Προς το περιεχόμενο

H Apple κόβει την πρόσβαση στη λειτουργία "Υγείας μπαταρίας" του iPhone αν αυτή αντικατασταθεί από τρίτους


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, gripakos είπε

Οταν εσυ παρεις φερραρι πηγαινε στο μηχανικο της γειτονιας σου να σου αλλαξει λαδια..Βασικα αλλαξε τα μονος σου στο γκαραζ επειδη εισαι Ελληνας και τα ξερεις ολα!Ξερεις αδερφε δεν ειρωνευομαι γτ απλα κι εγω Ελληνας ειμαι!Οταν θα δωσεις 1300 ευρω για κινητο θα το πας σε εξουσιωδοτιμενο καταστημα!Οπως μαλιστα και την φερραρι θα την πας στην φερραρι!Πιστευω το νοημα που ηθελα να δωσω το καταλαβαν ολοι!

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις και εσύ και αρκετοί άλλοι, είναι το εξης: ΑΝ και ΟΤΑΝ πάρω Φεράρι, θέλω ΕΓΩ να αποφασίζω πού θα της αλλάξω λάδια. Ας μου βγάλει και ζημια, κακό του κεφαλιού μου. Ακόμα και στον Μήτσο, το συνεργείο της γειτονιάς. Ποιο το πρόβλημα; Και για ποιο λόγο επικροτείς αυτή την κινηση δεν καταλαβαίνω. Οι μόνοι που θα πρέπει να χαίρονται είναι αυτοί που αγοράζουν πάντα μεταχειρισμένα. Γιατί θα ξέρουν ότι έχει ανοιχτεί μόνο από επίσημο σέρβις το κινητό. Εγώ που τα έσκασα πέρσι για το Χ, είμαι ξεροκέφαλος και θέλω να το επισκευάζω μόνος μου και θα υπερασπιστώ το δικαίωμα μου να κάνω ότι γουστάρω με το ένα χιλιάρικο που έσκασα.

Υ.γ. Η εθνικότητα δεν μπλέκεται κάπου. Και ένας Άγγλος με μέση νοημοσύνη το ίδιο θα σκεφτόταν. Αλλα ξερόλες, όπως και αδαείς υπάρχουν παντου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 294
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για μένα είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό που κάνει η απλ και καλά κάνει. 

Οταν σε υποχρεώνει να φοράς ακόμα και βρακι απλ για να μπορέσεις να λειτουργείς όλες τις συσκευές της είναι λογικό να μην μπορεί να σου εγγυηθεί ότι μια εφαρμογή της θα λειτουργεί σωστά αν το κινητό το ανοίξει ο μπάρμπα Μήτσος που μπορεί να είναι ο θεός των μαστορων αλλά και ο τσακωνας. 

Οποιος μπαίνει στη λογική της απλ δεν πρέπει να τον νοιάζουν τα 10 ε διαφορά γιατί αλλιώς είναι αυτός που απλά θέλει να δείχνει το μήλο στην καφετέρια 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, paris_chav είπε

Το iphone 7 δεν ειναι καλυτερο απο κανενα κινητο του ιδιου ευρους τιμης που κυκλοφορησε το 2019. Ομως ξεχνας κατι βασικο. iOS. Αν καποιος θελει iOS και δεν εχει λεφτα για ακριβοτερο iphone, το iphone 7 θα παρει κι ας υπαρχουν ενα εκατομμυριο android καλυτερα στην τιμη του iphone 7. Ειναι τοσο απλο μερικες φορες κι ας αδυνατειτε να το καταλαβετε.

Προσωπικά επειδή έχω δουλέψει και σε ios δεν νομίζω ότι υπερτερεί κάπου σημαντικά σε σχέση με το android αν εξαιρέσω τις αναβαθμίσεις. Από εκεί και πέρα περί ορέξεως....κολοκυθόπιτα

 

5 ώρες πριν, gripakos είπε

Οταν εσυ παρεις φερραρι πηγαινε στο μηχανικο της γειτονιας σου να σου αλλαξει λαδια..Βασικα αλλαξε τα μονος σου στο γκαραζ επειδη εισαι Ελληνας και τα ξερεις ολα!Ξερεις αδερφε δεν ειρωνευομαι γτ απλα κι εγω Ελληνας ειμαι!Οταν θα δωσεις 1300 ευρω για κινητο θα το πας σε εξουσιωδοτιμενο καταστημα!Οπως μαλιστα και την φερραρι θα την πας στην φερραρι!Πιστευω το νοημα που ηθελα να δωσω το καταλαβαν ολοι!

