Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με σύνδεση ethernet σε Win7 ultimate


skrit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/7/2019 στις 4:59 ΜΜ, skrit είπε

Δοκίμασα να συνδέσω και ένα λάπτοπ με win7 professional 64

 

2 ώρες πριν, madrivermadonus είπε

πήγαινε στο  δεξί κλικ " ο υπολογιστής μου" -->"διαχείρηση " --> διαχείρηση συσκευών"

πας ¨προσαρμογείς δικτύου" και στην κάρτα σου πατάς δεξί κλικ και επιλέγεις κατάργηση συσκευής. αν σου εμφανίσει ένα κουτάκι που να λέει "πλήρης κατάργηση συσκευής-διαγραφή αρχείων " τσέκαρέ το.

μετά κανε εγκατάσταση του driver που κατέβασες και βεβαιώσοιυ οτι στη διαχείρηση εμφανίστηκε η κάρτα κανονικά.

δες και αυτο 

Γράψε αλλά πριν διαβάστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

επανέρχομαι με... ουδέν νεότερο από το δυτικό μέτωπο!

Δυο μέρες τώρα κάνω δοκιμές αλλά το πρόβλημα είναι πιο επίμονο κι από τσιμπούρι.

Χτες δοκίμασα το εργαλείο Complete internet repair που πρότεινε  o comexperts. Κάνει όλα τα fixes εκτός από "renew internet connctions" (που πρέπει να είναι κάτι αντίστοιχο με το renew ip stack μεσω cmd). Πράγμα που μάλλον σημαίνει ότι δεν βλέπει το dhcp του ρούτερ. Και αφού δεν κάνει ping το ρούτερ, μάλλον δεν βλέπει γενικά το ρούτερ. Δεν ξέρω τι να υποθέσω. Επίσης δοκίμασα να μπω με safe mode αλλά πάλι τα ίδια. Δοκίμασα να απεγκαταστήσω όλα τα πρόσφατα updates των windows...τίποτα. Υπάρχει κάποιος τρὀπος να διαγράψω τη σύνδεση του δικτύου και να την ξαναστήσω από την αρχή; Επίσης έχει κανείς καμιά ιδέα αν είναι καλύτερα να δοκιμάζω με αυτόματη απόδοση ip ή με καρφωτές; Εργαλεία όπως το wireshark υπάρχει περίπτωση να βοηθήσουν;

Σόρυ που τα ρωτάω όλα μαζί αλλά έχω ξεμείνει από ιδέες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Δεν ειναι λογικό να αλλάζεις ρουτερ και υπολογιστή και να παραμένει το προβλημα.

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Αλλάζοντας το hardware θα έπρεπε κάποιος συνδυασμός να παίζει. Έχω ελέγξει το ρούτερ, δεν έχει κάποιο filtering με mac address ή δικό του firewall να μπλοκάρει. Αυτό που με τρελαίνει είναι ότι όταν συνδέω μέσω ethernet το pc, στη λίστα DHCP clients του ρούτερ εμφανίζεται καταχώρηση με το mac address του pc αλλά στην ένδειξη "lease time remaining" είτε εμφανιζει 40-50 δευτερόλεπτα να απομένουν είτε γράφει "Expired".

Τώρα που το ανέφερες ίσως αξίζει να δοκιμάσω σαν συνδυασμό το διαφορετικό pc με το διαφορετικό ρούτερ μήπως συνδέονται.

 

1 ώρα πριν, donblunts είπε

Το ενδεχόμενο βλάβης του παρόχου το έχεις σκεφτεί;
Έχεις μιλήσει μαζί τους;

Έχω μιλήσει και μαζί τους. Κατά δήλωση τους (νά'χαμε να λέγαμε), διόρθωσαν κάποιο πρόβλημα στη σύνδεση από το ρούτερ και μετά... Δεν βλέπουν κάποιο πρόβλημα στις συνδέσεις των δικών μου συσκευών στο ρούτερ. Πράγμα που μου φαίνεται λογικό αφού όποια συσκευή μου παίζει με wifi δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα. Επίσης και το self-test του ρούτερ δείχνει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στη σύνδεση ethernet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πάροχος δεν έχει καμία σχέση με τις εσωτερικές ips

.

