Προς το περιεχόμενο

Περί drones συζήτηση


NikosKallithea

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή είμαι άσχετος πολύ με τα drones, θα ήθελα έτσι μερικές γνώμες για μάρκες και τα λοιπά, τι μπορεί να επιλέξει κάποιος; Βασικά αυτό που με ενδιαφέρει είναι το drone να μπορεί να με ακολουθεί χωρίς κάποιο χειρισμο (δεν ξέρω πως λέγεται αυτό) και διάρκεια ~15 λεπτά το λιγότερο, νομίζω είναι αρκετά.

Μην ρωτήσετε πόσα διαθέτω, θέλω να αποκτήσω γνώση πρώτα και μετά βλέπουμε

 

Δεν βλέπω κάποια άλλη κατηγορία που να ταιριάζει η αναρτηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να σου πρωτογράψουμε τωρα!?!?!!!!

Απλά και σύντομα. Ψάξε για hubsan h501ss . Υπάρχουν ότι μπορείς να χρειαστείς + ανταλλακτικά κλπ κλπ

Σήμερα βγαίνει 160€ που είναι σε προσφορά. Έχει παίξει και ελάχιστα πιο φθηνά. 

image.png.03a9dd5090d30bef72bff2b2c00fe37e.pngΣτο Link έχει και ωραίες εικονίτσες που δείχνουν τις λειτουργίες του.

https://www.banggood.com/Hubsan-H501S-X4-5_8G-FPV-Brushless-With-1080P-HD-Camera-GPS-RC-Drone-Quadcopter-RTF-p-1004657.html?ID=45129522809515413&cur_warehouse=GWTR

Πριν Πετάξεις να ξέρεις, θέλει αρκετό διάβασμα. Αν βαριέσαι γενικά ευκολα, άστο καλύτερα.

Και συνημμένο με οδηγίες για περισσότερα:

drones - Συνοπτικές οδηγίες για νέους χρήστες Hubsan H501S X4.pdf

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

follow me το ξερω εγω αυτο το mode. αν θες να σε ακολουθει μαλλον θες να σε τραβαει βιντεο. θες κατι που να σηκωνει ανετα καμερα και να εχει βασεις κτλ. οι λύσεις σαν το απο πανω ειναι με δικη τους κάμερα οποτε θα έπερνα μονο αν έβλεπα βιντεο απο κάποιον χρηστη για να δω την ποιοτητα εικονας. προσωπικα θα κοιτουσα κατι που να σηκωνει μια gopro η μια αντιστοιχη αλλα εξαρτατε αν θες να κανεις λιγο χαβαλε η θες σοβαρο βιντεο η ακομη και για καναλι yt κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@basilis_k6 Δηλαδη η ενσωματωμένη κάμερα που εχει δεν κάνει για την λειτουργιά follow me;

7 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Τι να σου πρωτογράψουμε τωρα!?!?!!!!

Απλά και σύντομα. Ψάξε για hubsan h501ss . Υπάρχουν ότι μπορείς να χρειαστείς + ανταλλακτικά κλπ κλπ

Σήμερα βγαίνει 160€ που είναι σε προσφορά. Έχει παίξει και ελάχιστα πιο φθηνά. 

image.png.03a9dd5090d30bef72bff2b2c00fe37e.pngΣτο Link έχει και ωραίες εικονίτσες που δείχνουν τις λειτουργίες του.

https://www.banggood.com/Hubsan-H501S-X4-5_8G-FPV-Brushless-With-1080P-HD-Camera-GPS-RC-Drone-Quadcopter-RTF-p-1004657.html?ID=45129522809515413&cur_warehouse=GWTR

Πριν Πετάξεις να ξέρεις, θέλει αρκετό διάβασμα. Αν βαριέσαι γενικά ευκολα, άστο καλύτερα.