Νομίζω ότι είναι ιεροσυλία να συγκρίνεις ferrari με iphone. Έλεος πια τί άλλο θα ακούσουμε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
22 minutes ago, djdidi said:

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις και εσύ και αρκετοί άλλοι, είναι το εξης: ΑΝ και ΟΤΑΝ πάρω Φεράρι, θέλω ΕΓΩ να αποφασίζω πού θα της αλλάξω λάδια. Ας μου βγάλει και ζημια, κακό του κεφαλιού μου. Ακόμα και στον Μήτσο, το συνεργείο της γειτονιάς. Ποιο το πρόβλημα; Και για ποιο λόγο επικροτείς αυτή την κινηση δεν καταλαβαίνω. Οι μόνοι που θα πρέπει να χαίρονται είναι αυτοί που αγοράζουν πάντα μεταχειρισμένα. Γιατί θα ξέρουν ότι έχει ανοιχτεί μόνο από επίσημο σέρβις το κινητό. Εγώ που τα έσκασα πέρσι για το Χ, είμαι ξεροκέφαλος και θέλω να το επισκευάζω μόνος μου και θα υπερασπιστώ το δικαίωμα μου να κάνω ότι γουστάρω με το ένα χιλιάρικο που έσκασα.

Υ.γ. Η εθνικότητα δεν μπλέκεται κάπου. Και ένας Άγγλος με μέση νοημοσύνη το ίδιο θα σκεφτόταν. Αλλα ξερόλες, όπως και αδαείς υπάρχουν παντου. 

Αυτό που ίσως εσύ δεν αντιλαμβάνεσαι είναι το εξής: κανείς δεν σου λέει που να αλλάξεις μπαταρία ή τι μπαταρία να βάλεις. Αυτό που γράφει η είδηση είναι ότι εάν δεν τοποθετήσεις γνήσια μπαταρία (ή, αν προτιμάς, "μπαταρία εγκεκριμένη από την Apple") τότε η συγκεκριμένη ένδειξη για την μπαταρία που δείχνει την 'υγεία' της δεν θα λειτουργήσει. Ούτε το κινητό σου αχρηστεύεται ούτε προκαλείται έκρηξη ούτε κλειδώνεται. Απλώς η συγκεκριμένη ένδειξη δεν μπορεί να λειτουργήσει. Κατά τα λοιπά, κάνεις ό,τι γουστάρεις με το κινητό σου. 

Και για να προλάβω σχετικό σχόλιο, ναι, οι "εγκεκριμένες από την Apple μπαταρίες" (που περιέχουν το τάδε τσιπάκι ή τρίχα από τα μαλλιά του Jobs ή οτιδήποτε γουστάρει η Apple να περιέχουν) ΔΕΝ κυκλοφορούν στο εμπόριο. Τις προμηθεύεται αποκλειστικά το εκάστοτε εγκεκριμένο service της Apple. Συνεπώς αποκλείεται να βρείτε μια "εγκεκριμένη από την Apple μπαταρία" και να την τοποθετήσετε οι ίδιοι. Γι'αυτό αποκλείονται και οι μη εξουσιοδοτημένοι επισκευαστές: γιατί, κατά πάσα πιθανότητα (ποσοστό 100%) θα σας τοποθετήσουν μη εγκεκριμένη μπαταρία. 

Τόσο απλά. 

13 minutes ago, adi32 said:

Για μένα είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό που κάνει η απλ και καλά κάνει. 

Οταν σε υποχρεώνει να φοράς ακόμα και βρακι απλ για να μπορέσεις να λειτουργείς όλες τις συσκευές της είναι λογικό να μην μπορεί να σου εγγυηθεί ότι μια εφαρμογή της θα λειτουργεί σωστά αν το κινητό το ανοίξει ο μπάρμπα Μήτσος που μπορεί να είναι ο θεός των μαστορων αλλά και ο τσακωνας. 

Οποιος μπαίνει στη λογική της απλ δεν πρέπει να τον νοιάζουν τα 10 ε διαφορά γιατί αλλιώς είναι αυτός που απλά θέλει να δείχνει το μήλο στην καφετέρια 

Είναι προφανής η εξ αρχής απαξιωτική σου στάση: τίποτα δεν με υποχρεώνει να κάνω η Apple. Μάλλον δεν τα ξέρεις καλά. Είμαι χρήστης προϊόντων Apple τα τελευταία 14 χρόνια και δεν υποχρεώθηκα ποτέ να αγοράσω κάτι που δεν επιθυμούσα. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, insomiaistas είπε

Είναι λάθος γιατί με το που αγοράσεις ένα iPhone XS το πρώτο πρώτο πράγμα που θα σκεφτείς είναι " κάτσε να βάλω ένα τζαμακι και μια θήκη για να το έχω στην πένα όταν το πουλήσω ". Αντίθετα θεωρώ ότι  ένας που θα πάρει ένα Samsung πόσο μάλλον Xiaomi ,το πρώτο πράγμα που θα κάνει είναι να χαρεί το κινητό και έπειτα θα βάλει θηκες-τζαμια για να το προφυλάξει, όχι για να το πουλήσει σε καλή κατάσταση .

