Προς το περιεχόμενο

Αναμένεται νέα παραλαβή! [LAPTOP] HP 250 G6 15.6'' FHD INTEL QUAD N5000 8GB RAM 128GB M.2 274.90 € Crazy Sundays Eshop


TheDevilMayCare

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Υπηρξαν πραγματι & πολυ καλυτερες προσφορες, για παραδειγμα τετοια ηταν
του Ryzen 2200u (απο το Γερμανο και με Επιστροφη, αν τα θυμαμαι ολοσωστα)
ομως τωρα εαν θελεις να πας σε AMD -ανευ προσφορων- θελεις...+ 100 ευρω:
https://www.skroutz.gr/s/18206104/HP-255-G7-2200U-8GB-256GB-FHD-No-OS.html

Όντως έτσι είναι. Παίξανε και άλλες προσφορές με ryzen 2200u, vega 3, M2 nvme και IPS οθόνη στα 350ευρώ. Και φύγανε σαν ζεστά ψωμάκια. 

Και εδώ στο insomnia στις αγγελίες θα βρεις το 330s-15arr, 3 μηνών στα 300 ευρώ. Όποιος δεν φοβάται την ιδέα μπορεί να το ψάξει. Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω αγγελία εγώ. Το δικό μου το έδωσα πριν λίγες μέρες, επειδή πήρα από Amazon, το Aspire 5. Αλλά πραγματικά αξίζει με 2200υ

https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-Pentium-Silver-N5000-vs-AMD-Ryzen-3-2200U/3204vs3152

 

Επεξ/σία από Green Dragon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, teoqq είπε

Στα +100 πάντως βλέπω και τον διπλάσιο ssd που έχει, οπότε μήπως αξίζει και η συγκεκριμένη περίπτωση? Μέχρι 350-400 έλεγα να τα δώσω... 

Οχι, ειδικα αν δεν σε ενδιαφερει το gaming με τον 2200u 👾
ισως να πρεπει να τσεκαρεις παλι σε Intel και ετουτο εδω:

 

3 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Κατω απο Ryzen 3 δε θα επαιρνα . Εχω ενα παλιο με core 2 duo και δεν ανοιγει ουτε chrome ....

Μονο που ειναι + Χ3 γρηγοροτερο απο Core2Duo 😋

4 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Όντως έτσι είναι. Παίξανε προσφορές με ryzen 2200u, vega 3, M2 nvme και IPS οθόνη στα 350ευρώ. 

 

Το βρηκα -> ελεγα συγκεκριμενα για το παρακατω, παλι ΗΡ, που ηταν μεγιστη προσφορα στα 249!! 🤩

 

Tελος, τα μεγιστα 8GB της μνημης, ειναι ειδικα περιορισμος του συγκεκριμενου επεξεργαστη:
https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/128990/intel-pentium-silver-n5000-processor-4m-cache-up-to-2-70-ghz.html
το G6 μοντελο δεχεται και 16GB, μα για τον Pentium® Silver N5000 καλα ειναι τα 8 του, χοχο!😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Κατω απο Ryzen 3 δε θα επαιρνα . Εχω ενα παλιο με core 2 duo και δεν ανοιγει ουτε chrome ....

Όπου ο n5000  είναι ας πούμε σαν core 2 duo ε; Χμμμ πάλι θα λέμε τα ίδια...για δες εδώ που είναι σε σχέση με desktop core 2 duo...ούτε καν στο ελάχιστο δεν ισχύει αυτό που λες.

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Pentium-Silver-N5000-vs-Intel-Pentium-E6600/m499477vsm988

Για όποιον δεν θέλει να παίζει games ή να κάνει κάποιου είδους editing ο n5000 είναι παραπάνω από αρκετός για όλα όσα κάνει ένας μέσος χρήσης. Τον έχω σε laptop από τον μάρτιο (https://www.amazon.com/gp/product/B07GM2J244/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1) και είναι εξαιρετικός αν αναλογιστούμε και ότι είναι fanless ότι καταναλώνει ψίχουλα και ότι είναι και με emmc το δικό μου...έχω και τον αντίστοιχο desktop σε htpc (j5005) πάνω από ένα χρόνο και είναι επίσης εξαιρετικός. Εγώ αν δεν είχα πάρει για την γυναίκα μου laptop ήδη, θα το χτύπαγα με κλειστά μάτια για office, ταινίες, internet...

