Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 και X470/B450/X370/B350 motherboards


malakudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, bilythekid είπε

Το power plan του usmus δεν μπαίνει σε b450 και 3600? εγώ δοκίμασα αλλά το έβγαλα γιατί πέταγε μπλε οθονες. Κάνας άλλος προσπάθησε; 

Σε 1700+Χ370 δεν είχα τέτοιο θέμα.

Δεν είχα και όφελος, βέβαια, αλλά πρόβλημα κανένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Beta Bios update για MSi carbon x470 με το 1004Β. 3700Χ Με kraken x62. Λοιπόν οι μνήμες δεν δουλεύουν πάνω από 2133 με τίποτα. Οι αυξομειώσεις στις θερμοκρασίες αυξήθηκαν πχ από 33 πάει έως και 60 χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Το boost πάει 4400. Οι θερμοκρασίες σε stress test πάνε μέχρι 73 βαθμούς από 76 που ήταν. Για όποιον ενδιαφέρεται 

Επεξ/σία από georgedamp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσες από τις ρυθμίσεις είχε διαθέσιμες.

Κάποιες θέλουν 3χχχ επεξεργαστή για να εμφανιστούν, οπότε δεν είχε νόημα.

Περισσότερο το πέρασα για δοκιμή, παρά γιατί περίμενα πως πραγματικά θα έχω όφελος.

Ο ίδιος το 1usmus σε σχετική ερώτηση δήλωσε πως αφορά ουσιαστικά μόνο τους 3χχχ και πως δεν έχει νόημα σε παλιότερες γενιές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Όσες από τις ρυθμίσεις είχε διαθέσιμες.

Κάποιες θέλουν 3χχχ επεξεργαστή για να εμφανιστούν, οπότε δεν είχε νόημα.

Περισσότερο το πέρασα για δοκιμή, παρά γιατί περίμενα πως πραγματικά θα έχω όφελος.

Ο ίδιος το 1usmus σε σχετική ερώτηση δήλωσε πως αφορά ουσιαστικά μόνο τους 3χχχ και πως δεν έχει νόημα σε παλιότερες γενιές.

Κι εγώ με τον 3600 προσπάθησα, βέβαια είμαι με το πρωτελευταιο bios της tomahawk, μάλλον πρέπει να βάλω το τελευταίο γιατί έχω μπλε οθόνες όταν πειράξω κάτι πχ έβαλα το pbo enable από auto και αμέσως πέταξε μπλε οθόνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Asus Strix B450 F Gaming 3700x tridentz 3200  F4-3200C16D  GTZRX που ειναι για Ryzen 2x16 + 2x8 αψογα ολα 

Asus Prime B450  με 2700x Tridentz F4-3200C16D  GTZR 4X8 στα 3000 !! στα 3200 μπλε οθονες ,αν βαλω  Corsair Vengeance RGB Pro 32GB DDR4-3200MHz (CMW32GX4M2C3200C16W) αψογα ολα 

MSI MORTAR 350 1700X με Corsair Vengeance RGB Pro 32GB DDR4-3200MHz (CMW32GX4M2C3200C16W)   2x16   αψογα ολα

παιζει ρολο η μητρικη και οι μνημες οι Tridentz F4-3200C16D  GTZR ειναι για INTEL για AMD ειναι οι GTZRX

Βγηκαν και καινουργιες G.Skill TridentZ Neo 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-16GTZN) που ειναι για AMD

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/11/2019 στις 12:59 ΜΜ, bilythekid είπε

Το power plan του usmus δεν μπαίνει σε b450 και 3600? εγώ δοκίμασα αλλά το έβγαλα γιατί πέταγε μπλε οθονες. Κάνας άλλος προσπάθησε; 

Εγώ με B450 Pro-M2 (την πιο φτηνή της MSI) και ένα 3700Χ δεν είχα κανένα πρόβλημα με το power plan του 1usmus. Στο bios έχω κλειστό το PBO τώρα γιατί φοβάμαι μην ψήσω την μητρική (δεν έχει τίποτα πάνω από τα VRM) αλλά και ανοιχτό που το είχα πάλι ok ήταν.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, elpenor είπε

Εγώ με B450 Pro-M2 (την πιο φτηνή της MSI) δεν είχα κανένα πρόβλημα με το power plan του 1usmus. Στο bios έχω κλειστό το PBO τώρα γιατί φοβάμαι μην ψήσω την μητρική (δεν έχει τίποτα πάνω από τα VRM) αλλά και ανοιχτό που το είχα πάλι ok ήταν.

 Tο pbo είναι το θεμα,ειχες παραπανω mhz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/11/2019 στις 12:59 ΜΜ, bilythekid είπε

Το power plan του usmus δεν μπαίνει σε b450 και 3600? εγώ δοκίμασα αλλά το έβγαλα γιατί πέταγε μπλε οθονες. Κάνας άλλος προσπάθησε; 

Ναι κάτι ελάχιστα παραπάνω είχα στο full load με το κανονικό power plan, τώρα με του 1usmus έχω παραπάνω και χωρίς PBO, κάτσε να κάνω μία σύγκριση τώρα και θα σου πω ακριβώς. BTW εγώ στο PBO βάζω advanced mode -> motherboard limits.

PBO disabled + 1usmus -> 4000 Mhz

PBO disabled + Ryzen Balanced -> 4000 Mhz (είχα δει και 4025 στο παρελθόν..)

PBO mb limits + 1usmus -> 4100 Mhz

PBO mb limits + Ryzen Balanced -> 4125 Mhz

Είχα δει και καλύτερα στο παρελθόν, ίσως να φταίει ότι έχω γυρίσει το ένα ανεμιστηράκι της Noctua πάνω στις μνήμες και έφτανε 70 βαθμούς τώρα με το CB20.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elpenor είπε

Εγώ με B450 Pro-M2 (την πιο φτηνή της MSI) και ένα 3700Χ δεν είχα κανένα πρόβλημα με το power plan του 1usmus. Στο bios έχω κλειστό το PBO τώρα γιατί φοβάμαι μην ψήσω την μητρική (δεν έχει τίποτα πάνω από τα VRM) αλλά και ανοιχτό που το είχα πάλι ok ήταν.

Φίλε με Nikosem ή SM Mosfet mosfet είναι αυτή ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, το τελευταίο διάστημα μου έχουν μπει ιδέες να στήσω ενα mini itx. Όμως παρατηρώ ότι οι τιμές τον m/b είναι σταθερές από τον Μάρτιο και αναρωτιέμαι αν έχουν υπάρξει προσφορές που δεν έχω προσέξει, π.χ στο Amazon ή και σε ελληνικά καταστήματα? 

Ελπίζω η έλευση των B550 να επηρεάσει τις τιμές των b450 mITX. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, vadergr said:

Mini ITX είναι ειδική κατηγορια.

Μη περιμένεις πολλές αλλαγές .

Άργησα αλλά το κατάλαβα..  Αν βρω την asrock ή την msi μέχρι 100 θα προχωρήσω σε αγορά, αλλιώς θα περιμένω για B550. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...