Αν ίσχυε αυτό που πιστεύεις τότε όλοι μας θα πουλουσαμε τα κινητά μας και θα υπήρχαν γύρω στα 20.000 s8-iphone 7 προς πώληση κτλ.

Δεν ψάχνω να κάνω διάλογο μαζι σου ούτε να σου αλλάξω την γνώμη , με αυτη την λογική που έχεις βγάζω προσωπικά χρήματα  από εσάς .με συμφέρει δηλαδή .

ΥΓ.Sorry για το offtopic 

ΥΓ2. Nothing personal

Μέγα λάθος....θα σου έλεγα να αναθεωρήσεις...Ένα samsung κοστίζει αρκετά ξέρεις... το ίδιο και ένα Xiaomi 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, paredwse είπε

Είναι προφανής η εξ αρχής απαξιωτική σου στάση: τίποτα δεν με υποχρεώνει να κάνω η Apple. Μάλλον δεν τα ξέρεις καλά. Είμαι χρήστης προϊόντων Apple τα τελευταία 14 χρόνια και δεν υποχρεώθηκα ποτέ να αγοράσω κάτι που δεν επιθυμούσα.

Δεν υποχρεώθηκες να αγοράσεις κάτι που δεν επιθυμούσες αλλά δε σου επιτρέπεται να αγοράσεις μη εγκεκριμένη μπαταρία που θα την τοποθετήσει άλλος τεχνικός, ούτε να χρησιμοποιήσεις άλλο καλώδιο γιατί δε θα λειτουργεί σωστά, ούτε να βάλεις άλλες εφαρμογές εκτός store γιατί θα χάσεις την εγγύηση κλπ 

Αυτό είπα ότι επιτρέπουν να χρησιμοποιείς μόνο τα δικά τους αξεσουάρ και σέρβις για να απολαμβάνεις την εγγύηση και τις υπηρεσίες και καλά κάνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, paredwse είπε

Αυτό που ίσως εσύ δεν αντιλαμβάνεσαι είναι το εξής: κανείς δεν σου λέει που να αλλάξεις μπαταρία ή τι μπαταρία να βάλεις. Αυτό που γράφει η είδηση είναι ότι εάν δεν τοποθετήσεις γνήσια μπαταρία (ή, αν προτιμάς, "μπαταρία εγκεκριμένη από την Apple") τότε η συγκεκριμένη ένδειξη για την μπαταρία που δείχνει την 'υγεία' της δεν θα λειτουργήσει. Ούτε το κινητό σου αχρηστεύεται ούτε προκαλείται έκρηξη ούτε κλειδώνεται. Απλώς η συγκεκριμένη ένδειξη δεν μπορεί να λειτουργήσει. Κατά τα λοιπά, κάνεις ό,τι γουστάρεις με το κινητό σου. 

Και για να προλάβω σχετικό σχόλιο, ναι, οι "εγκεκριμένες από την Apple μπαταρίες" (που περιέχουν το τάδε τσιπάκι ή τρίχα από τα μαλλιά του Jobs ή οτιδήποτε γουστάρει η Apple να περιέχουν) ΔΕΝ κυκλοφορούν στο εμπόριο. Τις προμηθεύεται αποκλειστικά το εκάστοτε εγκεκριμένο service της Apple. Συνεπώς αποκλείεται να βρείτε μια "εγκεκριμένη από την Apple μπαταρία" και να την τοποθετήσετε οι ίδιοι. Γι'αυτό αποκλείονται και οι μη εξουσιοδοτημένοι επισκευαστές: γιατί, κατά πάσα πιθανότητα (ποσοστό 100%) θα σας τοποθετήσουν μη εγκεκριμένη μπαταρία. 

Τόσο απλά. 

Είναι προφανής η εξ αρχής απαξιωτική σου στάση: τίποτα δεν με υποχρεώνει να κάνω η Apple. Μάλλον δεν τα ξέρεις καλά. Είμαι χρήστης προϊόντων Apple τα τελευταία 14 χρόνια και δεν υποχρεώθηκα ποτέ να αγοράσω κάτι που δεν επιθυμούσα. 

