Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3xxx memory performance & tweaks


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, nikpoth είπε

Συμφωνώ, αλλα αν πάρεις 4 error πχ. ,το αφήνουμε; είτε λογο θερμοκρασίας ειτε λόγο αστάθειας ρυθμίσεων. 

Προσωπικά αν δεν είναι ΤΜ5 σταθερό, δε το θεωρώ σταθερό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chocorello είπε

Προσωπικά αν δεν είναι ΤΜ5 σταθερό, δε το θεωρώ σταθερό. 

Και οχι μονο θα έλεγα. Βγάζω τμ 10 κύκλους  με συγκεκριμένες ρυθμίσεις αλλα δεν ειναι σταθερό το σύστημά και ας το βγάζει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikpoth είπε

Και οχι μονο θα έλεγα. Βγάζω τμ 10 κύκλους  με συγκεκριμένες ρυθμίσεις αλλα δεν ειναι σταθερό το σύστημά και ας το βγάζει 

Δεν μου έχει τύχει ποτέ, ωστόσο θα έλεγα πως κάτι άλλο φταίει στη περίπτωση αυτή και δεν είναι οι μνήμες η πηγή του προβλήματος (ασχέτως αν διορθώνεται αν τις ρίξεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που Θέλω να πω ειναι οτι δεν βρήκαμε Κάτι μαγικό και με λιγα λεφτα τους πιασαμε κοροϊδα .Δεν είναι έτσι όπως και να έχει.  Δεν γίνετε να πω πχ πείρα 2070rtx και είμαι πολύ κοντά σε 2080 με επιπλέον 400 στην τσέπη. Για κάποιο λόγο υπάρχουν διαφορές σε όλα και σε τιμή και σε υλοποίηση και σε όλα.

4 λεπτά πριν, chocorello είπε

Δεν μου έχει τύχει ποτέ, ωστόσο θα έλεγα πως κάτι άλλο φταίει στη περίπτωση αυτή και δεν είναι οι μνήμες η πηγή του προβλήματος (ασχέτως αν διορθώνεται αν τις ρίξεις).

Και όμως, πίστεψέ με γίνετε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikpoth είπε

Αυτο που Θέλω να πω ειναι οτι δεν βρήκαμε Κάτι μαγικό και με λιγα λεφτα τους πιασαμε κοροϊδα .Δεν είναι έτσι όπως και να έχει.  Δεν γίνετε να πω πχ πείρα 2070rtx και είμαι πολύ κοντά σε 2080 με επιπλέον 400 στην τσέπη. Για κάποιο λόγο υπάρχουν διαφορές σε όλα και σε τιμή και σε υλοποίηση και σε όλα.

Δε συμφωνώ και είναι πολλά τα παραδείγματα. Το πιο απλό είναι ο λόγος που όλοι εδώ έχουμε AMD συστήματα και όχι Intel.
Δε θεωρώ πως εμείς βρήκαμε κάτι μαγικό αλλά πως η b-die έχει (πλέον) παράλογο κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chocorello είπε

Θεωρείς ότι υπάρχει κάποια σοβαρή διαφορά ανάμεσα στις Sport LT 3200@cl16 και Sport LT 3000@cl15;
Πήρα τις 3000@cl15 καθώς ήταν οι μόνες που ήταν διαθέσιμες.

To ιδιο πραγμα ειναι ακριβως.

1 ώρα πριν, nikpoth είπε

Κώστα δεν λέει κάτι αυτό.  Και τα cjr που έχω σούπερ παίζουν. Και με xmp παντού κ με οποιοδήποτε συνδυασμό. Να της αφήσω με 1.48 δύο βδομάδες; Ποιός αναλαμβάνει τα κόλλυβα ; 😂 Μην βαφτίζουμε το άσπρο μαύρο ρε συ.

Το θεμα ειναι τα ορια του καθε die. Το CJR απο οσο ακουω καπου στα 1.45V μαξαρει. Τα e-die αντιστοιχα 1.48-1.5V, παρομοια με b-die.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, chocorello είπε

Δε συμφωνώ και είναι πολλά τα παραδείγματα. Το πιο απλό είναι ο λόγος που όλοι εδώ έχουμε AMD συστήματα και όχι Intel.
Δε θεωρώ πως εμείς βρήκαμε κάτι μαγικό αλλά πως η b-die έχει (πλέον) παράλογο κόστος.

Το τραβήξαμε πολύ και δεν  είναι και για το νήμα Αυτά που λέμε. Κατέβηκε το pro? Πάμε αποτελέσματα  εδώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, chocorello είπε

Δε θεωρώ πως εμείς βρήκαμε κάτι μαγικό αλλά πως η b-die έχει (πλέον) παράλογο κόστος.

Απλως βρηκαμε κατι το οποιο εχει μικρο κοστος παραγωγης, πολυ potential και μεγαλη διαθεσιμοτητα. 

Οι b-dies να θυμησω πως πλεον δεν φτιαχνονται καν γιατι εχει σταματησει η παραγωγη ;)
Οχι οτι πριν ηταν καλες οι τιμες τους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Συμφωνώ, αλλα αν πάρεις 4 error πχ. ,το αφήνουμε; είτε λογο θερμοκρασίας ειτε λόγο αστάθειας ρυθμίσεων. 