Και συνημμένο με οδηγίες για περισσότερα:

drones - Συνοπτικές οδηγίες για νέους χρήστες Hubsan H501S X4.pdf 222 kB · 1 download

Βλεπω το εχεις σπουδάσει το θεμα 🏆

Εχει καποιο τώρα και ποιο, ετσι για να μπαίνω στο κλίμα

Ευχαριστώ και για τις οδηγίες πολυ χρήσιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτα που ζητας πρεπει να ανεβει το μπατζετ σου

και οταν λεω να ανεβει πρεπει να ανεβει παρα πολυ οποτε παρε ενα φτηνο να μαθεις και μετα βλεπεις για τα υπολοιπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικο , ριξε μια ματια σε αυτα ,γιατι κανουν αυτα που λενε αλλα υπαρχουν και περιορισμοι  

  • DJI Mavic Air
  • DJI Mavic Pro
  • DJI Mavic 2 Pro 
  • DJI Mavic 2 Zoom 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός, δεν ζήτησα να μου πείτε παρε αυτο, παρε το αλλο, είπαν αν συζητήσουμε, μόνο ο @sphinxgr με κατάλαβε και έδωσε κάποιες πολυ χρήσιμες πληροφορίες

Αν ξερει κάποιος κανενα ελληνικό φόρουμ για drones ας το παραθέσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

axxxxxxxxxαν εγραφες απο την αρχη ετσι θα ηταν ποιο απλα

εγω που ασχολουμαι απο το 1986 κα;ι μερικα απο τα φορουμ που μπαινω ειναι το 

https://www.rcgroups.com/forums/index.php

https://diydrones.com/

 

δεν ειναι ομως ελληνικα

Επεξ/σία από kostasbm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/7/2019 στις 10:31 ΜΜ, NikosKallithea είπε

@basilis_k6 Δηλαδη η ενσωματωμένη κάμερα που εχει δεν κάνει για την λειτουργιά follow me;

Βλεπω το εχεις σπουδάσει το θεμα 🏆

Έχεις κάποιο τώρα και ποιο, έτσι για να μπαίνω στο κλίμα

Ευχαριστώ και για τις οδηγίες πολυ χρήσιμες

Έχω το Hubsan 501SS Pro. Όσοι το έχουν πάρει, συμφωνούν πως είναι το ιδανικό 1ο Drone σε σωστή τιμή (ειδικά πλεον που παίζει στα 160€).

Μερικά ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά:

  • Σε απόλυτα χειροκίνητη λειτουργία φτάνει τα πραγματικά 80km/h!!!! Θα πήγαινε και περισσότερα, αλλά μετά χάνει ισορροπία και φέρνει τούμπα. Στα 80km βέβαια πρέπει να είσαι μεγάλος πιλότος για να το πας. Σε δευτερόλεπτα το έχεις χάσει. Απόλυτα χειροκίνητη λειτουργία = κανένα βοηθητικό μέσο, δηλαδή αν φυσάει το παίρνει ο άνεμος. Αν αφήσεις το γκάζι, συνεχίζει να πηγαίνει λόγω ροπής κλπ. Βέβαια αν δει τα σκούρα έχει κουμπί που απενεργοποιεί το χειροκίνητο mode και το σταθεροποιεί αστραπιαία στη θέση και το ύψος που είναι. 
  • Έχει πραγματικά 20 λεπτά πτήσης
  • 'Εχει εμβέλεια πραγματικά 1χμ + (αρκετοί το έχουν πάει και 2000μ με στοκ εξοπλισμό!!!!) Σε ύψος επιτρέπει μέχρι 250μ. Αν αλλάξεις μια παράμετρο στο firmware μπορεί να μην υπάρχει περιορισμός
  • Έχει σύνδεση με GPS και μπορεί να μένει πραγματικά ακίνητο ακόμα και με άνεμο
  • Έχει ξεχωριστό GPS στο κοντρόλ να γνωρίζει που θα γυρίσει (πολλά απλά επιστρέφουν στην αρχική θέση απογείωσης)
  • Αν χάσει το σήμα, επιστρέφει στην τελευταία γνωστή θέση του GPS του κοντρολ
  • Έχει αυτόματη προσγείωση "αν δεν το έχεις"
  • Έχει live view απο το τηλεκοντρολ και φυσικά γράφει video + φωτογραφίες

