Προς το περιεχόμενο

φθορές χρήσης και ζημιές σε νοίκι


KenJiNx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

Νοικιάζω εδώ και δυομιση χρόνια ένα δυάρι.. Χθες Κυριακή ανάβω τον θερμοσίφωνα απ τον πίνακα και το λαμπάκι του δεν ανάβει. Ούτε ζεσταίνει το νερό.

Παίρνω την ιδιοκτήτρια μου μήπως εχει δικό της ηλεκτρολόγο, και μου λεει πως δεν έχει, αλλά, την επίσκεψη και την αντικατάσταση τυχόν ελαττωματικών  εξαρτημάτων την πληρώνει ο ενοικιαστής κ όχι ο ιδιοκτήτης. Αν είναι χαλασμένος όλος ο θερμοσίφωνας τότε το συζητάμε.
Επι λέξει μου είπε "εγώ στο παρέδωσα το σπίτι και δούλευαν όλα, τυχόν φθορά μετά την επιβαρύνεσαι εσύ". 
Στο ηλεκ. μισθωτήριο δεν αναφέρει κάτι περί ζημιών. 
Δε μιλάμε για κόστος 5-10 ευρώ να είναι πχ μια ασφάλεια καμένη κτλπ, αλλά αν ο ηλεκτρολόγος πάρει 30-40€ + 10€ ξέρω γω ανταλακτικά, θα βγει +50άρι..

Ποια είναι η γνώμη σας ; Οι εμπειρίες σας ;; Τι ισχύει νομικά ;

Επεξ/σία από KenJiNx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που δεν είναι κάποια φθορά που προκλήθηκε από σένα την πληρώνει αυτή. Τη πάει να πει δούλευε όταν στο νοίκιασα; αν δλδ ο θερμοσίφωνας είναι 20 χρόνων και χαλάσει μετά από 6 μήνες θα το πληρώσεις εσύ; είναι ζημιά που ανήκει στις φυσιολογικές φθορές και επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη, είτε η επισκευή είτε η αντικατάσταση. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, KenJiNx είπε

Καλησπέρα

Νοικιάζω εδώ και δυομιση χρόνια ένα δυάρι.. Χθες Κυριακή ανάβω τον θερμοσίφωνα απ τον πίνακα και το λαμπάκι του δεν ανάβει. Ούτε ζεσταίνει το νερό.

Παίρνω την ιδιοκτήτρια μου μήπως εχει δικό της ηλεκτρολόγο, και μου λεει πως δεν έχει, αλλά, την επίσκεψη και την αντικατάσταση τυχόν ελαττωματικών  εξαρτημάτων την πληρώνει ο ενοικιαστής κ όχι ο ιδιοκτήτης. Αν είναι χαλασμένος όλος ο θερμοσίφωνας τότε το συζητάμε.
Επι λέξει μου είπε "εγώ στο παρέδωσα το σπίτι και δούλευαν όλα, τυχόν φθορά μετά την επιβαρύνεσαι εσύ". 
Στο ηλεκ. μισθωτήριο δεν αναφέρει κάτι περί ζημιών. 
Δε μιλάμε για κόστος 5-10 ευρώ να είναι πχ μια ασφάλεια καμένη κτλπ, αλλά αν ο ηλεκτρολόγος πάρει 30-40€ + 10€ ξέρω γω ανταλακτικά, θα βγει +50άρι..

Ποια είναι η γνώμη σας ; Οι εμπειρίες σας ;; Τι ισχύει νομικά ;

Το μισθωτηριο που εχεις υπογραψει, ΟΧΙ η καταθεση της ενοικιασης στην εφορια αλλα το μεταξυ σας συμφωνητικο ενοικιασης, τι γραφει στους ορους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/41459

Quote

xvi. Συνέπειες από ζημίες που προκύπτουν από φυσιολογική φθορά του μισθίου

Θα πρέπει στο συμβόλαιο να είναι ξεκαθαρισμένη η έννοια της φυσιολογικής - συνήθους φθοράς και η έννοια της φθοράς που προκύπτει από την κακή χρήση του μισθίου. Για να μην υπάρχουν προστριβές μεταξύ των συμβαλλομένων. Καλό θα είναι να συμφωνηθεί από την αρχή μεταξύ των συμβαλλομένων ποιες από τις ζημιές είναι φυσιολογική φθορά και ποιες δεν είναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά είναι της ιδιοκτήτριας, έτσι ξέρω τουλάχιστον. Μπορεί να είναι κάτι πολύ απλό το συγκεκριμένο όμως και να μη χρειαστεί να μπλέξεις. 

Μπορεί να θέλει αλλαγή θερμοστάτη (εύκολο και φτηνό) ή ακόμα και πάτημα ένα μικρό κουμπάκι που έχει ο θερμοστάτης πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ειδοποιησεις την ιδιοκτητρια οτι θα φερεις ηλεκτρολογο ο οποιος θα αποφανθει ποιο ειναι το προβλημα. Θα ζητησεις αποδειξη απο την επισκεψη, θα σου γραψει τι εγινε, πού ειναι το προβλημα και αν ειναι φθορα χρησης ή απο δικη σου κακη χρηση. Αν φταις, θα τα πληρωσεις εσυ και τελος. Αν ειναι φθορα λογω χρονου/χρησης (πχ καμμενη ασφαλεια) θα κρατησεις την αποδειξουλα και θα τα κοψεις απο το ενοικιο. 