Το άρθρο μιλάει για το iPhone, αλλά και στα νέα MacBook η ίδια πολιτική ακολουθείται. Αν δεν ανοιχτεί από επίσημο σέρβις, μπρικαρει μέχρι να το πας σε official service. Φυσικά και είναι εν γνώση μου τα παραπάνω και είναι κάτι που θα με στρέψει μακριά από τα συγκεκριμένα προϊόντα. Δεν είμαι αντι-fan των προϊόντων της απλ, αντιθέτως. Αλλα με τέτοιες κινήσεις με διωχνει. 

13 λεπτά πριν, mjaros είπε

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις μάλλον είναι ότι οι εταιρίες σαν την Φεράρι πουλάνε ακριβά αμάξια και μαζί και ένα όνομα. Δεν θελουν να ξεφτιλιστεί το όνομα γιατί θα χάσουν πελάτες. 

Ακομα και Dacia να πάρεις, τα πρώτα χρόνια που ισχύει η εγγύηση, θα πρέπει να πηγαίνεις στην αντιπροσωπεία για λάδια. 

Υπαρχουν εταιρίες που πουλάνε μηχανήματα για εργοστάσια, και όταν το αγοράζεις υπογράφεις ότι κανένας δεν θα βάλει χέρι στο μηχάνημα πέραν από τεχνικούς της εταιρίες. 

Οταν αγοράζεις ένα προϊόν ξέρεις και την πολιτική της εταιρείας και την αποδέχεσαι, αλλιώς πας άλλου και όλοι είναι ευτυχισμένοι. 

Μα μιλάς σοβαρά; Το ίδιο είναι ένα μηχάνημα για εργοστάσιο που θα παράγει πλούτο και το ίδιο μια συσκευή smartphone?

Δεν καταλαβαίνω πάντως την όλη αντιπαράθεση πραγματικά. Όποιος θέλει θα αγοράζει απλ και εις γνώση του θα πρέπει να τα σκάσει σε official service αν κάτι πάει λάθος, ότι και να είναι αυτό. Από το πιο απλο, μέχρι το πιο σύνθετο.  Απλά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, dancer είπε

εχεις αγορασει κινητο οπως εγραψε και ο αλλος συμφορουμιτης 5 ετιας 180 ευρω και εχεις αποψη εσυ για το xs? σορρυ κιολας αλλα κατοχος iphone απο 8 και κατω δεν μου λεει κατι εμενα γτ πολυ απλα ποτε δεν ησουν κατοχος day 1 και προσπαθεις να μας πεισεις για το iphone τι να λεμε τωρα αντε παρε και ενα ipad2 να μας πεισεις οτι ειναι το καλυτερο ταμπλετ που ειχες ποτε. και εχω και μια ακομα απορια γτ εχει βρωμησει η αγορα απο αγγελιες για iphone αφου ειναι τοσο σουπερουαου και αντεχουν χρονια και δεν κολανε και  και και και και...

Φτιάξε λίγο το συντακτικό σου στο γραπτό λόγο κατ' αρχάς και μετά γράψε ότι θέλεις για το ποιός πρέπει να έχει άποψη. 

Την άποψη για το ΧS δεν ξέρω που τη διάβασες, προφανώς εκτός από το γραπτό λόγο έχεις θέμα και στην ανάγνωση.

Καμμιά φορά ξέρεις αυτοί που έχουν πραγματική άποψη κάνουν και επιλογές που εσένα μπορεί να σου φανούν κακές ή άσχετες, σύμφωνα με αυτά που κατέχεις εσύ ή που φτάνεις να αντιληφθείς. Εγώ αιτιολόγησα πλήρως την επιλογή μου... εσύ και μόνο με τον τρόπο που εκφράζεσαι καταλαβαίνω πολύ καλά πως δεν έχεις καμμία αιτιολόγηση για τίποτε σχετικό με το θέμα

Η απαξίωση και μόνο που δείχνεις απέναντι στις επιλογές των άλλων είναι ενδεικτική του τι έχεις μέσα στο κεφάλι σου.

