Προς το περιεχόμενο

H Apple κόβει την πρόσβαση στη λειτουργία "Υγείας μπαταρίας" του iPhone αν αυτή αντικατασταθεί από τρίτους


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και που είναι το πρόβλημα θα βγει κάποιος και θα φτιάξει μια εφαρμογή αντίστοιχη του battery health εφόσον πλέον παρα πολύ κόσμος δεν θα έχει πρόσβαση στο επίσημο και θα υπάρχει η ανάγκη η το κενό ας το πω για μια τέτοια εφαρμογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 294
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο συγκεκριμένο θέμα θα «υποστηρίξω» την Apple πολύ απλά γιατι προκειται για μια αμιγώς επιχειρηματική κίνηση. Το παλιό iPhone είναι καλό και με αναβαθμίσεις (εγω προσωπικα έχω Android One συσκευή και iPhone 6s για τον λόγο της συνεχούς υποστήριξης του λογισμικού).

55-60 ευρώ αλλαγή μπαταρίας για να ανανεώσεις την συσκευή σου, που και λειτουργική είναι και σε βολεύει τελωσπαντων είναι μια καλή επιλογή. Δεν θα αλλάξουν κάτι στην καθημερινότητα σου τα 30 περίπου ευρώ ετησίως ...εκτός αν είναι καποιος που αλλάζει μπαταρία κάθε 6 μήνες... όποτε πάω πάσο. 

Θα έδινα τα ίδια λεφτά για το Android κινητό μου εφόσον είχε την ίδια υποστήριξη λογισμικού που έχει στα δικά της η Apple. 

Όμως, το σωστό είναι να δίνεται από την Apple εγγύηση αντικατάστασης της μπαταρίας για ένα έτος τουλάχιστον και επιπλέον οι περιορισμοί στον Apple health να ισχύουν μόνο για συσκευές που συνεχίζει να αναβαθμίζει. Αυτό θα ήταν τίμιο πραγματικά.

Τελος, θεωρώ ότι πολύ κακό γίνεται για το τίποτα...

Εγω προσωπικα το Apple health το έχω χεσμενο... χρησιμοποιώ το κινητό κανονικά και μετά βάζω powerbank ή το φορτιζω στο σπίτι ή το αυτοκίνητο και κανω τη δουλειά μου... Τι μου προσφέρει το Apple health, πλην της δυνατότητας μεταπώλησης σε υψηλοτερη τιμή δεν καταλαβαίνω.. αλλά εγω το κινητό το πήρα για να το χρησιμοποιώ και όχι για να το πουλήσω όταν βγει το επόμενο μοντέλο.

Επειδη η Apple είδε ότι οι πωλήσεις των νέων κινητών πέφτουν καθώς οι χρήστες διατηρούν τα παλαιότερα κινητά τους, που η ίδια αναβαθμίζει σε λογισμικό ανελλιπώς, έκανε αυτή την κίνηση προκειμένου να περιορίσει κάπως τη χασούρα. «Σας προσφέρω αναβαθμίσεις και ένα καλό εργαλείο, ακολουθήστε την πεπατημένη και δεν θα χάσετε».

Εγω το βλέπω θετικά πάντως. Αντιθέτως βλέπω πολύ αρνητικά το γεγονός με την αύξηση της τιμής των μπαταριών μοντέλων που ήταν στο προγραμμα και πλέον δεν έχουν τη δυνατότητα να τις αντικαταστήσουν με την παλαιότερη τιμή. Τουλάχιστον σε όσους δεν το είχαν κάνει έστω μια φορά.

ΥΓ η Apple βέβαια έχει κάνει πολλές πατάτες στο παρελθόν (πχ τα iPhones και τα iPads μπορεί να «λυγίζουν» αλλά δεν φταίμε εμείς κλπ κλπ..). Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν βρίσκω κάτι ιδιαίτερα μεμπτό όμως.

 

Επεξ/σία από teovag
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, SilverMachine είπε

 7 ευρω κανουν οι κανονικες για ενα samsung.

Εγω και την Samsung 55 λιρες βλεπω και χρεωνει την αλλαγη μπαταριας.

https://www.samsungrepairs.com/shop/repairs/samsung-galaxy-s10-plus-repairs

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

Και όταν το official σε ρίξει άκυρο ;

Που σου έχουν ρίξει άκυρο εσένα ; Αλλάζουν μπαταρίες ακόμα και σε iPhone 5 δεν ξέρω για Ελλάδα σίγουρα αλλά εξωτερικό σε Apple store (U.K.) αλλάζουν όπως και σε ένα Mac book pro late 2012 μου έκαναν αλλαγή μπαταρίας χωρίς κάποιο πρόβλημα. 

