Προς το περιεχόμενο

Άνοιγμα επιχείρησης πληροφορικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

ξεκινα μαυρα και αν δεις οτι τραβαει τοτε κανεισ και επιχειρηση 

σκεψου οτι εχεισ να ανταγωνιστεις αρκετους μαυρουσ που θα κανουν την ιδια δουλειά και δεν θα ητο σωστο να ξεκινησεισ εσυ με εξοδα απο την αρχη και αρα απο μειονεκτική θεση 

αρα προτεινεις να εχει πελατες μονο ιδιωτες και οχι επιχειρησεις, αφου αυτες φυσιολογικα ζητανε τιμολογιο.

καλη συμβουλη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, RecycleTech είπε

Δεν άνοιξα ένα νήμα για να μου πείς τι ξέρω να κάνω. Άνοιξα ένα νήμα για να μου πείς αν αυτό που θέλω να κάνω μπορεί να πετύχει. Το να γίνεσαι προσβλητικός δεν είναι δείγμα εξυπνάδας.

Δεν προσβάλω κανέναν,  απλά  ΝΟΜΊΖΕΙΣ ότι ξέρεις.  Ένας που ξέρει θα σου πει ένα δύο πράγματα,  εσύ αραδιασες την Άρτα και τα Γιάννενα,  όπερ σημαίνει πως είσαι μια χρυσή μετριότητα ΣΉΜΕΡΑ.  Φυσικά με διάβασμα μπορείς να γίνεις καλός σε ένα δύο τομείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, RecycleTech είπε

Ναι γιατι ο μέσος φοιτητής διαχειρίζεται active direcory , στήνει mail servers , κάνει παραμετροποίηση σε erp και wms , συντηρεί 300 τερματικά , παίρνει 3 επιχειρήσεις  8 ορόφων με μηδενική πρόβλεψη για ασύρματο wifi και σε 2 μήνες καταφέρνει να μην υπάρχει ούτε ένα νεκρό σημείο... Είπα εξ αρχής ότι δεν θέλω να αναλύσω ποιες είναι ακριβώς οι γνώσεις μου. Σου είπα ποια είναι η θέση μου στην εταιρία που εργάζομαι και τι σκέφτομαι να κάνω. Λογικά δεν είμαι entry level.

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά δεν είσαι ο μόνος με αυτές τις ικανότητες....αν μου έλεγες ότι φτιάχνεις ERP ..ή μπορείς να φτιάξεις modules σε κώδικα που να επεκτείνουν την λειτουργικότητα τους ίσως να το συζητάγαμε ελαφρώς....

Όσο για Active Directory ...1η επαφή είχα στο ΙΕΚ ...στο οποίο πατούσα για καμμιά ωρίτσα το μεσημέρι και δεν ήταν και κάτι τραγικό....όπως για όλα τα υπόλοιπα μια απλή αναζήτηση στο Google σε χρόνο dt  θα σου φέρει αναλυτικούς οδηγούς με φωτογραφίες/βίντεο ...και ίσως να πετύχεις και να κανένα φιλότιμο παληκάρι να μπει με TeamViewer να στο φτιάξει τσάκα-τσάκα....δεν θα προλάβεις κάν να δεις τι έκανε... :)

Επειδή παλιά ήμουν στην θέση σου (μεγάλη εταιρεία...μηχανογράφηση ...κτλ) ...άπειρες φορές το είχα συζητήσει και είχα καταλήξει ότι κανονικά η εταιρεία δεν θα έπρεπε να με πληρώνει....με μια γυροβολιά το απόγευμα θα έπρεπε να κονομάω τα 5πλάσια..1 20ρικό εδώ..1 50ρικο εκεί...καφέδες/γλυκά/τυροπιτάκια....ΜΠΑΑΑΑ...επειδή νωρίς - νωρίς τα έκοψα αυτά ...ότι δεν δουλεύω τζάμπα...βρέθηκαν άλλες πορτοκαλιές που κάναν πορτοκάλια και σε εμένα ερχοντουσαν όταν απλώς έβλεπαν τα σκούρα... (οι άλλες πορτοκαλιές ήταν τζάμπα).....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μαύροι δεν μπορούν να συνεργαστούν με επιχειρήσεις όπως γράφτηκε. Αντε κάνα φόρμα και κάνα antivirus για χαρτζιλίκι. Για να μπορεσεις να στηρίξεις δική σ επιχείρηση, πρέπει να υπάρχει συνεχής ροή εσόδων κι αυτό μόνο οι επιχειρήσεις στο δίνουν όχι ο ιδιώτης. Τουλάχιστον έτσι λειτουργώ εγώ, οπότε αυτό είναι και η άποψή μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mclein² είπε

ο μεσος φοιτητης οχι αλλα ενας καλος φοιτητης κανει ακριβως οτι περιεγραψες.

