Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σε καινουριο υπολογιστή.


lefteris251

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας, έστησα ενα νεο pc. Με ryzen 5 1600, asus b450m-a, 16gb μνήμη 2660mz και ενα ssd hyperx 250gb. Έχω τ εξής πρόβλημα. Ήθελα να χρησημοποιήσω για αρχή τα ενσωματωμένα γραφικά αλλα ενω ξεκινάει το pc κανει ενα μακρυ μπιπ και μετα 3 σύντομα μπιπ μπιπ μπιπ. Και δεν ανοίγει καθολου την οθόνη. Δοκιμασα και με dsub σε οθόνη και με hdmi σε TV αλλα τπτ απολύτως. Πάω να τρελαθώ οποιος γνωρίζει κάτι παρακαλώ την βοήθεια σας. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, lefteris251 είπε

Καλησπερα σας, έστησα ενα νεο pc. Με ryzen 5 1600, asus b450m-a, 16gb μνήμη 2660mz και ενα ssd hyperx 250gb. Έχω τ εξής πρόβλημα. Ήθελα να χρησημοποιήσω για αρχή τα ενσωματωμένα γραφικά αλλα ενω ξεκινάει το pc κανει ενα μακρυ μπιπ και μετα 3 σύντομα μπιπ μπιπ μπιπ. Και δεν ανοίγει καθολου την οθόνη. Δοκιμασα και με dsub σε οθόνη και με hdmi σε TV αλλα τπτ απολύτως. Πάω να τρελαθώ οποιος γνωρίζει κάτι παρακαλώ την βοήθεια σας. Ευχαριστώ.

Ο 1600 δεν έχει ενσωματωμένα γραφικά. Αν τα χρειαζόσουν θα έπρεπε να αγοράσεις 2200g/2400g. Τώρα πρέπει να προβείς και σε αγορά κάρτας γραφικών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο κατάλαβα και εγω αλλα στην σελιδα που ψωνισα μαλλον είχε λάθος πληροφορίες.....ευχαριστω πολύ για την άμεση απάντηση φίλε μου. Να σαι καλα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κάρτα γραφικών μου προτείνετε; δεν πρόκειται ποτέ να παίξω βαριά παιχνίδια. Μονο ίντερνετ καμια ταινία αντε και το πολυ πολύ κανα παιχνίδι στο free games δεν έχω απαιτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, lefteris251 είπε

Αυτο κατάλαβα και εγω αλλα στην σελιδα που ψωνισα μαλλον είχε λάθος πληροφορίες.....ευχαριστω πολύ για την άμεση απάντηση φίλε μου. Να σαι καλα

Απο που τον πηρες και ελεγε οτι εχει ενσωματωμενα γραφικα ; Καλο ειναι να μαθουμε τι μπουρδες μπορει να πουλανε και απο που...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλως....αφού ελυσα το πρόβλημα (πηρα μια καρτουλα) επιστρέφω εκ νέου εχω την asus b450m-a για κάποιο λόγο δεν μπορω να κάνω φορματ ενω ξεκινάω την διαδικασια μπαινω bios ρυθμιζω οταν βγάζει το παραθυρο των windows για να επιλέξεις Ελληνικα και τα σχετικά νεκρώνει πληκτρολόγιο και ποντίκι. USB και τα 2. Λεω καποια ρυθμιση αφου τα έχω όλα ENABLE ξεκινάω και πάλι τα ίδια με εχει τρελάνει ρε παιδιά. Εδω σε παλιότερες μητρικής και τα αναγνώριζε απευθείας δεν είχα ποτέ θέμα. Έχετε κάποια ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, lefteris251 είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλως....αφού ελυσα το πρόβλημα (πηρα μια καρτουλα) επιστρέφω εκ νέου εχω την asus b450m-a για κάποιο λόγο δεν μπορω να κάνω φορματ ενω ξεκινάω την διαδικασια μπαινω bios ρυθμιζω οταν βγάζει το παραθυρο των windows για να επιλέξεις Ελληνικα και τα σχετικά νεκρώνει πληκτρολόγιο και ποντίκι. USB και τα 2. Λεω καποια ρυθμιση αφου τα έχω όλα ENABLE ξεκινάω και πάλι τα ίδια με εχει τρελάνει ρε παιδιά. Εδω σε παλιότερες μητρικής και τα αναγνώριζε απευθείας δεν είχα ποτέ θέμα. Έχετε κάποια ιδέα;