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε λεω οτι δεν αξιζει . Λεω το απλο  παρτε το δυνατον καλυτερο cpu ακομα και αν ανεβειτε ενα σκαλι κατηγορια . Για μενα που δε παιζω απλως τρεχω remote 24/7 μια χαρα ακουγεται το fanless τωρα με τα 40 ρια . Στα tower εχω dual liquid coolers και καταναλωνουν και τα κερατα τους να τα εχω συνεχεια ανοιχτα οποτε χρειαζομαι ενα μικρο laptop επειγοντως 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν έχουμε να αγοράσουμε ένα προϊόν τεχνολογίας π.χ. κινητό, λάπτοπ, κάρτα γραφικών, βάζουμε κριτήρια.

Το πρώτο είναι οι ανάγκες μας την δεδομένη χρονική στιγμή. Οκ, αυτό μας βοηθάει να μην ξεφύγουμε και αγοράσουμε κάτι, που τις δυνατότητες του δεν τις χρειαζόμαστε, ούτε θα τις χρησιμοποιήσουμε ποτέ. 

Το δεύτερο είναι η δυνατότητα του να αντέξει για ένα χρονικό διάστημα 4-5 χρόνων, που θα λειτουργεί αξιοπρεπώς και απροβλημάτιστα. 

Το τρίτο είναι το value for money. Αυτό θα το βρεις με υπομονή και με τις προσφορές που εμφανίζονται κατά διαστήματα. 

Υπάρχει και ένα τέταρτο που ισχύει για μας τους insomniacs. Το προϊόν μας, μετά από τα 4-5 χρόνια να έχει μια μεταπωλητική αξία. Μπορεί να μην είναι μεγάλη, αλλά θα μας βοηθήσει να κάνουμε τη μετάβαση. 

Έτσι θα συμφωνήσω με τον @Mhlogiatros, ότι όσον αφορά τα στοιχεία που δεν αλλάζουν, πάμε μια κατηγορία παραπάνω. Στον επεξεργαστή δηλαδή, την οθόνη και την ποιότητα κατασκευής. Δεν νοείται για μένα αγορά λάπτοπ το 2019, χωρίς IPS οθόνη, αφού οι τιμές το επιτρέπουν και βγαίνουν συχνά προσφορές. Μόνο για κάποιον που δεν έχει να δώσει τα 70 ευρώ παραπάνω θα το καταλαβαίνα.

Επεξ/σία από Green Dragon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Green Dragon είπε

Το δεύτερο είναι η δυνατότητα του να αντέξει για ένα χρονικό διάστημα 4-5 χρόνων, που θα λειτουργεί αξιοπρεπώς και απροβλημάτιστα. 

Υπάρχει και ένα τρίτο που ισχύει για μας τους insomniacs. Το προϊόν μας, μετά από τα 4-5 χρόνια να έχει μια μεταπωλητική αξία. Μπορεί να μην είναι μεγάλη, αλλά θα μας βοηθήσει να κάνουμε τη μετάβαση. 

 

Για το δευτερο, οσο εχεις την εγγυηση = ειναι εκεινη ενα 'διχτυ ασφαλειας'. Απο τη ληξη της εγγυησης και μετα
πολλα μπορουν να εχουν σημασια.. Στο συγκεκριμενο για παραδειγμα δεν ανησυχεις καθολου για θερμοκρασιες,
δεν χρειαζεται ευτυχως να το ανοιγεις -ειδικα (οτ)αν εισαι "αρχαριος"- για αλλαγη thermal paste κλπ = μια χαρα
😎

Για το τριτο, μετα απο χρονια οι διαφορες μεταπωλησης, θα ειναι πραγματικα μικρες -και παντως δεν θα ειναι οι
μεγαλες- εκτος και μιλαμε για μεγαλες /σημαντικες διαφορες & στην αρχικη τους τιμη, π.χ. 800 - 500 η 600 - 350
😲

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιδικούμε έτσι; Κουβέντα κάνουμε, για ένα θέμα που όλους μας απασχολεί, όταν έρχεται η στιγμή μιας αγοράς. 