 

Μονο για το 5αρι π είχε πάει ένας φίλος του είχανε πει ότι θα πάρει 2 εργάσιμες μέρες και του έδωσαν ενα iPhone 6 μέχρι να έρθει το δικό του να κάνει την δουλειά του με όλα τα δεδομένα του μέσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που κάνουν αρνητικά σχόλια ποτέ δεν είχαν λεφτά να αποκτήσουν iPhone και καλά κάνει η Apple να έχουν τα τηλ μόνο γνήσια μπαταρία τόσα γίνονται με της μπαταρίες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, keysmith είπε

βέβαια θα μπορούσαμε να σχολιάσουμε κάτι που ξεχάσαμε και αν θυμάμαι καλά (πάλι) η apple φταίει για αυτό.. Λίγο αλλά όχι τόσο εκτός θέματος με αυτό που συζητάμε.

Αναφέρομαι στην εποχή που αλλάξανε τις μπαταρίες και από αποσπώμενες (και εύκολα εναλλάξιμες) άρχισαν να γίνονται ενσωματωμένες (μη εναλλάξιμες) χωρίς κατσαβίδια. Θυμίστε μου αν ήταν όντως η Apple που εισήγαγε και αυτήν την (κερδοσκοπική) "καινοτομία"; Νομίζω αυτή ήταν με το iphone 3g/3gs..

Βεβαίως όλοι συνωμότησαν στην ίδέα καθώς μείωνε απο μόνο του το χρόνο κατοχής ενός κινητού και άρα εμμέσως αύξανε τις πωλήσεις. Ναι τα κινητά έγιναν 1,5-2 χιλιοστά λεπτότερα χάρει σε αυτό το κόλπο (το οποίο πλεονέκτημα χάθηκε από την αναγκαστική χρήση θήκης) αλλά και τι έγινε με αυτό; 

Σήμερα το θεωρούμε δεδομένο αλλά με μία απλή ανάλυση κόστους οφέλους δεν είναι θετικό που είναι ενσωματωμένες. Όχι για τον πελάτη δλδ.. Ασε που στο redmi 2  που είχα με αποσπώμενη μπαταρία είχα 1 ακόμα μπαταρία έξτρα πάντα φορτισμένη και όταν ξέμενα απλά άλλαζα μια μπαταρία και έκανα ένα απλό restart.. Ούτε power bank ούτε καλώδια να σέρνονται από εδώ και εκεί μη και ξεμείνω. ωραίες εποχές..

Με 7-8 άνοιγες το καπάκι και έβαζες καινούρια μπαταρία και χρησιμοποιουσες το κινητό σου για άλλα 2 χρονια. 

Τώρα σου λέει για το καλό σου βρε δεν ανοίγει για να είναι αδιάβροχο 

Δώσε 50 ε να σου βάλει το σέρβις άλλη. Οπότε λες δε δίνω άλλα 150 να πάρω καινούριο? 

Πως θα μπαίνω στο Facebook με κινητό με μεγάλα bezels και χωρίς security updates ? Ας πάρω με notch να είμαι μοντέρνος. 

Σε 6 μήνες το notch είναι βλακεία πρέπει να πάω με σταγόνα, σε άλλους 6 μήνες τι σταγόνα και βλακειες o Λάκης πήρε full screen με δακτυλικο μέσα στην οθόνη και κάμερα που πετάγεται... 

Παράλληλα καταργούνται sd radio audio Jack.... ώστε να σκας περισσότερα για λιγότερες δυνατότητες αλλά να έχεις design 

Αν ρωτήσεις από παιδάκι 6 ετών μέχρι παπου 70 τι δώρο θέλεις θα σου πει κινητό. 

Σανο με το τσουβάλι 

Επεξ/σία από adi32
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, dancer είπε

Άντε προσεχώς θα έχουμε και αγγελίες με υγεία μπαταρίας και βέβαια αξία ανεκτίμητη άμα θα γράφει υγεία μπαταρίας τουλάχιστον 100€ παραπάνω θα ζητάνε.

Αυτό που θα γουστάρω πιο πολύ αν και δε με συμφέρει, να υπάρχει ίδιο μύνημα για ιμιτασιον οθόνη εκεί να δείτε γλέντια που θα πετάνε τα iphone μετά από κάθε σπασμένη οθόνη του γτ  η γνήσια είναι πανάκριβη

Δηλαδή το λάθος που το βρισκεις εάν ο άλλος σου λέει στην αγγελία του "υγεία μπαταρίας 100%" όταν έχει την συσκευή 1 χρόνο! Ακόμη καλύτερα για να ξέρεις ότι ο χρήστης πρόσεχε το κινητό όσο αναφορά τις φορτίσεις του.Δηλαδη εσύ θα προτιμούσες να κανείς αγορά ένα iPhone με 90-92%  που εχω δει σε φιλους σε XS Max και οχι ενα στα 100%;

Κανένας δεν θα ζητήσει 100€ αλλά και σε περίπτωση που το κάνουν οι γνωστοί βρυκολακες εσύ απλά τους προσπερνάς και πας σε άλλη αγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, polaki είπε

Η αξία που δίνει ο καθένας σε ότι ακουμπάει και ότι κοιτάει όλες τις ώρες της ημέρας είναι ανεκτίμητη. 

