Προς το περιεχόμενο

Σταθεροποιητής τάσης για τις οικοσκευές


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει βάλει κάνεις σταθεροποιητή τάσης για να προστατεύσει τις οικοσκευές του (τηλεόραση, ψυγείο κλπ.) απο τις διακυμάνσεις του ρεύματος στο σπίτι στο χωριό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επόμενο θρέντ του zorand θα είναι:

Υπόγειο πυρηνικό καταφύγιο, έχετε φτιάξει ;; Τί απαιτείται ;; Πώς το εξοπλίσατε ;;

😁😁😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βαλει στον πινακα ,οταν περναει παραπανω η λιγοτερο απο οτι εχω ορισει το κοβει ,ομως........................................καλη ιδεα αλλα αν εχεις συνεχεια προβλημα  τοτε μπορει να δημιουργησεις παραπανω προβληματα απ οτι λυνεις διοτι οταν κοβει το δινει ξανα μετα απο 4 λεπτα που σημαινει οτι εκεινη την στιγμη δεν εχεις ρευμα ,αν εχεις συνεχεια προβλημα δες το με την δεη ,αν σπανια καποιες φορες εχεις προβλημα καντο,το κοστος ειναι μικρο (αν θυμαμαι καλα γυρω στο 80αρι με τον ηλεκτρολογο)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί να το ρυθμίσεις να σου κόβει το ρεύμα για λιγότερο χρόνο;
Ποιόν σταθεροποιητή, τι μάρκα έχεις βάλει;
Πως θα υπολογίσω πόσο ρεύμα πρέπει να περνάει ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που αναφέρει ο φίλος πιο πάνω είναι ο λεγόμενος "Επιτηρητής Τάσης". Ναι είναι καλό για αυτό που κάνει. Του λες στα 260v πχ να κόβει το ρευμα και να επανέλθει μετά απο 2 λεπτά. 

Σταθεροποιητή τάσης χρειάζεται σε κλιματιστικά, τηλεόραση, ψυγείο και υπολογιστή. Προσωπικά όπου έχω χώρο αγοράζω και βάζω σταθεροποιητή. Στα υπόψη πως ο σταθεροποιητής έχει σταθερή κατανάλωση κάπου 10w.

Υπάρχουν κυρίως 2 τύπων. Ρελέ και ροοστάτη . Τελευταία κυκλοφορούν και με έλεγχο μέσω CPU. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταθεροποιητής / Επιτηρητής δεν ξέρω τι χρειάζομαι, απλώς ξέρω πως δεν θέλω να μου καεί το ψυγείο, η tv και ότι άλλη συσκευή μπορεί να πάθει κάποια ζημιά από το ρεύμα της επαρχείας!
Δε ξέρω εάν για τις περιπτώσεις αυτές, μου αρκεί κ ένα μπριζάκι ασφαλείας σαν αυτό... πείτε μου γνώμες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα αυτα που αναφερεις κανονικα χρειαζονται. Αν εχεις πολλα σκαμπανεβασματα στην ταση αλλα μεσα στα ορια 210 - 260 τοτε χρειαζεσαι σταθεροποιητη

Αν εχεις διακοπες στο ρευμα η περναει η ταση εκτος οριων χρειαζεσαι επιτηρητη

Αν πεφτουν κεραυνοι κοντα η σε καλωδια ΔΕΗ χρειαζεσαι μπριζακι ασφαλειας.

Αν θες να εισαι απολυτα ασφαλης τα βαζεις ολα!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, zoranb είπε

Σταθεροποιητής / Επιτηρητής δεν ξέρω τι χρειάζομαι, απλώς ξέρω πως δεν θέλω να μου καεί το ψυγείο, η tv και ότι άλλη συσκευή μπορεί να πάθει κάποια ζημιά από το ρεύμα της επαρχείας!
Δε ξέρω εάν για τις περιπτώσεις αυτές, μου αρκεί κ ένα μπριζάκι ασφαλείας σαν αυτό... πείτε μου γνώμες!

Το πριζάκι είναι μονο για κεραυνό. Αν πέσει κεραυνός διοχετεύει το επιπλέον ρευμα στη γείωση. Για μένα προσφέρει ελάχιστη προστασία.

