Προς το περιεχόμενο

Άνοιγμα επιχείρησης πληροφορικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα την συμβουλή σας σε ένα θέμα που με απασχολεί ιδιαίτερα τον τελευταίο καιρό.

Λοιπόν εργάζομαι τα τελευταία  8 χρόνια επάνω στην πληροφορική, συγκεκριμένα ως ΙΤ σε διάφορες εταιρίες και παράλληλα ως εξωτερικός συνεργάτης(τεχνικός η/υ) σε μερικές ακόμα. Παράλληλα με τα παραπάνω έκανα και κάποια έξτρα σέρβις σε pc, laptop κλπ. Δεν μπορώ να πω ότι είμαι οικονομικά ζορισμένος αλλά ούτε και άνετος για να γίνω πιο σαφής και ξεκάθαρος βγάζω ένα ποσό οριακά πάνω από τα 1000/μήνα καθαρά για τα οποία πρέπει όλη μέρα να τρέχω, δεν με κουράζει καθόλου να τρέχω αλλά θεωρώ πως δεν ανταποκρίνεται το τρέξιμο στα λεφτά που καταφέρνω να συγκεντρώσω.

Δεν θα αναλύσω εκτενώς τις δεξιότητες που έχω επάνω στην πληροφορική αλλά θα αναφέρω μεταξύ άλλων πως εκτός από το τεχνικό κομμάτι , το κομμάτι του it support/it administration και των δικτύων αναγκαστικά μέσα από την δουλειά μου ασχολήθηκα με τα ολοκληρωμένα συστήματα παρακολούθησης(εγκατάσταση , διαχείρισης καμερών και καταγραφικών) , τηλεφωνικά κέντρα , συστήματα τηλεοράσεων, digital signage και γενικά οτιδήποτε μπορούσα να κάνω ο ίδιος ώστε ο εργοδότης μου να μην χρειάζεται εξωτερική συνεργασία.

Προφανώς υπάρχουν πολλοί που ξέρουν να κάνουν τα ίδια και καλύτερα από εμένα και σίγουρα αυτό που σκέφτομαι δεν είναι εύκολο γιατί έχει γεμίσει ο κόσμος πληροφορικάριους και τεχνικούς. Στο ψητό, σκέφτομαι να δημιουργήσω μια επιχείρηση που να καλύπτει το κομμάτι της μηχανογράφησης σε μικρο-μεσαίες επιχειρήσεις. Να μπορεί να παρέχει μια ευρεία υποστήριξη σε επίπεδο software/hardware, συστημάτων παρακολούθησης, συστημάτων τηλεοράσεων και όλων αυτών που καθημερινά ο ίδιος καλούμε να φέρνω εις πέρας.Σε συνεργασία με συνεργάτες να μπορεί να αναλάβει μια επιχείρηση εξ ολοκλήρου στο κομμάτι της πληροφορικής ακόμα και το κομμάτι των websites. 

Δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό , αν είναι ρίσκο ή αν θα μπορεί να σταθεί. Σίγουρα δεν ξέρω ο ίδιος να κάνω τα πάντα, γι αυτό αναφέρω παραπάνω πως μερικά πράγματα θα γίνονται από συνεργάτες για λογαριασμό της εταιρίας μου. 

Εσείς τι άποψη έχετε; Τι κεφάλαιο χρειάζεται για κάτι τέτοιο; Υπάρχει χώρος στην αγορά ή θα κλαίμε στο τέλος;;;

Επεξ/σία από RecycleTech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εφικτο ειναι αλλα....Υπαρχει μεγαλος ανταγωνισμος ,επισης θα πρεπει να βρεις σωστους συνεργατες που να τους εμπιστευεσαι,θα πρεπει να κανεις ενα σωστο business plan με τα εσοδα και τα εξοδα  και πολλα αλλα.Αν εχεις ενα καλο πελατολογιο και αν μπορεις να προσφερεις ολοκληρωμενες υπηρεσιες τοτε κατι μπορει να γινει.Ολο το χρημα να ξερεις ειναι στις υπηρεσιες που ειναι αερας οποτε εχεις κ μεγαλο κερδος.Απλα επειδη αντιλαμβανομαι οτι δεν υπαρχει κ μεγαλη εξειδικευση υποθετω οτι θα χρειαστεις αρκετους συνεργατες.Βαλτα κατω δες τι κεφαλαιο εχεις ,δες αν εχεις εμπιστους συνεργατες και αν το πελατολογιο σου μπορει υποστηριξει το κοστος ολων αυτων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν πολλοι στην αγορα αλλα θα επικρατησουν μακροχρονια αυτοι που κανουν καλες τιμες και παρεχουν αξιοπιστα υπηρεσιες 

Ισως το πιο δυσκολο κομματι ειναι να καταφερεις να μεγαλωνεις και να εισαι αξιοπιστος ταυτοχρονα,ενας κακος συνεργατης ειναι δυσφημιση για σενα προσωπικα

Ιδανικα θα μπορουσες να πουλας συμβολαια υποστηριξης ωστε να εχεις ενα σταθερο εσοδο και να προγραμματιζεις αντιστοιχα προσληψεις και εξοδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vagos789 είπε

