Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σε καινουριο υπολογιστή.


lefteris251

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, Coscas είπε

Μην βάλεις το mouse καθόλου. Αν το keyboard σου είναι PS/2, όλα θα κυλήσουν μιά χαρά

Και φυσικά DVD με τα windows να μπουτάρει από το DVD

Ρε συ τι dvd και ιστορίες; Η πλειοψηφία των νέων cases δεν έχει θέση για οπτικο. Φλασάκι media creation tool / κλειδακι 3€ και φινιτο λα μιουζικα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε 5 μήνες είσαι για format, βγαίνουν EOL τα 7άρια. Πάντως τα 10άρια μια χαρά είναι, δεν έχουν θέματα, και δεν θα σε δυσκολέψουν γενικά..

Υ.Γ. DVD, θυμήθηκα τα παιδικά μου χρόνια :P

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, radiohead said:

Ρε συ τι dvd και ιστορίες; Η πλειοψηφία των νέων cases δεν έχει θέση για οπτικο. Φλασάκι media creation tool / κλειδακι 3€ και φινιτο λα μιουζικα. 

Χα χα! Πού χάθηκες εσύ από τη Μουσική;

Αν σου πω πώς τα πέρασα, ή θα γελάσεις, ή θα με παραδεχτείς.

Από ένα IDE DVD RW, που το συνέδεσα στην B450 μητρική μεσω αντάπτορα IDE to Sata. Aμ πώς! ;)  

Δλδ δεν μπορείς να βάλεις DVD; Τι τα πουλάνε τότε; Πάντως στα win 7 και Ryzen/ B450,  το usb τα μπερδεύει όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Coscas είπε

Χα χα! Πού χάθηκες εσύ από τη Μουσική;

Αν σου πω πώς τα πέρασα, ή θα γελάσεις, ή θα με παραδεχτείς.

Από ένα IDE DVD RW, που το συνέδεσα στην B450 μητρική μεσω αντάπτορα IDE to Sata. Aμ πώς! ;)  

Δλδ δεν μπορείς να βάλεις DVD; Τι τα πουλάνε τότε; Πάντως στα win 7 και Ryzen/ B450,  το usb τα μπερδεύει όλα.

Αν μια στο μυρριο θέλεις να έχεις dvd γιατί η κυρά σου ξέρω 'γω θέλει να βλέπει την Χαλιμά που δίνει δώρο το 7μερες tv παίρνεις ένα εξωτερικό με usb και το συνδέεις όπου θέλεις. Πλέον οτιδήποτε χρειαστείς από λειτουργικό drivers games etc τα κατεβαζεις. Ακόμα και το βίντεο του γάμου σου που λέει ο λόγος στο δίνουν είτε σε φλασάκι είτε σε εξωτερικό σκληρό αναλόγως photographer ;)

Και επειδή είσαι και πολυ ψαγμενος δες τι έκαναν πρώτοι ποιοι άλλοι..

 

Επεξ/σία από radiohead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, radiohead said:

Αν μια στο μυρριο θέλεις να έχεις dvd γιατί η κυρά σου ξέρω 'γω θέλει να βλέπει την Χαλιμά που δίνει δώρο το 7μερες tv παίρνεις ένα εξωτερικό με usb και το συνδέεις όπου θέλεις. Πλέον οτιδήποτε χρειαστείς από λειτουργικό drivers games etc τα κατεβαζεις. Ακόμα και το βίντεο του γάμου σου που λέει ο λόγος στο δίνουν είτε σε φλασάκι είτε σε εξωτερικό σκληρό αναλόγως photographer ;)

Και επειδή είσαι και πολυ ψαγμενος δες τι έκαναν πρώτοι ποιοι άλλοι..

Ρε συ! Αυτά είναι οι μαγκιές! Τι να τα κάνω εγώ τα εύκολα; Πολέμαγα 5 ώρες να κάνω το IDE να συνδεθεί στο SATA :lol: Ομως τα κατάφερα! 

Πάντως στον φίλο δεν βοηθήσατε :P Αν με άκουγε, θα έβαζε τα win 7 (τα θρυλικά)

Μιά χαρά πρέπει να μπαίνει DVD Sata που λογικά θα είχε

 

Spoiler

Το είχα διαβάσει παλιά αυτό που έκαναν οι Radiohead. Εμένα, σα δισκά, δεν με συνέφερε. Αν και δεν το είχα τότε το δισκάδικο. Kαι ψιλοδιαφωνώ. Αλλά δεν είναι on topic να το αναλύσουμε εδώ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Coscas είπε

Ρε συ! Αυτά είναι οι μαγκιές! Τι να τα κάνω εγώ τα εύκολα; Πολέμαγα 5 ώρες να κάνω το IDE να συνδεθεί στο SATA :lol: Ομως τα κατάφερα! 