επισης, το κανει black friday που ειπε ο κωστακης ενω εσυ θα φορολογεισαι πριν καν βγαλεις κερδος.

γενικα ειναι δυσκολο το επιχειρειν στην ελλαδα & οποιος νεος ξεκινα νομιμα ειναι κατα 80% καταδικασμενος.

σκεψου αυτοι που προϋπαρχουν και με βαρβατα πελατολογια και απλά τα καταφερνουν κυριως λογω αυτων που δεν τους πληρωνουν ή αργουν να το κανουν.

Μηχανογράφηση επιχειρήσεων είπα ότι θέλω να κάνω. Δεν είπα να κάτσω να το παίξω προγραμματιστής ενώ δεν είμαι. Προφανώς και υπάρχουν πράγματα που δεν ξέρω , ανάθεμα αν καθόμουν να πω πως τα ξέρω όλα. Δεν κάνουμε κόντρα γνώσεων εδώ μέσα και δεν εξ αρχής είπα πως δεν θέλω να αναφερθώ στο τι εγώ ξέρω να κάνω γιατί ήξερα πως αντιδράν μερικοί .Μπορεί  όσοι με διαβάζουν εδώ να είναι όλοι 100 φορές καλύτεροι και να θεωρούν πως εγώ είμαι level 0,το θέμα είναι ότι εγώ σκέφτομαι να κάνω την τάδε κίνηση και θέλω να ακούσω προτάσεις και συμβουλές επάνω σε αυτό και όχι επάνω σε εμένα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Dude, για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή και να έχεις μια ιδέα τι σε περιμένει... είσαι μια εταιρεία με 300 άτομα και θέλεις o365 . Άρα θέλεις και Azure AD και να συγχρονισεις τα ad μεταξύ τους,  είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις 2-3 χιλιάρικα για το setup. 

Πάμε στην ερώτηση του ενός εκατομμυρίου... Εσύ ξέρεις να το κάνεις; Έγραψες πριν ότι ξέρεις AD. ..

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, masteripper είπε

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά δεν είσαι ο μόνος με αυτές τις ικανότητες....αν μου έλεγες ότι φτιάχνεις ERP ..ή μπορείς να φτιάξεις modules σε κώδικα που να επεκτείνουν την λειτουργικότητα τους ίσως να το συζητάγαμε ελαφρώς....

Όσο για Active Directory ...1η επαφή είχα στο ΙΕΚ ...στο οποίο πατούσα για καμμιά ωρίτσα το μεσημέρι και δεν ήταν και κάτι τραγικό....όπως για όλα τα υπόλοιπα μια απλή αναζήτηση στο Google σε χρόνο dt  θα σου φέρει αναλυτικούς οδηγούς με φωτογραφίες/βίντεο ...και ίσως να πετύχεις και να κανένα φιλότιμο παληκάρι να μπει με TeamViewer να στο φτιάξει τσάκα-τσάκα....δεν θα προλάβεις κάν να δεις τι έκανε... :)

Επειδή παλιά ήμουν στην θέση σου (μεγάλη εταιρεία...μηχανογράφηση ...κτλ) ...άπειρες φορές το είχα συζητήσει και είχα καταλήξει ότι κανονικά η εταιρεία δεν θα έπρεπε να με πληρώνει....με μια γυροβολιά το απόγευμα θα έπρεπε να κονομάω τα 5πλάσια..1 20ρικό εδώ..1 50ρικο εκεί...καφέδες/γλυκά/τυροπιτάκια....ΜΠΑΑΑΑ...επειδή νωρίς - νωρίς τα έκοψα αυτά ...ότι δεν δουλεύω τζάμπα...βρέθηκαν άλλες πορτοκαλιές που κάναν πορτοκάλια και σε εμένα ερχοντουσαν όταν απλώς έβλεπαν τα σκούρα... (οι άλλες πορτοκαλιές ήταν τζάμπα).....

Δεν είπα πουθενά ότι είμαι ο μόνος που ξέρω να κάνω αυτά που ξέρω να κάνω. Εξέφρασα ένα πλάνο που έχω στο μυαλό μου για να δημιουργήσω μια επιχείρηση. Οι εταιρίες πάντα θα έχουν μηχανογράφηση δεν θα κάτσει ο λογιστής να ασχοληθεί , ούτε το hr ούτε κανείς άλλος. Θα φέρουν κάποιον εξωτερικό συνεργάτη για τέτοια θέματα ή θα προσλάβουν κάποιον να ασχολείται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλη ερώτηση,  είσαι μια εταιρεία με σκοπό να αποκτήσει υψηλή διαθεσιμότητα στα συστήματα της. Θέλουν κάποιας μορφής  cluster ή load balancing.  Είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν. 

