unstable...

Δεν θέλω να στην πω μην το πάρεις στραβά.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, chocorello είπε

μετά ένα e die  στα 4000mhz πως θα πάει?1,5v ίσως και μετα  rma e die kit

Famous last words... ^_^ 
Κοιτα γενικα επειδη εσυ δεν εχεις δει και τα αλλα τα δικα μου, οτι RAM πιανω, τεινω να την παω σε αλλα επιπεδα. Τo Micron F-die 3733 CL12 το εχεις δει :P ?

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Έχετε μπερδέψει την διαφορά μεταξύ εντυπωσιασμού και stability... Θέλετε να ανεβάσουμε και με bdie στα 4000+ ? Τι νόημα έχει αν είναι unstable...

Δεν θέλω να στην πω μην το πάρεις στραβά.

3 cycles TM5, 0 errors ;)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Ανέβασε μου ss στα 4600mhz με super pi 32m...

To'χεις. Παω να τρεξω.

Σας αφηνω εδω, βγαινω για φαι, θα ποσταρω το αποτελεσμα οταν γυρισω!

image.png.8f736db26c997f64df6e87b20618bfa3.png

image.png.a2e326ed60d7e0369db96dda6600b23f.pngΑκυρο μολις τελειωσε

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

To'χεις. Παω να τρεξω.

Σας αφηνω εδω, βγαινω για φαι, θα ποσταρω το αποτελεσμα οταν γυρισω!

image.png.8f736db26c997f64df6e87b20618bfa3.png

image.png.a2e326ed60d7e0369db96dda6600b23f.pngΑκυρο μολις τελειωσε

Το βουλωνω 🤐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βγάζει νόημα, ΟΚ δουλεύει στα 4600 και πιάνει χειρότερη απόδοση από 3200 cl 14 σε ότι αφορά το latency. Ειλικρινά δε καταλαβαίνω το νόημα. Αν βγουν Ryzen που θα δουλεύει το FLCK στα 2300 να το συζητήσουμε! Λογικά τώρα ή το δουλεύει ασύγχρονα πχ στα 1800 ή στο μισό δηλαδή 1150.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Έχουνε μπερδέψει την βούρτσα με την π@τ$α..

Από την μία λένε πως είμαστε εδώ για να βρίσκουμε tweaking και λύσεις,και από την άλλη το βλέπουν τόσο ανταγωνιστικά σε βαθμό σκέψης δεκαπεντάχρονου με μεγάλο epenis..

Είπαμε προχθές πως τα e-die θα τα βρίσκουν σκούρα σε ψηλές συχνότητες (4000+) και κάποιοι θίχτηκαν λες και είναι κατασκευαστές e-die chip..LOL

Και τώρα ανέβηκε ενα ss στα 4600+ και οι σοκορέλοι κάνουν λες και κέρδισαν παγκόσμιο κύπελο 

Εντάξει ,καλά το πάτε,είστε άλλωστε στα πλαίσια της κατάντιας του ινσόμια τον τελευαίο καιρό..

Εγώ το είδα αλλιώς.

Ρίξατε κράξιμο οι b-dieδες, ότι είναι μάπα, δεν ανεβαίνουν κτλ "θα τα βρεις σκούρα με τους 4### που θα θέλουν πάνω απο 4000mhz...", και όταν ανέβηκε απόδειξη ότι οι πρώτοι έιχαν δίκιο, κολοτούμπες και "σιγά τα αυγά, τι να τα κάνεις αφού οι τωρινοί Ryzen δεν θέλουν ψηλή συχνότητα".

Μόνο ο akoinonitos "το παραδεχθηκε". Οι υπόλοιποι χολή βλέπω.

Φιλικά

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mpokwsths είπε

3800 με tRCDRD = 18 δεν έχω ξαναδεί σε Micron E-Die. Μάλλον γι'αυτό χρειάστηκες 1,42V+, καθώς το tRCDRD είναι -ίσως- το πιο απαιτητικό timing σε τάση.

Λογικά αν το ανεβάσεις στο 19 ή 20 θα μπορέσεις να ρίξεις την τάση χωρίς να χάσεις σε απόδοση. Παράλληλα μπορείς να σφίξεις κάποια άλλα λιγότερο ζόρικα sub-timings.

Οντως το πηγα 19 και ειναι σταθερο στο 1,42. Δεν εχω δοκιμασει πιο χαμηλα αλλα πιστευω αξιζει για 0,2 ταση χαμηλοτερα. 

Θα δοκιμασω να σφιξω και τα υπολοιπα σιγα σιγα. 

Παντως μαζι και με του Κωστα τα αποτελεσματα φαινονται τρελο value τα e die. 