Επίσης, κανείς δεν προσπαθεί να πείσει κανέναν για τίποτε... ή μάλλον...εσύ προσπάθησες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, paredwse είπε

Αυτό που ίσως εσύ δεν αντιλαμβάνεσαι είναι το εξής: κανείς δεν σου λέει που να αλλάξεις μπαταρία ή τι μπαταρία να βάλεις. Αυτό που γράφει η είδηση είναι ότι εάν δεν τοποθετήσεις γνήσια μπαταρία (ή, αν προτιμάς, "μπαταρία εγκεκριμένη από την Apple") τότε η συγκεκριμένη ένδειξη για την μπαταρία που δείχνει την 'υγεία' της δεν θα λειτουργήσει. Ούτε το κινητό σου αχρηστεύεται ούτε προκαλείται έκρηξη ούτε κλειδώνεται. Απλώς η συγκεκριμένη ένδειξη δεν μπορεί να λειτουργήσει. Κατά τα λοιπά, κάνεις ό,τι γουστάρεις με το κινητό σου. 

Και για να προλάβω σχετικό σχόλιο, ναι, οι "εγκεκριμένες από την Apple μπαταρίες" (που περιέχουν το τάδε τσιπάκι ή τρίχα από τα μαλλιά του Jobs ή οτιδήποτε γουστάρει η Apple να περιέχουν) ΔΕΝ κυκλοφορούν στο εμπόριο. Τις προμηθεύεται αποκλειστικά το εκάστοτε εγκεκριμένο service της Apple. Συνεπώς αποκλείεται να βρείτε μια "εγκεκριμένη από την Apple μπαταρία" και να την τοποθετήσετε οι ίδιοι. Γι'αυτό αποκλείονται και οι μη εξουσιοδοτημένοι επισκευαστές: γιατί, κατά πάσα πιθανότητα (ποσοστό 100%) θα σας τοποθετήσουν μη εγκεκριμένη μπαταρία. 

Τόσο απλά. 

Είναι προφανής η εξ αρχής απαξιωτική σου στάση: τίποτα δεν με υποχρεώνει να κάνω η Apple. Μάλλον δεν τα ξέρεις καλά. Είμαι χρήστης προϊόντων Apple τα τελευταία 14 χρόνια και δεν υποχρεώθηκα ποτέ να αγοράσω κάτι που δεν επιθυμούσα. 

Δεν ξερω μαλλον ποσες φορες πρεπει να ειπωθει για να γινει κατανοητο αυτο που γραφεις.. 

Δεν καταλαβαινω την ενσταση δηλαδη. Και την πιτα αφαγωτη και τον σκυλο χορτατο. Δηλαδη η εταιρεια να μην εχει δικαιωμα να προστατευσει τα προιοντα της και το χρηστη ή να κρατησει ενα επιπεδο ποιοτητας αποκλειεται.. Πρεπει να το κανει για να βγαλει λεφτα μονο. Δηλαδη ειναι κακη πρακτικη να θελει να προστατευσει ενα προιον που πουλαει σε premium τιμη. 

Να θυμισω σε μερικους οτι το Airpower ακυρωθηκε γιατι πολυ απλα δεν τηρουσε τα ποιοτικα στανταρντς της εταιρειας; Καταλαβαινετε καποιοι οτι η εταιρεια πουλαει premium προιοντα και θελει να διατηρει στο μετρο του δυνατου τα καλυτερα ποιοτικα στανταρντς; 

Δεν θελετε ρε παιδια να βαλετε γνησια; Μην βαλετε! Τι χαλιεστε αν δεν δειχνει η εφαρμογη; Αφου την δουλεια σας την κανετε!

Αλλα μετα θελετε να το πουλησετε ΚΑΙ ακριβα γιατι ειναι Apple και πιθανοτατα ΔΕΝ θα ενημερωσετε )η συντριπτικη πλειοψηφια) και τον χρηστη αν ειχατε την δυνατοτητα οτι εχετε βαλει ανταλλακτικα τριτων μεσα οι περισσοτεροι απο εσας. Για τον απλουστατο λογο οτι αυτος που προσπαθει να βγαλει απο την μυγα ξυγκι σε κατι θα εχει την ιδια λογικη και στην πωληση της συσκευης. Να κοροιδεψει τον αλλο για να βγαλει κατι παραπανω ή απλα να αποκρυψει την αληθεια.

Να μην το παω ενα επιπεδο παραπερα και πω οτι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ οταν ειναι ελαστικοι οι οροι χρησης σε επιπεδο service και s/w ο χρηστης ΠΑΝΤΑ προσπαθει να κανει την απατεωνια για να εκμεταλλευθει την κατασταση. Kαι καπως ετσι πεφτουν καμια φορα και τα ποιοτικα στανταρντς και χαλαει και το brand name και αυτο που πουλαει. 