Μήπως έχεις κάποιο switchακι ή μήπως φταίνε τα καλώδια σου

Τι να σου πω από δω δεν πρόκειται να βρεις βοήθεια

Μόνος σου να το λύσεις και να μας ενημερώσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε manual IPv4 στο pc  (εντός του ίδιου subnet με το modem/router).

Άνοιξε Wireshark και cmd.exe στο pc:

Στο Wireshark επέλεξε το interface του pc και βάλε ένα φίλτρο:

arp || icmp

Και ξεκίνα capture

Σε cmd.exe δες αν έχεις arp entry για την IPv4 του modem/router. Αν ναι, κάντο delete/clear (2-3 φορές συνεχόμενα) και μετά δοκίμασε να κάνεις ping την IPv4 του modem/router.

Στο Wireshark δες τι πακέτα arp  είδες και τι icmp.

Στο cmd.exe δες αν έχεις arp entry μετά από clear/delete.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Ο πάροχος δεν έχει καμία σχέση με τις εσωτερικές ips

.

Μήπως έχεις κάποιο switchακι ή μήπως φταίνε τα καλώδια σου

+1.
Εφόσον μέσω wifi λειτουργεί , και με άλλον υπολογιστή με ethernet πάλι δεν λειτουργούσε, φαίνεται να φταίνε είτε οι θύρες στο router σου, είτε τα καλώδια. Το οτι προλαβαίνει (?) να καταγράψει τις mac στον πίνακά του, δεν αποδεικνύει πως οι θύρες του δουλεύουν κανονικά.

Αναφέρεις οτι δοκίμασες και με άλλο router, αλλά μήπως σε εκείνη τη φάση δεν έγινε σωστός έλεγχος;

Επίσης σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάει πάντα ένα live linux usb stick, σε πρώτη φάση σε βγάζει από τη διαδικασία της αλλαγής drivers κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/7/2019 στις 4:59 ΜΜ, skrit είπε

Με το καλώδιο κάνει το ίδιο πρόβλημα, ενώ με wifi πάει σφαίρα.

οταν εβαλες το laptop με καλωδιο εκλεισες το wifi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις προτάσεις.

Λοιπόν, το σαββατοκύριακο θα εξοπλιστώ με άλλον υπολογιστή, δεύτερο ρούτερ και ό,τι άλλο βρώ για να προσπαθήσω να αποκλείσω όλες τις περιπτώσεις. Επίσης θα προσπαθήσω να παλέψω αυτό που προτείνει ο koftis650 να δω τι ψάρια πιάνουμε.

14 ώρες πριν, madrivermadonus είπε

οταν εβαλες το laptop με καλωδιο εκλεισες το wifi?

Ναι, όταν συνέδεσα ethernet είχα απενεργοποιημένη την ασύρματη κάρτα δικτύου.

18 ώρες πριν, Mene είπε

Εφόσον μέσω wifi λειτουργεί , και με άλλον υπολογιστή με ethernet πάλι δεν λειτουργούσε, φαίνεται να φταίνε είτε οι θύρες στο router σου, είτε τα καλώδια. Το οτι προλαβαίνει (?) να καταγράψει τις mac στον πίνακά του, δεν αποδεικνύει πως οι θύρες του δουλεύουν κανονικά.

Αν συμβαίνει αυτό, σημαίνει ότι είναι πρόβλημα στο hardware του ρούτερ ή στο software? Πάντως, όταν συνδέω καλώδιο στο ρούτερ τα λαμπάκια λειτουργίας της θύρας παίζουν κανονικά (δείχνει ότι βλέπει τη σύνδεση). Και το diagnostics tool που έχει το ρούτερ δείχνει ότι οι ethernet συνδέσεις παίζουν κανονικά (θεωρητικά).Τα καλώδια τα έχω τεστάρει.