δεν μιλησα για errors

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άσχετο αλλά σχετικό με το θέμα μας, θεωρώ το ΤΜ5 πολύ καλό στο να βρίσκει πολύ γρήγορα τα errors.
9/10 φορές θα βρει λάθη στο 1ο, το πολύ στο 2ο κύκλο και έτσι γλυτώνεις μπόλικο χρόνο για νέες δοκιμές. Πολύ δυνατό.

Περιττό να πω ότι το συγκεκριμένο εργαλείο το έμαθα εδώ μέσα, όπως και πολλά άλλα. Και σας ευχαριστώ για αυτό. :)

Επεξ/σία από chocorello
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chocorello είπε

Άσχετο αλλά σχετικό με το θέμα μας, θεωρώ το ΤΜ5 πολύ καλό στο να βρίσκει πολύ γρήγορα τα errors.
9/10 φορές όταν υπάρχει κάποιο λάθος, θα το βρει στο 1ο, το πολύ στο 2ο κύκλο και έτσι γλυτώνεις μπόλικο χρόνο για νέες δοκιμές. Πολύ δυνατό.

Κοιτα, προσωπικα TM5 βγαζω 5-10 κυκλους, αναλογα τι χρονο εχω. Μετα θα φανει στην καθημερινοτητα αν θα βγαλει κατι instabillity.
Χρονο για να τρεχω HCI δεν εχω δυστυχως 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Κοιτα, προσωπικα TM5 βγαζω 5-10 κυκλους, αναλογα τι χρονο εχω. Μετα θα φανει στην καθημερινοτητα αν θα βγαλει κατι instabillity.
Χρονο για να τρεχω HCI δεν εχω δυστυχως 

Εννοείται 10 κύκλους με το γνωστό configuration του 1usmus, αλλά στη περίπτωση λαθών συνήθως θα βγουν πολύ γρήγορα οπότε εκεί δεν έχει νόημα να περιμένεις και έτσι βγαίνει και ο χρόνος που σου γλυτώνει. Ουσιαστικά το μόνο configuration που θα χρειαστεί να παίξει 10 κύκλους, κατά 99% θα είναι το error free.

Επεξ/σία από chocorello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, chocorello είπε

Εννοείται 10 κύκλους με το γνωστό configuration του 1usmus, αλλά στη περίπτωση λαθών συνήθως θα βγουν πολύ γρήγορα οπότε εκεί δεν έχει νόημα να περιμένεις και έτσι βγαίνει και ο χρόνος που σου γλυτώνει. Ουσιαστικά το μόνο configuration που θα χρειαστεί να παίξει 10 κύκλους, κατά 99% θα είναι το error free.

Το θεμα πολλες φορες εντωμεταξυ ειναι οι θερμοκρασιες. Οι b-die πχ στους 46 μου βγαζουν instabillity, οποτε αν βγαλω το φανακι στο πανω μερος του κουτιου, καπουτ. Οποτε το να τρεχεις μακρυ memtest καμια φορα ειχε αυτο το προβλημα. 
Το e-die φαινεται να μην εχει θεμα μεχρι στιγμης.

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο προσοχή στα volts για 24/7 συμφορουμίτες. Τα B-dies έχουν έναν ακόμη λόγο που αντέχουν παραπάνω, είναι σε παλιότερο node (20nm), τα Micron E-dies νομίζω 16nm. Προσωπικά δε θα ένιωθα άνετα να τρέχω τα τελευταία με πάνω από 1,42V 24/7.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Το θεμα πολλες φορες εντωμεταξυ ειναι οι θερμοκρασιες. Οι b-die πχ στους 46 μου βγαζουν instabillity, οποτε αν βγαλω το φανακι στο πανω μερος του κουτιου, καπουτ. Οποτε το να τρεχεις μακρυ memtest καμια φορα ειχε αυτο το προβλημα. 
Το e-die φαινεται να μην εχει θεμα μεχρι στιγμης.

Δε γνωρίζω αν είδες σε προηγούμενο ποστ (που και εγώ το βίντεο από άλλο μέλος το είδα και δε θυμάμαι για να δώσω kudos, μάλλον από @mpokwsths),
δεν έχουν καθόλου θέμα με θερμοκρασίες. 72βαθμούς error-free. Ήθελα να τις φτάσει παραπάνω να δούμε τελικά που πετάνε errors :P

13 λεπτά πριν, parsifal είπε

Λίγο προσοχή στα volts για 24/7 συμφορουμίτες. Τα B-dies έχουν έναν ακόμη λόγο που αντέχουν παραπάνω, είναι σε παλιότερο node (20nm), τα Micron E-dies νομίζω 16nm. Προσωπικά δε θα ένιωθα άνετα να τρέχω τα τελευταία με πάνω από 1,42V 24/7.

Μάλλον κυκλοφορούν σε 2 εκδόσεις, 16nm και 19nm. Οι φθηνιάρες οι ballistix ήταν 19nm σε random μέλος στο reddit. Μόλις γυρίσω σπίτι θα τσεκάρω με taiphoon. Ας δουν και οι υπόλοιποι από περιέργεια.

 

Αναφορά σε κείμενο

- ballistix sport AT 3200 cl16 with micron e-die 16nm (the same as review here on tpu)
- ballistix sport LT 3200 cl16 with micron e-die 19nm d9vpp that is similar to ballistix elite version.

Source: Εδώ

Πιθανότατα ο @kostas_anes να έχει 16nm καθώς έχει ΑΤ.
Έχω πάρει LT 3000 cl15, πρέπει να δω πόσα nm είναι.
Και τα 2 φαίνονται εξαιρετικά, overclocking wise.

Επεξ/σία από chocorello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...