Σίγουρα δε πιανουν b die αλλα για εναν μεσο χρηστη και ocer ειναι οτι πρεπει. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Sheogorath είπε

Ρίξατε κράξιμο οι b-dieδες... και όταν ανέβηκε απόδειξη ότι οι πρώτοι έιχαν δίκιο, κολοτούμπες...

Tώρα εγώ που ιδεολογικά (λόγο των FlareX) ανήκω στους b-dieδες τι να κάνω xD? 

Oκ, πέρα απο την πλάκα, νομίζω πως έχετε μπερδέψει την συζήτηση πολύ περισσότερο από ότι χρειάζεται. Ας σας εξηγήσω την δική μου οπτική γωνία. 
Για τους Ryzen 3rd Gen, οτιδήποτε πάνω απο τα 3800MHz είναι ανάξιο αναφοράς. Αυτό που ζητάς είναι το χαμηλότερο latency για το 3600-3800 frequency range και αυτό στο δίνουν ΜΟΝΟ τα b-dies. Φυσικά όμως δεν γίνεται να μην εκτιμήσουμε και τα e-dies, τα οποία βρίσκεις στο 1/3 ή 1/2 της τιμής των b-dies και σύμφωνα με συγκριτικά που έχω τρέξει, η διαφορές b-die/e-die με OC είναι μόνο για εμάς τους μουρλούς του hwbot.. Tώρα 2 FPS κάτω στα 100 και 200 που βγάζεις, χαλάλι... 

Αυτό που έκανα παρεμπιπτόντως δεν το έκανα για να "βουλώσω στόματα" κτλ. Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα καν ότι παίζεται κάτι τετοιο εδω μέσα (δεν παρακολουθώ τον τελευταίο καιρό ιδιαίτερα). Το έκανα μόνο και μόνο γιατί είναι χόμπι μου να πιάνω ψηλά Overclock σε οτιδήποτε, ανεξαρτήτως του τι δίνει. Με εντυπωσίασε υπερβολικά όμως και δίνω άπειρο respect στην Micron το γεγονός ότι το κιτάκι του κιλού με 70 ευρώ, έπιασε συχνότητες με timings και voltages που οι FlareX μου που τις πλήρωσα διπλά δεν έχουν δεί ούτε στον ύπνο τους.  Ακόμα μεγαλύτερο respect για το γεγονός ότι έχει και άλλο να δώσει και με κάνει limit η μητρική στα 4733 οπού βαράει όριο. 

Το εκτιμώ σαν RAM kit, ασχέτως χρήσης. Ναι οκ, είμαστε οι ΑΜDαδες εδώ μέσα, αλλά δεν πάει να πεί ότι όλοι παίρνουν AMD. H ότι η AMD θα μείνει και του χρόνου κολλημένη στα 3800MHz ;) .
Mην το κοιτάτε οπαδικά το θέμα. Εγώ πραγματικά, επειδή είναι του θείου μου η RAM το σκέφτηκα να το κρατήσω και να του δώσω τις Flare X, γιατί πραγματικά έχει πολύ προοπτική το συγκεκριμένο.

Αυτά απο εμένα :P

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Tώρα εγώ που ιδεολογικά (λόγο των FlareX) ανήκω στους b-dieδες τι να κάνω xD? 

Oκ, πέρα απο την πλάκα, νομίζω πως έχετε μπερδέψει την συζήτηση πολύ περισσότερο από ότι χρειάζεται. Ας σας εξηγήσω την δική μου οπτική γωνία. 
Για τους Ryzen 3rd Gen, οτιδήποτε πάνω απο τα 3800MHz είναι ανάξιο αναφοράς. Αυτό που ζητάς είναι το χαμηλότερο latency για το 3600-3800 frequency range και αυτό στο δίνουν ΜΟΝΟ τα b-dies. Φυσικά όμως δεν γίνεται να μην εκτιμήσουμε και τα e-dies, τα οποία βρίσκεις στο 1/3 ή 1/2 της τιμής των b-dies και σύμφωνα με συγκριτικά που έχω τρέξει, η διαφορές b-die/e-die με OC είναι μόνο για εμάς τους μουρλούς του hwbot.. Tώρα 2 FPS κάτω στα 100 και 200 που βγάζεις, χαλάλι... 

Αυτό που έκανα παρεμπιπτόντως δεν το έκανα για να "βουλώσω στόματα" κτλ. Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα καν ότι παίζεται κάτι τετοιο εδω μέσα (δεν παρακολουθώ τον τελευταίο καιρό ιδιαίτερα). Το έκανα μόνο και μόνο γιατί είναι χόμπι μου να πιάνω ψηλά Overclock σε οτιδήποτε, ανεξαρτήτως του τι δίνει. Με εντυπωσίασε υπερβολικά όμως και δίνω άπειρο respect στην Micron το γεγονός ότι το κιτάκι του κιλού με 70 ευρώ, έπιασε συχνότητες με timings και voltages που οι FlareX μου που τις πλήρωσα διπλά δεν έχουν δεί ούτε στον ύπνο τους.  Ακόμα μεγαλύτερο respect για το γεγονός ότι έχει και άλλο να δώσει και με κάνει limit η μητρική στα 4733 οπού βαράει όριο. 