Υπαρχουν πολλοι στην αγορα αλλα θα επικρατησουν μακροχρονια αυτοι που κανουν καλες τιμες και παρεχουν αξιοπιστα υπηρεσιες 

Ισως το πιο δυσκολο κομματι ειναι να καταφερεις να μεγαλωνεις και να εισαι αξιοπιστος ταυτοχρονα,ενας κακος συνεργατης ειναι δυσφημιση για σενα προσωπικα

Ιδανικα θα μπορουσες να πουλας συμβολαια υποστηριξης ωστε να εχεις ενα σταθερο εσοδο και να προγραμματιζεις αντιστοιχα προσληψεις και εξοδα

Τα συμβόλαια υποστήριξης είναι και το κομμάτι που με ενδιαφέρει περισσότερο από όλα!!

Συμφωνώ γι αυτό που γράφεις αναφορικά με τους συνεργάτες αλλά στην αρχή ιδικά θεωρώ πως είναι ένα αναγκαίο κακό γιατί δεν μπορείς εξ αρχής να προσλάβεις καλό εξειδικευμένο προσωπικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εργάζεσαι αλλά δε μας είπες τι έχεις τελειώσει και σε τι έχεις εξειδίκευση.  Αν κάνεις ότι κάνουν άλλοι 1000 τότε μην περιμένεις να βγάλεις πολλά παραπάνω. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, giotis1982 είπε

Εργάζεσαι αλλά δε μας είπες τι έχεις τελειώσει και σε τι έχεις εξειδίκευση.  Αν κάνεις ότι κάνουν άλλοι 1000 τότε μην περιμένεις να βγάλεις πολλά παραπάνω. 

Έχω τελειώσει ΤΕΙ τηλεπικοινωνιών και σε ΙΕΚ τεχνικός υπολογιστών και έπειτα τεχνικός δικτύων. Δεν θέλω να κάνω κάτι που κανω ότι άλλοι 1000 γι αυτό και δεν είπα για σερβις κλπ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, RecycleTech είπε

Έχω τελειώσει ΤΕΙ τηλεπικοινωνιών και σε ΙΕΚ τεχνικός υπολογιστών και έπειτα τεχνικός δικτύων. Δεν θέλω να κάνω κάτι που κανω ότι άλλοι 1000 γι αυτό και δεν είπα για σερβις κλπ... 

Άρα πρέπει να επενδύσεις πρώτα στις γνώσεις σου. Μετά να το πουλήσεις για να δεις πόσο κάνει και πόσο μπορείς να το πουλήσει.

Μετά κάνεις και συνεργασίες όταν ξέρεις πόσο κάνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

Άρα πρέπει να επενδύσεις πρώτα στις γνώσεις σου. Μετά να το πουλήσεις για να δεις πόσο κάνει και πόσο μπορείς να το πουλήσει.

Μετά κάνεις και συνεργασίες όταν ξέρεις πόσο κάνει. 

Οι συνεργασίες είναι κομμάτι της δουλειάς μου σήμερα. Είμαι υπεύθυνος μηχανογράφησης σε μια σχετικά μεγάλη επιχείρηση και όλες τις συνεργασίες τις έχτισα από την αρχή με άτομα που υπάρχει μια σχέση εμπιστοσύνης, όσο μπορεί αν υπάρχει κάτι τέτοιο. Το γνωστικό αντικείμενο το κυνηγάω,εκτός από την προσωπική ενασχόληση και μελέτη από Σεπτέμβρη για παράδειγμα θέλω να πάω για MCSA: Windows Server και να κυνηγήσω το κομμάτι των πιστοποιήσεων όσο μπορώ. Όρεξη υπάρχει μεγάλη και θα έλεγα και μια σχετική δικτύωση με κόσμο και επιχειρήσεις. Απλά θέλω να τρέχω για εμένα και για κάτι που ίσως θα έχει καλύτερες προοπτικές και αφήνει χώρο στο μυαλό και το πνεύμα σου...

Επεξ/σία από RecycleTech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κυκλο ικανο να σε συντηρησει εχεις; (εδω υπολογισε φορολογια και λοιπα εξοδα μιας επιχειρησης).

Διοτι αν απο τις αλλες δουλειες γνωριζεις 10-20 ατομα που πιστευεις οτι θα σε ακολουθησουν, αστο μη το σκεφτεσαι καν.

Επισης απ'οσα καταλαβαινω το αντικειμενο στο οποιο αυτη τη στιγμη μπορεις να προσφερεις, ειναι κατι το οποιο σε μεγαλο βαθμο κανουν μεχρι και φοιτητες για extra χαρτζιλικι. Πρεπει να παρεχεις πιο εξειδικευμενες υπηρεσιες απο κατσαβιδοειδη και entry level support σε pc/servers/δικτυα/συστηματα ασφαλειας, διαφορετικα δεν...