Στο λεξικό το λένε και design. Μπορείς να το ψάξεις. 

Μάλλον θα θεωρείς πιο όμορφο το αρχαίο iphone 7 από τα ολοκαίνουρια huawei P30 και xiaomi mi 9 που κοστίζουν σχεδόν τα ίδια. Καλά για προδιαγραφές δεν μιλάω γιατί εκεί η διαφορά είναι χαώδης, εκτός και αν η μεροληψία σου σε κάνει να διαφωνείς και σε αυτό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, keysmith είπε

η apple τέτοιες μ.. χαζομάρες κάνει και θα δει και άλλο τα ποσοστά της να μειώνονται. 

Στο τέλος θα μείνει με 10 ταλιμπαν πιστούς (σαν οπαδούς θρησκείας) και άλλοι προσβεβλημένοι από τον σεβασμό που δεν τους δείχνει θα έχουν πάει αλλού.

Δεν είναι καθόλου τυχαίο που πάνε προς τα κάτω τα ποσοστά της..  

Υ.Γ. Σιγά τι τους έκανε με την κίνηση αυτή. μόνο την τιμωρητική κακία της έδειξε..

Έχεις δει το αποθεματικό της?
Με την μετοχή της στα 178$ και συνολική αξία
1τρις είναι λίγο δύσκολο αν μείνει με 10 άτομα.
Θα συνεχίσουν τα κόλπα για ποοοολυ καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, mirrage είπε

Έχεις δει το αποθεματικό της?
Με την μετοχή της στα 178$ και συνολική αξία
1τρις είναι λίγο δύσκολο αν μείνει με 10 άτομα.
Θα συνεχίσουν τα κόλπα για ποοοολυ καιρό.

εντάξει.. Οικονομικά (ακόμα) καλά τα πάει προφανώς.. 

Στα κινητά που είναι η πρωταρχική πυγή που τροφοδοτεί τα άλλα (σύνεφο, streaming κτλ) χάνει έδαφος και αυτό δεν είναι καθόλου καλό νέο. Υπάρχει αναστάτωση στην εταιρία. Για τα κινητά μιλάμε όχι για την συνολική εικόνα.. Δεν είναι microsoft να χάσει από τα windows να κερδίσει από το office. Από τα κινητα ζει και λίγο από κάτι (μειούμενα) mac και tablet. Και όταν λέμε "ζει" εννοούμε αυτά η είναι η ΒΑΣΗ. Που θα πει αν χαλάσει η βάση θα ακολουθήσουν με μικρή καθυστέρηση και τα άλλα. 

Να σου θυμίσω ότι ήταν και παλαιότερα (70s, 80s) "αστέρι" στους η/υ και με λάθη στην στρατηγική της έφτασε στα όρια αφανισμού στα 90s.  Οσο μεγάλος και να είσαι μπορεί να έρθει το τέλος σου (αναρίθμητα παραδείγματα πχ nokia στα κινητά). 

Επεξ/σία από keysmith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gamer73 είπε

Αυτοί που κάνουν αρνητικά σχόλια ποτέ δεν είχαν λεφτά να αποκτήσουν iPhone και καλά κάνει η Apple να έχουν τα τηλ μόνο γνήσια μπαταρία τόσα γίνονται με της μπαταρίες 

Έχεις δίκιο φίλε πολύ φτώχεια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, keysmith said:

εντάξει.. Οικονομικά (ακόμα) καλά τα πάει προφανώς.. 

Στα κινητά που είναι η πρωταρχική πυγή που τροφοδοτεί τα άλλα (σύνεφο, streaming κτλ) χάνει έδαφος και αυτό δεν είναι καθόλου καλό νέο. Υπάρχει αναστάτωση στην εταιρία. Για τα κινητά μιλάμε όχι για την συνολική εικόνα.. Δεν είναι microsoft να χάσει από τα windows να κερδίσει από το office. Από τα κινητα ζει και λίγο από κάτι (μειούμενα) mac και tablet. Και όταν λέμε "ζει" εννοούμε αυτά η είναι η ΒΑΣΗ. Που θα πει αν χαλάσει η βάση θα ακολουθήσουν με μικρή καθυστέρηση και τα άλλα. 

Να σου θυμίσω ότι ήταν και παλαιότερα (70s, 80s) "αστέρι" στους η/υ και με λάθη στην στρατηγική της έφτασε στα όρια αφανισμού στα 90s.  Οσο μεγάλος και να είσαι μπορεί να έρθει το τέλος σου (αναρίθμητα παραδείγματα πχ nokia στα κινητά). 

Και όμως τα κέρδη της apple θα στηρίζονται σιγά σιγά κυρίως στα services και αμέσως μετά στο hardware. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...