Προς το περιεχόμενο

Δικτυακή Βοήθεια


gkokokiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια θελω λιγο τα φωτα σας...

εχω 4 σπιτια ενηκιαζομαινα σε σειρα το ενα κολλιμενο με το αλλο και εχω το ρουτερ στο υπογειο...αν τραβιξω 4 γραμμες απο το ρουτερ και καρφωσω την καε μια σε accespoint θα δουλεψει η πρπει να βαλω swith και να τραβιξω τις γραμμες απο αυτο..?

HELPPPPPP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν η απόσταση είναι μικρή μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο το router. Αλλά στα σπίτια πως θα συνδέονται οι άνθρωποι? Με wifi? Αν ναι θα πρέπει σε κάθε σπίτι να μπει ένα access point αλλά πρέπει να δώσεις προσοχή ώστε κανένα δίκτυο να μην επικοινωνεί με το άλλο γιατί θα μπλεχτούν οι συσκευές και θα έχουν πρόσβαση όλοι παντού.

Επεξ/σία από zx1234r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι σε καθε σπιτι θα εχει δικο του access point... δεν με πειραζει να εχουν προσβαση ολοι παντου...απλα βλεπω οτι δεν δουλευει οπως τα εχω κανει κατεθιαν στο ρουτερα...οι αποστασεις ειναι 20 μετρα 15-10 -5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το κανονικο ρουτερ του ΟΤΕ...και εχω της Tp-Link accesspoint TL-WA801ND

εχω ριθμισει το καθενα σαν repeater και μετα κουμπωσα το καλωδιο αλλα δεν δουλευει....ξερει καποιος να μου πει ακριβος τι ριθμιση να κανω..?

οταν το ριθμιζω δυπλα στο ρουτερ με μικρο καλοδιο ειναι οκ....οταν το βαζω στο καλωδιο μεσα στο σπιτι δεν κανει τπτ... και εχω τσεκαρει τα καλωδια και ειναι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού τα έχεις συνδεδεμένα με το κύριο router ενσύρματα, ποιος ο λόγος να τα βάλεις ως repeater;  Θα τα ρυθμίσεις ως κανονικό ΑΡ, φυσικά με διαφορετικές επιλογές στο ασύρματο καθενός και κλειστό τον DHCP που έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστώ καταρχήν έχεις από ένα καλώδιο UTP από το κύριο router κατευθείαν συνδεδεμένο σε ένα και μόνο ΑΡ το καθένα, χωρίς καμία άλλη ενδιάμεση σύνδεση.

Αν ισχύει το παραπάνω, έλεγξες τα καλώδια μήπως έχουν πρόβλημα (π.χ. κακή σύνδεση); Αλλά και πάλι είναι παράξενο να στο κάνουν όλα. Δίπλα στον router δουλεύει το καθένα;

Περιέγραψε πως έχει η εγκατάσταση και πως τα έχεις συνδέσει όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βαλω κοντο καλωδιο πανω στο ρουτερ και συνδεσω τα access δουλευει...οταν συνδεσω το access μως μεσα στο δοματια που εχω τραβιξει καλωδιο απο το ρουτερ κατευθιαν μεσα στο δομματιο μου κανει αυτο που σας περιεγραψα....βασω το μηχανιμα στις ακρες του καλωδιου και μου λεει οτι το καλοδιο ειναι κομπλε...γιατι σκεφτηκα και εγω μηπως ειχε θεμα κανενα βισματακι...αλλα μου το βγαζει κομπλε γιαυτο σκεφτικα οτι μηπως λογο της αποστασης (20+ μετρα) θελει switch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gkokokiris είπε

ναι σε καθε σπιτι θα εχει δικο του access point... δεν με πειραζει να εχουν προσβαση ολοι παντου...απλα βλεπω οτι δεν δουλευει οπως τα εχω κανει κατεθιαν στο ρουτερα...οι αποστασεις ειναι 20 μετρα 15-10 -5 

Σε αυτό αναφέρομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το καλώδιο δεν νομίζω να έχει θέμα λόγω απόστασης γιατί ακόμα και το cat3 έχει μέγιστο τα 90 μέτρα. Δοκίμασε να βάλεις ένα switch πάνω στο router και ένα ακόμα switch στο access point στο διαμέρισμα και δες αν έτσι σου ανάψουν τα led στις ethernet.

Αυτό που λέει ο donblunts είναι σημαντικό. Πρόσεξε το γιατί θα βρεις μπελά.

Edit: Όλα δείχνουν θέμα καλωδίωσης. Αν τα καλώδια ήταν όντως οκ, άσχετα με το τι δείχνει το εργαλείο σου, τότε τα ethernet θα άναβαν σταθερά. Κάτι γίνεται με τα καλώδια. Συνέδεσε ένα καινούργιο χωρίς να το τραβήξεις στα δωμάτια και δες τι κάνει.

Επεξ/σία από zx1234r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...