Προς το περιεχόμενο

σεισμός+επισκευή!!


nightwalker1990

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην παρέα, είμαι λίγο προβληματισμένος απο την μέρα που έγινε ο σεισμός.. το διαμέρισμα που μένω το νοικιάζω το οποίο το προσέχω όσο δεν πάει, με τον σεισμό έκανε πολλές ρωγμές και σε κάποια σημεία έχει φύγει σοβάς όχι τραγικά πράγματα αλλά φαίνονται... το σπίτι είναι βαμμένο κοντά 1 χρόνο, ρωτάω το εξής, την ζημιά που έγινε την χρεώνεται ο ιδιοκτήτης η θα το βάψω με δικά μου έξοδα? Σε γνωστούς που είχα την ίδια κουβέντα μου είπαν τα χρεώνω οπότε ζητάω μια 2η γνώμη θένξ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, nightwalker1990 είπε

Καλημέρα στην παρέα, είμαι λίγο προβληματισμένος απο την μέρα που έγινε ο σεισμός.. το διαμέρισμα που μένω το νοικιάζω το οποίο το προσέχω όσο δεν πάει, με τον σεισμό έκανε πολλές ρωγμές και σε κάποια σημεία έχει φύγει σοβάς όχι τραγικά πράγματα αλλά φαίνονται... το σπίτι είναι βαμμένο κοντά 1 χρόνο, ρωτάω το εξής, την ζημιά που έγινε την χρεώνεται ο ιδιοκτήτης η θα το βάψω με δικά μου έξοδα? Σε γνωστούς που είχα την ίδια κουβέντα μου είπαν τα χρεώνω οπότε ζητάω μια 2η γνώμη θένξ!!

Ερχεσαι σε συννεοηση με τον ιδιοκτητη και το φτιαχνει αυτος.

Καλου κακου δεν μετακομιζεις γιατι εαν επαθε τετοια ζημια με αυτον το σεισμο σε κανεναν πιο μεγαλο τι θα παθει ?

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Καλου κακου δεν μετακομιζεις γιατι εαν επαθε τετοια ζημια με αυτον το σεισμο σε κανεναν πιο μεγαλο τι θα παθει ?

Ή τουλάχιστον μίλα με κάνα κλιμάκιο του δήμου να έρθουν να κάνουν μια αυτοψία...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτα πρώτα καλείς για να κλείσεις ραντεβού στο Δήμο (λίστα με τηλέφωνα), έρχονται από το υπουργείο υποδομών και κάνουν αυτοψία.
Καλό είναι να γίνει σε συνεννόηση με τους υπόλοιπους ένοικους αν πρόκειται για πολυκατοικία, γιατί ελέγχουν όλο το κτίριο.

Επεξ/σία από Parasomnia
λαθος link
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα πρεπει να το δηλωσεις στον δημο ωστε να ερθει κλιμακιο και να κανει αυτοψια,πρασινο εισαι οκ ,κιτρινο κρινετε επισκευασιμο και κοκκινο κατεδαφιστεο.

Εχοντας αποκτησειμια μικρη εμπειρια απο τον μεγαλο σεισμο που εκανε πριν 2 χρονια στην Κω,αν εχεις επιφανειακες ρωγμες σε σοβα η σε τοιχοποια πχ τουβλα δεν εχεις θεμα.

Το επικινδυνο ειναι αν εχεις ραγισματα σε κολωνες του σπιτιου και μπορει να επηρεασει την στατικοτητα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ'ότι κατάλαβα έστω επειδή είναι ρωγμές πρέπει οπωσδήποτε να γίνει αυτό με το κλιμάκιο... πρώτα να ειδοποιήσω τον ιδιοκτήτη??

32 λεπτά πριν, Parasomnia είπε

Πρώτα πρώτα καλείς για να κλείσεις ραντεβού στο Δήμο (λίστα με τηλέφωνα), έρχονται από το υπουργείο υποδομών και κάνουν αυτοψία.
Καλό είναι να γίνει σε συνεννόηση με τους υπόλοιπους ένοικους αν πρόκειται για πολυκατοικία, γιατί ελέγχουν όλο το κτίριο.

μένω στο ισόγειο στο οποίο δεν έχουν πρόσβαση οι υπόλοιποι αλλά απο πάνω έχω 2 ορόφους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nightwalker1990 είπε

απ'ότι κατάλαβα έστω επειδή είναι ρωγμές πρέπει οπωσδήποτε να γίνει αυτό με το κλιμάκιο... πρώτα να ειδοποιήσω τον ιδιοκτήτη??

μένω στο ισόγειο στο οποίο δεν έχουν πρόσβαση οι υπόλοιποι αλλά απο πάνω έχω 2 ορόφους

Καλό θα ήταν να ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη (φυσικά, δεν χρειάζεσαι να σου δώσει την έγκριση του), ενημέρωσε αν θέλεις και τους άλλους ενοίκους - πιθανώς να έχουν και αυτοί κάποιες ρωγμές.
Ακόμα και μην ενδιαφερθεί άλλος, εσύ κλείνεις κανονικά ραντεβού.

Οι μηχανικοί του υπουργείου σου δίνουν αντίγραφο του "Δελτίου ταχείας αυτοψίας" που συμπληρώνουν και υπογράφουν αν είναι κατοικήσιμο ή απαιτούνται περαιτέρω ενέργειες.
Μετά κανονίζετε με τον ιδιοκτήτη το θέμα της αποκατάστασης, εφόσον το κτίριο κριθεί ασφαλές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, montelagr είπε

σιγα μην πλερωσεις εσυ.

μετακομισε αλλα λαβε υποψην οτι ειναι πανακριβα ολα τωρα 

το σπίτι είναι κατοικίσιμο δεν έχει ρωγμές στις κολώνες, ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nightwalker1990 είπε

το σπίτι είναι κατοικίσιμο δεν έχει ρωγμές στις κολώνες, ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια

Πήρες τηλέφωνο τι διαδικασία έκανες μπορείς να μου πεις ? Γιατί και στο δικό μου έχει μια ρογμη πάνω σε τοίχο όμως όχι σε κολωνα που να απευθυνθώ παιδιά? Τι λέτε να κάνω? Σας ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Πήρες τηλέφωνο τι διαδικασία έκανες μπορείς να μου πεις ? Γιατί και στο δικό μου έχει μια ρογμη πάνω σε τοίχο όμως όχι σε κολωνα που να απευθυνθώ παιδιά? Τι λέτε να κάνω? Σας ευχαριστώ πολύ 

Μόλις πήρα, ενημέρωσα τι έχει το σπίτι πάνω-κάτω, θα με πάρουν τηλ να με ειδοποιήσουν πότε θα έρθουν μου είπαν.  https://www.protothema.gr/greece/article/910090/seismos-stin-athina-tilefona-kai-stoiheia-epikoinonias-ana-dimo-gia-ton-elegho-ton-ktirion/  βρες το τηλ απο εδώ για τον δήμο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...