Εσύ ξέρεις να το κάνεις;

 

Αν μπει άλλος να το κάνει μάντεψε αν θα σε ξαναπάρουν τηλέφωνο...

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση εκανε ο ανθρωπος και πεσατε να τον φατε ημαρτον.Επειδη εσεις ειστε οι Bill gates απο την Αρτα κ τα Γιαννενα ,δεν σημαινει οτι ο ανθρωπος δεν μπορει να βγαλει χρηματα φτιαχνοντας μια εταιρεια κ προσφεροντας υπηρεσιες .Θελει προσοχη,θελει σχεδιασμο,εχει ρισκο κτλ.Μιληστε επι του θεματος και οχι για το ποιος την εχει μεγαλυτερη (την εμπειρια).

  • Like 20
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, RecycleTech είπε

Μηχανογράφηση επιχειρήσεων είπα ότι θέλω να κάνω. Δεν είπα να κάτσω να το παίξω προγραμματιστής ενώ δεν είμαι. Προφανώς και υπάρχουν πράγματα που δεν ξέρω , ανάθεμα αν καθόμουν να πω πως τα ξέρω όλα. Δεν κάνουμε κόντρα γνώσεων εδώ μέσα και δεν εξ αρχής είπα πως δεν θέλω να αναφερθώ στο τι εγώ ξέρω να κάνω γιατί ήξερα πως αντιδράν μερικοί .Μπορεί  όσοι με διαβάζουν εδώ να είναι όλοι 100 φορές καλύτεροι και να θεωρούν πως εγώ είμαι level 0,το θέμα είναι ότι εγώ σκέφτομαι να κάνω την τάδε κίνηση και θέλω να ακούσω προτάσεις και συμβουλές επάνω σε αυτό και όχι επάνω σε εμένα.

Επειδη εκανα αυτην την δουλεια μεχρι το 2009 πλεον ειναι πεθαμενη..

Να στο εξηγησω απλα παλια μια εταιρια εκανε συμβολαιο συντηρησης σε μια εταιρια αναλογα με τον αριθμο υπολογιστων - Servers - Εκτυπωτων κτλ.

Πλεον ή θα σε καλουνε οταν εχουν προβλημα (ξεχνας το παγιο εσοδο) ή θα προσλαβουν καποιον και θα τον εχουν μονιμα εκει και να φτιαχνει απο ιστοσελιδα μεχρι καφε!!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μα πως να βγάλεις λεφτά οταν κάνεις κατι τοσο απλο σε μια εποχή που οι εταιρείες παίρνουν μέχρι και τους εκτυπωτές με leasing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giotis1982 είπε

Αλλη ερώτηση,  είσαι μια εταιρεία με σκοπό να αποκτήσει υψηλή διαθεσιμότητα στα συστήματα της. Θέλουν κάποιας μορφής  cluster ή load balancing.  Είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν. 

Εσύ ξέρεις να το κάνεις;

Αν μπει άλλος να το κάνει μάντεψε αν θα σε ξαναπάρουν τηλέφωνο...

Φίλε μου ξεσπάς προσωπικές σου ανασφάλειες πίσω από την οθόνη σου;;; Πας καλά;;; Σου λείπει κάτι από την ζωή σου;;; Θα κάτσω εγώ σήμερα σε εσένα τον κανέναν(για εμένα) να αξιολογηθώ;;; Πόσο κομπλεξ ρε #$στη μου?

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, RecycleTech είπε

Φίλε μου ξεσπάς προσωπικές σου ανασφάλειες πίσω από την οθόνη σου;;; Πας καλά;;; Σου λείπει κάτι από την ζωή σου;;; Θα κάτσω εγώ σήμερα σε εσένα τον κανέναν(για εμένα) να αξιολογηθώ;;; Πόσο κομπλεξ ρε #$στη μου?

Dude Όπως σου είπα πρέπει να σκεφτείς τι είναι αυτό που θα σου έδινε τη δυνατότητα να σε πληρώσει κάποιος εξαρχής περισσότερα.  Μετά βλέπουμε το αν αξιζει να ανοίξεις επιχείρηση και τα κοστη κτλ. Για να μη φας το κεφάλι σου το λεω , το έγραψα και χτες, η ζωή έχει και προς τα κάτω...

By the way αυτές είναι πραγματικές ερωτήσεις για θέσεις στα 1700 ευρώ καθαρά...

