Προς το περιεχόμενο

RAM σε P5QPL-AM


profile

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Windows 7 64bit. Έγινε τραμπα με εναν  e8400 από άλλο PC. 

 Και μια που άνοιξες ξανά το θέμα , δεν μπορώ να λύσω το θέμα της θερμοκρασίας. 70-80 βαθμούς με απλό σερφαρισμα και YouTube. Σε idle 50 .Η ψυκτρα μπήκε βγήκε πολλές φορές. Πάστα και κούμπωμα όλα οκ. Αλλά η ζέστη πολύ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, profile είπε

Windows 7 64bit. Έγινε τραμπα με εναν  e8400 από άλλο PC. 

 Και μια που άνοιξες ξανά το θέμα , δεν μπορώ να λύσω το θέμα της θερμοκρασίας. 70-80 βαθμούς με απλό σερφαρισμα και YouTube. Σε idle 50 .Η ψυκτρα μπήκε βγήκε πολλές φορές. Πάστα και κούμπωμα όλα οκ. Αλλά η ζέστη πολύ? 

1) Με έναν q9400 στα 15€, το κλειδί των Windows 7 και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του PC μπορεί άνετα να υποστηρίξει Windows 10 x64 (Αυτά τα χαρακτηριστικά έχει ο δικός μου).

2) Όσον αφορά την θερμοκρασία τι ψήκτρα χρησιμοποιείτε και τι κουτί είναι (έχει ανεμιστηράκια;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εμένα η στοκ μου ανεβάζει θερμοκρασία. Μία άλλη που έχω (όχι τίποτα extreme παρόμοια με την στοκ είναι απλά έχει την δυνατότητα να βιδώσω στην άκρη όποιο ανεμιστηράκι θέλω) της έχω βάλει ένα ανεμιστηράκι υψηλότερων στροφών και από 68°C σε idle πήγε 58°C σε stress test. Βέβαια, έχει και καλύτερο air flow το (TURBO-X) κουτί.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, profile είπε

Η ψυκτρα είναι η στοκ. Κουτί το ίδιο που είχα χωρίς θέματα θερμοκρασίας. Ανεμιστήρας ένας πίσω. Μπροστά δεν παίρνει. Παλιό κουτί. 

βάλε έναν στο πλάι αν εχει θέση Έτσι έλυσα το πρόβλημα  Ένα παρόμοιο έχω με στοκ ψυκτρα q9400 2χ2 gb ραμ με 10ρια 32 bit και απλο δισκο  Δεν φτάνει τους 60 κατακαλοκαιρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πλάι και να παίρνει αέρα από που;

Το περίεργο είναι οτι και οι δυο cpu (E3400--> E8400) είναι όπως βλέπω 65W με την ίδια ψυκτρα και τις ίδιες συνθήκες ψύξης(κουτιά - ανεμιστήρες) αλλά διαφορετικό αποτέλεσμα θερμοκρασίας.

20 βαθμούς plus και 80αρια σε απλή χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανονικά ο E3200 θα έπρεπε να είναι 2 βαθμούς θερμότερος από τον Ε8400, εκτός αν ο Ε8400 είναι θερμότερος εξ' αιτίας των: Intel® Trusted Execution Technology, Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d), τα οποία δεν έχει ο Ε3400 και από 800=>1333 MHz FSB και από 2,60=>3,00 GHz.

Τι να πω!

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έλυσες τελικά; Εγώ πάντως με αυτήν τη ψύκτρα σε pc  γραφείου (p5q-em, e8400, 4*1gb, onboard gpu), που εκτελεί χρέη server και δουλεύει 24/365 εδώ και 3 χρόνια περίπου, έχω max 55oC (idle 27-39). Πάστα arctic mx-2, την ανανέωσα πρόσφατα (αναλλοίωτη και η αρχική, όχι στόκος δηλαδή). Αέρα μπρος, πίσω μόνο, ικανοποιητική ροή, με 800rpm fans. Μήπως φταίει η stock; Λύσεις αφού δεν το ζορίζεις υπάρχουν και κάτω από 10€, και από μεταχειρισμένα στο φόρουμ βρίσκεις θηρία με 20€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, navagos72 είπε

Το έλυσες τελικά

Όχι φίλε μου. idle 50 βαθμους,  internet YouTube 80 βαθμούς. Αλλά και stress που έκανα με cpuz  δεν πέρασε τους 80. Ξέρω ότι με έξτρα ψύκτρα  θα έρθει στα φυσιολογικα αλλά ο 8400 ήρθε με την στοκ ψύκτρα του με πάστα 10ετων από παρόμοιο κουτί και ένα ανεμιστήρα πίσω με μείον 15-20 βαθμούς. Εγώ καθάρισα, έβαλα καινούρια πάστα mx4(τρεις φορές) , έπεξα και με τις ρυθμίσεις του ανεμιστήρα από bios αλλά τα ίδια αποτελέσματα . Οπότε το άφησα έτσι. Εξάλλου έρχεται και χειμώνας.Θα υπάρξει πρόβλημα με τα 80αρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, profile είπε

Όχι φίλε μου. idle 50 βαθμους,  internet YouTube 80 βαθμούς. Αλλά και stress που έκανα με cpuz  δεν πέρασε τους 80. Ξέρω ότι με έξτρα ψύκτρα  θα έρθει στα φυσιολογικα αλλά ο 8400 ήρθε με την στοκ ψύκτρα του με πάστα 10ετων από παρόμοιο κουτί και ένα ανεμιστήρα πίσω με μείον 15-20 βαθμούς. Εγώ καθάρισα, έβαλα καινούρια πάστα mx4(τρεις φορές) , έπεξα και με τις ρυθμίσεις του ανεμιστήρα από bios αλλά τα ίδια αποτελέσματα . Οπότε το άφησα έτσι. Εξάλλου έρχεται και χειμώνας.Θα υπάρξει πρόβλημα με τα 80αρια;

Με τα 80ρια στον επεξεργαστη οχι δεν θα υπαρχει, αλλα εγω θα ανησυχουσα για την θερμοκρασια που θα μεταφερεται στα vrm που ειναι πολυ κοντα στο σοκετ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

11 λεπτά πριν, p_under είπε

αλλα εγω θα ανησυχουσα για την θερμοκρασια που θα μεταφερεται στα vrm που ειναι πολυ κοντα στο σοκετ. 

Συμφωνώ με τον p_under, αλλά γενικά δεν είμαι fun των μεγάλων θερμοκρασιών, κάπως με τρομάζουν. Από την προσωπική μου πείρα, χαμηλή θερμοκρασία=μακροζωία του υλικού γενικότερα, άσχετα από τις συνθήκες για τις οποίες είναι φτιαγμένο να δουλεύει, ειδικά για σκληρούς δίσκους. Τους έχω πάντα με αέρα, push-pull αν υπάρχει δυνατότητα και έχω το κεφάλι μου ήσυχο (καλοκαίρι 30-33oC, χειμώνα πιάνουν και τους 18-19oC). 'Όσοι δεν  ψύχονταν, ψήθηκαν στην κυριολεξία. Είχα έναν Xeon L5420 στην ίδια μητρική (p5q-em) ο οποίος χτύπαγε κι αυτός 70-80oC με την ίδια ψήκτρα, αλλά επειδή γενικά δεν το έχω με τους Xeon φοβήθηκα, δεν το έψαξα, και έβαλα τον Ε8400.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...