Τι δεν έχει? Δεν έχει καλή κάμερα. Και δεν έχει gimball να σταθεροποιεί την κάμερα. Αν τα θες και αυτά πας σε επιπλέον 500€. Εν ολίγοις η τιμολόγηση των drones είναι σωστή. Ένα φοβερό drone έχει κάπου 150€-250€. Απο κει και πάνω οι τιμές ανεβαίνουν λόγω φωτογραφικού εξοπλισμού. Καλό 3 axis gimbal και καμερα με τηλε χειρισμό , σε κάθε περίπτωση είναι ακριβά.

Αν κάποιος τα θέλει όλα σωστά πάει κοντά στα 1000€ και πάει σε Drones πχ DJI Mavic Pro. Το οποίο δεν είναι ακριβό. Είναι σωστή η τιμή για αυτά που προσφέρει.

Ξαναλέω όμως, η χρυσή τομή είναι το Hubsan 501SS. Με λιγότερα χρήματα χάνεις πολλές απο τις βασικές και κύριες λειτουργίες και για να πάρεις κάτι καλύτερο θες τουλάχιστον τα 3πλά. 

 

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Στις 26/7/2019 στις 7:42 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Επειδή είμαι άσχετος πολύ με τα drones, θα ήθελα έτσι μερικές γνώμες για μάρκες και τα λοιπά, τι μπορεί να επιλέξει κάποιος; Βασικά αυτό που με ενδιαφέρει είναι το drone να μπορεί να με ακολουθεί χωρίς κάποιο χειρισμο (δεν ξέρω πως λέγεται αυτό) και διάρκεια ~15 λεπτά το λιγότερο, νομίζω είναι αρκετά.

Μην ρωτήσετε πόσα διαθέτω, θέλω να αποκτήσω γνώση πρώτα και μετά βλέπουμε

Δεν βλέπω κάποια άλλη κατηγορία που να ταιριάζει η αναρτηση.

Τυχαία βρηκα το θέμα γιατι ενδιαφέρομε και εγώ να παρω drone ετσι για χόμπι οχι για φωτο και βίντεο.Πηρες drone ? Αν ναι πες μας εντυπωσεις.εγω απο οτι διαβαζω λεω να παω να παρω το dji mavic mini combo.το μόνο που εχει τρεις μπαταρίες κα 30 λεπτα πτήσεις.οταν το εχουν διαθέσιμο θα παω να το δω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, mp123 είπε

Τυχαία βρηκα το θέμα γιατι ενδιαφέρομε και εγώ να παρω drone ετσι για χόμπι οχι για φωτο και βίντεο.Πηρες drone ? Αν ναι πες μας εντυπωσεις.εγω απο οτι διαβαζω λεω να παω να παρω το dji mavic mini combo.το μόνο που εχει τρεις μπαταρίες κα 30 λεπτα πτήσεις.οταν το εχουν διαθέσιμο θα παω να το δω .

Οχι τελικά δεν πήρα, και ο λογος ειναι ότι δεν καταφερα να βγαλω ακρη, και μέσες ακρες πρεπει να διαθεσεις αρκετα χρηματα για να κανεις μια στο τοσο την πλακα σου.

...και εγω το ηθελα για τις βολτες με τις μοτοσυκλετες, οποτε επρεπε να παω και σε κατι ακριβό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Dji mavic mini combo

Ούτε δίνεις χιλιάδες ευρώ, παίρνεις μια φίρμα, άπειρες λειτουργίες και έξτρα, και αξίζει τα χρήματα του. 

Αρκεί να γίνει διαθέσιμο σε καταστήματα 😁

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...