Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με αποθήκευση δεδομένων


ilias26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας ...Έχω στη κατοχή μου ένα Laptop Sony Vaio σχεδόν 10ετιας το VPC-F21Z1E και αποφάσισα να αντικατατησω το dvd drive σε ssd disc (χρησιμοποιώντας τον κατάλληλο ανταπτορα ) και να αποθηκεύσω εκεί αποκλειστικά το λειτουργικό σύστημα των windows 10 Home 64bit που φοράω ήδη και στη θέση του εργοστασιακού σκληρού δίσκου έχω βάλει εναν δεύτερο SSD 1 TB για αποθήκευση ταινιών, εφαρμογων, εικόνες ,μουσική κλπ..

Ο κύριος ssd που έχω βάλει στη θέση του  dvd drive είναι ο Crucial MX500 250GB για εκκίνηση των windows 

και ο δευτερεύων σκληρός για αποθήκευση των αρχείων  μου είναι ο Western Digital Blue 3D 1TB..

Και οι 2 SSD  αναγνωρίζονται κανονικά απ' το laptop .

Το προβλημα μου είναι το εξής

Ενω επιλέξει απ' τις ρυθμίσεις των windows ο προεπιλεγμένος χώρος αποθήκευσης να είναι ο δευτερεύων SSD 1 TB για αποθήκευση και έγκατασταση εφαρμογών παρόλα αυτά όλα αποθηκευευονται  στον δίσκο C που είναι εγκατεστημένα τα windows ο οποίος είναι 250 GB και τώρα έχει φουλαρει ...

Τι άλλο να κάνω δε ξέρω ...κάνω κάτι λάθος ...?

θελω όλα αποθηκεύονται στον 2ο SSD  αυτόματα χωρίς να τα κάνω  μεταφορά χειροκίνητα...

Συγνώμη για την υπεραναλυτικη περιγραφή 

αλλα οποίος μπορεί να βοηθήσει θα είμαι ευγνώμων 

 

**

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilias26 είπε

Υποτίθεται ότι τον SSD με τα 250 GB τον αγόρασα για να  έχω εγκατεστημένα  μόνο τα windows

Φιλε εγω που εβαλα διπλο δισκο σε ενα παλιο DELL εκανα αποθηκευτικο χωρο το DVD και εβαλα τον SSD με την εκκινηση των windows εκει που ηταν ο αρχικος.

Γιατι εβαλες το dvd ως πρωτευων δισκο? Νομιζω οτι πρεπει να βαλεις τον δισκο με τα windows εκει που ηταν ο αρχικος και τον αποθηκευτικο στο dvd rom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, christosx13 είπε

Φιλε εγω που εβαλα διπλο δισκο σε ενα παλιο DELL εκανα αποθηκευτικο χωρο το DVD και εβαλα τον SSD με την εκκινηση των windows εκει που ηταν ο αρχικος.

Γιατι εβαλες το dvd ως πρωτευων δισκο? Νομιζω οτι πρεπει να βαλεις τον δισκο με τα windows εκει που ηταν ο αρχικος και τον αποθηκευτικο στο dvd rom.

3 ώρες πριν, zx1234r είπε

Καλύτερα βάλε τον 1tb για windows. 

Νομίζω ότι έχεις δίκιο ...θα το δοκιμάσω εντός της ημέρας και θα επανέλθω ... ευχαριστώ πάντως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, christosx13 είπε

Φιλε εγω που εβαλα διπλο δισκο σε ενα παλιο DELL εκανα αποθηκευτικο χωρο το DVD και εβαλα τον SSD με την εκκινηση των windows εκει που ηταν ο αρχικος.

Γιατι εβαλες το dvd ως πρωτευων δισκο? Νομιζω οτι πρεπει να βαλεις τον δισκο με τα windows εκει που ηταν ο αρχικος και τον αποθηκευτικο στο dvd rom.

Δεν παίζει ρόλο που θα τοποθετηθεί ο δίσκος αρκεί να δηλωθεί στο bios η σωστή σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Δεν παίζει ρόλο που θα τοποθετηθεί ο δίσκος αρκεί να δηλωθεί στο bios η σωστή σειρά.

Ενταξει το γνωριζω οτι δουλευει και στις δυο θεσεις αλλα π[οιος ο λογος να αλλαξεις τη σειρα και να μην εχεις για φορτωμα του λειτουργικου τη θεση που εχει σχεδιαστει αρχικα το λαπτοπ αλλα μια ''αναπληρωματικη''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα έβαλα τον μικρό ssd στην αρχική θέση που ήταν ο hdd ...και τον μεγάλο στην θέση του dvd drive..άλλαξα  τη σειρά στο bios ,φορτώνουν κανονικά τα windows αλλά και πάλι τα αρχεία μου αποθήκευονται αυτόματα στον δισκο των windows....πφφφ

 

Spoiler

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ilias26 είπε

Το δοκίμασα έβαλα τον μικρό ssd στην αρχική θέση που ήταν ο hdd ...και τον μεγάλο στην θέση του dvd drive..άλλαξα  τη σειρά στο bios ,φορτώνουν κανονικά τα windows αλλά και πάλι τα αρχεία μου αποθήκευονται αυτόματα στον δισκο των windows....πφφφ

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Μα δεν άλλαξες στην ουσία κάτι. Περνα τα windows στον μεγάλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο πρώτος ssd που αγόρασα ήταν ο WD 1 TB..

Αντικατεστησα τον παλιό HDD με αυτόν και πέρασα εκεί τα windows..αλλα είχα ένα μόνο σκληρό δίσκο στο laptop που σημαινει ότι widnows , εφαρμογές , ταινίες ήταν όλα μαζί ..

Αποφάσισα να πάρω έναν μικρότερο 250 ssd για να περάσω σ αυτόν τα windows και τον WD 1tb να τον έχω ως δευτερεύων μόνο για αποθηκευτικό χώρο ...

Άρα συμπεραίνω ότι  τζάμπα  αγόρασα  τον 2ο ssd άμα είναι να περάσω ξανά τα windows στον μεγάλο ...και να αποθηκεύονται ξανά όλα μαζί 

Επεξ/σία από ilias26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς αποθηκεύονται όλα.

Θα πρέπει κατα την εγκατάσταση του οποιουδήποτε προγράμματος η της λήψης οποιουδήποτε αρχείου να δηλώνεις να πηγαίνουν στον άλλο δίσκο χειροκίνητα.

Αυτό για την λήψη αρχείων θα πρέπει να ρυθμίσεις τον εκάστοτε browser να σε ρωτάει για την τοποθεσία αποθήκευσης ή αν θες να δηλώσεις συγκεκριμένο φάκελο εξαρχής.

Απο την άλλη κατα την εγκατάσταση προγράμματος σε κάποιο βήμα σε ρωτάει για την διαδρομή που θα γίνει η εγκατάσταση, εκεί δηλώνεις τον αλλο δίσκο και φτιάχνεις αν ειναι αναγκαίο και τους αντιστοιχους υπο-φακέλους.

Αυτόματα δεν γίνεται τίποτα και άσε τα 10αρια να ειναι ρυθμισμένα έτσι όπως λες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απόλυτο δίκιο ...Ρύθμισα  χειροκίνητα τον browser ώστε  όλα μου τα download να αποθηκεύονται στον δεύτερο ssd όπως επίσης και σε κάθε εγκατάσταση νέας εφαρμογης επιλέγω το ίδιο ... Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες να είστε καλά και καλό καλοκαίρι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...