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, RecycleTech είπε

Ναι γιατι ο μέσος φοιτητής διαχειρίζεται active direcory , στήνει mail servers , κάνει παραμετροποίηση σε erp και wms , συντηρεί 300 τερματικά , παίρνει 3 επιχειρήσεις  8 ορόφων με μηδενική πρόβλεψη για ασύρματο wifi και σε 2 μήνες καταφέρνει να μην υπάρχει ούτε ένα νεκρό σημείο... Είπα εξ αρχής ότι δεν θέλω να αναλύσω ποιες είναι ακριβώς οι γνώσεις μου. Σου είπα ποια είναι η θέση μου στην εταιρία που εργάζομαι και τι σκέφτομαι να κάνω. Λογικά δεν είμαι entry level.

Σορρυ αλλα στο αρχικο σου ποστ γραφεις αυτο:

" Στο ψητό, σκέφτομαι να δημιουργήσω μια επιχείρηση που να καλύπτει το κομμάτι της μηχανογράφησης σε μικρο-μεσαίες επιχειρήσεις. Να μπορεί να παρέχει μια ευρεία υποστήριξη σε επίπεδο software/hardware, συστημάτων παρακολούθησης, συστημάτων τηλεοράσεων και όλων αυτών που καθημερινά ο ίδιος καλούμε να φέρνω εις πέρας.Σε συνεργασία με συνεργάτες να μπορεί να αναλάβει μια επιχείρηση εξ ολοκλήρου στο κομμάτι της πληροφορικής ακόμα και το κομμάτι των websites.  "

Δουλειες που τις κανει χαλαρα ενας φοιτητακος πληροφορικης για ευκολο και γρηγορο χαρτζιλικι.

Επισης οσο προχωρας με τα ποστ διακρινω δυο πολυ σημαντικα προβληματα.

Το ενα οτι μεγαλοποιεις στο μυαλο σου πραγματα που ειλικρινα ειναι πολυ απλα, και τα παρουσιαζεις ως επιτευγματα: Παραδειγμα "επιχειρησεις 8 οροφων χωρις προβλεψη για wifi τις εκανα να μην εχουν ουτε ενα νεκρο σημειο".

Μας λες δηλαδη οτι το να περασεις UTP/FTP καλωδιο αντε να ριξεις και πλαστικο pwc καναλι , οπου και οσο χρειαζεται, και να πεταξεις πανω ενα access point ειναι εξειδικευση; Οκ , σου απαντω οτι ανετα τα κανει φοιτητακος αυτα.

Συντηρεις λες 300 τερματικα. Κανεις δηλαδη υποστηριξη σε PC, κοινως κατσαβιδακιας. Επισης ο φοιτητακος βγαζει χαρτζιλικι απο τετοια.

Διαχειριζεσαι λες active directory. Να στησεις active directory με σωστα policies, groups κλπ ξερεις; Διοτι διαχειριση/troubleshoot κανει και ο φοιτητης επισης με google search.

Το αλλο, οτι σε βλεπω λιγο εως απειρα ζορικο . Δηλαδη, δε φτανει που δεν εχεις ενσυναισθηση της αγορας εξω κι οτι αυτα που κανεις τα κανουν ανειδικευτοι αλεξιπτωτιστες στο χωρο, αλλα οταν στο λενε για να σε επαναφερουν στην πραγματικοτητα, αρπαζεσαι κιολας και παιζεις αντεπιθεση. Αληθεια αν ανοιξεις επιχειρηση που θα εισαι καθημερινα υπο διαφορων ειδων πιεσεις απο πελατες και προμηθευτες, ετσι θα αρπαζεσαι μαζι τους; Πριν τα MCSA δεν πας λεω εγω σε κανενα σεμιναριο επικοινωνιακου περιεχομενου να δουλεψεις λιγο τα soft skills, γιατι αποτι βλεπω ουτε εκει το πολυεχουμε ; Κι αυτο ειναι ισως πιο σημαντικο απο το γνωσιακο σου επιπεδο οταν πας να ανοιξεις επιχειρηση.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, giotis1982 είπε

Dude Όπως σου είπα πρέπει να σκεφτείς τι είναι αυτό που θα σου έδινε τη δυνατότητα να σε πληρώσει κάποιος εξαρχής περισσότερα.  Μετά βλέπουμε το αν αξιζει να ανοίξεις επιχείρηση και τα κοστη κτλ. Για να μη φας το κεφάλι σου το λεω , το έγραψα και χτες, η ζωή έχει και προς τα κάτω...

Φίλε μου για να νιώσεις εσύ καλά τα έγραψες όσα έγραψες.Μην κοροϊδεύεις τον εαυτό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...