 

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, crossmo είπε

Φτιάξε λίγο το συντακτικό σου στο γραπτό λόγο κατ' αρχάς και μετά γράψε ότι θέλεις για το ποιός πρέπει να έχει άποψη. 

Την άποψη για το ΧS δεν ξέρω που τη διάβασες, προφανώς εκτός από το γραπτό λόγο έχεις θέμα και στην ανάγνωση.

Καμμιά φορά ξέρεις αυτοί που έχουν πραγματική άποψη κάνουν και επιλογές που εσένα μπορεί να σου φανούν κακές ή άσχετες, σύμφωνα με αυτά που κατέχεις εσύ ή που φτάνεις να αντιληφθείς. Εγώ αιτιολόγησα πλήρως την επιλογή μου... εσύ και μόνο με τον τρόπο που εκφράζεσαι καταλαβαίνω πολύ καλά πως δεν έχεις καμμία αιτιολόγηση για τίποτε σχετικό με το θέμα

Η απαξίωση και μόνο που δείχνεις απέναντι στις επιλογές των άλλων είναι ενδεικτική του τι έχεις μέσα στο κεφάλι σου.

Επίσης, κανείς δεν προσπαθεί να πείσει κανέναν για τίποτε... ή μάλλον...εσύ προσπάθησες.

Για γέλια απλά, όταν δεν έχω να πω κάτι αρχίζω να λέω για συντακτικό και ορθογραφία, από την άλλη το θέμα μιλάει για τα κινητά που ανέφερα και μας μιλάς για το αρχαίο 6s. Κουβέντα δεν έχω όρεξη να ανοίξουμε γτ πολύ απλά  η δικιά σου λογική ειναι αυτή που περιγράφεις όχι η δικιά μου.

5 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Δεν ξερω μαλλον ποσες φορες πρεπει να ειπωθει για να γινει κατανοητο αυτο που γραφεις.. 

Δεν καταλαβαινω την ενσταση δηλαδη. Και την πιτα αφαγωτη και τον σκυλο χορτατο. Δηλαδη η εταιρεια να μην εχει δικαιωμα να προστατευσει τα προιοντα της ή να κρατησει ενα επιπεδο ποιοτητας αποκλειεται.. Πρεπει να το κανει για να βγαλει λεφτα μονο. 

Να θυμισω σε μερικους οτι το Airpower ακυρωθηκε γιατι πολυ απλα δεν τηρουσε τα ποιοτικα στανταρντς της εταιρειας; Καταλαβαινετε καποιοι οτι η εταιρεια πουλαει premium προιοντα και θελει να διατηρει στο μετρο του δυνατου τα καλυτερα ποιοτικα στανταρντς; 

Δεν θελετε ρε παιδια να βαλετε γνησια; Μην βαλετε! Τι χαλιεστε αν δεν δειχνει η εφαρμογη; Αφου την δουλεια σας την κανετε!

Αλλα μετα θελετε να το πουλησετε ΚΑΙ ακριβα γιατι ειναι Apple και πιθανοτατα ΔΕΝ θα ενημερωσετε )η συντριπτικη πλειοψηφια) και τον χρηστη αν ειχατε την δυνατοτητα οτι εχετε βαλει ανταλλακτικα τριτων μεσα οι περισσοτεροι απο εσας. Για τον απλουστατο λογο οτι αυτος που προσπαθει να βγαλει απο την μυγα ξυγκι σε κατι θα εχει την ιδια λογικη και στην πωληση της συσκευης. Να κοροιδεψει τον αλλο για να βγαλει κατι παραπανω ή απλα να αποκρυψει την αληθεια.

Να μην το παω ενα επιπεδο παραπερα και πω οτι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ οταν ειναι ελαστικοι οι οροι χρησης σε επιπεδο service και s/w ο χρηστης ΠΑΝΤΑ προσπαθει να κανει την απατεωνια για να εκμεταλλευθει την κατασταση. Kαι καπως ετσι πεφτουν καμια φορα και τα ποιοτικα στανταρντς και χαλαει και το brand name και αυτο που πουλαει. 

Premium? Από τα βάθη της Κίνας? Δε νομίζω.

Ότι χαλάει το όνομα της εταιρείας από τα aftermarket? Ρε φίλε πόσα ανέκδοτα θα γράψεις μαζί?

Επεξ/σία από dancer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, dancer είπε

Για γέλια απλά, όταν δεν έχω να πω κάτι αρχίζω να λέω για συντακτικό και ορθογραφία, από την άλλη το θέμα μιλάει για τα κινητά που ανέφερα και μας μιλάς για το αρχαίο 6s. Κουβέντα δεν έχω όρεξη να ανοίξουμε γτ πολύ απλά  η δικιά σου λογική ειναι αυτή που περιγράφεις όχι η δικιά μου.