Πριν από λίγες μέρες έβγαλε το Amazon σε προσφορά, αυτό: https://www.amazon.com/Acer-Display-Graphics-Keyboard-A515-43-R19L/dp/B07RF1XD36/ref=mp_s_a_1_1_sspa?keywords=aspire+5+ips+ryzen+3200u&qid=1565534224&s=gateway&sr=8-1-spons&psc=1&spLa=ZW5jcnlwdGVkUXVhbGlmaWVyPUEyQ1BOVU5ZNVhGUDhOJmVuY3J5cHRlZElkPUExMDA1NzYzV1hGQko3SVc0UExQJmVuY3J5cHRlZEFkSWQ9QTAxNzA4MDNIN1pYMDFXTEFLMUgmd2lkZ2V0TmFtZT1zcF9waG9uZV9zZWFyY2hfYXRmJmFjdGlvbj1jbGlja1JlZGlyZWN0JmRvTm90TG9nQ2xpY2s9dHJ1ZQ==      στα 320 ευρώ. 

45 ευρώ διαφορά από αυτό του θέματος.  Εσύ ποιό θα αγόραζες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Δεν αντιδικούμε έτσι; Κουβέντα κάνουμε, για ένα θέμα που όλους μας απασχολεί, όταν έρχεται η στιγμή μιας αγοράς. 

Πριν από λίγες μέρες έβγαλε το Amazon σε προσφορά, αυτό: https://www.amazon.com/Acer-Display-Graphics-Keyboard-A515-43-R19L/dp/B07RF1XD36/ref=mp_s_a_1_1_sspa?keywords=aspire+5+ips+ryzen+3200u&qid=1565534224&s=gateway&sr=8-1-spons&psc=1&spLa=ZW5jcnlwdGVkUXVhbGlmaWVyPUEyQ1BOVU5ZNVhGUDhOJmVuY3J5cHRlZElkPUExMDA1NzYzV1hGQko3SVc0UExQJmVuY3J5cHRlZEFkSWQ9QTAxNzA4MDNIN1pYMDFXTEFLMUgmd2lkZ2V0TmFtZT1zcF9waG9uZV9zZWFyY2hfYXRmJmFjdGlvbj1jbGlja1JlZGlyZWN0JmRvTm90TG9nQ2xpY2s9dHJ1ZQ==      στα 320 ευρώ. 

45 ευρώ διαφορά από αυτό του θέματος.  Εσύ ποιό θα αγόραζες;

Βαζοντας αλλη μια μνημη παει ηδη στα +65
-και εχω γραψει ποιο θα κοιταγα στα 330 😋

Αν οχι απο Ελλαδα, θα τσεκαρα επισης εδω
https://geizhals.eu/?cat=nb&xf=12_8192~2379_15~2991_120~9_1920x1080

Και εννοειται δεν υπαρχει <αντιδικια> καμια! 😀
Ειναι περισσοτερες οι επιλογες μας οσο ανεβαινουν τα χρηματα,
και απολυτως λιγοτερες δυστυχως λιγες οσο αυτα μειωνονται 🤕

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελληνική αγορά δεν ξέρω και ούτε που θα την κοίταζα πέρα από ότι δημοσιεύεται στο insomnia.. Ευρωπαϊκή κυρίως, αλλά πρόχειρα κοιτώντας σε 2-3 site προσφορών δεν βλέπω τίποτα που να αξίζει αυτή τη στιγμή σ'αυτά τα λεφτά. Είναι και κυριακή. 

Ebay είναι εγγύηση για laptop επίσης. Υπάρχει υπερπροσφορά σε συγκεκριμένα μοντέλα και κατεβάζουν τις τιμές πολύ. Για νεα-σφραγισμένα κομμάτια μιλάμε.

Πήρα L380 i5- 3 χρόνια εγγύηση σφραγισμένο στα 350 περίπου, με τιμή ελλάδας κοντά στο 1000ρικο (wtf)...

Aπ΄ότι έχω καταλάβει τα μαγαζιά έχουν τεράστιο ποσοστό κέρδους από τα laptop..Μιλάμε για 100%+ Και όχι συγκρίνοντας τα με το e-bay, αν παρακολουθήσεις αμερικάνικη αγορά όταν διώχνουν stock θα εκπλαγείς.