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο πράγμα να έχεις την υποστήριξη μιας εταιρείας που σου πληρώνει μισθό/ασφάλεια και πάει λέγοντας και άλλο να βγεις στην πιάτσα...μην ξεχνάς ότι όλοι οι φίλοι και οι γνωστοί θέλουν να κάνουν την δουλειά τους τζάμπα και αν βρουν το παγόβουνο της αμοιβής θα λοξοδρομήσουν προς αλλού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκινα μαυρα και αν δεις οτι τραβαει τοτε κανεισ και επιχειρηση 

σκεψου οτι εχεισ να ανταγωνιστεις αρκετους μαυρουσ που θα κανουν την ιδια δουλειά και δεν θα ητο σωστο να ξεκινησεισ εσυ με εξοδα απο την αρχη και αρα απο μειονεκτική θεση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Κυκλο ικανο να σε συντηρησει εχεις; (εδω υπολογισε φορολογια και λοιπα εξοδα μιας επιχειρησης).

Διοτι αν απο τις αλλες δουλειες γνωριζεις 10-20 ατομα που πιστευεις οτι θα σε ακολουθησουν, αστο μη το σκεφτεσαι καν.

Επισης απ'οσα καταλαβαινω το αντικειμενο στο οποιο αυτη τη στιγμη μπορεις να προσφερεις, ειναι κατι το οποιο σε μεγαλο βαθμο κανουν μεχρι και φοιτητες για extra χαρτζιλικι. Πρεπει να παρεχεις πιο εξειδικευμενες υπηρεσιες απο κατσαβιδοειδη και entry level support σε pc/servers/δικτυα/συστηματα ασφαλειας, διαφορετικα δεν...

Ναι γιατι ο μέσος φοιτητής διαχειρίζεται active direcory , στήνει mail servers , κάνει παραμετροποίηση σε erp και wms , συντηρεί 300 τερματικά , παίρνει 3 επιχειρήσεις  8 ορόφων με μηδενική πρόβλεψη για ασύρματο wifi και σε 2 μήνες καταφέρνει να μην υπάρχει ούτε ένα νεκρό σημείο... Είπα εξ αρχής ότι δεν θέλω να αναλύσω ποιες είναι ακριβώς οι γνώσεις μου. Σου είπα ποια είναι η θέση μου στην εταιρία που εργάζομαι και τι σκέφτομαι να κάνω. Λογικά δεν είμαι entry level.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, RecycleTech είπε

Ναι γιατι ο μέσος φοιτητής διαχειρίζεται active direcory , στήνει mail servers , κάνει παραμετροποίηση σε erp και wms , συντηρεί 300 τερματικά , παίρνει 3 επιχειρήσεις  8 ορόφων με μηδενική πρόβλεψη για ασύρματο wifi και σε 2 μήνες καταφέρνει να μην υπάρχει ούτε ένα νεκρό σημείο... Είπα εξ αρχής ότι δεν θέλω να αναλύσω ποιες είναι ακριβώς οι γνώσεις μου. Σου είπα ποια είναι η θέση μου στην εταιρία που εργάζομαι και τι σκέφτομαι να κάνω. Λογικά δεν είμαι entry level.

ΟΚ άρα δε ξέρεις να κάνεις τίποτα, ξεκινά διάβασμα και σε 5 χρόνια βλέπουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giotis1982 είπε

ΟΚ άρα δε ξέρεις να κάνεις τίποτα, ξεκινά διάβασμα και σε 5 χρόνια βλέπουμε. 

Δεν άνοιξα ένα νήμα για να μου πείς τι ξέρω να κάνω. Άνοιξα ένα νήμα για να μου πείς αν αυτό που θέλω να κάνω μπορεί να πετύχει. Το να γίνεσαι προσβλητικός δεν είναι δείγμα εξυπνάδας.

  • Like 15
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, RecycleTech είπε

Ναι γιατι ο μέσος φοιτητής διαχειρίζεται active direcory , στήνει mail servers , κάνει παραμετροποίηση σε erp και wms , συντηρεί 300 τερματικά , παίρνει 3 επιχειρήσεις  8 ορόφων με μηδενική πρόβλεψη για ασύρματο wifi και σε 2 μήνες καταφέρνει να μην υπάρχει ούτε ένα νεκρό σημείο... Είπα εξ αρχής ότι δεν θέλω να αναλύσω ποιες είναι ακριβώς οι γνώσεις μου. Σου είπα ποια είναι η θέση μου στην εταιρία που εργάζομαι και τι σκέφτομαι να κάνω. Λογικά δεν είμαι entry level.

ο μεσος φοιτητης οχι αλλα ενας καλος φοιτητης κανει ακριβως οτι περιεγραψες.

επισης, το κανει black friday που ειπε ο κωστακης ενω εσυ θα φορολογεισαι πριν καν βγαλεις κερδος.

γενικα ειναι δυσκολο το επιχειρειν στην ελλαδα & οποιος νεος ξεκινα νομιμα ειναι κατα 80% καταδικασμενος.

σκεψου αυτοι που προϋπαρχουν και με βαρβατα πελατολογια και απλά τα καταφερνουν κυριως λογω αυτων που δεν τους πληρωνουν ή αργουν να το κανουν.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...