 

18 ώρες πριν, Mene είπε

Αναφέρεις οτι δοκίμασες και με άλλο router, αλλά μήπως σε εκείνη τη φάση δεν έγινε σωστός έλεγχος;

Για να είμαι ειλικρινής, όταν είδα ότι παρουσιάζει τα ίδια δεν το πολυέψαξα, απέκλεισα πιο εύκολα από ό,τι θα έπρεπε το ενδεχόμενο να τα έπαιξε το USR9108. Θα πάρω ένα άλλο και θα το κοιτάξω καλύτερα με όλους τους πιθανούς συνδυασμούς. Ερώτηση πάνω σε αυτό: αν συνδέσω κάποια απλή συσκευή (πχ switch ή άλλο μόντεμ/ρούτερ) στο USR9108, εάν δεν έχουν θέμα οι θύρες, θα εμφανίσει καταχώρηση στο client list του dhcp? (Από ό,τι καταλάβατε, ο ευσεβής πόθος είναι να μην τα έπαιξε το USR9108).

18 ώρες πριν, Mene είπε

Επίσης σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάει πάντα ένα live linux usb stick, σε πρώτη φάση σε βγάζει από τη διαδικασία της αλλαγής drivers κλπ.

Αν θυμάμαι καλά, έχω ένα UBCD σε stick και έχει partedmagic μέσα. Αυτό δεν παίζει σαν live linux??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, skrit είπε

Αν συμβαίνει αυτό, σημαίνει ότι είναι πρόβλημα στο hardware του ρούτερ ή στο software? Πάντως, όταν συνδέω καλώδιο στο ρούτερ τα λαμπάκια λειτουργίας της θύρας παίζουν κανονικά (δείχνει ότι βλέπει τη σύνδεση). Και το diagnostics tool που έχει το ρούτερ δείχνει ότι οι ethernet συνδέσεις παίζουν κανονικά (θεωρητικά).Τα καλώδια τα έχω τεστάρει.

 

53 λεπτά πριν, skrit είπε

Για να είμαι ειλικρινής, όταν είδα ότι παρουσιάζει τα ίδια δεν το πολυέψαξα, απέκλεισα πιο εύκολα από ό,τι θα έπρεπε το ενδεχόμενο να τα έπαιξε το USR9108. Θα πάρω ένα άλλο και θα το κοιτάξω καλύτερα με όλους τους πιθανούς συνδυασμούς. Ερώτηση πάνω σε αυτό: αν συνδέσω κάποια απλή συσκευή (πχ switch ή άλλο μόντεμ/ρούτερ) στο USR9108, εάν δεν έχουν θέμα οι θύρες, θα εμφανίσει καταχώρηση στο client list του dhcp? (Από ό,τι καταλάβατε, ο ευσεβής πόθος είναι να μην τα έπαιξε το USR9108).

Είτε hardware είτε software, εκτός απο την δοκιμή με άλλο υλικό (ίδιος υπολογιστής με άλλο router και άλλο καλώδιο, ή άλλος υπολογιστής με άλλο καλώδιο στο ίδιο router) δεν υπάρχει κάποιος αξιόπιστος τρόπος να εντοπιστεί το πρόβλημα.
Λογικό να μην θές να αλλάξεις το 9108, κι εγώ παλιά είχα το USR9105 και καταλαβαίνω.

53 λεπτά πριν, skrit είπε

Αν θυμάμαι καλά, έχω ένα UBCD σε stick και έχει partedmagic μέσα. Αυτό δεν παίζει σαν live linux??

Δεν το ξέρω, αλλά σίγουρα δεν θα χάσεις φτιάχνοντας πχ ένα ubuntu live usb και έχοντάς το καβάτζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

Τελικά ήταν θέμα hardware το πρόβλημα.

Στις 1/8/2019 στις 7:41 ΜΜ, Mene είπε

Αναφέρεις οτι δοκίμασες και με άλλο router, αλλά μήπως σε εκείνη τη φάση δεν έγινε σωστός έλεγχος;

Ο Mene είχε δίκιο. Συνέδεσα άλλο ρούτερ και χρειάστηκε να του δηλώσω τρεις φορές καρφωτές ip και δυο τρία restart για να διαγράψει ο υπολογιστής το autoconfiguration και να δει το νέο ρούτερ. Πιθανότατα στο παλιό ρούτερ κάηκαν οι θύρες ethernet. Όταν συνδέω συσκευή τη δείχνει στο client list αλλά καμία δεν λαμβάνει packets από το ρόυτερ. Οπότε πάμε για ανανέωση εξοπλισμού.

Ευχαριστώ όλους για τις ιδέες και το ενδιαφέρον σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...