Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3xxx memory performance & tweaks


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Δεν μιλησα για το if ,για το uclk λεω. Το uclk δεν είναι η ταχύτητα του imc? 

Nαι, το 1900 που λες που κολλαει τοτε; :P

Μόλις τώρα, chocorello είπε

 UCLK is the clock speed of the CPU's memory controller, FCLK is the clock speed of the CPUs data fabric (AKA, the Infinity Fabric), and MEMCLK is the external memory clock.(από reddit, δεν είναι ότι τα γνωρίζω)

Δεν εχει και πολλα για να μαθεις :P
Οτι εγραψες ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Nαι, το 1900 που λες που κολλαει τοτε; :P

Δεν εχει και πολλα για να μαθεις :P
Οτι εγραψες ειναι.

Ε πάνω από 1900mhz δεν πάει το uclk ρε,  αν βάλεις τις ram πάνω 3800mhz δεν σου ρίχνει το uclk στο μισό από μόνο του? Από εκεί τρως και το μεγαλύτερο performan hit αφού ο imc τρέχει στην μισή ταχυτητα, από το if χάνεις σε latency από τον imc χάνεις πολυ σε bandwidth και latency μάλλον.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Ε πάνω από 1900mhz δεν πάει το uclk ρε,  αν βάλεις τις ram πάνω 3800mhz δεν σου ρίχνει το uclk στο μισό από μόνο του? Από εκεί τρως και το μεγαλύτερο performan hit αφού ο imc τρέχει στην μισή συχνότητα, από το if χάνεις σε latency από τον imc χάνεις το bandwidth και latency μάλλον.

Μπορεις να το φορσαρεις σε 1:1 mode απο το αναλογο option. Το performance hit ειναι ολοκληρωτικα απο το IF, λογω του μικρου bus width μεταξυ I/O die και CCD('s). 
Απο 1800MHz σε 1866MHz το IF, με σχεδον ιδια timings, (ενα tWR μειωσα κατα 1 και το tRC για 2), πηρα 2.5GB/s στο Read.

Βγαινει και αλλιως, ας το παμε λογικα. Εχεις τον memory controller, ο οποιος τρεχει στην μιση ταχυτητα απο το memclk. Αυτοματα, μπορει να διαχειριστει μονο τα μισα requests, αρα το bandwidth υποδιπλασιαζεται. Τα 51GB/s που πιανω με 4600MHz ειναι το μισο του 102GB/s. Το μεγιστο θεωρητικο bandwidth μιας 4600MHz RAM ειναι 73.6GB/s. Με την λογικη σου, επρεπε να εχω 36.8GB/s bandwidth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Μπορεις να το φορσαρεις σε 1:1 mode απο το αναλογο option. Το performance hit ειναι ολοκληρωτικα απο το IF, λογω του μικρου bus width μεταξυ I/O die και CCD('s). 
Απο 1800MHz σε 1866MHz το IF, με σχεδον ιδια timings, (ενα tWR μειωσα κατα 1 και το tRC για 2), πηρα 2.5GB/s στο Read.

Βγαινει και αλλιως, ας το παμε λογικα. Εχεις τον memory controller, ο οποιος τρεχει στην μιση ταχυτητα απο το memclk. Αυτοματα, μπορει να διαχειριστει μονο τα μισα requests, αρα το bandwidth υποδιπλασιαζεται. Τα 51GB/s που πιανω με 4600MHz ειναι το μισο του 102GB/s. Το μεγιστο θεωρητικο bandwidth μιας 4600MHz RAM ειναι 73.6GB/s. Με την λογικη σου, επρεπε να εχω 36.8GB/s bandwidth.

Κάνε μια δοκιμή στα 3800mhz με 1:1 και 1:2 να δούμε τι διαφορά θα έχουν με το flck στην ίδια ταχύτητα με το memclock γτ εγώ είμαι στη δουλειά. Ρε Κωστή και 1:1 να το βάλεις δεν πάει πάνω από 1900mhz ,δες και στο δικό σου ss που τρέχεις πάνω από 4ghz τις μνήμες που είναι το uclk. Αφού έχουμε πει ότι ο imc δεν πάει πάνω από 1900mhz δεν είναι καινούριο. Επισης αν εβαζες memclk και uclk στα 2000mhz (4000mhz για τις ram) και if στα 1900mhz δεν θα είχες τέτοιo χάσιμο στο bandwidth.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Κάνε μια δοκιμή στα 3800mhz με 1:1 και 1:2 να δούμε τι διαφορά θα έχουν με το flck στην ίδια ταχύτητα με το memclock γτ εγώ είμαι στη δουλειά. Ρε Κωστή και 1:1 να το βάλεις δεν πάει πάνω από 1900mhz ,δες και στο δικό σου ss που τρέχεις πάνω από 4ghz τις μνήμες που είναι το uclk. Αφού έχουμε πει ότι ο imc δεν πάει πάνω από 1900mhz δεν είναι καινούριο.

Αυτο θα εκανα, περιμενε να τελειωσω το battle στο warhammer :P 

8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Κάνε μια δοκιμή στα 3800mhz με 1:1 και 1:2 να δούμε τι διαφορά θα έχουν με το flck στην ίδια ταχύτητα με το memclock γτ εγώ είμαι στη δουλειά. Ρε Κωστή και 1:1 να το βάλεις δεν πάει πάνω από 1900mhz ,δες και στο δικό σου ss που τρέχεις πάνω από 4ghz τις μνήμες που είναι το uclk. Αφού έχουμε πει ότι ο imc δεν πάει πάνω από 1900mhz δεν είναι καινούριο. Επισης αν εβαζες memclk και uclk στα 2000mhz (4000mhz για τις ram) και if στα 1900mhz δεν θα είχες τέτοιo χάσιμο στο bandwidth.

