Προς το περιεχόμενο

Πληροφορική απο ΕΠΑΛ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φέτος θα πάω β' λυκείου και πρέπει να αποφασίσω αν θα παραμείνω στο ΓΕΛ ή κάνω εγγραφή στο ΕΠΑΛ , με ενδιαφέρει η σχολή εφαρμοσμένης πληροφορικής του ΠΑΜΑΚ και η πληροφορική του ΑΠΘ , γενικά στο ΓΕΛ έχω καλές επιδόσεις απλως έχω ακούσει οτι απο το ΕΠΑΛ είναι πιο εύκολα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπουδάζω πληροφορική στο ΠΑΔΑ και είμαι από ΕΠΑΛ πληροφορικής. Προσωπικά θα σου έλεγα να συνεχίσεις στο ΓΕΛ και αν έχεις όρεξη το καλοκαίρι πάρε κάνα βιβλίο C  να μάθεις λίγο προγραμματισμό. Δεν είναι καλό σημάδι που σκέφτεσαι πως να τις σκαπουλαρεις πιο εύκολα. Τα δύσκολα δεν είναι τώρα, τα δύσκολα είναι μετά στην σχολή. Όχι ότι αν πας ΕΠΑΛ θα δυσκολευτεί ιδιαίτερα μετά στην σχολή. Λίγο στα μαθηματικά αλλά αν διαβάσεις βγαίνουν. Πρέπει να μάθεις να διαβάζεις καλά και αποδοτικά και όχι να σκέφτεσαι πως θα γλυτώσεις διάβασμα. Στην σχολή θα χρειαστεί να διαβάσεις πολύ αν θες να την βγάλεις σε ένα λογικό χρονικό διάστημα.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω C πολύ καλά και αρκετές γλώσσες προγραμματισμου ακόμα , το θέμα είναι οτι στο επαλ δινουν και τα ειδικότητας και δεν ξέρω καθόλου τι παίζει με αυτα , οι καθηγητες του ΓΕΛ με προτεινουν να μεινω γενικο απο την αλλη ωμος οι καθηγητες απο το επαλ με προτεινουν να παω επαλ , γενικα δεν με εχει πει καποιος τι παιζει με την πληροφορικη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας θα σου πει για το δικό του σχολείο πως είναι καλύτερο. Αν πας ΕΠΑΛ θα υπερτερείς σε μαθήματα στην σχολή όπως λειτουργικα συστήματα, δίκτυα, προγραμματισμό κλπ αλλά θα δυσκολευτείς σε μαθηματικά, άλγεβρα κλπ. Ενώ αν πας ΓΕΛ θα είσαι οκ μετά στην σχολή σε μαθηματικά. Προσωπικα προτιμώ να διαβάσω δίκτυα κλπ που είναι θεωρία από το να κάτσω να διαβάσω μαθηματικά. Γενικά όπου και να πας ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ, άμα το γουστάρεις αυτό που κάνεις μια χαρά θα το καταφέρεις. Παρόλα αυτά θα σου πρότεινα να συνεχίσεις ΓΕΛ. Αυτά από μένα. Μην διαλέξεις αυτό που είναι πιο εύκολο γιατί με αυτό το σκεπτικό θα χάσεις την μπάλα. Πρέπει να σκέφτεσαι ότι τα επόμενα χρόνια σου είναι από τα πιο παραγωγικά στην ζωή σου, οπότε βάλε τα δυνατά σου και διάβασε εφόσον έχεις αποφασίσει να σπουδάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν ξέρω τι ισχύει τώρα, αλλά όταν έδινα εγώ οι βάσεις των ΕΠΑΛ ήταν διαφορετικές με αυτές των ΓΕΛ. Αυτό πρακτικά δεν αλλάζει πολλά, γιατί απο ΓΕΛ η σχολή μου ήθελε 15k+ μόρια, ενώ από ΕΠΑΛ αν θυμάμαι καλά 17k+. Οπότε μπορεί μεν να είναι πιο εύκολα, αλλά αυτό έχει ως αποτέλεσμα να ανεβαίνουν και οι βάσεις. Τέλος πάντων, δεν ξέρω τι ισχύει τώρα και δεν έχει πολλή σημασία. Αν ενδιαφέρεσαι, είσαι συνεπής, διαβάζεις κλπ δε θα έχει διαφορά. Όπως επίσης και το αντίθετο. Μη νομίζεις δηλαδή ότι θα είναι όλα στα @@ σου και με το που θα πας ΕΠΑΛ θα γίνουν ξαφνικά πιο εύκολα τα πράγματα.

Επίσης, μην κάνεις το λάθος να νομίζεις ότι ξέρεις (και μάλιστα "πολύ καλά") C ή τις άλλες αρκετές γλώσσες που λες. Όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά για να μπορέσεις να μάθεις πραγματικά αν σ' ενδιαφέρει. Αν νομίζεις ότι ξέρεις, τα πράγματα είναι δύσκολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Kercyn said:

Δεν ξέρω τι ισχύει τώρα, αλλά όταν έδινα εγώ οι βάσεις των ΕΠΑΛ ήταν διαφορετικές με αυτές των ΓΕΛ. Αυτό πρακτικά δεν αλλάζει πολλά, γιατί απο ΓΕΛ η σχολή μου ήθελε 15k+ μόρια, ενώ από ΕΠΑΛ αν θυμάμαι καλά 17k+. Οπότε μπορεί μεν να είναι πιο εύκολα, αλλά αυτό έχει ως αποτέλεσμα να ανεβαίνουν και οι βάσεις. Τέλος πάντων, δεν ξέρω τι ισχύει τώρα και δεν έχει πολλή σημασία. Αν ενδιαφέρεσαι, είσαι συνεπής, διαβάζεις κλπ δε θα έχει διαφορά. Όπως επίσης και το αντίθετο. Μη νομίζεις δηλαδή ότι θα είναι όλα στα @@ σου και με το που θα πας ΕΠΑΛ θα γίνουν ξαφνικά πιο εύκολα τα πράγματα.

Επίσης, μην κάνεις το λάθος να νομίζεις ότι ξέρεις (και μάλιστα "πολύ καλά") C ή τις άλλες αρκετές γλώσσες που λες. Όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά για να μπορέσεις να μάθεις πραγματικά αν σ' ενδιαφέρει. Αν νομίζεις ότι ξέρεις, τα πράγματα είναι δύσκολα...

Αυτό ακριβώς. Εγώ το 2016 που μπήκα από επαλ, μπήκα τελευταίος με 17.932 μόρια. Σχεδόν 18κ δηλαδή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...