Premium? Από τα βάθη της Κίνας? Δε νομίζω.

Ότι χαλάει το όνομα της εταιρείας από τα aftermarket? Ρε φίλε πόσα ανέκδοτα θα γράψεις μαζί?

Μάλλον εσύ δεν καταλαβαίνεις οτι ακομη και ανταλλακτικα και parts αππ τα βαθη της κινας να βαλεις αν δεν διατηρήσεις συγκεκριμένα ποιοτικα στάνταρτς αποδοσης,συναρμολογησης κοκ δεν εχεις το ιδιο προϊόν. Επίσης τα SoC και η σχεδίαση των pcb δεν γίνεται απο τους Κινέζους μάλλον αγνοεις πολλα ή απλα λες οτι σε συμφερει.  Αν πας στην κινα θα σου  εξηγήσουν ποσα κινεζικα επιπεδα ποιοτικης διαβάθμισης υπάρχουν ακομη και για τα πιο απλα parts. 

Και το οτι αγνοεις ποσο σημαντικό ειναι το after sales support για ενα brand name λεει πολλα. Αρπα κολλα λογικη του μεσου Ελληνα κατάλαβα.. Newsflash.. Εχετε καταλάβει μερικοι τι προσπαθει να γινει ο καθε κινεζος μόλις πιασει μια βαση χρηστων;  Μαλλον οχι.. Αλλα αυτο ειναι μια αλλη κουβέντα μην το ανοιξουμε το θεμα και αλλο. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι η αππλε δεν απαγόρευσε να βάζεις μπαταρία τρίτου από τρίτο επισκευαστή αλλά ότι χάλασε μία δυνατότητα για αυτές τις μπαταρίες έχει περάσει σε δεύτερη μοίρα γιατί αρκετοί "οπαδοί" της θρησκείας απλε εδώ μέσα (και στον κόσμο γενικά) μόνοι τους υπερασπίζονται το δίκαιο να μην σε αφήνει να βάζεις καθόλου ξένη μπαταρία. Το ίδιο βέβαια έκαναν και οι "κατήγοροι" που στην παρούσα κίνηση βλέπουν μελλοντική επέκταση και αυστηροποίηση του μέτρου. 

Αύριο αν η apple πει "δεν βάζεις ξένη μπαταρία καθόλου" (δλδ δεν θα λειτουργεί η συσκευή ΣΟΥ η δικιά ΣΟΥ συσκευή) δεν τους απασχολεί από ότι βλέπω πολλούς οπαδούς με ευφάνταστες δικαιολογίες του στιλ "να ξέρει τι παίρνει ο άλλος σε μεταχειρισμένο" κτλ κτλ.. Μα ΔΕΝ θέλει ο άλλος να το δώσει για μεταχειρισμένο (το μεταχειρισμένο ας βάλει ηλεκτρονικό σερβις μπουκ αν θέλει να το πιάσει και να λέει πότε ανήχθηκε και γιατί) θέλει απλά να το κάνει Ο,ΤΙ θέλει να το φτιάξει μόνος του να το δώσει σε φίλο του να το φτιάξει να πειραματιστεί. 

Ευτυχώς ακόμα μπορεί να το κάνει χάνοντας ενα "μενού" περί υγείας που σιγά τα αυγά που το έχασε αλλά στην πραγματικότητα "δοκιμάζει" την αντοχή του "ποιμνίου" της 

Όσο για αυτούς που με πίστη επιτρέπεται αύριο στην αππλε να μην επιτρέπει να μπουν τρίτα ανταλλακιτκά ή επισκευή σε μη εξουσιοδοτημένο.. για σας ρε παιδιά (και φιλικά το λέω χωρίς πάθος) νομίζω δεν υπάρχει "σωτηρία" και θα πει κάποιος καλά να πάθετε και αν σας βάλει και επιπλέον συνδρομή για υποχρεωτικές αναβαθμίσεις που θα σας δώσει στο κινητό σας (σαν ΕΜΦΙΑ) να το πληρώνεται και αυτό γιατί "απολαμβάνετε τα προνόμια μίας premium και ιδιαίτερης (λολ) συσκευής" λες και κάνει τίποτα διαφορετικό από τους άλλους. 