Το εκτιμώ σαν RAM kit, ασχέτως χρήσης. Ναι οκ, είμαστε οι ΑΜDαδες εδώ μέσα, αλλά δεν πάει να πεί ότι όλοι παίρνουν AMD. H ότι η AMD θα μείνει και του χρόνου κολλημένη στα 3800MHz ;) .
Mην το κοιτάτε οπαδικά το θέμα. Εγώ πραγματικά, επειδή είναι του θείου μου η RAM το σκέφτηκα να το κρατήσω και να του δώσω τις Flare X, γιατί πραγματικά έχει πολύ προοπτική το συγκεκριμένο.

Αυτά απο εμένα :P

Έφυγε η συζήτηση και η απάντηση μου έμεινε out of context.

Μαζί σου 100%, το οπαδισμο σχολίασα παραπάνω, όχι κάποιον επι προσωπικού, και τα άκουσα και από πάνω. Να Φοβούμαστε να μιλήσουμε και μεταξύ μας άτομα που διαβαζομαστε για 6+ χρόνια...

Εσυ keep it up, άντε να πέσει κανα CJR στα χέρια σου να δούμε, αν και με τις τιμές των edie δεν έχουν πλέον ιδιαίτερο λόγο αγοράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κιτάκι του κιλού και μάλιστα Ballistix 🤮

Λοπόν εγώ άκουσα τον βετεράνο @akoinonitos και έχουμε και λέμε:

Από Ryzen Master

6jZziNH.jpg

Και από τα υπόλοιπα:

HEyjfVr.jpg

Να τονήσω ότι έχουν πειραχτεί μόνο τα βασικά timings.

Θα χρειαστεί μια ωρίτσα gaming για σιγουριά, και κρατώντας σαν σημείο αναφοράς τα από πάνω εφόσον δεν έχουν θέμα, πάμε για επιπλέον σφήξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Grisos είπε

Κιτάκι του κιλού και μάλιστα Ballistix 🤮

Λοπόν εγώ άκουσα τον βετεράνο @akoinonitos και έχουμε και λέμε:

Από Ryzen Master

6jZziNH.jpg

Και από τα υπόλοιπα:

HEyjfVr.jpg

Να τονήσω ότι έχουν πειραχτεί μόνο τα βασικά timings.

Θα χρειαστεί μια ωρίτσα gaming για σιγουριά, και κρατώντας σαν σημείο αναφοράς τα από πάνω εφόσον δεν έχουν θέμα, πάμε για επιπλέον σφήξιμο.

RPD δεν είσαι πολύ λάσκα; Και το προτελευταιο (RAS) αν δεν κάνω λάθος μπορεί να πάει σαν άθροισμα των δυο πρώτων συν 2 (πχ 14+16+2=32).

Επεξ/σία από Sheogorath
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Grisos είπε

Κιτάκι του κιλού και μάλιστα Ballistix 🤮

Λοπόν εγώ άκουσα τον βετεράνο @akoinonitos και έχουμε και λέμε:

Από Ryzen Master

6jZziNH.jpg

Και από τα υπόλοιπα:

HEyjfVr.jpg

Να τονήσω ότι έχουν πειραχτεί μόνο τα βασικά timings.

Θα χρειαστεί μια ωρίτσα gaming για σιγουριά, και κρατώντας σαν σημείο αναφοράς τα από πάνω εφόσον δεν έχουν θέμα, πάμε για επιπλέον σφήξιμο.

Δοκιμασες τα fast timings του calculator ? Αυτα που εχεις βαλει μεχρι το Trcdrd καλα ειναι απο ,εκει και κατω ειναι πολυ ψηλα. Τραβα μια φωτο τα fast απο το calculator και πηγαινε στο Bios και περνα τα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δοκιμασες τα fast timings του calculator ? Αυτα που εχεις βαλει μεχρι το Trcdrd καλα ειναι απο ,εκει και κατω ειναι πολυ ψηλα. Τραβα μια φωτο τα fast απο το calculator και πηγαινε στο Bios και περνα τα.

Βρε ναι εσύ καλά τα λες απλά θέλω να βρω μια σταθερή βάση και να αρχίσω πείραγμα από κει και πέρα. Βλέπεις τα τραύματα από τις Crucial είναι ακόμα φρέσκα που δεν πηγαίναν βήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...