Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3xxx memory performance & tweaks


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Grisos είπε

Βρε ναι εσύ καλά τα λες απλά θέλω να βρω μια σταθερή βάση και να αρχίσω πείραγμα από κει και πέρα. Βλέπεις τα τραύματα από τις Crucial είναι ακόμα φρέσκα που δεν πηγαίναν βήμα.

Η αληθεια ειναι οτι φαινεται απο τα timings που βαζεις οτι ειχες e-die η κατι παρομοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Η αληθεια ειναι οτι φαινεται απο τα timings που βαζεις οτι ειχες e-die η κατι παρομοιο.

Ακομα και για το e-die ειναι λαθος. tRCDRD θελουν ψηλο, το tRP μπορει να ειναι και χαμηλοτερο απο το CL.
Eπισης τρελα ψηλο tRC. 
Στις Crucial πχ τις δικες μου θελω 14-18-14-14-32-54 με 1.44V για να ειναι σταθερες στα 3600

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Η αληθεια ειναι οτι φαινεται απο τα timings που βαζεις οτι ειχες e-die η κατι παρομοιο.

Αμ δε, b-die έγραφε το Thaiphoon (Ballistix Elite 3466c16). Btw μπήκαν σε Intel πλατφόρμα και παίξαν αέρα. Οπότε κάποια αλλεργεία της C7H με τα συγκεκριμένα.

Το λοιπόν:

Βάσει d-ram calc:

1xQ4x3q.jpg

Και μετρήσεις αλλά με παρείσακτους:

uqzB0P0.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έδιωξα τους παρείσακτους δίνοντας λίγο το πάνω χέρι στην C7H .

Οπότε κράτησα τα βασικά και τα υπόλοιπα Auto:

gCfho54.jpg

sadedit:

Τλκ βγήκαν λαθάκια στο hci  στο 2ωρο πάνω οπότε tras και trfc μπήκαν Auto. 4ωρες μετά και όλα κομπλέ.

Περιμένω να φτάσει ενα 1000% για σίγουρα, και μετά optimization.

Πάντως το πόσο καλά έχουν κάτσει οι νέες RAMs με το mobo φαίνονται στο training. Αλλαγή στο bios, training και κατευθείαν boot. Με τις Ballistix ο ιδρώτας κυλούσε και προλάβαινε να φτάσει πηγούνι.

Επεξ/σία από Grisos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Grisos είπε

Αμ δε, b-die έγραφε το Thaiphoon (Ballistix Elite 3466c16). Btw μπήκαν σε Intel πλατφόρμα και παίξαν αέρα. Οπότε κάποια αλλεργεία της C7H με τα συγκεκριμένα.

Το λοιπόν:

Βάσει d-ram calc:

1xQ4x3q.jpg

Και μετρήσεις αλλά με παρείσακτους:

uqzB0P0.jpg

Κατάλαβα, downbin bdie χαμηλής ποιότητας. Όντως δεν είναι καθόλου καλές. 

Εντάξει πλέον είσαι σε καλό δρόμο, λίγο ψάξιμο θέλεις και ρεύματα και θα είσαι stable.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Grisos είπε

Αμ δε, b-die έγραφε το Thaiphoon (Ballistix Elite 3466c16). Btw μπήκαν σε Intel πλατφόρμα και παίξαν αέρα. Οπότε κάποια αλλεργεία της C7H με τα συγκεκριμένα.

Το λοιπόν:

Βάσει d-ram calc:

1xQ4x3q.jpg

Και μετρήσεις αλλά με παρείσακτους:

uqzB0P0.jpg

Τις ειχα και εγω αυτες τις μνημες b-die downbin ,ηταν δυστροπες αρκετα.

Τι ταση εχεις δωσει σε ram ,soc ,vddp,vddg ?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Τις ειχα και εγω αυτες τις μνημες b-die downbin ,ηταν δυστροπες αρκετα.

Τι ταση εχεις δωσει σε ram ,soc ,vddp,vddg ?