Πάντως στον φίλο δεν βοηθήσατε :P Αν με άκουγε, θα έβαζε τα win 7 (τα θρυλικά)

Μιά χαρά πρέπει να μπαίνει DVD Sata που λογικά θα είχε

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Το είχα διαβάσει παλιά αυτό που έκαναν οι Radiohead. Εμένα, σα δισκά, δεν με συνέφερε. Αν και δεν το είχα τότε το δισκάδικο. Kαι ψιλοδιαφωνώ. Αλλά δεν είναι on topic να το αναλύσουμε εδώ.

Ο φίλος πήρε την καλύτερη βοήθεια και έβαλε win10 κάτι που θα κάνεις αναγκαστικά κι εσύ αργά η γρήγορα. Εγώ αγαπούσα τα xp αλλά πέρασαν στην ιστορία το ίδιο και τα εφταρια. Anyway μόνο το βινύλιο δεν θα πεθάνει ποτέ ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, radiohead said:

Ο φίλος πήρε την καλύτερη βοήθεια και έβαλε win10 κάτι που θα κάνεις αναγκαστικά κι εσύ αργά η γρήγορα. Εγώ αγαπούσα τα xp αλλά πέρασαν στην ιστορία το ίδιο και τα εφταρια. Anyway μόνο το βινύλιο δεν θα πεθάνει ποτέ ;)

Είχα απηυδήσει με το IDE και πήγα να τα βάλω. Γιά καλή μου τύχη :P κόμπλαρε το usb. Κόλλησε στην load screen των win 10.

Eκανα κι΄ εγώ μια τελευταία προσπάθεια με το IDE και voila!

Θα τα βάλω μωρέ αλλά ακούω ότι είναι μεγάλος σπιούνος με τα updates

Στα win 7, δεν περνάω τπτ από updates. Εχω το Avast και δεν χαμπαριάζω

Πάντως, να καταργουν ένα λειτουργικό που δεν έχει το παραμικρό πρβλμ και είναι καλυτερο και πιό δημοφιλές (και πιό γρήγορο στα περισσότερα games) από τα 10, δεν το καταλαβαίνω 

Spoiler

 

Τα βινύλια πέθαναν μαζί μου. Ημουν ο τελευταίος που τα έφερνα και μου' βαζαν χέρι όλοι (από πελάτες, μέχρι δισκογραφικές)

Τώρα, τα θυμήθηκαν. Και την εποχή εκείνη, και οι Radiohead, cd  έβγαζαν 

 

 

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Coscas Το ότι είναι σπιούνος με τα update τα 10άρια τι εννοείς; Καρφώνει τους αντάρτες ας πούμε; :P

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

@Coscas Το ότι είναι σπιούνος με τα update τα 10άρια τι εννοείς; Καρφώνει τους αντάρτες ας πούμε; :P

Μάλλον το ο,τι δεν μπορείς να τα απενεργοποιήσεις και να τα κάνεις αν και όποτε θες.

Έχει δίκιο. Δεν ειναι όπως με τα 7άρια για τους μέσους χρήστες.

Αλλά γίνεται μια χαρά.

Στο μεταξύ οι περισσότεροι που αρνούνται να βάλουν 10άρια ,δεν τα έχουν καν δοκιμάσει.

Στην πραγματικότητα δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@mcrae13 Το restart το κάνεις όποτε θες. Έχει επιλογή να το κάνει αμέσως αλλά την απενεργοποιείς. Έναν σοβαρό CPU να έχεις και όχι κάποιον από το Αρχαιολογικό Μουσείο, και SSD που είναι πάνφθηνοι πλέον, δεν θα έχεις θέμα με τα updates που γίνονται στο παρασκήνιο, και μόλις τελειώσεις την δουλειά/παιχνίδι κάνεις και το restart που δεν παίρνει πάνω από 5 λεπτά..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

@mcrae13 Το restart το κάνεις όποτε θες. Έχει επιλογή να το κάνει αμέσως αλλά την απενεργοποιείς. Έναν σοβαρό CPU να έχεις και όχι κάποιον από το Αρχαιολογικό Μουσείο, και SSD που είναι πάνφθηνοι πλέον, δεν θα έχεις θέμα με τα updates που γίνονται στο παρασκήνιο, και μόλις τελειώσεις την δουλειά/παιχνίδι κάνεις και το restart που δεν παίρνει πάνω από 5 λεπτά..

Δεν έχει σημασία ,όσο καλό πισι και αν έχεις. Προσωπικά θέλω να γίνονται όλα όποτε γουσταρω εγώ και όχι η MS

Μπορεί να παίζω competitive fps και να μην θέλω να κάνει το παραμικρό κιχ.

Υπάρχει κόσμος με αργές συνδέσεις (Ελλάς το μεγαλείο σου) 

Και άλλοι λόγοι. 

Σε κάθε περίπτωση δεν είναι όσο απλό ήταν.Γι αυτο και ο φίλος λέει για σπιουνικα updates :P 

πάντως ειναι 5 δεύτερα υπόθεση να τα απενεργοποιήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@mcrae13 Νομίζω αν ενεργοποιήσεις το game mode, όταν παίζεις δεν κάνει updates στο παρασκήνιο. Αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...