Προς το περιεχόμενο

Voip


korfiatis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα θελω να αγοράσω ενα ρουτερ προς αντικατασταση αυτο του παροχου  ,εχω βρει αυτο https://www.skroutz.gr/s/7326658/TP-LINK-TD-W9970-v2.html  το προβλημα μου ειναι πως να λειτουργήσει η τηλεφωνική γραμμή  αφου ειναι voIP.Μπορω να συνδέσω το speedport που εχω σε μια θυρα LAN και πανω σε αυτο να συνδεσω την τηλεφωνικη συσκευη ωστε να λειτουργεί ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, korfiatis είπε

Καλημέρα θελω να αγοράσω ενα ρουτερ προς αντικατασταση αυτο του παροχου  ,εχω βρει αυτο https://www.skroutz.gr/s/7326658/TP-LINK-TD-W9970-v2.html  το προβλημα μου ειναι πως να λειτουργήσει η τηλεφωνική γραμμή  αφου ειναι voIP.Μπορω να συνδέσω το speedport που εχω σε μια θυρα LAN και πανω σε αυτο να συνδεσω την τηλεφωνικη συσκευη ωστε να λειτουργεί ?

Ναι και θα συνδέσεις το καινούργιο πάνω του. Απλά βεβαιώσου πως το Speedport θα έχει κλειστά wifi, dhcp κτλ για να μην κάνει conflict με το δεύτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.το tp link συγχρονιζει μπροστα και πισω απο αυτο το speedport.

β.το sppedport μπροστα και το tp link ως roUter να κανει κληση Pppoe.

για το α. ο @jkoukos εχει τις ρυθμισεις που πρεπει να γινουν.δεν ειναι οτι το βαζεις και παιζει.

1 hour ago, korfiatis said:

Καλημέρα θελω να αγοράσω ενα ρουτερ προς αντικατασταση αυτο του παροχου  ,εχω βρει αυτο https://www.skroutz.gr/s/7326658/TP-LINK-TD-W9970-v2.html  το προβλημα μου ειναι πως να λειτουργήσει η τηλεφωνική γραμμή  αφου ειναι voIP.Μπορω να συνδέσω το speedport που εχω σε μια θυρα LAN και πανω σε αυτο να συνδεσω την τηλεφωνικη συσκευη ωστε να λειτουργεί ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, korfiatis είπε

Το καινούργιο στην πρίζα του ΟΤΕ και το speedport σε μια θύρα lan ?Πρέπει να αλλάξω και τίποτα άλλο στις ρυθμίσεις uplink mode?

Γίνονται και αυτά που προτείνει ο συμφορουμίτης απο πάνω αλλά εγώ χάρην ευκολίας θα έκανα αυτό που σου έγραψα πιο πάνω. Το speedport οπως είναι σε ρόλο απλού μόντεμ και voip και το tplink συνδεδεμένο πάνω του για να γίνει το ρούτερ του εσωτερικού σου δικτύου.

Αν τώρα θέλεις να έχεις το tplink ΚΑΙ για μόντεμ τότε κάνε ένα απο αυτά που λέει ο poulinos. Για μένα δεν πιστεύω οτι αξίζει το κόπο και δεν θα κερδίσεις κάτι σε συγχρονισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλες οι επιλογές σύνδεσης θα έχουν ίδιο αποτέλεσμα όσον αφορά την λειτουργία και σύνδεση στο διαδίκτυο. Το κύριο ερώτημα είναι γιατί κανείς θέλει να βάλει δικό του router και δεν χρησιμοποιεί απλά τον εξοπλισμό που δίνει δωρεάν ο πάροχος.

Ανάλογα την απάντηση και πως θέλει να λειτουργεί όλο το δίκτυό του, υπάρχει η κατάλληλη λύση συνδεσμολογίας.

 

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Όλες οι επιλογές σύνδεσης θα έχουν ίδιο αποτέλεσμα όσον αφορά την λειτουργία και σύνδεση στο διαδίκτυο. Το κύριο ερώτημα είναι γιατί κανείς θέλει να βάλει δικό του router και δεν χρησιμοποιεί απλά τον εξοπλισμό που δίνει δωρεάν ο πάροχος.

Ανάλογα την απάντηση και πως θέλει να λειτουργεί όλο το δίκτυό του, υπάρχει η κατάλληλη λύση συνδεσμολογίας.

Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις σας,ο λογος ειναι το wifi και οι συχνές αποσυνδέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν λες αποσυνδέσεις, εννοείς του DSL ή της ασύρματης λειτουργίας; Εξήγησέ το αναλυτικά.

Αν είναι θέμα μόνο στην ασύρματη λειτουργία, κακώς αγόρασες ένα modem/router όταν υπάρχουν δεκάδες επιλογές με απλό εσωτερικό ΑΡ. Όχι ότι δεν σου κάνει και αυτό την δουλειά, αλλά δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις όλες τις άλλες δυνατότητες που έχει η συσκευή και περιέχονται στην τιμή.

Κι επειδή παίζει μια χαρά σε VDSL ακόμη και σε απλό Vectoring, θα το έβαζα κανονικά στην γραμμή να κάνει τον συγχρονισμό και να παίζει ως κύριο router όλου του εσωτερικού μου δικτύου, αφήνοντας το Speedport πίσω του μόνο για την τηλεφωνία με κλειστές όλες τις αχρείαστες διεργασίες όπως DHCP, WiFi κλπ.

 

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, jkoukos είπε

Όταν λες αποσυνδέσεις, εννοείς του DSL ή της ασύρματης λειτουργίας; Εξήγησέ το αναλυτικά.

Αν είναι θέμα μόνο στην ασύρματη λειτουργία, κακώς αγόρασες ένα modem/router όταν υπάρχουν δεκάδες επιλογές με απλό εσωτερικό ΑΡ. Όχι ότι δεν σου κάνει και αυτό την δουλειά, αλλά δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις όλες τις άλλες δυνατότητες που έχει η συσκευή και περιέχονται στην τιμή.

Κι επειδή παίζει μια χαρά σε VDSL ακόμη και σε απλό Vectoring, θα το έβαζα κανονικά στην γραμμή να κάνει τον συγχρονισμό και να παίζει ως κύριο router όλου του εσωτερικού μου δικτύου, αφήνοντας το Speedport πίσω του μόνο για την τηλεφωνία με κλειστές όλες τις αχρείαστες διεργασίες όπως DHCP, WiFi κλπ.

Καλημερα ,και το wifi και οι αποσυνδεσεις του dsl γενικα ειναι  χαλια.Θελω να κανω ακριβως αυτο που περιγραφεις....Το speedport μονο για τηλεφωνια αυτες τις ρυθμίσεις χρειάζομαι .Ευχαριστω.

 

Επεξ/σία από korfiatis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/07/2019 at 09:35, korfiatis said:

Καλημερα ,και το wifi και οι αποσυνδεσεις του dsl γενικα ειναι  χαλια.Θελω να κανω ακριβως αυτο που περιγραφεις....Το speedport μονο για τηλεφωνια αυτες τις ρυθμίσεις χρειάζομαι .Ευχαριστω.

οι αποσυνδεσεις μπορει και μαλλον ειναι θεμα γραμμης και οχι εξοπλισμου.οποτε μπορει να παρεις και αλλο εξοπλισμο και να εχεις τα ιδια.

για να παρεις τα μεγιστα απο το vdsl δες αυτο

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

ωστε ναμην εχεις bridge taps.

On 24/07/2019 at 13:58, zx1234r said:

Γίνονται και αυτά που προτείνει ο συμφορουμίτης απο πάνω αλλά εγώ χάρην ευκολίας θα έκανα αυτό που σου έγραψα πιο πάνω. Το speedport οπως είναι σε ρόλο απλού μόντεμ και voip και το tplink συνδεδεμένο πάνω του για να γίνει το ρούτερ του εσωτερικού σου δικτύου.

Αν τώρα θέλεις να έχεις το tplink ΚΑΙ για μόντεμ τότε κάνε ένα απο αυτά που λέει ο poulinos. Για μένα δεν πιστεύω οτι αξίζει το κόπο και δεν θα κερδίσεις κάτι σε συγχρονισμό.

ολα ειναι αναλογως τα θεματα που εχει.αν καποιος εχει θεματα με Wifi μπορει να το βαλει απλα access point>αν τωρα καποιος θελει να κανει vpn εκει βαζει το speedport απο πισω και το δικο του μπροστα.καποιες λυσεις ειναι ευκολες πχ Pppoe passthrough,access point ενω καποιες αλλες λιγο πιο δυσκολες πχ να βαλει το speedport πισω απο το tp link για την τηλεφωνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...