Το πιθανοτερο ειναι δεν θα εχεις κανει κατι λαθος. Οι θερμοσιφωνες ειναι θεμα χρονου να τα παιξουν. Αν χρειαστει να τον αλλαξεις και σου λεει τα ομορφα της, οταν φυγεις να τον ξυλωσεις και να τον παρεις μαζι. Κατι τετοιοι μονο αυτα καταλαβαινουν, ΔΥΣΤΥΧΩΣ. Εγω προςωπικα θα ΕΠΕΝΔΥΑ στο να διορθωσω το θερμοσιφωνα του σπιτιου που μου δινει εισοδημα, ΟΧΙ ΝΑ ΤΡΑΜΠΟΥΚΙΖΩ ΤΟΝ ΝΟΙΚΑΡΗ για 50€-150€

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ που αλλάξα πρόσφατα θερμοσίφωνα, τα πλήρωσα και αφαιρέθηκε απ'το νοίκι χωρίς πολλές κουβέντες.

Επεξ/σία από donblunts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρωσω την παραπανω αναρτηση απο το site των λογιστων και να ξαναρωτησω. Το μισθωτηριο συμφωνητικο που εχετε υπογραψει αμφοτεροι,  τι αναφερει;  Επειδη, ακομα και τα ετοιμα συμφωνητικα του περιπτερου ειθισται πλεον να αναφερουν κατι σαν και το παρακατω, καλο θα ειναι να διευκρινιστει το τι συμβαινει σε αυτην την περιπτωση

. ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΜΙΣΘΙΟΥ - ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ. Ο «ΜΙΣΘΩΤΗΣ». παρέλαβε το μίσθιο αφού
προηγουμένως το έχει ενδελεχώς εξετάσει, το θεωρεί απολύτως κατάλληλο για τις στεγαστικές
του ανάγκες και σε εξαίρετη κατάσταση. Για όλη την συμφωνηθείσα διάρκεια της μίσθωσης, ο
«ΕΚΜΙΣΘΩΤΗΣ» δεν έχει καμία υποχρέωση κάλυψης των εξόδων συντήρησης ή επισκευής, των
εγκαταστάσεων και του εξοπλισμού του μισθίου (θερμοσίφωνας, απορροφητήρας, τέντες
κ.λ.π.), για την αποκατάσταση των οποίων αποκλειστική υποχρέωση, ευθύνηκαι δαπάνη έχει ο
«ΜΙΣΘΩΤΗΣ».

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους.
Δεν έχουμε υπογράψει κανένα άλλο συμφωνητικό πέραν του ηλεκτρονικού μισθωτηρίου στο taxisnet.

Η γυναίκα, μου πε πως αν έχει πρόβλημα και θέλει αλλαγή όλος ο θερμοσίφωνας θα το συζητήσουμε, αλλιώς οι φυσιολογικές φθορές του σπιτιού είναι δικό μου έξοδο. 
Έχω καταλήξει ότι μαλλον ειναι χαλασμένος ο θερμοστάτης γιατί έχει πεταχτεί έξω η θερμική του ασφάλεια. Οπότε αν το έξοδο είναι μόνο ο θερμοστάτης κανα 10άρικο δε θα της πω κάτι παραπάνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, KenJiNx είπε

Σας ευχαριστώ όλους.
Δεν έχουμε υπογράψει κανένα άλλο συμφωνητικό πέραν του ηλεκτρονικού μισθωτηρίου στο taxisnet.

Η γυναίκα, μου πε πως αν έχει πρόβλημα και θέλει αλλαγή όλος ο θερμοσίφωνας θα το συζητήσουμε, αλλιώς οι φυσιολογικές φθορές του σπιτιού είναι δικό μου έξοδο. 
Έχω καταλήξει ότι μαλλον ειναι χαλασμένος ο θερμοστάτης γιατί έχει πεταχτεί έξω η θερμική του ασφάλεια. Οπότε αν το έξοδο είναι μόνο ο θερμοστάτης κανα 10άρικο δε θα της πω κάτι παραπάνω. 

Εφοσον δεν εχετε υπογραψει - οπως και θα επρεπε - κανονικο μεταξυ σας συμφωνητκο, τοτε "κανονικα" ( αυτη τη φορα με εισαγωγικα ) ολες ανεξαιρετως οι ζημιες, μικρες ή μεγαλες, πληρωνονται απο τον ιδιοκτητη. Και παλι "κανονικα" καθως οταν οι σχεσεις δεν ειναι τυπικα και με σαφηνεια καθορισμενες, τα παντα ειναι σχετικα και σκεφτομαστε και αλλους παραγοντες, πχ θελω να παραμεινω στο σπιτι ή θελω να μην μου φυγει ο καλος ενοικιαστης κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλως να προσθεσω σε συνέχεια του ανωτερω οτι το συμφωνητικο στο Taxis ειναι για φορολογικούς σκοπους, ολα τα υπολοιπα ρυθμιζονται με συμφωνητικό εγγραφως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KenJiNx είπε

Έχω καταλήξει ότι μαλλον ειναι χαλασμένος ο θερμοστάτης γιατί έχει πεταχτεί έξω η θερμική του ασφάλεια. Οπότε αν το έξοδο είναι μόνο ο θερμοστάτης κανα 10άρικο δε θα της πω κάτι παραπάνω. 

Αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...