Προς το περιεχόμενο

Οθόνη 4Κ περίπου 49'


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κάποια οικονομική πρόταση στα 400 ευρώ;

Η LG βγάζει σε αυτή την τιμή αρκετά μοντέλα. Εχω ακούσει ότι δεν είναι true 4K (RGB) αλλά δεν μπορώ να βρω κάπου τα χαρακτηριστικά για να το επιβεβαιώσω.

Υπάρχει κάποιο καλό μοντέλο και true 4K σε αυτά τα χρήματα;

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βλέπεις τηλεόραση σε ευθεία πας κατευθείαν σε αυτήν https://www.you.gr/mobile/productdetails?id=175174

Πραγματικό 4k σε πολύ καλή τιμή

Ένα review μπορείς να δεις εδώ https://avclub.gr/forum/showthread.php/164518-LG-UK6500-Reviews-Εντυπώσεις-Σχόλια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην ανοίγω νέο θέμα. Μεταξύ της LG 50UK6500, της Philips 50PUS7303 και της Sony KD49XF7596BAEP, που ξεφεύγει λίγο σε τιμή ποια προτείνετε; 

Γωνιακός ο καναπές αλλά με μικρή γωνία θέασης σε απόσταση (ανάλογα που κάθεσαι) από 2 έως 3 μέτρα. Το budget είναι μέχρι 450 βαριά 500 και κυρίως ταινίες. 

Επεξ/σία από Payne83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Payne83 είπε

Για να μην ανοίγω νέο θέμα. Μεταξύ της LG 50UK6500, της Philips 50PUS7303 και της Sony KD49XF7596BAEP, που ξεφεύγει λίγο σε τιμή ποια προτείνετε; 

Γωνιακός ο καναπές αλλά με μικρή γωνία θέασης σε απόσταση (ανάλογα που κάθεσαι) από 2 έως 3 μέτρα. Το budget είναι μέχρι 450 βαριά 500 και κυρίως ταινίες. 

πρόσφατα απόκτησα την sony KD-55XF7096 στα 492 ευρώ.. οι αλγόριθμοι της sony για την εικόνα είναι πολύ μπροστά, και αποδίδουν άψογα τόσο σε digea όσο και σε full hd (σε 4κ δεν το συζητώ είναι άψογη) σε σύγκριση με LG 55UK6470 που είδα στο κατάστημα μου φάνηκε πολύ καλύτερη σε κίνηση αλλά και χρώματα...  (απόσταση έχω 2,2m-2.3m και είναι όσο πρέπει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να την δω από κοντά την συγκεκριμένη Sony.

Σήμερα έτυχε να δω και αυτήν: LG 49UK6200PLA και μου άρεσε αρκετά άλλα δεν έχει screen mirroring που θα το ήθελα. 

Η Philips 50PUS7303 έχει Android όποτε δεν χρειάζεται να έχει screen mirroring έτσι δεν είναι;  θα μπορείς να δεις φωτογραφίες και βιντεο από το κινητό; Σαν εικόνα μεχρί στιγμής μου άρεσε πιο πολύ απ όλες η Philips απλά το μενού της είναι λίγο δύσχρηστο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πληροφοριακά πάντως, και οι Philips έχουν πάνελ rgbw σαν κάποιες LG (περισσότερα στοιχεία αν έχεις όρεξη για διάβασμα εδώ σε topic για την καινούργια 7304 που παραλίγο να έπαιρνα και εγώ)

άλλες αξιόλογες επιλογές 

VA https://www.skroutz.gr/s/15229163/LG-50UK6470.html?from=sku_spec_variations

IPS https://www.skroutz.gr/s/16224560/LG-50UK6500.html?from=sku_spec_variations

samsung απέκλεισα γιατί δεν παίζουν πολλά αρχεία από usb. Της philips για τον παραπάνω λόγο με τα panel...

Και ήμουν ανάμεσα σε LG/SONY 

οι LG έχουν καλύτερο smart οι SONY καλύτερη κίνηση/εικόνα.. 

Επεξ/σία από madnifestah
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Πριν λίγο διάβασα για τα πάνελ της Philips και αλλού και ότι είναι λίγο λαχείο ιδιαίτερα σε συγκεκριμένςς ίντσες πχ στην PUS7303... Θα κοιτάξω τις 2 LG που ποσταρες. 

