Προς το περιεχόμενο

Θερμοκρασιες NASA σε hp envy m6


THE GG GAMER

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια,πηρα σημερα απο ενα φιλο το λαπτοπ του τιτλου,το οποιο εχει θεματα με θερμοκρασιες.Αφου να φανατστειτε στην κυριολεξια εχουν λιωσει τα πλαστικα του hdd και του wifi kai περιμετρικα του heatpipe.Εχει φτασει μεχρι και 120 βαθμους,το ανοιξα δεν ειχε ιδιαιτερη σκονη το καθαρισα αλλαξα παστα με mx4 2019 edition ,και εχει πεσει κατα 10 βαθμους.Ο ανεμιστηρας δουλευει κανονικα.Υπαρχει περιπτωση να χαλασαν τα heatpipes ?

Capture.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει στο φόρουμ ότι το speecy έχει θέμα ασυμβατότητας με κάποιους επεξεργαστές AMD. Δεν ξέρω αν είναι έτσι, αλλά δοκίμασε καλού-κακού και κάποιο άλλο π.χ. HWMonitor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το έχω δει και σε άλλα μηχανήματα με a σειρά amd, θα έλεγα να μην δώσεις πολύ σημασία. Αν σε ενοχλεί μπορείς από τις επιλογές παροχής ενέργειας του πίνακα ελέγχου να αλλάξεις την κατάσταση μέγιστων επιδόσεων του επεξεργαστή σε πχ 90% που θα ρίξει μεν την ταχύτητα του επεξεργαστή, αλλά θα πέσουν και οι θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, CsIns είπε

Επειδή το έχω δει και σε άλλα μηχανήματα με a σειρά amd, θα έλεγα να μην δώσεις πολύ σημασία. Αν σε ενοχλεί μπορείς από τις επιλογές παροχής ενέργειας του πίνακα ελέγχου να αλλάξεις την κατάσταση μέγιστων επιδόσεων του επεξεργαστή σε πχ 90% που θα ρίξει μεν την ταχύτητα του επεξεργαστή, αλλά θα πέσουν και οι θερμοκρασίες.

Δεν ειναι οτι με πειραζει,απο τι παρατήρησα επειδη κατω τα πλαστικα του heatpipe ειναι λιωμενα,ακουμπωντας το heat pipe του επεξεργαστη ειδα πως ειναι χλιαρο,οποτε δεν βγαζω ακρη με το τι φταιει,το μονο σημειο που ζηματάει ειναι κατω αριστερα εκει που ειναι οι θυρες,ομως εκει δεν εχει καποιο chip γιατι να ζηματάει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βγάζει σαν το aida γύρω στους 50,δοκίμασα τα windows 8.1 και στο hwmonitor βγάζει πάλι 95.Τα μόνα που συμφωνούν είναι το aida και το core temp

Capture.PNG

Επεξ/σία από THE GG GAMER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τοτε επειδη κι εγω τωρα που δοκιμασα  hw monitor και coretemp στο δικο μου βγαζουν σχεδον τα ιδια δεν ξερω πως εχεις τοση διαφορα. Οι υπολοιπες ενδειξεις  περα απο τους αριθμους που εχεις που σε οδηγουν?Εγω για παραδειγμα πριν ενα μηνα που το παλιο μου λαπτοπ επιανε 105 βαθμους στο cpu φυσαγε σαν πιστολακι μαλλιων και δεν το επιανες με το χερι απο το κατω μερος. Μολις εβγαλα μισο κιλο σκονη και του εβαλα παστα πηγε στους 40-45 και δεν ακουγεται κιχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω φίλε πραγματικά τι γίνεται,όταν μου το έδωσε με είχε πει πως των έσβηνε,εμένα δεν με έχει κλείσει ούτε μια φορά.Το fan του λάπτοπ δουλεύει σε κανονικές στροφές,γιατί είχα παλιά ένα hp pavilion g6 με amd πάλι και δεν ξεπερνούσε το καλοκαίρι τους 70 βαθμούς. Πάντως τρέχω και παιχνίδια και δεν σβήνει αυτό είναι που με κάνει εντύπωση.....  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι τα άλλα προγράμματα σου δείχνουν το Package temp του Hwmonitor; Όπως και να έχει αφού δεν καίει και δεν κλείνει όλα καλά. Όσο αφορά τα λιωσίματα, θα ήθελα μια φώτα από περιέργεια πιό πολύ αλλά μπορεί και να έγιναν από την γωνία που λες ότι έκαιγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...