Mε τα ιδια timings που εδωσα πριν στον malakudi. 
Εχασα 2GB/s σε read και copy και πηρα αρκετο latency. Kαι παλι ομως δεν εξηγει την πτωση 10GB/s στις 4600. Εφ οσων στα 934MHz μπορει να διαχειριστει 54GB/s τοτε σιγουρα στα 1150 θα αντεχει παραπανω.

Z3UFGZ8.png

Λοιπόν,  update στο προηγούμενο. Φαίνεται ότι το UCLK έχει ως μέγιστο όριο την συχνότητα του IF. Τρέχω 3800MHz RAM με 1866MHz IF και το UCLK μπηκε σε 2:1 mode.
X7CE2VA.png

Aντιστοιχα 3200MHz με 800MHz FCLK 
RYw9qRs.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eκανα μια ωραια ανακαλυψη. Απο οτι φαινεται ειναι hard limit το γεγονος οτι το IF clock ειναι το μεγιστο του IMC clock και καταλαβα πως εχει παιχτει το Implementation της AMD.
Σεταρισα το IF στα 800MHz με UCLK=MEMCLK. Πανω απο τα 1600ΜΗz στην RAM (effective), το UCLK μπαινει αυτοματα σε 1/2 mode και αυτο μας δινει headroom εως τα 3200MHz.
Οποιαδηποτε συχνοτητα ανω των 3200MHz δεν μπουταρει, διοτι o ΙΜC δεν μπορει να κλοκαρει παραπανω και τρωει desynchronise. To τεσταρα 5 φορες, 5 φορες το ιδιο αποτελεσμα. 

Οποτε ο @akoinonitos εχει δικιο σε αυτα που λεει, αλλα δεν ξερω ενα πραγμα μονο. Αν οντως ο IMC δεν την παλευει, η απλα ειναι θεμα του σχεδιασμου του τσιπ.

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως και οι ballistix μου που ειναι οι "καλες" 19nm λενε οτι ειναι.

Τωρα οσο αφορα τη ταση,κατι χειροπιαστο δεν εχω διαβασει και εγω οσο εψαξα.

1,424 τις εχω για το 3800C16(στο calculator εχει ως min 1,44,not bad) οποτε θα δειξει αν θα πεθανουν η οχι :P

Οι αγορες απο αμαζον σε ωθουν στο yolo overclocking. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ερωτηση εμεις στους 2ΧΧ τι οριο εχουμε στις μνημες και μεχρι που δεν εχουμε performance hit;

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ultraex2003 είπε

ερωτηση εμεις στους 2ΧΧ τι οριο εχουμε και μεχρι που δεν εχουμε performance hit;

Πουθενα, οσο παει, παει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Α ελα εδω και σε εψαχνα, δοκιμασε δαυτα. Λιγο διαφορετικα απο αυτα που τρεχω κανονικα, αλλα θα στο κατεβασουν 15 το CL πιστευω 😕 
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.f70b4e492695a4593a18ec868f8fdad0.png

Το δοκίμασα, τζίφος. Δε παίζει 3733 CL15 με τίποτα. Ίσως είναι κάτι της μητρικής. Οι χαμηλότερες αντιστάσεις μου έδωσαν όμως τη δυνατότητα να ρίξω κι άλλο την τάση με τα τελευταία μου settings, τώρα παίζω με 1,41 και θα δοκιμάσω για 1,4

Δοκίμασα να χτίσω από το 0 πάλι και κατάφερα να διατηρήσω CL15 στα 3733 με πολλά auto sub-timings. Δεν έχω τσεκάρει 100% stability αλλά ποστάρει και δεν πέταξε κάποιο error. Καμιά ιδέα ποιο subtiming να είναι αυτό που κάνει τη ζημιά; Τώρα είναι έτσι.

Spoiler

3733_cl15.jpg.ed91118a29440d1a8a63c018c5a14e57.jpg

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Trdwr 10, σε μένα το χρειάζεται σε αρκετά σενάρια 

Αυτό ήταν! Και το είχε και ο @kostas_anes στις ρυθμίσεις του αλλά όπως τα σύγκρινα με τα δικά μου, παντού είχε τα ίδια ή μικρότερα, εκτός από το συγκεκριμένο που μου διέφυγε! Με CL16 και Trdwr 8 δούλευε, με CL15 και Trdwr 8 δεν ποστάρει, με Trdwr 9 έχω τώρα και ποστάρει, θα δω κατά πόσο είναι stable.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου έχει κάψει πολλά σετ το συγκεκριμένο. Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο. Πιστεύω ότι ευθύνεται η μητρική μου.Σε άλλους κατεβαίνει στο 8 για χαβαλέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikpoth είπε

Εμένα μου έχει κάψει πολλά σετ το συγκεκριμένο. Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο. Πιστεύω ότι ευθύνεται η μητρική μου.Σε άλλους κατεβαίνει στο 8 για χαβαλέ. 

Κάψει σαν να λέμε RMA?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...