Ευρωπαική αγορά βλέπε και https://www.mydealz.de/ , επίσης τα site που έχει στο footer (ισπανία, αγγλία κλπ). Το geizals έχει slow update και επίσης δεν μπορεί να ανιχνεύσει άμα βάλει ο άλλος κουπόνι 100 ευρώ κάτω στο checkout

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Green Dragon είπε

Δεν αντιδικούμε έτσι; Κουβέντα κάνουμε, για ένα θέμα που όλους μας απασχολεί, όταν έρχεται η στιγμή μιας αγοράς. 

Πριν από λίγες μέρες έβγαλε το Amazon σε προσφορά, αυτό: https://www.amazon.com/Acer-Display-Graphics-Keyboard-A515-43-R19L/dp/B07RF1XD36/ref=mp_s_a_1_1_sspa?keywords=aspire+5+ips+ryzen+3200u&qid=1565534224&s=gateway&sr=8-1-spons&psc=1&spLa=ZW5jcnlwdGVkUXVhbGlmaWVyPUEyQ1BOVU5ZNVhGUDhOJmVuY3J5cHRlZElkPUExMDA1NzYzV1hGQko3SVc0UExQJmVuY3J5cHRlZEFkSWQ9QTAxNzA4MDNIN1pYMDFXTEFLMUgmd2lkZ2V0TmFtZT1zcF9waG9uZV9zZWFyY2hfYXRmJmFjdGlvbj1jbGlja1JlZGlyZWN0JmRvTm90TG9nQ2xpY2s9dHJ1ZQ==      στα 320 ευρώ. 

45 ευρώ διαφορά από αυτό του θέματος.  Εσύ ποιό θα αγόραζες;

130€ είναι η διαφορά + 20 μέρες 

Screenshot_20190811-185312_Chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, omitziz είπε

130€ είναι η διαφορά + 20 μέρες 

Screenshot_20190811-185312_Chrome.jpg

Άστο @omitziz, έχεις χάσει επεισόδια. Έγραψα για την προσφορά που το είχε το Amazon πριν ένα μήνα, στα 320ευρώ. 

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ο TS μια χαρά τα λέει.  Γιατί πρέπει πάντα να μπαίνει κάποιος και να κάνει μπάχαλο την συζήτηση επειδή τα δικά του θέλω είναι άλλα ; 

Εδώ λοιπόν :  Εξετάζουμε την περίπτωση όπως έχει και σε αυτά τα χρήματα και χωρίς βάλε-βγάλε, αν είναι να μπεις σε αυτήν την λούπα πας σε κάτι άλλο προφανώς! 

'' Δίνει και εναλλακτική '' με μια απλή αλλαγή ram για ένα μηχάνημα ανώτερο σε όλα και αντίστοιχο με i3 τελευταίας γενναίας ( στα 330€ ) οπότε σου λέει πάρε όποιος θες με βάση τις ανάγκες σου ωστόσο για απλή χρήση είναι εύχρηστο και αυτό του αρχικού θέματος.

Αν τώρα ανέβεις σε τιμή σίγουρα θα βρεις καλύτερα αλλά και ακριβότερο!  

Όσο για τις προσφορές αυτές που έπαιξαν σχεδόν '' τσάμπα '' ελάχιστοι πρόλαβαν γιατί δεν έμεινε το θέμα ( έφυγαν με την μια από μαγαζιά ή και έμπορους που είναι εδώ μέσα και κάνουν τα αρπακτικά ) οπότε τι εξετάζουμε δλδ για να καταλάβω;  

Γενική η φθηνή κατηγορία είναι μια δύσκολη κατηγορία γιατί θα πρέπει να κάνεις περιορισμούς ( το μηχανή για απλή χρήση είναι ok ) . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

maxdore217 αν εχει καποιος την επιλογη να περιμενει ας πουμε μεχρι ενα-εναμιση μηνα και να τσεκαρει
ειναι [σχεδον] σιγουρο οτι: θα προκυψουν και αλλες προσφορες στον οριζοντα, οπως οι προηγουμενες!🤓
Απλως ειναι που, καποιες φορες, δεν υπαρχει η ανεση -η η <πολυτελεια>!- αυτης ακριβως της ανομονης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...