Προς το περιεχόμενο

Ip camera συμβουλες


hdonoblepsias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα. Θελω να παρω μια ip καμερα για να ελεγχω το σπιτι μου απο μακρια. Εχω βρει αυτη https://www.skroutz.gr/s/16495080/Xiaomi-MiJia-360-Smart-Home-PTZ-Camera-White-1080p.html

την εχει χρησιμοποιησει κανεις; Βλεπω πολλα θετικα σχολια αλλα και 2-3 αρνητικα. Αλλα ετσι και αλλιως παντου βλεπω αρνητικα σχολια. Εχετε να προτεινετε καποια αλλη; Με ανωτερη τιμη τα 60-70€

Επεξ/σία από hdonoblepsias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 2 μέχρι στιγμής. Για τα χρήματά τους μια χαρά τις βρίσκω.

Θετικά:

Τιμή - Τροφοδοσία μέσω micro usb (μπορείς να βάλεις και κάποια μπαταρία σε περίπτωση διακοπής ρεύματος) - Ευκολία στην εγκατάσταση - Μπορεί να καταγράφει σε microsd κάρτα - Σχετικά καλή νυχτερινή λήψη - Προγραμματισμός για ειδοποιήσεις σε περίπτωση κίνησης και καταγραφή σε server - Καλή ποιότητα εικόνας (όταν το επιτρέπει η σύνδεση)

Αρνητικά:

Η εφαρμογή δεν είναι και η καλύτερη δυνατή, δεν υπάρχει σελίδα ή πρόγραμμα για PC - Το ηχείο του είναι άθλιο (εκτός από κάποιον που θέλει να μιλάει στο κατοικίδιό του δεν βρίσκω να είναι μειονέκτημα) - Δεν συμπεριλαμβάνεται φορτιστής (προσωπικά με χαλάει που πρέπει να πάρω και φορτιστή ξεχωριστά)

 

Γενικά αν την έχεις σε κλειστό χώρο (δεν είναι για εξωτερικούς χώρους) και έχεις σχετικά γρήγορη σύνδεση δεν πιστεύω να έχεις κάποιο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω κάνει συλλογή από ip κάμερες (2 xiaomi, 3 sricam, 3 d-link) οι μοναδικές που εμπιστεύομαι κ δεν με έχουν προδώσει ποτέ είναι οι d-link. Οι xiaomi έχουν παρα πολλές παραμετροποιήσεις, εικόνα επιπέδου κινηματογραφικής ταινίας και λοιπά καλούδια αλλά η εφαρμογή είναι για το ανάθεμα. Κάθε αναβάθμιση της εφαρμογής και τζόκερ. Αλλοτε στέλνει ειδοποιήσεις, αλλοτε δεν στέλνει. Οι sricam είναι σαν φθηνη λύση ανάγκης και το πιστό σκυλί-φύλακας είναι οι dlink. Εφαρμογή καλή, χωρίς αποσυνδέσεις κ ποτέ μα ποτέ δεν με πρόδωσαν. Προσωπική γνώμη φυσικά και όχι γνώμη ειδικού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, moumos είπε

Επειδή έχω κάνει συλλογή από ip κάμερες (2 xiaomi, 3 sricam, 3 d-link) οι μοναδικές που εμπιστεύομαι κ δεν με έχουν προδώσει ποτέ είναι οι d-link. Οι xiaomi έχουν παρα πολλές παραμετροποιήσεις, εικόνα επιπέδου κινηματογραφικής ταινίας και λοιπά καλούδια αλλά η εφαρμογή είναι για το ανάθεμα. Κάθε αναβάθμιση της εφαρμογής και τζόκερ. Αλλοτε στέλνει ειδοποιήσεις, αλλοτε δεν στέλνει. Οι sricam είναι σαν φθηνη λύση ανάγκης και το πιστό σκυλί-φύλακας είναι οι dlink. Εφαρμογή καλή, χωρίς αποσυνδέσεις κ ποτέ μα ποτέ δεν με πρόδωσαν. Προσωπική γνώμη φυσικά και όχι γνώμη ειδικού. 

καποια συγκεκριμενη d link ???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω βάλει σε γονείς παππούδες κτλ τις εξής: 

https://www.skroutz.gr/s/5788177/D-Link-DCS-935L.html (αλλά ειναι ακριβή τώρα κ δεν αξίζει τόσο, όταν βγαίνει προσφορά στα 29 είναι μια χαρά)

https://www.skroutz.gr/s/16418077/D-Link-DCS-P6000LH.html (πάρα πολύ καλή, μικρή κ κομψή) 

https://www.skroutz.gr/s/8402364/D-Link-DCS-5000L.html (αυτήν έχω εγώ και δουλεύει απροβλημάτιστα καθημερινά εδώ και 4 χρόνια περίπου. Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει το ρομποτικό μέρος της περιστροφής) 

Δεν ξέρω όμως τι ζητάς από ποιότητα εικόνας. Προσωπικά δεν με χαλάει εικόνα 480 ή 720 γιατί είναι πιο data friendly για το κινητό.