Όπως και να έχει ανακυκλωνόμαστε στα ίδια επιχειρήματα και αντι-επιχειρήματα. Πλάκα έχει να συζητάς για αυτά που θεωρείς αυτονόητα μόνο και μόνο για να βλέπεις ότι δεν το θεωρούν όλοι το ίδιο (αυτονόητα). Διδάξει κοινωνιολογία (άρα μάρκετινγκ) η apple και αυτό της το αναγνωρίζω από πάντα. 

over and out (μάλλον) ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Αν νομίζεις φίλε πως δεν το έχουν υιοθετήσει οι αυτοκινητοβιομηχανίες είσαι βαθιά νυχτωμένος ...

 Το έχω γράψει και σε άλλο σάιτ και θα το φωνάζω ! Μην εκφέρετε άποψη για κάτι που δεν ξέρετε ή δεν χρησιμοποιείτε απλά και μόνο για να ενισχύσετε την άποψη σας..

 Κάτοχος μιας BMW του 14 . Στο I drive μου έβγαλε το μήνυμα : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΟΣ ΚΙΝΗΣΗΣ Πλήρης ισχύς συγκροτήματος κίνησης μη διαθέσιμο.

 Το πήγα σε φίλο μου γνωστή της συγκεκριμένης μάρκας με εξειδικευμένο συνεργείο ο οποίος με είχε κ παλιά πελάτη με παλαιότερο μοντέλο . 

 Το διαγνωστικό του, έδειχνε που είναι το πρόβλημα ,αλλά δεν το εστίαζε . Ο ίδιος με πρότεινε να πάω σε μεγάλη αντιπροσωπεία στα νότια προάστια επι της  Λεωφόρο Συγγρού ( από όπου κ το έχω αγοράσει καινούργιο ) γιατί ΜΟΝΟ εκεί έχουν το on line σύστημα διάγνωσης κ θα μου πουν αυτοί τι έχει . Και μόνο εκεί θα μπορώ να κάνω την επισκευή καθότι μου είπε ότι για αυτό το μοτέρ αυτός δεν έχει τα κατάλληλα εργαλεία ακόμα κ αν μετά την διάγνωση του πω ποιο είναι το πρόβλημα .

 Τα σφάλματα πλέον είμαι  Κρυπτογραφημένα .ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ;;;

 Όποτε αφήστε τα παραμύθια για την κακιά Apple στην άκρη ...

 Υ.Γ Δεν πήγα να το πάω σε ένα μάστορα της γειτονιάς , το πήγα σε εξειδικευμένο Συνεργειο που φτιάχνει ΜΟΝΟ BMW γιατί πίστευα ότι ο φίλος μου θα το προσέξει πιο πολύ . Η τεχνολογία όμως έχει προχωρήσει τόσο που χωρίς αυτήν ακόμα και ένας από τους καλύτερους μάστορες BMW που ξέρω ΔΕΝ μπορεί να κάνει τίποτα ...

Μα η BMW είναι η apple των αυτοκινήτων. Υποτίθεται premium αλλά full αναξιόπιστη. Άρα φίλε αν έχεις και iphone τότε έχεις jackpot αναξιοπιστίας 2 στα 2 μιλάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει αν γιαυτό δυσανασχετουν κάτοχοι iphone ή άλλων κινητών. 

Για μένα κάτοχος κινητού αξίας 1200ε δεν πρέπει να δυσανασχετεί. 

Εγώ που έχω κινητό αξίας 150-200 € και μου πει η αντιπροσωπεία ότι το κόστος επισκευής είναι 80 € ενώ στο μαγαζί της γειτονιάς στο φτιάχνουμε με 20ε και χάνεις την εγγύηση θα πάω στο μαγαζί της γειτονιάς και ότι γίνει. 

Αν έχω δώσει 1200ε υποχρεωτικά θα πάω στην αντιπροσωπεία κι ας κοστίζει αντί για 40ε 80ε. 

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, adi32 είπε

Δεν υποχρεώθηκες να αγοράσεις κάτι που δεν επιθυμούσες αλλά δε σου επιτρέπεται να αγοράσεις μη εγκεκριμένη μπαταρία που θα την τοποθετήσει άλλος τεχνικός, ούτε να χρησιμοποιήσεις άλλο καλώδιο γιατί δε θα λειτουργεί σωστά, ούτε να βάλεις άλλες εφαρμογές εκτός store γιατί θα χάσεις την εγγύηση κλπ 

Αυτό είπα ότι επιτρέπουν να χρησιμοποιείς μόνο τα δικά τους αξεσουάρ και σέρβις για να απολαμβάνεις την εγγύηση και τις υπηρεσίες και καλά κάνουν. 

Τι άλλο καλώδιο εννοείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...