Windows 7 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lefteris251 είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλως....αφού ελυσα το πρόβλημα (πηρα μια καρτουλα) επιστρέφω εκ νέου εχω την asus b450m-a για κάποιο λόγο δεν μπορω να κάνω φορματ ενω ξεκινάω την διαδικασια μπαινω bios ρυθμιζω οταν βγάζει το παραθυρο των windows για να επιλέξεις Ελληνικα και τα σχετικά νεκρώνει πληκτρολόγιο και ποντίκι. USB και τα 2. Λεω καποια ρυθμιση αφου τα έχω όλα ENABLE ξεκινάω και πάλι τα ίδια με εχει τρελάνει ρε παιδιά. Εδω σε παλιότερες μητρικής και τα αναγνώριζε απευθείας δεν είχα ποτέ θέμα. Έχετε κάποια ιδέα;

Αν πας να περάσεις 7 πάλι ατύχησες.😁

Το promontory των AMD από ryzen 1xxx και μετά και σε intel από KL και μετέπειτα δεν αναγνωρίζεται από το installation του 7 (τα παράπονα στην MS). Θα πρέπει κανονικά να κάνεις εγκατάσταση από ps2 keyboard ή από ξεχωριστή usb κάρτα. Ευτυχώς οι περισσότεροι κατασκευαστές μητρικών παρέχουν tool για να φορτώσεις τους usb drivers στο install disk των 7.

Από το site της μητρικής σου.

https://www.asus.com/us/Motherboards/PRIME-B450M-A/HelpDesk_Download/

Version 1.04.02 2019/04/1241.37 MBytes

-ASUS EZ Installer
Use this tool V1.04.02 to create a Windows 7 installation file with USB 3.0 drivers preloaded.

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/Utility/V1.04.02.zip

Παρόλα αυτά ΔΕΝ σου προτείνω να κάνεις win 7 setup, γιατί επίσημα η MS δεν υποστηρίζει το hardware σου σε αυτό το λειτουργικό και αργά η γρήγορα  θα πας σε W10 λόγω EOL.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας κανουν την ζωή δυσκολότερη μου φαίνεται....τελικά η εχω καιρο να ασχολειθώ ή προχωράει πολύ γρήγορα η τεχνολογία. Σας ευχαριστώ πολυ παιδιά για την ενημέρωση....θα το δοκιμάσω αύριο και θα σας ενημερώσω περαιτέρω. Καλο βραδυ για την ώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, lefteris251 είπε

Μας κανουν την ζωή δυσκολότερη μου φαίνεται....τελικά η εχω καιρο να ασχολειθώ ή προχωράει πολύ γρήγορα η τεχνολογία. Σας ευχαριστώ πολυ παιδιά για την ενημέρωση....θα το δοκιμάσω αύριο και θα σας ενημερώσω περαιτέρω. Καλο βραδυ για την ώρα

Έχει η Asus πρόγραμμα για εγκατάσταση μέσο USB το λειτουργικό μαζί με τους drivers για windows 7. Το έχω κάνει και λειτουργεί μια χαρά σε ryzen. Πολύ εύκολη διαδικασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα πέρασα μόνο με PS/2 keyboard (χωρίς mouse) και cd με το iso των win 7 και μετά πέρασα τους drivers. Ολα τέλεια σε μητρική MSI.

Βλέπω η δικιά σου έχει και mouse PS/2. Οπότε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Μακρυά από usb. Εκεί είναι το πρβλμ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι στο θέμα. Λοιπον πηρα ανταπτορα αλλα πάλι τπτ με την εγκατάσταση των 10 ολα λειτουργουν άψογα ξεκινησα το φορματ και βλέπουμε. Προσωπικά ειχα μάθει στα 7 ηταν άψογα κατα την γνωμη μου και γι αυτο δεν τα αλλάζω.... αναγκαστικά θα μαθω και τα 10. Ευχαριστώ πολύ όλους για την πολύτιμη βοήθεια. Αντε και καλό καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...