Η xiaomi είναι στα 1080 με ευρύ φακό και εικόνα όνειρο αλλά ρουφάει δεδομένα αναλόγως. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα παιδια πιο πολυ με καιει

Α) η σταθεροτητα συνδεσης, περιστροφη και αλερτ. Δεν με καιει τοσο η αναλυση (ενταξει δεν λεμε να ειναι και σαν 240p)

β) αν θελω να επεκταθω σε smart home, να μην εχω 10 εφαρμογες. Δηλαδη προτιμω να ειναι συμβατη με google home ή apple home. Τωρα αν ειναι να παω σε συγκεκριμενη μαρκα, τοτε οι επομενες αγορες μου κατα 99% θα ειναι σε αυτη τη μαρκα

Επεξ/σία από hdonoblepsias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 03/08/2019 at 17:41, hdonoblepsias said:

Καλησπερα. Θελω να παρω μια ip καμερα για να ελεγχω το σπιτι μου απο μακρια. Εχω βρει αυτη https://www.skroutz.gr/s/16495080/Xiaomi-MiJia-360-Smart-Home-PTZ-Camera-White-1080p.html

την εχει χρησιμοποιησει κανεις; Βλεπω πολλα θετικα σχολια αλλα και 2-3 αρνητικα. Αλλα ετσι και αλλιως παντου βλεπω αρνητικα σχολια. Εχετε να προτεινετε καποια αλλη; Με ανωτερη τιμη τα 60-70€

Το πρόβλημα με τη xiaomi είναι οι αρκετά αργές ειδοποιήσεις της που φτάνουν μερικές φορές τα 3-4 λεπτά από την ώρα που ανιχνεύει την κίνηση... Κατά τα άλλα η ποιότητα της εικόνας είναι αρκετά καλή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια Tp Link και πρόσφατα πήρα και την Xiaomi που αναφέρεις. 

Με κλειστά επιλέγω την Xiaomi και θα αγοράσω και δεύτερη. Αγόρασα από Ελλάδα προκειμένου να είμαι ήσυχος με τις μελλοντικές αναβαθμίσεις και να μην ψάχνομαι με κινέζικα firmware, server και δεν ξέρω τι άλλο. 

Το μόνο αρνητικό είναι οι ειδοποιήσεις, όπως έχει αναφερθεί, που το ελάχιστο είναι τα 3 λεπτά. 

Δεν ξέρω για την D-Link, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 08/08/2019 at 02:51, hdonoblepsias said:

Οι ειδοποιησεις λετε οτι αργουνε. Ερχονται ομως εστω και καθυστερημενα;

Ναι έρχονται κανονικά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα. Πηρα τελικα μια xiaomi να δοκιμασω και μεχρι στιγμης ειμαι αρκετα ικανοποιημενος. 

Τωρα σκανε μερικες ερωτησεις μιας και θελω να παρω 2 ακομα

α) μια ελαφρα καθυστερηση που εχει στην κινηση οταν ειμαι εκτος σπιτιου, γινεται σε ολες τις καμερες ή μονο σε καποιες μαρκες/μοντελα;

β) για την τροφοδοσια χρησιμοποιησα εναν παλιο φορτιστη που ειχα και εβαλα επανω το καλωδιο της. Θελω ομως να την βαλω αρκετα μακρια απο την μπριζα αλλα να μην ειναι ενδιαμεσα ο φορτιστης, αν παρω και βαλω μια προεκταση usb θα εχω καποιο προβλημα; 

γ) σε ενα σημειο θα βαλω 2 καμερες, για να μην γεμιζω με 2 φορτιστες το σημειο υπαρχει κατι σαν διακλαδωτηρας που να μπιρω με ενα φορτιστη να τροφοδοτισω 2 συσκευες;

δ) την συνδεσα και την βλεπει στο google home κανονικα αλλα μονο καποιες πολυ βασικες ρυθμισεις (ονομα καμερας) μου ανοιγουν αν πατησω επανω της. Απο την στιγμη που την βλεπει το google home δεν θα επρεπε να βλεπω και απο εκει εικονα, λειτουργιες κλπ? Αλλιως ποιος ο λογος να σου δινει την δυνατοτητα να την περασεις και εκει;

ε) ειναι προβλημα αν χρησιμοποιω 2-3 διαφορετικες μαρκες αναλογα τις αναγκες και συνεπως 2-3 διαφορετικες εφαρμογες ή ειναι για πολλους λογους καλυτερα να επιλεξω ενα μοναδικο brand και κατα συνεπεια μια εφαρμογη για την καλυτερη παρακολουθησει/ασφαλεια του χωρου μου. Ξερω οτι δεν υπαρχει τεχνικο θεμα για τις πολλες εφαρμογες, απο θεμα ευκολης χρησης και UX ρωταω απο καποιους που μπορει να δουλευουν ετσι και θα ηθελα την γνωμη τους

Υ.γ θελω να αρχισω δειλα δειλα να στηνω ενα σχετικα οικονομικο smart home, και θελω απο την αρχη να επιλεξω το καταλληλο «οικοσυστημα» για μην βρεθω σε αδιεξοδο μετα. Εκτος και αν απο την απαντηση στο ερωτημα  ε) μου πειτε οτι δεν μπορει να ειναι προβλημα οι πολλες εφαρμογες.

Υ.γ.2  Ξερετε καμια σελιδα/οδηγο που θα με βοηθησει να στησω το δικο μου smart home σιγα σιγα;

Επεξ/σία από hdonoblepsias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

καλησπέρα παιδιά.

να ρωτήσω κατι σχετικά με τις ip cameras ειχα αγοράσει πριν 4-5 χρόνια 2 κινέζικες οι οποιες λειτουργούν ακομα.

ψάχνω να αναβαθισω λοιπον τον εξοπλισμό με νεες κάμερες.αλλα αυτο που δεν βλεπω πια σε καμια ειναι τα e-mail alerts.

το οποίο είναι κατι που βολεύει απίστευτα γιατι εχεις ουσιαστικά ενα τεράστιο cloud.

υπάρχει λοιπόν καποια αξιόλογη κάμερα που να προσφέρει την συγκεκριμένη υπηρεσία και να εχει σχετικά καλύτερη ανάλυση απο τις 2MP που εχω τωρα;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...