Επεξ/σία από Payne83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι δύο με ips panel.. για εμένα αφού δεν υπάρχει θέαση υπό γωνία δεν υπάρχει λόγος να πας σε Ips.

Δύο με τρία μέτρα πας σε 55" 'αν δεν υπάρχει πρόβλημα με κάποιο έπιπλο, οπότε

https://www.skroutz.gr/s/15237936/LG-55UK6470.html?from=sku_spec_variations η https://www.skroutz.gr/s/15960940/Sony-KD-55XF7096.html

αν βλέπεις τηλεόραση (digea), αθλητικά η ταινίες με 1080p προτείνω την sony. το smart της είναι τυπικό όμως... εμένα που με ενδιέφεραν μόνο τα mirroring/youtube/netflix είμαι ευχαριστημένος.τώρα κάποιοι άλλοι έβαλαν ένα android tv box και κάνουν ότι θέλουν...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς 55 άρα δεν με παίρνει με τίποτα. Γιαυτό τελικά πρέπει να κοιτάω 43" και βαριά 49" και 50" που πάλι έχω αρκετούς ενδοιασμούς πως θα χωρέσει (θα βγει σίγουρα εκτός επίπλου από την μεριά). Εγώ έχω 90 εκατοστά χώρο για να είναι νορμάλ. Οτιδήποτε παραπάνω θα βγει από την μια στα δεξιά εκτός επίπλου. Νόμιζα ότι θα μπορέσω να ελευθερώσω χώρο και από τα αριστερά αλλά δεν γίνεται. Κακός που δεν το δοκίμασα από την αρχή.

Μια 43" που είναι στα 97 εκατοστά περίπου είναι νομίζω στα όρια. Ο καναπές είναι γωνιακός με το μεγαλύτερο κομμάτι του να είναι υπό γωνία στην τηλεόραση. Δεν ξέρω πόσο γωνία πρέπει να έχει για να πω ότι με συμφέρει μια IPS ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί να σας ξενερώσω τώρα, αλλά αυτή εδώ η Arielli 50" στα 265€ πώς σάς φαίνεται;

https://www.e-shop.gr/tv-arielli-led-50dn4a6-50-led-ultra-hd-smart-wifi-p-PER.152531

Υ.Γ.

Όταν μια βάση στήριξης στον τοίχο λέει VESA 400*600, αυτό σημαίνει ότι καλύπτει και την 400*400 ή μια τέτοια τηλεόραση δεν θα κουμπώνει καλά;

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά οι επιλογές είναι οι εξής 

Άπο LG

43UK6300 (rgbw) και 43UK6400

Samsung 

UE43RU7102 και σαν λίγο πιο ακριβή UE43RU7402 

Sony 

KD49XF7005BAEP. 

Μπορώ να πω μετά από πολλά review ότι κλείνω προς δύο 1) την UE43RU7102 (σαν VFM) και παρόλο που λέμε ότι η Samsung έχει θέμα με τον player ότι δεν παίζει αρχεία ή συγκεκριμένη υποστηρίζει πιο πολλά είδη αρχείων από την LG 43UK6300PLB. 

2) Sony KD43XF7005BAEP σαν την καλύτερη εικόνα αλλά λίγο πιο τσιμπημένη. 

 

Επεξ/σία από Payne83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγα σε public και kotso για να δω από κοντά διάφορες οθόνες.

Οι LG μου έκανε εντύπωση που είχαν σχεδόν όλες πολύ χαμηλό contrast και έλλειψη φωτεινότητας... π.χ οι 6400, 6200... μην πως μου φάνηκαν χειρότερες από arielli κα hisense.

Από γωνίες θέασης καμία οθόνη από όλες τις μάρκες δεν μου έκανε κακή εντύπωση, ήταν φθηνές είτε ακριβές. 

Σίγουρα οι πιο ακριβές οθόνες με 800+ είχαν διαφορά, αλλά περίμενα περισσότερα από τις φθηνές LG σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και εγώ προς samsung καταλήγω, σε 55' γιατί είναι σχεδόν ίδια η τιμή.

Αυτό που με ενοχλεί στις samsung είναι η τραγική έλλειψη πολλών μικρών λεπτομερειών. Δεν έχει bluetooth, DTS, δεν έχει 3.5 audio jack, έχει μόνο 1 usb, μόνο 2 hdmi. Μιλάμε για λεπτομέρειες αλλά υπερβολικά χρήσιμες...

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...