Επίσης  προσωπικά πιστευω πως όλα τα σπίτια θα έπρεπε να εχουν σταθεροποιητή , επιτηρητή και πριζάκι και φυσικά να ξέρουν οι ιδιοκτήτες τι κάνει το καθένα. 

Η γρήγορη λύση είναι να παρεις 1 σταθεροποιητή για κάθε συσκευή σου. Αν η συσκευή καιει 200w μέγιστο, θα πάρεις κάποιον 400w

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, zoranb είπε

Δεν καταλαβαίνω τι διαφορά στο αποτέλεσμα έχουν ο Σταθεροποιητής με τον Επιτηρητή. 😐

O σταθεροποιητής δίνει πάντα έξοδο 230V ενω ο Επιτηρητής απαγορευει ακραίες τιμές. Ο επιτηρτητης επιτρέπει στη συσκευή να δέχεται 250v ή 190V για αρκετή ώρα. Αυτό τη ζορίζει και την καταστρέφει μακροπρόθεσμα .

Το 300v την καιει αστραπιαία. Αυτή την περίπτωση προστατευει ο επιτηρητής  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Αφού ο Σταθεροποιητής δίνει πάντα 230v ποιός ο λόγος να βάλει κανείς Επιτηρητή; Aφού ο πρώτος τις ακραίες τιμές θα τις εξομαλύνει; Κατάλαβα σωστά;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, zoranb είπε

 Αφού ο Σταθεροποιητής δίνει πάντα 230v ποιός ο λόγος να βάλει κανείς Επιτηρητή; Aφού ο πρώτος τις ακραίες τιμές θα τις εξομαλύνει; Κατάλαβα σωστά;

Μπορείς να βάλεις σταθεροποιητή σε όλες τις συσκευές του σπιτιού με λιγότερα απο 1000€? Δεν μπορείς!

Μπορείς να κάνεις κάτι με λίγα λεφτά για αυτό? Ναι Μπορείς. Να πάρεις επιτηρητή με λιγότερα απο 100€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, zoranb είπε

 Αφού ο Σταθεροποιητής δίνει πάντα 230v ποιός ο λόγος να βάλει κανείς Επιτηρητή; Aφού ο πρώτος τις ακραίες τιμές θα τις εξομαλύνει; Κατάλαβα σωστά;

ο επιτηρητης προστατευει ολη την εγκατασταση, ο σταθεροποιητης (εκτος αν πληρωσεις 4-5 χιλιαρικα να βαλεις ενα κεντρικο) προστατευει μονο τη συσκευη που εινα συνδεδεμενη σε αυτον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Μπορείς να βάλεις σταθεροποιητή σε όλες τις συσκευές του σπιτιού με λιγότερα απο 1000€? Δεν μπορείς!

Μπορείς να κάνεις κάτι με λίγα λεφτά για αυτό? Ναι Μπορείς. Να πάρεις επιτηρητή με λιγότερα απο 100€.

σε μελετη που εκανα ,για ολο το σπιτι για να εβαζα σταθεροποιητη στον πινακα μου ζητησαβ κοντα στα 2500 ε ,οποτε εβαλα επιτηρητη με καπου 80 ε κοστος και 5 ups  σε καποιες σημαντικες συσκευες ,100% ασφαλεια δεν εχω αλλα  εδω και 2 χρονια δεν εχω καμενη συσκευη ,πιο πριν εκλαψα με τον ενισχυτη μου (πανακριβος),μια πλακετα απο το πλυντηριο 380 ε (πηρα καινουριο ) λαμπες και προβολεις συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, slk200gr είπε

σε μελετη που εκανα ,για ολο το σπιτι για να εβαζα σταθεροποιητη στον πινακα μου ζητησαβ κοντα στα 2500 ε ,οποτε εβαλα επιτηρητη με καπου 80 ε κοστος και 5 ups  σε καποιες σημαντικες συσκευες ,100% ασφαλεια δεν εχω αλλα  εδω και 2 χρονια δεν εχω καμενη συσκευη ,πιο πριν εκλαψα με τον ενισχυτη μου (πανακριβος),μια πλακετα απο το πλυντηριο 380 ε (πηρα καινουριο ) λαμπες και προβολεις συνεχεια

Κάνω το δικηγόρο του Διαβόλου. Αν είχες σταθεροποιητή, θα τη γλίτωνε το πλυντήριο ή απλά είναι φτιαγμένα για να καιγονται ?!?! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...