1.45 (ίδια και vboot), 1.1, Auto, Auto

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ψιλα σαν να εδωσαν τα αυξημενα clocks απο το τελευταιο smu. Τωρα περιμενω μαζι με την υπολοιπη υδροψυξη και το ram block, να δω αν θα κανει διαφορα, αν δεν κανει πεταξα 40€, κλαειν τουλαχιστον δεν θα ζεσταινονται.

aida5.jpg.c7e7e5e116b83807a703ccf81b5deeb5.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Κατι ψιλα σαν να εδωσαν τα αυξημενα clocks απο το τελευταιο smu. Τωρα περιμενω μαζι με την υπολοιπη υδροψυξη και το ram block, να δω αν θα κανει διαφορα, αν δεν κανει πεταξα 40€, κλαειν τουλαχιστον δεν θα ζεσταινονται.

aida5.jpg.c7e7e5e116b83807a703ccf81b5deeb5.jpg

Ram block? Ποιο και σε ποιες μνήμες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Ram block? Ποιο και σε ποιες μνήμες;

To block ειναι αυτο και θελεις και τα sleeves, ενα ζευγαρι η δυο αναλογα ποσα dimm εχεις. Universal ειναι και μπαινει σε ολες τις ram. Περιμενω να μου ερθει, να τα στησω και θα γραψω εντυπωσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Σε εχω καλυτερο. Μολις βγηκε, ζεστο απο φουρνο. 

69919577_389369281682543_2088705736359018496_n.png?_nc_cat=101&_nc_oc=AQm_Hhk9YA8HX9AIkAnqqKMu-nl6uCYzCBG9P-SNdYAByKiI6BN5NlhVRmZ-g9fPo7fdJb1aIsRn3YEksGPFfNcQ&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=7f33bc953a3a124b1e5ed797a6bff6cb&oe=5DF46FAC

Δοκιμασα με τις δικες μου να δω μεχρι που ποσταρει χωρις να βαλω χερι σε ρυθμισεις ουτε voltage και μεχρι τα 4400Mhz ηταν οκ ,μετα δοκιμασα τα 4600mhz αλλα εφαγα ακυρο ,ισως αμα κατσω να πειραξω τπτ να πανε, ισως και οχι ,οι flarex τι ταβανι ειχαν?

4400.png.842f41ab3d8e8fd8b803364a78ac4a2f.png

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Δοκιμασα με τις δικες μου να δω μεχρι που ποσταρει χωρις να βαλω χερι σε ρυθμισεις ουτε voltage και μεχρι τα 4400Mhz ηταν οκ ,μετα δοκιμασα τα 4600mhz αλλα εφαγα ακυρο ,ισως αμα κατσω να πειραξω τπτ να πανε, ισως και οχι ,οι flarex τι ταβανι ειχαν?

4400.png.842f41ab3d8e8fd8b803364a78ac4a2f.png

Oι FlareX μαξαρουνε στα 4000 με νορμαλ τασεις και 4266 με extreme. Btw τι ταση τις τρεχεις και ποσο τρεχεις το IF? 
Επισης επικοινωνησα με τον Σταυρο που ελεγα και μου ειπε οτι το κιτακι ενα 5500MHz το εχει με σωστη μητρικη και μαλλον μπορει και παραπανω. 

 

Spoiler

Τελος, εχω και νεοτερα screenshot :P

Screenshot_7.png.4560e18f70ea69616d83818c152e718d.png
 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostas_anes είπε

Oι FlareX μαξαρουνε στα 4000 με νορμαλ τασεις και 4266 με extreme. Btw τι ταση τις τρεχεις και ποσο τρεχεις το IF? 
Επισης επικοινωνησα με τον Σταυρο που ελεγα και μου ειπε οτι το κιτακι ενα 5500MHz το εχει με σωστη μητρικη και μαλλον μπορει και παραπανω. 

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Τελος, εχω και νεοτερα screenshot :P

Screenshot_7.png.4560e18f70ea69616d83818c152e718d.png
 

1800mhz το if μπαίνει από μόνο του. Τάση βάζει μόνη της η μητρική από ότι είδα 1.4v

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...